Jump to content
Gary

Ανάλυση χαρτών Φεβρουάριος 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θελω να μπω σε λεπτομέρειες αλλά θα κάνω μια ερώτηση. Κανετε αναλυσεις για το αν θα χιονίσει Κηφισιά, Αγ. Στέφανο, Μαρουσι για να κρίνεται τα υψόμετρα. Άραγε, είναι σωστό να κοιτάμε το ανατολικό τόξο, όταν φαίνεται ότι με ΒΒΔ ανέμους επηρεάζεται περισσοτερο το δυτικό; ποιος θα είναι σωστός η' λάθος όταν θα πέφτουν νιφάδες στα 50μ του Θριασιου;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα ενς του τζίφου συνεχίζουν βα βλέπουν 100% χιονόπτωση για Δευτέρα βράδυ. Επισης νομίζω ότι κάτι έχουν πάρει μυρωδιά για 13-14;;!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

57 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Κλειδωμενη η Φλωρινα και η δυτικη Μακεδονια γενικοτερα για αλλο ενα 15ποντο.Ολοι οι αλλοι περιμενουμε τα 12αρια και τα αυριανα,αλλα γενικα τιποτα το φοβερο δεν μπορει να βγει.Με τον τζιφο χιονιζονται και τα Γιαννενα ξημερωματα Τριτης.

Οοοοοοοο σε εχω ευκολα αυτη τη φορα ,, φλωρινα το πολυ 10 ποντο οι αλλοι ολι 5 ποντους και κατω ...15 πουθενα ....αντε να δούμε τώρα, μακάρι παλι να πέσω έξω 😁😁😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Galanto είπε:

Οοοοοοοο σε εχω ευκολα αυτη τη φορα ,, φλωρινα το πολυ 10 ποντο οι αλλοι ολι 5 ποντους και κατω ...15 πουθενα ....αντε να δούμε τώρα, μακάρι παλι να πέσω έξω 😁😁😁

Πάψε βρε όλη η δυτική Μακεδονία θα έχετε 10ποντο στη χειρότερη. Για φλωρινα δεν μπορώ να κάνω πρόβλεψη εκεί χιονίζει και χωρίς υετο 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Kosmas34 είπε:

Πάψε βρε όλη η δυτική Μακεδονία θα έχετε 10ποντο στη χειρότερη. Για φλωρινα δεν μπορώ να κάνω πρόβλεψη εκεί χιονίζει και χωρίς υετο 🤣

Η δυτικη μακεδονια θα χει 3 δώρο πέρασμα το οοιπο ισως ξεκινήσει σε κάποιους και με βροχούλα οποτε πανω απο 10 ποντοο δεν υπάρχουν πουθενα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Η δυτικη μακεδονια θα χει 3 δώρο πέρασμα το οοιπο ισως ξεκινήσει σε κάποιους και με βροχούλα οποτε πανω απο 10 ποντοο δεν υπάρχουν πουθενα 

Δεν νομίζω ότι θα προλάβει να βρέξει για πολύ κάπου και επισης έχει αρκετά δυνατό πέρασμα για παραπάνω από 3 ώρες στις περισσότερες περιοχές! Και με λιιιγη βελτίωση που προλαβαίνει μπορεί να βγει αρκετά καλό χιονάκι για εσάς! Όταν έρθει ο καλό μέρος του υετου δλδ περίπου στις 10 το βράδυ θα έχετε παντού χιονοθερμοκρασιες πιστεύω! Από κει και πέρα θα κριθεί από το ποσό θα κρατήσει που φαίνεται να μη σταματάει πριν τις 2-3

Επεξεργάστηκε από Kosmas34
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, antinod said:

Δεν θελω να μπω σε λεπτομέρειες αλλά θα κάνω μια ερώτηση. Κανετε αναλυσεις για το αν θα χιονίσει Κηφισιά, Αγ. Στέφανο, Μαρουσι για να κρίνεται τα υψόμετρα. Άραγε, είναι σωστό να κοιτάμε το ανατολικό τόξο, όταν φαίνεται ότι με ΒΒΔ ανέμους επηρεάζεται περισσοτερο το δυτικό; ποιος θα είναι σωστός η' λάθος όταν θα πέφτουν νιφάδες στα 50μ του Θριασιου;;

Ο Άγιος Στέφανος και η Κηφισιά είναι παντός καιρού, δεν θα έλεγα ότι ανήκουν στο ανατολικό τόξο. Έγραψα για Υμηττό κρίνοντας τι μπορεί να δώσει η συγκεκριμένη κακοκαιρία εδώ, τα δυτικά θεωρητικά θα είναι καλύτερα θερμοκρασιακά και αυτά είχα στο μυαλό μου όταν έγραψα για τα 200μ μιλώντας για λεκανοπέδιο. Το Θριάσιο είναι μια άλλη ιστορία που συνήθως ευνοείται από την Πάρνηθα περισσότερο και πράγματι μπορεί να δει νιφάδες και στα πεδινά έστω πρόσκαιρα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Kosmas34 είπε:

Δεν νομίζω ότι θα προλάβει να βρέξει για πολύ κάπου και επισης έχει αρκετά δυνατό πέρασμα για παραπάνω από 3 ώρες στις περισσότερες περιοχές! Και με λιιιγη βελτίωση που προλαβαίνει μπορεί να βγει αρκετά καλό χιονάκι για εσάς! 

Αυτά τα μέτωπα περνάνε πιο γρήγορα από οτι δειχνουν 3 ωρες το πολυ αντε βαρια 4 ....ποιότητα νιφαδας έκτρωμα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

Ο Άγιος Στέφανος και η Κηφισιά είναι παντός καιρού, δεν θα έλεγα ότι ανήκουν στο ανατολικό τόξο. Έγραψα για Υμηττό κρίνοντας τι μπορεί να δώσει η συγκεκριμένη κακοκαιρία εδώ, τα δυτικά θεωρητικά θα είναι καλύτερα θερμοκρασιακά και αυτά είχα στο μυαλό μου όταν έγραψα για τα 200μ μιλώντας για λεκανοπέδιο. Το Θριάσιο είναι μια άλλη ιστορία που συνήθως ευνοείται από την Πάρνηθα περισσότερο και πράγματι μπορεί να δει νιφάδες και στα πεδινά έστω πρόσκαιρα. 

Ο Αγ Στεφανος με την Κηφισια είναι μέρα με νύχτα σε οριακές καταστάσεις. Μην ξεχνάμε ότι όση απόσταση χιλιομετρικα έχει η Κηφισια από μεταμόρφωση έχει ο Αγ Στεφανος από Κηφισια. Επίσης υπάρχουν και σπανιεσ καταστάσεις τύπου Ζηνοβία που ο Αγ Στεφανος δυσκολευόταν και η άνω Γλυφάδα είχε Πασπαλα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Αυτά τα μέτωπα περνάνε πιο γρήγορα από οτι δειχνουν 3 ωρες το πολυ αντε βαρια 4 ....ποιότητα νιφαδας έκτρωμα...

Καλά λέγε ότι θες, ήδη σε βλέπω στις αναφορές κατά τις 10 το βράδυ της Δευτέρας σε φάση «παιδιά το γύρισε χιόνι μόλις και ήδη έχει στρώσει εύκολες μέσα σε 5 λεπτά και αρχίζει και δρόμους!! Απίστευτη ένταση!!!»🤣😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όσο η μεσοπρόθεσμη του Ευρωπαϊκού επιμένει, θα τουμπάρουν όλα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με τα σημερινά δοδομενα στην καλύτερη πέτσα για Αγ Στεφανο. Θα είναι η 3η ευκαιρία που χάνεται για εδώ για λίγο αν πάει έτσι και δεν κάνει τίποτα. Έχει ψωμί ακόμα όμως , πιστεύω θα βγει κάτι Κσλο μέσα στο μήνα. Υπέροχος χειμώνας για προσηνεμα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Snow sick said:

Ο Αγ Στεφανος με την Κηφισια είναι μέρα με νύχτα σε οριακές καταστάσεις. Μην ξεχνάμε ότι όση απόσταση χιλιομετρικα έχει η Κηφισια από μεταμόρφωση έχει ο Αγ Στεφανος από Κηφισια. Επίσης υπάρχουν και σπανιεσ καταστάσεις τύπου Ζηνοβία που ο Αγ Στεφανος δυσκολευόταν και η άνω Γλυφάδα είχε Πασπαλα. 

Μιλάω για καθαρή χιονόπτωση. Πχ εδώ Αγία Παρασκευή δεν θεωρώ ότι θα το γυρίσει σε καθαρό χιόνι. Χιονόλυτο στη ''καλύτερη''. Μενίδι ναι και γενικά σε δυτικές περιοχές με ένα άλφα υψόμετρο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα παρεμβω λιγο στα της τριτης....το προβλημα ειναι οτι οταν λεει καποιο θα χιονισει την τριτη αναφερει πρωτα συμφωνα με το τζιφο...απο εκει και μετα δεν συζηταμε τιποτα αλλο...συμφωνα με το τζιφο λοιπον εγω πρεπει να εχω 5 ποντους τριτη πρωι...η δικια μας εκτιμηση αυριο η προγνωση λοιπον οχι βαση τζιφου προφανως λεει θεσσαλονικη εως 250 μετρα χιοξοπτωσεις.. αττικη 400...ευβοια 600...αν.μακεδονια θρακη σαμοθρακη θασος λιμνος εως πολυ χαμηλα...

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

Ο Άγιος Στέφανος και η Κηφισιά είναι παντός καιρού, δεν θα έλεγα ότι ανήκουν στο ανατολικό τόξο. Έγραψα για Υμηττό κρίνοντας τι μπορεί να δώσει η συγκεκριμένη κακοκαιρία εδώ, τα δυτικά θεωρητικά θα είναι καλύτερα θερμοκρασιακά και αυτά είχα στο μυαλό μου όταν έγραψα για τα 200μ μιλώντας για λεκανοπέδιο. Το Θριάσιο είναι μια άλλη ιστορία που συνήθως ευνοείται από την Πάρνηθα περισσότερο και πράγματι μπορεί να δει νιφάδες και στα πεδινά έστω πρόσκαιρα. 

Εγώ να ρωτήσω κστι γενικότερα; Γιστι στις περισσότερες ψυχρές κατεβάσεις, light ή έντονες  προβλέπονται  σχεδόν πάντα πιο χαμηλές Τ στα δυτικα του νομού σε σχέση με τα ανατολικά;  Το έχω παρατηρήσει πολλες φορες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Seth13 είπε:

Μιλάω για καθαρή χιονόπτωση. Πχ εδώ Αγία Παρασκευή δεν θεωρώ ότι θα το γυρίσει σε καθαρό χιόνι. Χιονόλυτο στη ''καλύτερη''. Μενίδι ναι και γενικά σε δυτικές περιοχές με ένα άλφα υψόμετρο. 

Συμφωνώ. Αγία, Χαλάνδρι κτλ στην καλύτερη χιονολυτο. Δυτικά κάτι καλύτερο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, Snowy Stathis said:

Εγώ να ρωτήσω κστι γενικότερα; Γιστι στις περισσότερες ψυχρές κατεβάσεις, light ή έντονες  προβλέπονται  σχεδόν πάντα πιο χαμηλές Τ στα δυτικα του νομού σε σχέση με τα ανατολικά;  Το έχω παρατηρήσει πολλες φορες 

Γιατί στα δυτικά του νομού φτάνει πιο συμπαγές ψύχος σε σύγκριση με τα ανατολικά που περιστοιχίζονται από θάλασσα. Βέβαια αυτό δεν έχει πάντα αντίκρισμα στις θερμοκρασίες εντός λεκανοπεδίου ειδικά σε σοβαρές καταβάσεις. 

Επεξεργάστηκε από Seth13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Θα παρεμβω λιγο στα της τριτης....το προβλημα ειναι οτι οταν λεει καποιο θα χιονισει την τριτη αναφερει πρωτα συμφωνα με το τζιφο...απο εκει και μετα δεν συζηταμε τιποτα αλλο...συμφωνα με το τζιφο λοιπον εγω πρεπει να εχω 5 ποντους τριτη πρωι...η δικια μας εκτιμηση λοιπον οχι βαση τζιφου προφανως λεει θεσσαλονικη εως 250 μετρα χιοξοπτωσεις.. αττικη 400...ευβοια 600...αν.μακεδονια θρακη σαμοθρακη θασος λιμνος εως πολυ χαμηλα...

Εμεις οι καμημενοι χιονια.Ραψανη; Καλα ο τζιφ μας χιόνισε μπόλικες φορες φετος χαχα

Επεξεργάστηκε από larissa_mare
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Θα παρεμβω λιγο στα της τριτης....το προβλημα ειναι οτι οταν λεει καποιο θα χιονισει την τριτη αναφερει πρωτα συμφωνα με το τζιφο...απο εκει και μετα δεν συζηταμε τιποτα αλλο...συμφωνα με το τζιφο λοιπον εγω πρεπει να εχω 5 ποντους τριτη πρωι...η δικια μας εκτιμηση αυριο η προγνωση λοιπον οχι βαση τζιφου προφανως λεει θεσσαλονικη εως 250 μετρα χιοξοπτωσεις.. αττικη 400...ευβοια 600...αν.μακεδονια θρακη σαμοθρακη θασος λιμνος εως πολυ χαμηλα...

Εμένα εδω θα με ρίξει 5 πόντο η μπα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Snowy Stathis είπε:

Εγώ να ρωτήσω κστι γενικότερα; Γιστι στις περισσότερες ψυχρές κατεβάσεις, light ή έντονες  προβλέπονται  σχεδόν πάντα πιο χαμηλές Τ στα δυτικα του νομού σε σχέση με τα ανατολικά;  Το έχω παρατηρήσει πολλες φορες 

Τώρα εσένα θα σε φάνε οι δυτικοί μετά από αυτό που έπαθαν στην ελπιδα😂τέτοιο χουνερι ούτε στον εχθρό σου😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Kosmas34 είπε:

Καλά λέγε ότι θες, ήδη σε βλέπω στις αναφορές κατά τις 10 το βράδυ της Δευτέρας σε φάση «παιδιά το γύρισε χιόνι μόλις και ήδη έχει στρώσει εύκολες μέσα σε 5 λεπτά και αρχίζει και δρόμους!! Απίστευτη ένταση!!!»🤣😂

Έχω κλάψει χαχαχα..,με αντιπροσωπεύει τελεια αυτο χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...