Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2022 γ'

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@teo_73 τα ειπες οσο καλύτερα γίνεται. 

Δεν υπαρχει πλεον πιθανοτητα να χαλασουν τα ποιοτικά χαρακτηριστικά ετσι; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

46 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Το 6άρι είναι κρίσιμο τώρα που έρχεται....και το 12άρι του Βρετανού......ε νομίζω στο 18άρι μπορούμε να κλειδώσουμε....τι όχι?

Φετααααα, ρεεεεεε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

Καλημερουδια και απο δω.

Πρεπει να πουμε κατι που πιθανων σε καποια παιδια δεν ειναι κατανοητο,και να εχουν αμφιβολιες ως προς τις θερμοκρασιες για το αν θα χιονιστουν ακομα και στα νοτια.

Πριν αναλυθουν οι t να πουμε κατι για το δευτερευον Χ που φαινεται να κανει τη πορεια κεντρικο Αιγαιο προς Κυκλαδες.Αυτο συμβαλει στη μεγαλη αυξηση του υετου αλλα χαντακωνει προσωρινα τις θερμοκρασιες κυριως στα νοτια του νομου.Ειναι κατι που δεν πρεπει να ανησυχησει καθως φευγει γρηγορα προς νοτο. Οταν περναει το Χ αυξανεται το dew (οριακες θετικες τιμες) στα νοτιοανατολικα με τη πιθανοτητα για χιονονερο στις παραθαλασσιες αυτες περιοχες να ειναι υπαρκτη για λιγες ωριτσες το μεσημεροαπογευμα. Εαν περασει ομως καποια χιλιομετρα ανατολικοτερα (πχ ανατολικα της Τηνου) τοτε δε θα υπαρχει προβλημα ουτε στα ΝΑ το απογευμα.

Modele GFS - Carte prévisions

Modele GFS - Carte prévisions

Παμε στις θερμοκρασιες οπου τα 850hpa θα βρισκονται στα 1470μ χοντρικα

Μοντελικα (γιατι μενει να επιβεβαιωθει στο nowcast απο τη ραδιοβοληση) ολος ο νομος καποια στιγμη μετα το μεσημερι θα βρεθει κατω απο το -8.5c στα 850hpa (στα βορεια πιθανων να μας αγγιξει και το -10.5c) 

Eαν πουμε οτι στη χειροτερη εχουμε -8.5c στα 1470μ σε ελευθερη ατμοσφαιρα τοτε η θερμοβαθμιδα με φαινομενα ανα 100μ χαμηλοτερα ειναι η εξης.

1370μ  -7.85c

1270   -7.2

1170  -6.55

1070  -5.9

970   -5.25

870   -4.6

770   -3.95

670   -3.3

570  -2.65

470  -2

370  -1.35

270  -0.7

170 -0.05

70  +0.6

0  + 1c 

Oι θερμοκρασιες μπορει να αποκλινουν κατα 1-2c σε πολυ ισχυρα φαινομενα. Και μη ξεχναμε οτι θα εχουμε αρνητικο dew παντου περαν της πολυ καλης υποστηριξης.Οποτε εαν γινει κατι αλλο εκτος απο χιονοστρωση σε ολον τον νομο για εμενα θα ειναι μεγαλη εκπληξη.

Καλα χιονακια σε ολους μας🙂

 

 

Φίλε @teo_73χρησιμοποίησες την υγρή αδιαβατική θερμοβαθμιδα (6.5°/1km)?...γιατί αν ναι νομίζω αυτό είναι το μέγιστο που μπορείς να πάρεις αφού θεωρείς την ατμόσφαιρα ήδη πλήρως κορεσμένη σε υδρατμούς...εκτός και αν με φαινόμενα μπορεί να μειωθεί κι άλλο αυτή τη διαφορά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Προς @GEORGE SNOWMAN amber alert. 112. Ελικοπτερα. ΕΜΑΚ. Β ΜΑΛ. Ψηλα ψηλα τα πρασινα μπερε.

Χαχααχχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Ζερίκιος είπε:

Αφήνω αυτό εδώ. Βράδυ, μωβ χιονο-υετός με ηλεκτρικά. Μπορεί και να χιονίσει τελικά. Αυτάααα 🤣

Screenshot-20220122-112841-Chrome.jpg

Με τέτοιο σφοδρό 500αρι -42 -40 κοιτάνε αν ρίξει χιόνι ακόμα???🤣🤣🆘 Έλεος...

Επεξεργάστηκε από Severe_Lover
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Φίλε @teo_73χρησιμοποίησες την υγρή αδιαβατική θερμοβαθμιδα (6.5°/1km)?...γιατί αν ναι νομίζω αυτό είναι το μέγιστο που μπορείς να πάρεις αφού θεωρείς την ατμόσφαιρα ήδη πλήρως κορεσμένη σε υδρατμούς...εκτός και αν με φαινόμενα μπορεί να μειωθεί κι άλλο αυτή τη διαφορά

Ναι Γιωργη ετσι ακριβως.Μπορει να πετυχουμε σε εξαρση αρνητικες θερμοκρασιες και διπλα στο κυμα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μπορούμε και καλύτερα τελικά βρήκα και αντίστοιχες ραδιοβολησεις (ίσως οι καλύτερες θερμοβαθμιδες που έχω δει προσωπικά)

IMG_20220122_113921.jpg.a661a10327bbb1d87bb6cf6999c9e086.jpgIMG_20220122_113943.thumb.jpg.10424db084bc1c96647a80772e1ec335.jpg

Και οι δύο 30/12...διάφορα 6 βαθμών 850 με επιφάνεια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

Καλημερουδια και απο δω.

Πρεπει να πουμε κατι που πιθανων σε καποια παιδια δεν ειναι κατανοητο,και να εχουν αμφιβολιες ως προς τις θερμοκρασιες για το αν θα χιονιστουν ακομα και στα νοτια.

Πριν αναλυθουν οι t να πουμε κατι για το δευτερευον Χ που φαινεται να κανει τη πορεια κεντρικο Αιγαιο προς Κυκλαδες.Αυτο συμβαλει στη μεγαλη αυξηση του υετου αλλα χαντακωνει προσωρινα τις θερμοκρασιες κυριως στα νοτια του νομου.Ειναι κατι που δεν πρεπει να ανησυχησει καθως φευγει γρηγορα προς νοτο. Οταν περναει το Χ αυξανεται το dew (οριακες θετικες τιμες) στα νοτιοανατολικα με τη πιθανοτητα για χιονονερο στις παραθαλασσιες αυτες περιοχες να ειναι υπαρκτη για λιγες ωριτσες το μεσημεροαπογευμα. Εαν περασει ομως καποια χιλιομετρα ανατολικοτερα (πχ ανατολικα της Τηνου) τοτε δε θα υπαρχει προβλημα ουτε στα ΝΑ το απογευμα.

Modele GFS - Carte prévisions

Modele GFS - Carte prévisions

Παμε στις θερμοκρασιες οπου τα 850hpa θα βρισκονται στα 1470μ χοντρικα

Μοντελικα (γιατι μενει να επιβεβαιωθει στο nowcast απο τη ραδιοβοληση) ολος ο νομος καποια στιγμη μετα το μεσημερι θα βρεθει κατω απο το -8.5c στα 850hpa (στα βορεια πιθανων να μας αγγιξει και το -10.5c) 

Eαν πουμε οτι στη χειροτερη εχουμε -8.5c στα 1470μ σε ελευθερη ατμοσφαιρα τοτε η θερμοβαθμιδα με φαινομενα ανα 100μ χαμηλοτερα ειναι η εξης.

1370μ  -7.85c

1270   -7.2

1170  -6.55

1070  -5.9

970   -5.25

870   -4.6

770   -3.95

670   -3.3

570  -2.65

470  -2

370  -1.35

270  -0.7

170 -0.05

70  +0.6

0  + 1c 

Oι θερμοκρασιες μπορει να αποκλινουν κατα 1-2c σε πολυ ισχυρα φαινομενα. Και μη ξεχναμε οτι θα εχουμε αρνητικο dew παντου περαν της πολυ καλης υποστηριξης.Οποτε εαν γινει κατι αλλο εκτος απο χιονοστρωση σε ολον τον νομο για εμενα θα ειναι μεγαλη εκπληξη.

Καλα χιονακια σε ολους μας🙂

 

 

Επιτέλους. Υπέροχη ανάλυση. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Αφήνω αυτό εδώ. Βράδυ, μωβ χιονο-υετός με ηλεκτρικά. Μπορεί και να χιονίσει τελικά. Αυτάααα 🤣

Screenshot-20220122-112841-Chrome.jpg

Τα μοντέλα θάβουν και την Λειβαδιά φίλε!Την ψιλοφοβαμαι λίγο αλλά δείχνει να είναι μπόμπα και για εκεί μιας και ήρθε δυτικότερα.θα δούμε και στο nowcast

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Μπορούμε και καλύτερα τελικά βρήκα και αντίστοιχες ραδιοβολησεις (ίσως οι καλύτερες θερμοβαθμιδες που έχω δει προσωπικά)

IMG_20220122_113921.jpg.a661a10327bbb1d87bb6cf6999c9e086.jpgIMG_20220122_113943.thumb.jpg.10424db084bc1c96647a80772e1ec335.jpg

Και οι δύο 30/12...διάφορα 6 βαθμών 850 με επιφάνεια

ξερουμε τι dam είχαμε τοτε?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

@teo_73 τα ειπες οσο καλύτερα γίνεται. 

Δεν υπαρχει πλεον πιθανοτητα να χαλασουν τα ποιοτικά χαρακτηριστικά ετσι; 

Υπαρχει μικρη πιθανοτητα καθως φτασαμε πολυ κοντα πλεον στις ωρες. Οπως μπορει και να φτιαξουν ακομα περισσοτερο λιγο. π.χ μπορει να βρει ολος ο νομος -10c η να αυξηθει ο υετος περαιτερω λογω καποιας συγκλισης που δεν βλεπουμε τωρα🙂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, dimitris27 είπε:

Τα μοντέλα θάβουν και την Λειβαδιά φίλε!Την ψιλοφοβαμαι λίγο αλλά δείχνει να είναι μπόμπα και για εκεί μιας και ήρθε δυτικότερα.θα δούμε και στο nowcast

Δείχνει εκτεταμένο. Θα δείξει. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η Θήβα δεν νομίζω ότι θα βάλει λιγότερο από μισό μέτρο. Στη Λιβαδειά εκτιμώ 20-25cm με ένα ερωτηματικό. Τα υπόλοιπα στο nowcast.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Sepolia7 είπε:

ξερουμε τι dam είχαμε τοτε?

Είχαν απ' τα χειρότερα που έχω δει για εισβολή που έδωσε χιόνι

Η μία 30/12/2019 έστρωσε δυτική Αττική με μόλις 531dam (ίσως το ψηλότερο σε χιονόστρωση σε χαμηλά υψόμετρα)

Το άλλο είχε το χειρότερο παχος που έχω δει εδώ Γέρακα μακράν να χιονίζει (537dam!!!!!)

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στο 6αρι που τρέχει αυτή την στιγμή 

Έριξε περισσότερο της θερμοκρασίες για το μεσοδιάστημα που φοβοσαστε😂

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Spartan είπε:

Στο 6αρι που τρέχει αυτή την στιγμή 

Έριξε περισσότερο της θερμοκρασίες για το μεσοδιάστημα που φοβοσαστε 

Ψιλοπεθανε το χαμηλακι της Δευτέρας που περνούσε ξυστά...το ματιασαμε😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εμενα ακομα να μου βρειτε γιατρο...Δε με λυπαστε ρε...Θα βγαινω γυμνος στους δρομους και θα με παρουν σηκωτο...Κατευθειαν στα σκληρα,θα με ριξουν...Γιατρο τωρα...Να μου δωσει κανα χαπακι..Μπας και κρατηθω απο δευτερα και δεν ξεφυγω.. Γιατι αλλιως στο πρωτο κραου που θ ακουσω εν μεσω στουπας.Το κλεισα το σπιτι μου!!🤣

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έφτιαξε κατά πολύ και το απόγευμα της τρίτης 

Ποιο δυτικά η υετοσύγκλιση του Αιγαίου 

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Είχαν απ' τα χειρότερα που έχω δει για εισβολή που έδωσε χιόνι

Η μία 30/12/2019 έστρωσε δυτική Αττική με μόλις 531dam (ίσως το ψηλότερο σε χιονόστρωση σε χαμηλά υψόμετρα)

Το άλλο είχε το χειρότερο παχος που έχω δει εδώ Γέρακα μακράν να χιονίζει (537dam!!!!!)

Γι αυτό δεν έκανε τίποτα ιδιαίτερο στο λεκανοπέδιο. Ειδικά το 2014 θυμάμαι έστρωνε η παραθαλάσσια Δυτική Αττική και το λεκανοπέδιο την έβγαζε με χιονόνερα . Δεν θέλω να την θυμάμαι εκείνη την ημέρα 😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, KapelosG είπε:

Ψιλοπεθανε το χαμηλακι της Δευτέρας που περνούσε ξυστά...το ματιασαμε😂

Το φάγατε το κακόμοιρο 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...