Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2022 γ'

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Just now, geod said:

thnx για τη παραθεση George. για να δουμε.. . 

Ο Τηλέμαχος πάντως μόνο για τους υπερβορειους ήταν αξιόλογος, ακόμα και στα βπ μια ολιγοωρη χιονόπτωση είχαμε... Έστρωσε και έφυγε τσακ μπαμ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, BillG είπε:

Μην στενοχωριέσαι!!!! Όλα αλλάζουν κι όλα εκεί που δείχνουν τελειωμένα μπαίνουν σε άλλη τροχιά 😊

Ειδικά οι νυφίτσες ασε.ακομη μια δυο μέρες να δούμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Barney-sal είπε:

Ειδικά οι νυφίτσες ασε.ακομη μια δυο μέρες να δούμε

Βρε νυφίτσες, αλεπούδες ο,τι θέλετε αρκεί να πάρουν όλοι χαρά Ηπειρώτες, Μακεδόνες Θρακιώτες εσάς τους Θεσσαλούς δεν σας φοβάμαι...🤭🤭🤭

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Διευκρινηση:ακομα και πετσα στα πεδινα της Αττικης,ιστορικη ειναι για μενα.

Στην πιο απαισιοδοξη εκτιμιση μου εφημεριδα στα βοτσαλα..απ αυτες τις κυριακατικες τις παχουλες που περιεχουν 2-3 dvd τη καινη διαθηκη και ενα τομο πετρετζικη😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρααααα.

Έχω να γράψω από πέρσυ τον Φλεβάρη... Όμορφοι χάρτες. Πραγματικά το μόνο που έχει κλειδώσει είναι ότι θα χιονίσει (για Αττική μιλάω πάντα) και ότι θα έχουμε χιονοθερμοκρασίες για 4 μέρες (χοντρικά). Η δυσκολία με τις δεύτερες φάσεις είναι ότι πραγματικά δεν μπορείς να ξέρεις πολλά μέχρι τουλάχιστον κάμποσες ώρες μετά την εκκίνηση της πρώτης (να φένεται δηλαδή πιο καθαρά η πορεία του συστήματος της 1ης). Αυτό σημαίνει ότι στα 12αρία του Σαββάτου θα είναι πιο ξεκάθαρα τα πράγματα, οπότε μιλάμε σχεδόν για nowcast. Εγώ απλά κοιτάω μοντέλα για εμπειρικούς λόγους πλέον, υποθέτω όπως και οι περισσότεροι από εμάς.

Εύχομαι καλά χιόνια σε όλους και καλές αναφορές.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, BillG είπε:

Βρε νυφίτσες, αλεπούδες ο,τι θέλετε αρκεί να πάρουν όλοι χαρά Ηπειρώτες, Μακεδόνες Θρακιώτες εσάς τους Θεσσαλούς δεν σας φοβάμαι...🤭🤭🤭

Η αλήθεια ειναι παραδοσιακά βλέπουμε πιο εύκολα αλλα ποτε δεν ξέρεις..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, OLYMPUS MONS είπε:

-22 στα 700hPa αρκετά χρόνια έχουμε να το δουμε.. 

22012512_2100.gif

-23.1 2004 και -23.5 2008...την προηγούμενη δεκαετία κανένας χιονιάς δεν είχε κάτω από -20 (Τηλέμαχος -18.6)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επίσης Τζεμ έχει βγάλει την καλύτερη διάταξη που έχω δει για Αττική...είναι η μικρή έκδοση του 1911 διαταξιακα που τότε το κέντρο είχε 50-70 εκατοστά και τα ΒΠ 1+ μέτρο...για αρχειακους λόγους προφανώς όχι ότι θα βγει αυτούσιο αλλά εντυπωσιακό

184359638_archives-1911-2-10-0-0(2).png.3900ce30be0f63d70b97a5ed86eb36b0.pnggem-0-102.png.b268ea2a826c2459d7b4e9a022befce7.png

Αααα και να προσθέσω κάτι...μην νομίζετε ότι τα γεωδυναμικα στο δεύτερο είναι χειρότερα απ' το πρώτο απλά η ισοβαρικη επιφάνεια των 500 έχει χαμηλότερο ύψος επειδή έχει και πιο βαθύ χαμηλό η κακοκαιρία τοτε...το πάχος 1000-500hpa το 1911 ειναι 518dam και στο τωρινό 512!!! βάση τζεμ

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, KapelosG said:

-23.1 2004 και -23.5 2008...την προηγούμενη δεκαετία κανένας χιονιάς δεν είχε κάτω από -20 (Τηλέμαχος -18.6)

Ακομα το ψαχνω, προφανώς οφείλεται στην προελευση του αυλώνα που έχει Σιβηρικη συνιστώσα , αλλά συνήθως είναι πιο συμπαγες το ψυχος και δεν φτάνει τόσο ψηλά το παχος του στα 500 , σίγουρα έχουμε να κάνουμε με κάτι διαφορετικό και δεν πρέπει να μπαίνουμε σε διαδικασία σύγκρισης με άλλους χιόνιαδες..λογω διαφορετικών χαρακτηριστικών που ακόμα βέβαια δεν έχουν κλειδωσει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, OLYMPUS MONS said:

Ακομα το ψαχνω, προφανώς οφείλεται στην προελευση του αυλώνα που έχει Σιβηρικη συνιστώσα , αλλά συνήθως είναι πιο συμπαγες το ψυχος και δεν φτάνει τόσο ψηλά το παχος του στα 500 , σίγουρα έχουμε να κάνουμε με κάτι διαφορετικό και δεν πρέπει να μπαίνουμε σε διαδικασία σύγκρισης με άλλους χιόνιαδες..λογω διαφορετικών χαρακτηριστικών που ακόμα βέβαια δεν έχουν κλειδωσει

Μιλάμε για θερμοκρασίες στα 700, όχι στα 500. Εκεί μπορεί να φτάσουμε και -42. 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάμε καλά, πάμε γερά 

Και όλα να τα δούμε στα λευκά 

Πολυ καλα τα πρωινά τρεξίματα, προχωράμε σιγά, σιγά προς το τέλος αυτού του ατελείωτου τούνελ άγχους και αγωνίας

Πολυ καλα τα πρωινά τρεξίματα με κορυφαίο αυτό του τζεμ!!!!! 

 

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

To GEM πλάκα πλάκα ήταν το 1ο που έπιασε τη 2η φάση νομίζω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

45 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Όχι.... Ούτε για τα μακρινά.... Βγάλε ένα μαντήλι να κλάψουμε όλοι οι βορειοι μαζι😢

Εγω παντως με την σημερινη εικονα ουκμο και παιου που βγαζουν χαμηλο μεταξυ ιταλιας ισπανιας την αλλη παρασκευη και δεδομενου οτι αυτα που βλεπουμε στις 168 πανε παντα ανατολικοτερα ειμαι πιο αιδιοδοξος απο χθες και προχθες που βγαζανε χαμηλο ιονιο

 

IMG_20220121_101854.jpg

IMG_20220121_101754.jpg

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Snowstorm είπε:

To GEM πλάκα πλάκα ήταν το 1ο που έπιασε τη 2η φάση νομίζω.

Μα αυτό το φωνάζω από αρχές της εβδομάδας 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Spartan είπε:

Μα αυτό το φωνάζω από αρχές της εβδομάδας 

Το έδειξε κάπου στις 240 ωρες σε ένα 12άρι και ήταν ολομόναχο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, Severe_Lover said:

Να και ο Γάλλος με τα ραφαλ του χτυπάει κεντρική στερεά....από τα μοντέλα αξιόπιστος στον υετό στις κοντινές ώρες.....

Screenshot_2022-01-21-09-30-50-488.jpg

Screenshot_2022-01-21-09-30-08-927.jpg

Screenshot_2022-01-21-09-31-44-183.jpg

Φιλαρακι αυτο ειναι το καλυτερο σεναριο που εχω δει για Βολο τη Δευτερα, το καλυτερο με διαφορα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα πουλακια ενα ενα κελαηδανε..Και ο Σακης Αρναουτογλου πριν λιγο σε αναρτηση του,αναφερει χιονοπτωσεις την δευτερα στην Αττικη,οι οποιες θα πυκνωσουν και θα ενταθουν περισσοτερο τις νυχτερινες ωρες προς Τριτη...

Φερτε μου κρασι να πιω....

 

272213288_481370323352667_1026972254610892186_n.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, giorgoscorfu said:

Πανέμορφο το Σωκράκι και η διαδρομή από Άνω Κορακιάνα.

Την επόμενη μέρα της Σοφίας αυτή την διαδρομή είχα ακολουθήσει. Και μετά προς Ζυγό η διαδρομή με τα πάντα χιονισμένα ήταν φανταστική.

Έχεις καταγωγή από Σωκράκι??

Ναι, είναι η μάνα μου από εκεί και έχω σπίτι - κάθε καλοκαίρι, Πάσχα εκεί αράζω 🙂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...