Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2022 γ'

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, dionisis00 said:

Δευτέρα μεσημεροαπόγευμα βλέπω ανεβαίνει μέχρι -7.6 το gfs για Αθήνα εκεί φοβάμαι όσον αφορά στρωσιδια κάτω από 250μ.

Εγω με -3 στα 850 (συμφωνα με gfs) το πρωι ειχα σημερα χιονοστρωση με 0.5 βαθμο (ειμαι στα 498m υψομετρο) 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για να λέμε και του στραβου το δίκιο πάντως οι θερμοκρασίες επιφανείας που δινουν τα μοντέλα για αυτή την ώρα είναι τελείως εκτός. Πολύ πιο ανεβασμένες στη πραγματικότητα

Επεξεργάστηκε από snowzz
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπάρχουν στην αγορά τα αντιπαλεβον!! 

Ακόμα συζητάμε για στρώσιμο...ο Χριστός κ η μάνα του τι ανασφάλεια είναι αυτή..

Μέχρι το Σούνιο και απ άκρη σ'ακρη!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μην συγκρίνετε με τώρα. Όταν περνάει χαμηλό από δίπλα σου πάντα ανεβαίνουν οι Τ για λίγο γιατί αλλάζει και ο άνεμος. Αλλά αν έχεις -3 π.χ. και να πάει -1 ή 0 ε σιγά τα αυγά. Θα ξαναπέσει μετά από λίγο.

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, Dusterakos said:

Εγω με -3 στα 850 (συμφωνα με gfs) το πρωι ειχα σημερα χιονοστρωση με 0.5 βαθμο (ειμαι στα 498m υψομετρο) 

Πρέπει να χει μπει πιο γρήγορα το κρύο. Gfs τώρα δίνει -3.7 και η Πάρνηθα 1230m έχει -5.7, χοντρικά -7 τα 850hpa. Θα μου πεις δεν είναι ελεύθερη ατμόσφαιρα, θα δούμε απόγευμα ραδιοβοληση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

https://meteologix.com/gr/model-charts/french/sterea-ellada/precipitation-6h/20220124-0600z.html

 

Ο Γάλλος με τα ραφαλ του μας δίνει πιο γενικευμένες χιονοπτώσεις στα ανατολικά σε εύρος....!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, geod said:

Υπάρχουν στην αγορά τα αντιπαλεβον!! 

Ακόμα συζητάμε για στρώσιμο...ο Χριστός κ η μάνα του τι ανασφάλεια είναι αυτή..

Μέχρι το Σούνιο και απ άκρη σ'ακρη!

Θυμάμαι Δεκέμβρη 2010 που με -7.5 δεν μπορούσε να στρώσει καλά κάτω Κηφισιά 250μ και από Λυκόβρυση το απόλυτο μηδέν και τρέμω. Η Αθήνα υετικά κάνει τα κόλπα τις 9/10 προδιδόμαστε από τις Τ. Φόβος μόνο, δεν λέω ότι θα γίνει δεν είμαι ειδικός...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λοιπόν να πω και εγώ τι είδα βάση Ευρωπαίου...στις 6 το απόγευμα περνάει έξω απ' την Αττική βαρομετρικό χαμηλό ελάχιστης πίεσης 1013 που μετά κινείται νότια και απομακρύνεται...αυτό έχει σαν αποτέλεσμα την άνοδο της Τ στα 850 κοντά στους -7 στην νότια Αττική με άφθονο υετο...καθώς απομακρύνεται και κινείται νοτιότερα στρέφει σταδιακά τους ανέμους σε ΒΒΑ στην αρχή και μετά σε καθαρούς ΒΑ για λίγη ώρα σε όλο το λεκανοπέδιο από ΒΒΔ με την Τ στα 850 να μην έχει προλάβει να πέσει ακόμα απ' την απομάκρυνση και παραμένει εκεί λίγο πριν τα μεσάνυχτα και μετά -7.5 στην νότια Αττική...δεν έχω δει πραγματικά με -7.5 και ΒΑ 0 βαθμούς στις δύσκολες περιοχές (Γλυφάδα, Βουλιαγμένη κλπ) ακόμα και με ακραία ραγδαιοτητα υετού και καλά γεωδυναμικα και μιλάω πάντα με το δεδομένο του ΒΑ στην επιφάνεια με ΒΔ είναι άλλη κατάσταση...θέλουμε το χαμηλό να μην περάσει τόσο κοντά γιατί όντως είναι ένα υπαρκτό ζήτημα για τους παραθαλάσσιους φίλους από Αττική βράδυ Δευτέρας στο θέμα των Τ...δεν το λέω ούτε να τρολαρω ούτε για κανέναν τέτοιο λόγο και να αρχίσω να γράφω το χάνουμε και άλλα τετοια απλά και γω θέλω να πάρουμε το μάξιμουμ για όλους για αυτο λέω τι θα ήταν προτιμότερο να γίνει για να υπάρχει μια άνεση στο θέμα Τ που στα τελευταία Ραν έχει πάρει λίγο την ανηφόρα

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 minutes ago, dionisis00 said:

Δευτέρα μεσημεροαπόγευμα βλέπω ανεβαίνει μέχρι -7.6 το gfs για Αθήνα εκεί φοβάμαι όσον αφορά στρωσιδια κάτω από 250μ.

Παιδιά, τι λέτε; Μιλάμε για -39 στα 500 με άψογο thickness και χιονοκαταιγίδες να σαρώνουν το νομό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, dionisis00 said:

Θυμάμαι Δεκέμβρη 2010 που με -7.5 δεν μπορούσε να στρώσει καλά κάτω Κηφισιά 250μ και από Λυκόβρυση το απόλυτο μηδέν και τρέμω. Η Αθήνα υετικά κάνει τα κόλπα τις 9/10 προδιδόμαστε από τις Τ. Φόβος μόνο, δεν λέω ότι θα γίνει δεν είμαι ειδικός...

Δείτε ΝΤΑΜ -  Damn it!!! 🙂 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Snowstorm said:

Παιδιά, τι λέτε; Μιλάμε για -39 στα 500 με άψογο thickness και χιονοκαταιγίδες να σαρώνουν το νομό.

Επέβαλλε λίγο τη ταξη γιατί ξέχασα τα χάπια μου Αγγλία 

Επεξεργάστηκε από geod
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ειμαι σιγουρος οτι δεν προκειται να πεσει νερο πουθενα στην Αττικη την Δευτερα.. Ε και αν γινει, θα γυρισει το απογευμα γρηγορα και η Τ θα ειναι πολυ καλη για ολους. 

Επεξεργάστηκε από Dusterakos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στρώσιμο παντού σε όλο τον νομό... το πόσο δεν το ξέρει ούτε μπορεί να το προβλέψει κανείς... επίσης βλέπω να το κρατάει στρωμένο τουλάχιστον έως και την Πέμπτη... μετά πάμε σε άνοδο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, KapelosG said:

Λοιπόν να πω και εγώ τι είδα βάση Ευρωπαίου...στις 6 το απόγευμα περνάει έξω απ' την Αττική βαρομετρικό χαμηλό ελάχιστης πίεσης 1013 που μετά κινείται νότια και απομακρύνεται...αυτό έχει σαν αποτέλεσμα την άνοδο της Τ στα 850 κοντά στους -7 στην νότια Αττική με άφθονο υετο...καθώς απομακρύνεται και κινείται νοτιότερα στρέφει σταδιακά τους ανέμους σε ΒΒΑ στην αρχή και μετά σε καθαρούς ΒΑ για λίγη ώρα σε όλο το λεκανοπέδιο από ΒΒΔ με την Τ στα 850 να μην έχει προλάβει να πέσει ακόμα απ' την απομάκρυνση και παραμένει εκεί λίγο πριν τα μεσάνυχτα και μετά -7.5 στην νότια Αττική...δεν έχω δει πραγματικά με -7.5 και ΒΑ 0 βαθμούς στις δύσκολες περιοχές (Γλυφάδα, Βουλιαγμένη κλπ) ακόμα και με ακραία ραγδαιοτητα υετού και καλά γεωδυναμικα και μιλάω πάντα με το δεδομένο του ΒΑ στην επιφάνεια με ΒΔ είναι άλλη κατάσταση...θέλουμε το χαμηλό να μην περάσει τόσο κοντά γιατί όντως είναι ένα υπαρκτό ζήτημα για τους παραθαλάσσιους φίλους από Αττική βράδυ Δευτέρας στο θέμα των Τ...δεν το λέω ούτε να τρολαρω ούτε για κανέναν τέτοιο λόγο και να αρχίσω να γράφω το χάνουμε και άλλα τετοια απλά και γω θέλω να πάρουμε το μάξιμουμ για όλους για αυτο λέω τι θα ήταν προτιμότερο να γίνει για να υπάρχει μια άνεση στο θέμα Τ που στα τελευταία Ραν έχει πάρει λίγο την ανηφόρα

Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα γίνουμε σοφότεροι σε αυτή τη τη κακοκαιρία. Θεωρώ ότι στα + της όλης φάσης είναι ότι αυτό γίνεται Ιανουάριο και δεν ξέρω αν έχουμε πρόσφατη εικόνα με ανάλογες συνθήκες τέτοιο μήνα καθώς το 2006 ήταν ιδιόμορφο με άλλου είδους υποστήριξη κτλ. Έχει γραφτεί και αλλού ότι έχει κάποια χαρακτηριστικά από 2002 η κακοκαιρία και σίγουρα όσοι είναι από 100μ και πάνω είναι πιο ασφαλείς αλλά υπάρχει προϋπάρχον κρύο, κάτι που δεν είναι σύνηθες σε χιονοκακοκαιρίες της Αττικής. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 minutes ago, dionisis00 said:

Θυμάμαι Δεκέμβρη 2010 που με -7.5 δεν μπορούσε να στρώσει καλά κάτω Κηφισιά 250μ και από Λυκόβρυση το απόλυτο μηδέν και τρέμω. Η Αθήνα υετικά κάνει τα κόλπα τις 9/10 προδιδόμαστε από τις Τ. Φόβος μόνο, δεν λέω ότι θα γίνει δεν είμαι ειδικός...

Φίλε δεν υπάρχει κανένα θέμα, μην ανησυχείς καθόλου... από ένα φύσει συγκρατημένο καιρόφιλο... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα σας σύντροφοι.τελικα Θεσσαλία τίποτα το ιδιαίτερο.τωρα όσον αναφορά τον τζιφο και τα ενσεμπλ του τι να πω.μεχει και χθές έδιναν 65%οιθανοτητες για 28 με 30 του μηνός χοντρικά και σήμερα πήγε στο 16.φοβερο μοντέλο.ακομα και στα κοντινά τελείως έξω έπεσε στον υετό όσον αναφορά την θεσσαλία.7 το πρωί σήμερα μου έδινε 3.2 χιλιοστά και έξω ειχε σπασμένη συννεφιά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, Snowaddict said:

ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΕΤΟΙΟ ΧΑΡΤΗ ΑΠΤΟ ΚΥΡΙΟ ΠΕΡΣΙ 

xx_model-en-308-0_modez_2022012200_78_5017_108.png

Προς @GEORGE SNOWMAN amber alert. 112. Ελικοπτερα. ΕΜΑΚ. Β ΜΑΛ. Ψηλα ψηλα τα πρασινα μπερε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, Snowstorm said:

Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα γίνουμε σοφότεροι σε αυτή τη τη κακοκαιρία. Θεωρώ ότι στα + της όλης φάσης είναι ότι αυτό γίνεται Ιανουάριο και δεν ξέρω αν έχουμε πρόσφατη εικόνα με ανάλογες συνθήκες τέτοιο μήνα καθώς το 2006 ήταν ιδιόμορφο με άλλου είδους υποστήριξη κτλ. Έχει γραφτεί και αλλού ότι έχει κάποια χαρακτηριστικά από 2002 η κακοκαιρία και σίγουρα όσοι είναι από 100μ και πάνω είναι πιο ασφαλείς αλλά υπάρχει προϋπάρχον κρύο, κάτι που δεν είναι σύνηθες σε χιονοκακοκαιρίες της Αττικής. 

Με τέτοια χαρακτηριστικά δεν νομίζω οτι το προυπάρχον κρύο κάνει κάποια διαφορά... και 15 βαθμούς να είχαμε πριν τα ποιοτικά στοιχεία της εισβολής είναι εξαιρετικά... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Snowstorm είπε:

Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα γίνουμε σοφότεροι σε αυτή τη τη κακοκαιρία. Θεωρώ ότι στα + της όλης φάσης είναι ότι αυτό γίνεται Ιανουάριο και δεν ξέρω αν έχουμε πρόσφατη εικόνα με ανάλογες συνθήκες τέτοιο μήνα καθώς το 2006 ήταν ιδιόμορφο με άλλου είδους υποστήριξη κτλ. Έχει γραφτεί και αλλού ότι έχει κάποια χαρακτηριστικά από 2002 η κακοκαιρία και σίγουρα όσοι είναι από 100μ και πάνω είναι πιο ασφαλείς αλλά υπάρχει προϋπάρχον κρύο, κάτι που δεν είναι σύνηθες σε χιονοκακοκαιρίες της Αττικής. 

Πράγματι είναι πρωτόγνωρη διάταξη με τα χαμηλά να κάνουν πάρτυ στο Αιγαίο λες και είναι νοτιαδοχαμηλο θα δούμε πολλές χιονοπτώσεις με ηλεκτρικά και ισχυρούς ανέμους, δεν υπάρχει αντίστοιχη που να θυμάμαι...ναι αυτό λέω και γω οι των 100+ είναι πιο ασφαλείς το λέω καθαρά για τα παιδιά που μένουν χαμηλά δεν ξέρω τι να πω μάλλον θα φανούν όλα στο ναουκαστ αφού τα κλασικά -10 και κάτω που έχουμε στα μεγάλα χιόνια του παρελθόντος δεν υπάρχουν...παρόλα αυτά έχει γεωδυναμικα και πάχος 1000-500 μεγάλου χιόνια...ιδωμεν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μην ανησυχείτε οι Βόρειοι και τίποτα δεν έχει τελειώσει ακόμη και για σας. Ο καιρός απρόβλεπτος. Δεν ξέρω τι δείχνουν οι χάρτες ή οι προοπτικές, αλλά πολλά μπορεί να γίνουν διαφορετικά...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, KapelosG said:

Πράγματι είναι πρωτόγνωρη διάταξη με τα χαμηλά να κάνουν πάρτυ στο Αιγαίο λες και είναι νοτιαδοχαμηλο θα δούμε πολλές χιονοπτώσεις με ηλεκτρικά και ισχυρούς ανέμους, δεν υπάρχει αντίστοιχη που να θυμάμαι...ναι αυτό λέω και γω οι των 100+ είναι πιο ασφαλείς το λέω καθαρά για τα παιδιά που μένουν χαμηλά δεν ξέρω τι να πω μάλλον θα φανούν όλα στο ναουκαστ αφού τα κλασικά -10 και κάτω που έχουμε στα μεγάλα χιόνια του παρελθόντος δεν υπάρχουν...παρόλα αυτά έχει γεωδυναμικα και πάχος 1000-500 μεγάλου χιόνια...ιδωμεν

Δεν ξέρω πως λέγονται αυτές οι δευτερεύουσες διαταραχές μετεωρολογικά (έχουν σχέση με αυτό που λέμε short wave trough??). Πάντως στον Τζίφο με -7.3 θερμοκρασία στο κέντρο της Αθήνας και ΒΑ άνεμο τα επίπεδα παγοποίησης είναι στα 400μ στη Λαυρεωτική, δείγμα του ότι το μοντέλο βλέπει χαμηλές θερμοκρασίες ή για να το διατυπώσω καλύτερα χαμηλότερες θερμοκρασίες απ' ό,τι αν είχαμε διαφορετικά ποιοτικά δεδομένα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, Snowstorm said:

Δεν ξέρω πως λέγονται αυτές οι δευτερεύουσες διαταραχές μετεωρολογικά (έχουν σχέση με αυτό που λέμε short wave trough??). Πάντως στον Τζίφο με -7.3 θερμοκρασία στο κέντρο της Αθήνας και ΒΑ άνεμο τα επίπεδα παγοποίησης είναι στα 400μ στη Λαυρεωτική, δείγμα του ότι το μοντέλο βλέπει χαμηλές θερμοκρασίες ή για να το διατυπώσω καλύτερα χαμηλότερες θερμοκρασίες απ' ό,τι αν είχαμε διαφορετικά ποιοτικά δεδομένα. 

short wave through

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερουδια και απο δω.

Πρεπει να πουμε κατι που πιθανων σε καποια παιδια δεν ειναι κατανοητο,και να εχουν αμφιβολιες ως προς τις θερμοκρασιες για το αν θα χιονιστουν ακομα και στα νοτια.

Πριν αναλυθουν οι t να πουμε κατι για το δευτερευον Χ που φαινεται να κανει τη πορεια κεντρικο Αιγαιο προς Κυκλαδες.Αυτο συμβαλει στη μεγαλη αυξηση του υετου αλλα χαντακωνει προσωρινα τις θερμοκρασιες κυριως στα νοτια του νομου.Ειναι κατι που δεν πρεπει να ανησυχησει καθως φευγει γρηγορα προς νοτο. Οταν περναει το Χ αυξανεται το dew (οριακες θετικες τιμες) στα νοτιοανατολικα με τη πιθανοτητα για χιονονερο στις παραθαλασσιες αυτες περιοχες να ειναι υπαρκτη για λιγες ωριτσες το μεσημεροαπογευμα. Εαν περασει ομως καποια χιλιομετρα ανατολικοτερα (πχ ανατολικα της Τηνου) τοτε δε θα υπαρχει προβλημα ουτε στα ΝΑ το απογευμα.

Modele GFS - Carte prévisions

Modele GFS - Carte prévisions

Παμε στις θερμοκρασιες οπου τα 850hpa θα βρισκονται στα 1470μ χοντρικα

Μοντελικα (γιατι μενει να επιβεβαιωθει στο nowcast απο τη ραδιοβοληση) ολος ο νομος καποια στιγμη μετα το μεσημερι θα βρεθει κατω απο το -8.5c στα 850hpa (στα βορεια πιθανων να μας αγγιξει και το -10.5c) 

Eαν πουμε οτι στη χειροτερη εχουμε -8.5c στα 1470μ σε ελευθερη ατμοσφαιρα τοτε η θερμοβαθμιδα με φαινομενα ανα 100μ χαμηλοτερα ειναι η εξης.

1370μ  -7.85c

1270   -7.2

1170  -6.55

1070  -5.9

970   -5.25

870   -4.6

770   -3.95

670   -3.3

570  -2.65

470  -2

370  -1.35

270  -0.7

170 -0.05

70  +0.6

0  + 1c 

Oι θερμοκρασιες μπορει να αποκλινουν κατα 1-2c σε πολυ ισχυρα φαινομενα. Και μη ξεχναμε οτι θα εχουμε αρνητικο dew παντου περαν της πολυ καλης υποστηριξης.Οποτε εαν γινει κατι αλλο εκτος απο χιονοστρωση σε ολον τον νομο για εμενα θα ειναι μεγαλη εκπληξη.

Καλα χιονακια σε ολους μας🙂

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Snowstorm είπε:

Δεν ξέρω πως λέγονται αυτές οι δευτερεύουσες διαταραχές μετεωρολογικά (έχουν σχέση με αυτό που λέμε short wave trough??). Πάντως στον Τζίφο με -7.3 θερμοκρασία στο κέντρο της Αθήνας και ΒΑ άνεμο τα επίπεδα παγοποίησης είναι στα 400μ στη Λαυρεωτική, δείγμα του ότι το μοντέλο βλέπει χαμηλές θερμοκρασίες ή για να το διατυπώσω καλύτερα χαμηλότερες θερμοκρασίες απ' ό,τι αν είχαμε διαφορετικά ποιοτικά δεδομένα. 

Πραγματικά δεν μπορώ να σου πω τι θα ισχύσει γιατί δεν έχω αντίστοιχη εικόνα...μακάρι να υπερεκτιμηθεί η Τ στην εισβολη και να βγει καλό στρώσιμο μέχρι βάρκες χωρίς χαμένα φαινόμενα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...