Jump to content
Gary

Ανάλυση χαρτών Φεβρουάριος 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, bardaris είπε:

με βαση το 12αρι του ukmo που το σέβομαι πιο πολύ....δείχνει αρκετό υετό με επίκεντρο την δυτική μακεδονία....αλλά και η κεντρική μέσα για κανένα...τριωρο τετράωρο αυριο το βράδύ....η γραμμη του -5 στο υψος του βερμίου.και δυτικότερα ...και η ηπειρος μεσα σε αυτό.....αρα...χιονοστρώσεις θα χουμε.στοιχήματα είναι  οι περιοχες δυτικά του Αξιού...και φυσικά τα γιάννενα...(στοίχημα και αυτό)...εμείς...ο θεός βοηθός αλλά πάλι με 3 και 2,8 θα την βγάλουμε...καποια τρελλά που βγάζει ο τζίφος...για την 

Δηλαδή Ημαθία μπορεί να το δούμε;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, thanossnow είπε:

Δηλαδή Ημαθία μπορεί να το δούμε;

εδώ οι χάρτες...των 850 hpa και του υετου για τις 36 ωρες...σε εσάς ειναι πολύ κοντά η γραμμή του -5 αλλά και με καλο υετο γιατί οχι λοιπόν..αλλα οπως ειπα ειναι στοιχημα

UKMHDOPEU12_36_2.png

UKMHDOPEU12_36_4.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, isnow είπε:

image.png.ad9b151a900736e7ad3a2ab1de468622.png

Περιοχή μου..πεδινή θεσσαλία..τι δίνει ο τζίφος..ας μας εξηγήσει κάποιος τις Τ..με -6 στα 850 και δεν χιονίζει..και προφανώς δεν θα έχουμε καν 3.4 που δίνει αλλά παραπάνω..

Το θεμα ειναι φιλε πως δεν θα βγει ο τζιφος σίγουρα, που μας δινει και πέτσα χαχα το πρωί τουλαχιστον εδινε..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, CATHA είπε:

Χιονόπτωση από τα 500-600 μέτρα για την Αττική έδωσε ο Αρνιακός τώρα στον Αντέννα. 

Ξερεις που μενει;;;Ενας φιλος ρωταει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, bardaris είπε:

εδώ οι χάρτες...των 850 hpa και του υετου για τις 36 ωρες...σε εσάς ειναι πολύ κοντά η γραμμή του -5 αλλά και με καλο υετο γιατί οχι λοιπόν..αλλα οπως ειπα ειναι στοιχημα

Με παραξενεύει και μένα αυτό, ενώ δείχνει χαμηλή ισόθερμη , αρνητικό σημείο δρόσου, χαμηλή σχετικά υγρασία και έντονα φαινόμενα και αρνητική στα 850 hpa . Δίνει θερμοκρασία στην επιφάνεια σταθερά με το πέρασμα στους 4 με 5 βαθμούς...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Kosmas34 είπε:

Πρόγνωση για εδώ θέλω γείτονα!!!

χαχαχα ειμαι παππους και....εμενα μου αρεσουν φιλοσοφικά θεματα...δλδ ναι μεν αλλά  ( ΑΣΘ,σιβηρικοί..κλπ..).τετοιες υποτυπωσεις θελουν γνωση του αναγλυφου..και του μικροκλίματος.....και να σαι και τσιφτης να μπορείς να υποτυπωσεις τους  χαρτες  σε πραγματικό καιρο.......αν ειχαμε παγωμένο ΒΑ η Β θα σου λεγα ναι......τωρα με βαρδάρη και εσεις νομίζω ειστε μεσα στο στοίχημα, δες τους χαρτες που εβαλα σε παραθεση γείτονα !.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, thanossnow είπε:

Με παραξενεύει και μένα αυτό, ενώ δείχνει χαμηλή ισόθερμη , αρνητικό σημείο δρόσου, χαμηλή σχετικά υγρασία και έντονα φαινόμενα και αρνητική στα 850 hpa . Δίνει θερμοκρασία στην επιφάνεια σταθερά με το πέρασμα στους 4 με 5 βαθμούς...

εδω καλυτερα να σε βοηθησει καποιος γείτονας....ισως βοηθα πολυ η χαμηλή υγρασία...οσον αφορά τις θερμοκρασίες επιφανειας εχει λεχθεί ...εδώ ...οτι μάλλον τις δίνουν ανεβασμένες....για αυτην την μεταβολή...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, CATHA είπε:

Χιονόπτωση από τα 500-600 μέτρα για την Αττική έδωσε ο Αρνιακός τώρα στον Αντέννα. 

Αν είπε όντως τέτοιο πράγμα κάτι δεν βλέπει καλά...δηλαδή μιλάει μόνο για Διόνυσο στα ψηλά, Ιπποκράτειο, Δροσοπηγή, τα ψηλότερα σπίτια στην Πεντέλη, ανω Θρακομακεδόνες και Βίλια😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, KapelosG said:

Αν είπε όντως τέτοιο πράγμα κάτι δεν βλέπει καλά...δηλαδή μιλάει μόνο για Διόνυσο στα ψηλά, Ιπποκράτειο, Δροσοπηγή, τα ψηλότερα σπίτια στην Πεντέλη, ανω Θρακομακεδόνες και Βίλια😂

Ακριβώς αυτό είπε... απλά το αναφέρω χωρίς κανένα άλλο σχόλιο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, CATHA είπε:

Ακριβώς αυτό είπε... απλά το αναφέρω χωρίς κανένα άλλο σχόλιο...

Ναι δεν το λέω για σένα απλά ακούγεται αστείο, θα δούμε στην πράξη μέχρι που θα φτάσουν οι χιονοπτώσεις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, KapelosG said:

Ναι δεν το λέω για σένα απλά ακούγεται αστείο, θα δούμε στην πράξη μέχρι που θα φτάσουν οι χιονοπτώσεις

To wet bulb zero στο 12άρι φτάνει ξεκινά από τα 450μ το μεσημέρι και φτάνει στα 350μ τη νύχτα προς Τετάρτη. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, Snow sick said:

Ρε παιδιά είστε τόσο σίγουροι και τη λέτε σε οποοον δεν τάζει χιόνι?Εγω πάντως δεν ειμαι.

Δεν την ειπε κανεις σε καποιον νομιζω ,μην δημιουργούμε συνεχεια θεμα απο το πουθενα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, BrainA said:

Εξαιρετικες οι προοπτικες.......Να "σβησει" ολο αυτο το τερας σιγα-σιγα πάνω μας........

18-21 Φλεβάρη 1983, 22-24 Φλεβάρη 1992, 25 Φλεβάρη 1985. Μας παίρνει άνετα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οσους τους επηρεασε η ελπιδα να λενε ευχαριστω..οι υπολοιποι παμε για του χρονου..οσοι ικανοποιουντε με κατι σαν την τριτη και το θεωρουν χιονοκακοκαιρια εχουν πιθανοτητα να ξαναδουν κατι τετοιο το μηνα αυτο η μαρτιο..εγω προσωπικα περιμενω να δω τον ψυχρο φεβρουαριο που λενε καποιοι.....για να δουμε απ τις 9 και μετα ποτε θα ξαναδουμε (χειμωνα)......

Επεξεργάστηκε από Delsnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, Snow sick είπε:

Ρε παιδιά είστε τόσο σίγουροι και τη λέτε σε οποοον δεν τάζει χιόνι?Εγω πάντως δεν ειμαι.

Το όποιο πρόβλημα πλέον δημιουργείται απ' την μη ύπαρξη υετού (το χαμηλό είναι μέσα στην Τουρκία) και όχι απ' τις Τ στα 850 σε συνδυασμό με τον άνεμο επιφάνειας...αν υπαρξει υετός θα το δούμε και κάτω από τα υψόμετρο του κυρίου Αρνιακου...αν δεν υπάρχουν μάλλον δεν θα ριξει σχεδόν πουθενά...ο μόνος τρόπος που μπορώ να δικαιολογήσω τα υψόμετρα είναι ότι τα φαινόμενα (βάση Ευρωπαίου) είναι ελάχιστα οπότε ότι δουν τα υπερβόρεια ( αν και ακόμα και Άγιος Στέφανος πχ πιστεύω θα το δει για λίγο ακόμα και με Ευρωπαίο)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ξερεις που μενει;;;Ενας φιλος ρωταει...

Ξερω στο περιπου.............

...απο αττικη οδο κ πανω🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Το όποιο πρόβλημα πλέον δημιουργείται απ' την μη ύπαρξη υετού (το χαμηλό είναι μέσα στην Τουρκία) και όχι απ' τις Τ στα 850 σε συνδυασμό με τον άνεμο επιφάνειας...αν υπαρξει υετός θα το δούμε και κάτω από τα υψόμετρο του κυρίου Αρνιακου...αν δεν υπάρχουν μάλλον δεν θα ριξει σχεδόν πουθενά...ο μόνος τρόπος που μπορώ να δικαιολογήσω τα υψόμετρα είναι ότι τα φαινόμενα (βάση Ευρωπαίου) είναι ελάχιστα οπότε ότι δουν τα υπερβόρεια ( αν και ακόμα και Άγιος Στέφανος πχ πιστεύω θα το δει για λίγο ακόμα και με Ευρωπαίο)

Πάντως και ο Καλλιανος τώρα παρόμοια  τοποθέτηση με Αρνιακο είχε. Είδωμεν 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...