Jump to content
teo_73

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2022 Β'

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Snow_Addict είπε:

Παίδες να ρωτήσω κάτι γιατί είμαι άσχετος...ας μου πουν καλύτερα έμπειροι ΚΒ, τι πρέπει να γίνει ώστε να μας χιονίσει το χαμηλό που θα δημιουργηθεί στο Βόρειο Αιγαίο Δευτέρα/Τρίτη???Κάτι αντίστοιχο δεν είχε γίνει με τα π χιόνια της Αριάδνης στην Κεντρική Μακεδονία???Ξέρω, φαίνομαι πλήρως απελπισμένος αλλά τι πρέπει να γίνει από άποψη ανέμων κ.α. συνθηκών ώστε να χιονιστούμε backdoor???

Καλησπέρα.

Δύο πράγματα,να πατήσει Ιόνιο που δεν το κάνει και να κινηθεί βορειότερα που επίσης δεν πρόκειται να το κάνει,βάσει παρατηρήσεων τόσα χρόνια.

Σκάει πολύ ανατολικά η πρώτη φάση και έτσι η δεύτερη απλά δεν υφίσταται για εμάς...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, carpe diem είπε:

Tι βλέπεις για Καρπενήσι, γείτονα;

5-10 ποντους θα τους βαλετε γειτονα,κλασσικα φαινομενα ψυχρου μετωπο με 5-6 ωρες φαινομενων τοπρωι του σαββατου και γρηγορη βελτιωση απομεσημερι.Δεν ειναι ο καιρος σας για σοβαρα χιονια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 minutes ago, Spartan said:

Θυμασαι περεταιρω λεπτομεριες να μας πεις?

Ο Άγγελος από τη Χαλκίδα (ο παλιός) πριν μάθουμε ότι έφυγε από τη ζωή είχε γράψει κάποτε ότι ήταν το μεγαλύτερο χιόνι που έχει δει σε πεδινή Εύβοια. Μάλιστα μάθαμε το θλιβερό νέο επειδή μια σχολιάστρια διάβασε το σχόλιο μου που έγραφα σχετικά με την παλαιότερη αναφορά του. Για το λεκανοπέδιο είναι γνωστός ως χιονιάς σκακιέρα, υπήρχαν δηλαδή μεγάλες διαφορές από περιοχή σε περιοχή. Παλαιότεροι στην Hellasweather έγραφαν ότι σε κάποια φάση μπουκαρε κύμα από το Αιγαίο αλλά με πολύ ανατολική συνιστώσα όπου έθαβε Αγία Παρασκευή την στιγμή που στη Κηφισιά δεν χιόνιζε! Για το τι έκανε στην Αγία Παρασκευή μπορείτε να δείτε σχετικό video στο YouTube με το χιόνι του Φεβρουαρίου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, tzifos said:

Καλησπέρα και δεν Είσαι ο μόνος. Εδώ το μπετό της Άρσεναλ φέτος στο 1.18 έχει σπάσει και 2 φορές μάλιστα ,χοχοχο

έτσι για να μπω και εγώ γερά στην χιονοδρομικό ομάδα. Αρχικά καλώς σας βρήκα.

Περί μοντέλων θέλω να μιλήσω.

Ως γνωστόν τα μοντέλα κάνουν πρόβλεψη και τρέχουν τα όποια run αφού πρώτα λάβουν δεδομένα απο τους σταθμούς βάσης και μετρήσεων. Τα μοντέλα καιρου όπως ο τζιφος δεν κάνει αυθερετα τρεξιματα βάση προηγούμενων τρεξιμάτων.

Σημειώστε το αυτό , διότι πριν 4-5 μέρες έδειχναν τα runs, τον αυλώνα - χαμηλο πιο ανατολικά και μετα από 2 - 3 μέρες έδειχναν τον χιονο χαμό ακριβός επάνω μας. Τελικά ο χαμός πήγε πιο ανατολικά οπως δειχνουν τα μοντέλα απο χτές....γιατί όμως....?

Εκείνες τις μέρες λοιπόν, ένα ασυνήθιστο φαινόμενο δημιουργήθηκε και επειρεασε τους σταθμούς βάσης. Που όπως έγραψα πιο πάνω βάση των σταθμών μετρήσεων τα μοντέλα, και ειδικά το gfs, ξεκινουν την επεξεργασία και μετά προβάλουν τα αποτελέσματα.

Το φαινόμενο αυτό δεν ήταν άλλο από την γνωστή έκρηξη από το ηφαίστειο. Αυτή η έκρηξη επηρέασε καιρικά και την δίκη μας βαλκανική γειτονιά. Όλοι λοιπόν θα διαβάσατε ότι άλλαξε η ατμοσφαιρική πίεση , σε συνέχεια αυτού οι σταθμοί βάσης έστειλαν δεδομένα στα μοντέλα λανθασμένα και για αυτό το λόγο η "χιονόμπαλα μας εμφάνισε το εκκρεμές ανατολικά δυτικά.

Φυσικά αν οι σταθμοί βάσης έστελναν τα σωστά δεδομένα και δεν είχε γίνει η έκρηξη στο ηφαιστειο τότε τα runs θα ήταν πιο σωστα και δεν θα έφερναν τον βόρειο πόλο κάτω στην πόρτα μας. Θυμίζω καταστάσεις του 1911 και του 1987.

 

Anyway, αν και χρόνια στον χώρο προσωπικά δεν νομίζω να γινουν οι χιονοχτρώσεις που υπόσχονται. Περα απο το ξερό κρυο και μέρικα ξεσπάσματα. Για εμένα πιστεύω ότι μας ξεσήκωσαν οι αστοχίες των μοντέλων. Σίγουρα οι πιο παλαιοι θυμούνται ότι σωστή πρόβλεψη βάση μοντέλων για χιονόστρωση, δεν μπορεί να γίνει πριν το 12ώρο.

 

 

 

 

Πρόβλεψη χιονόστρωσης δεν μπορεί να γίνει, ούτε έχω ακούσει ποτέ επαγγελματία μετεωρολόγο να κάνει τέτοιες εκτιμήσεις. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Ευρωπαίος 6αρι 300 χιλιόμετρα ανατολικά σε σχέση με το χθεσινό του 6αρι για πρωί 22 το μήνα...κακό Ραν για πρώτη φαση

1320265211_ecmwf_z500_mslp_eu_4(5).thumb.png.d515cdafd58912ad2ced7560204a9189.png2006358706_ecmwf_z500_mslp_eu_3(3).thumb.png.7e53d514ee31abcce93d94e7ad110237.png

Κοιτα ομως τις ισοβαρεις ποσο ποιο δυτικα ειναι σε αυτο το ραν βορεια του αυλωνα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ειναι παρομοιο σεναριο με το διαστημα 31.1.91-3.2.91 ...κ τοτε αρχισε χιονιας Αιγαιου που σταδιακα μετακινηθηκε δυτικα κ εθαψε Ευβοια, Βολο κ Αττικοβοιωτια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Γιώργο με αυτό έγινε το 2002; Σοβαρά;

Και δες ποσο ανατολικα εχει μπει ο αντικυκλωνας ε?

Η αποκομη μας εσωσε τοτε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Spartan είπε:

Και δες ποσο ανατολικα εχει μπει ο αντικυκλωνας ε?

Η αποκομη μας εσωσε τοτε

Σπύρο μακάρι να έχουμε παρόμοιες καταστάσεις. Απόψε και αυριο θέλουμε δυτικισεις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Spartan είπε:

Κοιτα ομως τις ισοβαρεις ποσο ποιο δυτικα ειναι σε αυτο το ραν βορεια του αυλωνα

Αυτό ίσως είναι καλό για την Β φάση με την αναδίπλωση 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, BrainA είπε:

Δυτικότερα ΣΑΦΩΣ ο τζίφος. Πάμε για την ολική ανατροπή έως αύριο το ΠΡΩΊ.

#PAMEGERA

..... εκείνο το φιλαράκι σου  ..... ο ομορφάντρας ντε ..... αυτός που τρομάζει τους φιλήσυχους και νομοταγείς πολίτες του Forum τούτου ,που εξαφανίστηκε ρε Κώστα ....?????? ..... έχω ' κανά δυό μέρες να το δω ..... και τον πεθύμησα ..... !!!!!.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Spartan είπε:

Ο χειμωνας δεν εχει τελιωσει ακομα φιλε μου.θα υπαρχουν και αλλες ευκαιριες για χιονοπτωσεις και σε πεδινες περιοχες της βορειου και κεντρικης χωρας

Εχε πιστη και υπομονη

 

 

ο χειμωνας δεν τελειωνει καθως διανυουμε μια σημαντικη περιοδο ψυχους και θα συνεχισουνε να διανυουμε εως αρχες φλεβαρη μην σου πω  και 15 φλεβαρη κατα διαστηματα αλλα οπως δειχνουν τα τελευταια στοιχεια παλι πλεονεκττημα θα εχει η ανατολικη χωρα...για εμας εδω επειδη μετα απο τοσο μεγαλο ψυχος παραδοσιακα βγαινει νοτιαδοχιονο θα περιμενουμε εως κυριακη..καθως ολα τα μοντελα εχουν εμφανισει στα κυρια τους ενα ενδεχομενο τετοιο για την περιοδο 26-29

 

Μόλις τώρα, Theomanio είπε:

@Galanto

Αντώνη,πάει και το 26-29 που έλεγες???

Αυτο θα το δουμε απο σαββατο κυριακη σημερα το πηρε πισω ο παιος αλλα το δινει το τζεμ πχ και ο τζιφος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Σπύρο μακάρι να έχουμε παρόμοιες καταστάσεις. Απόψε και αυριο θέλουμε δυτικισεις

Δεν ξερω ρε συ παραμονευουν παντως οι ταφοπλακακιδες στα βραδινα,  να βγουν ξανα με την πρωτη στραβη και να φωναζουν.

Εγω για καλο η για κακο εχω διπλα μου ενα κουτακι ζαναχ 🤣

Μακαρι να πανε ακομα ποιο δυτικα να εχουμε ακομα περεταιρω διορθωσεις

Και αυριο να κλειδωσουμε την δευτερη φαση

Παμε γερα νικολα

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Αυτό ίσως είναι καλό για την Β φάση με την αναδίπλωση 

Εισαι μεγαλος μαγκας

Μπινγκο,😎👋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 minutes ago, airfathaaaaa said:

το 1991 ειχαμε το mt punatubo που εσκασε και εριξε την θερμοκρασια παγκοσμια για 2-3 χρονια δεν νομιζω οτι ειναι μετρο συγκρισης...

Ο Φεβρουάριος του 1991 ήταν πριν την έκρηξη του Πινατούμπο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, geornik said:

Σε τετοιες περιπτωσεις εμπειρικα ευνοειται κυριως η βορεια κ ανατ Αττικη

Yes, it is. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Γάλλος πιο δυτικά στο 6αρι από πρωινό. Πλέον γίνεται τάση 

arpegeeur-0-72.png

Νικολα μπορεις να βαλεις και το πρωινο του αν  δεν σου ειναι δυσκολο?

Ευχαριστω

Ενταξει δεν χρειαζεται το ειδα απο το τρεξιμο που τρεχει αυτη την στιγμη

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, Παπλαμουδας είπε:

μη κοιτατε τοσο τις αλλαγες στον Ελλαδικο χωρο, κοιτατε τις υψηλες πιεσεις που για Σαββατο νυχτα απο Ναπολι-Σεραγεβο, μαζευονται στο Σαλτσμπουργκ!

πως να την εκλαβει κανεις αυτη την οπισθοχωρηση του Α; ταση διορθωσης-υποχωρησης;;;

.... δεν μας άντεξε ούτε ο Α  ..... 😂🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...