Jump to content
Gary

Ανάλυση χαρτών Φεβρουάριος 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

Ξέρετε τι είναι 2  φορές (Μήδεια και φέτος στην Ελπίδα) εδώ στα νότια της Χαλκίδας που μένω να σκάνε κεραυνοί από πάνω μου και να βλέπω το τείχος χιονιου  λίγο πιο κάτω από εμένα επί ώρες και περιοχές της Αττικής να θάβονται και εγώ να μετράω μία νιφάδα ανά λεπτό?

Να χιόνισε και έστρωσε στην πρώτη φάση της κακοκαιρίας αλλά χάθηκαν 2 τεράστιες ευκαιρίες που δεν ξέρω πόσα χρόνια θα χρειαστούν για να έχει ξανα τετοια ευκαιρια μια παραθαλασσια πολη....

Εφτασα στο σημειο να λεω καλυτερα να ημουν στη βορεια Ελλαδα και να εχω παρει αποφαση οτι δεν περιμενω τιποτα από το να με θαβουν τα μοντελα και στο nowcast απλα να χαζευω τα γειτονακια μου να θαβονται. Ειναι πολυ δυσκολο...όσοι το εχουν ζησει καταλαβαίνουν...

Οτι χειροτερο  σαν συναισθημα δημητρη αυτο

Συμφωνω και επαυξανω

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Τι θα λεγες για Κουφονήσι;;;🤣🤣🤣🤣

Σε σύγκριση με την περιοχή μου τα τελευταία χρόνια, θα μπορούσε να θεωρηθεί χειμερινός προορισμός με @@ 😆

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, south coast είπε:

Ειναι σαν να βαζει 30εκ η Καλαμαρια και γανουδα στα χορτάρια ο Εύοσμος .

Το χει παθει χειροτερα η πολη. Να χιονιζεται η Δ. Θεσσαλονικη και απ το κεντρο της πολης και ανατολικα να χει βροχη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Spartan είπε:

Γιατι λεει κανεις το αντιθετο?

Εγω δεν διαφωνησα σε αυτο αλλα στην ειρωνια ανευ λογου και αιτια απο τον συγκεκριμενο μοντερειτορ σε κατι που ειναι πραγματικοτητα για το κομματι της κακοκαιριας ελπις που μας περασε.

Εκει ηταν η ενσταση μου και δεν την αλλαζω

Με την ίδια λογική θα μπορούσε να σου πει και ο Μπάμπης ότι είναι ειρωνεία το ποστ που απάντησε...αλλά δεν ήταν αυτή η πρόθεση ούτε καν βγαίνει κάτι τέτοιο...καθαρά για τον εαυτού μίλησε και ποσταρε και χάρτη ,και το ότι είναι Μόντ δεν του αφαιρεί το δικαίωμα του μέλους...και σε πληροφορω ότι είναι δικαιότατος και αμερόληπτος ως εκεί που δεν πάει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άντε πάμε παρακάτω και ας ετοιμαστούμε γιατί θα σκάσουν μύτη στα κοντά τα ραν της οργής και θα τρίβουμε τα μάτια μας...🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν προκειτε κανένας χειμώνας να τελειώσει πριν τον Απρίλιο όπως είπε ο Σώτος...καροτσάκι θα μας πάει ...το καλό είναι ότι εάν χιονιση Μάρτιο τουλάχιστον φέτος θα έχουμε κρύα μπετά...🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτες τις λεγόμενες “αδικίες” αν μπορείς να πεις για αδικίες στο καιρό, εγώ ατυχίες θα τις χαρακτήριζα περισσότερο για τις οποίες είναι απολυτα  δικαιολογημένη η πικρία πολλών, κι εγώ έτσι θα ένιωθα δεν θα πω ψεμματα. Απλως αυτες οι ατυχιες έχουν γίνει και σε αλλες περιοχές που τώρα ευνοούνται περισσότερο. Και θα μιλήσω περισσότερο για Αττική που μπορώ να  έχω καλύτερη άποψη. Να θυμίσω στις 31.12.14 θαβόταν η Ελευσίνα, Ασπρόπυργος, χιονιζε σε Πέραμα και Πειραιά ενώ  το λεκανοπέδιο πάλευε με χιονόνερα ακόμα και περιοχές με κάποιο υψόμετρο ή τα χιονια του Γενάρη 2015 που εννοηθήκαν τα δυτικά περισσότερο. Να τα λέμε κι αυτα. Αυτά καλώς  η κακώς γινονταν και θα γίνονται πάντα.

Επεξεργάστηκε από Snowy Stathis
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, ISIMERINOS είπε:

Δεν προκειτε κανένας χειμώνας να τελειώσει πριν τον Απρίλιο όπως είπε ο Σώτος...καροτσάκι θα μας πάει ...το καλό είναι ότι εάν χιονιση Μάρτιο τουλάχιστον φέτος θα έχουμε κρύα μπετά...🤣

Αν βγει η μακροπροθεσμη του ευρωπαικου?

Νομιζω οτι  θα δουμε περισσοτερα χαμογελαστα προσωπα στο τελος εδω μεσα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και τωρα με ενα μαγικο τροπο θα σας ενωσω ολους...

Εγω πλεον θελω,βροχες,νοτιαδες και χιλιοστα να ανεβαινουν ραγδαια...!!Με κουρασαν τα κρυα..

3.2.1..Μετραω αντιστροφα...Για το μπαν...Και το λιντσαρισμα..🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Διαβάζοντας τις τελευταίες σελίδες ... Φετος έχει κάνει 1 πεδινό χιόνι ( Ναι ,αυτος ο φοβερος χειμωνας όπως θέλουμε να πιστεύουμε  ,εχει κανει μονο 1 ) και αισθάνονται αδικημένοι οι κάτοικοι πεδινών περιοχών που δεν χιόνισε σε αυτούς, αλλά χιόνισε στους άλλους ...Τι να πω ρε παιδιά; 

Τι κλιματικές αλλαγές ,  τι ιστορίες για άγριους διαβάζουμε δεν λέγεται... Άλλαξε η παγκόσμια κυκλοφορία και ευνοείται ο Βόλος αλλά  αδικείται η Λαμια...

Κατανοώ βεβαίως πόσο θέλουμε να χιονίσει στην πόρτα μας και αυτό το forum φιλοξενεί ανθρώπους αρρώστους, όπως εγώ . Αλλά λίγο θέλει μέτρο. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

κατ αρχήν παιδιά να βοηθήσω και εγώ με κάποιες σκέψεις....πριν τα τρεξίματα της "οργης" οπως λέει ο Ισημερινός...

α)Επικρατεί η απόψη οτι ο φετινός χειμωνας ειναι ψυχρός τα στοιχεία ομως του μετεο παρακάτω δείχνουν οτι για τα βόρεια είναι πανω από τα κλιματικά.

β)Ο φετινός χειμωνας ειναι περισσότερο ΕΜΜΟΝΙΚΟΣ στην κυκλοφορία του απο τους δυο περσινούς.

γ)Και φέτος απουσιάζει ο Σιβηρικός απο τα δικά μας πλάτη αλλά και ο Σκανδιναβικός

Με τις παραπάνω διαπιστώσεις ειναι λογικό εμείς στα βορεια να παμε κουβά...δεν λέω γιατί θα φανεί οτι επαναλαμβάσνομαι οτι οι ψυχρές μαζες που σκαβουν το Ιόνιο ειναι θαλάσσιες ψυχρές μαζες.........

Τέλος δεν καταλαβαίνω την αισιοδοξία του Ζιακόπουλου για εστω και υποτυπώδη χιονόπτωση σε εμάς η τα γιάννενα...το περασμα της τρίτης παρόλο που χαρηκα οταν φάνηκε....δεν μπορείς να τον πεί ακόμα και ολιγόωρο χιονιά..."μαρτίσιο" κρυο το λεμε εμεις αυτό.Οι προσήνεμοι...εχουν τσεκάρει ποσο θα σταθεί ο ΒΑ στο αιγαίο?

με τις ευχές μου τουλάχιστον να στρώσει κατι στα γιάννενα...!

2022_01.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτό που πάθαμε στα Δ-ΝΔ προάστια με την "Ελπίδα" το περιέγραψε πολύ εύστοχα, σε ανύποπτο χρόνο και με αρκετή δόση χιούμορ ο φίλος @Snow sick

"Χουνέρι που δε θα ευχόμασταν να πάθει ούτε ο χειρότερος εχθρός μας!!!"

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Eγω απο αυρο ξεκιναω να μαθαινω ιαπωνικα...δυτικη ιαπωνια κυριοι έφυγα...

Όσον αφορά το ζεστό χειμώνα φέτος μόνο ως αστείο μπορώ να το δω εγώ εδω στα Γρεβενά...Ένας πολυ κρύος χειμώνας είναι,,  ο Γενάρης βγήκε ελάχιστα πιο ζεστός από 3,4 μέρες ζέστης μεγάλης στις αρχές του από εκεί και πέρα μέχρι και χθες μας πηγαίνει με πάγους ατελείωτος,, ακόμα χιονουρες στην αυλή έχω πο τις 15 γεναρη χωρίς να χιονίζει σοβαρά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Eγω απο αυρο ξεκιναω να μαθαινω ιαπωνικα...δυτικη ιαπωνια κυριοι έφυγα...

Όσον αφορά το ζεστό χειμώνα φέτος μόνο ως αστείο μπορώ να το δω εγώ εδω στα Γρεβενά...Ένας πολυ κρύος χειμώνας είναι,,  ο Γενάρης βγήκε ελάχιστα πιο ζεστός από 3,4 μέρες ζέστης μεγάλης στις αρχές του από εκεί και πέρα μέχρι και χθες μας πηγαίνει με πάγους ατελείωτος,, ακόμα χιονουρες στην αυλή έχω πο τις 15 γεναρη χωρίς να χιονίζει σοβαρά 

στατιστικά ειναι αυτά.....η στατιστική είναι μαγεία...αν πχ δυο ανθρωποι δικαιουνται από μισό κοτόπουλο αλλα το κοτόπουλο το χει ο ενας  και το φαει...και ο αλλος πεθανει απο την πείνα τοτε ο θανατος του  θα ειναι στατιστικό λαθος....!...από πότε καις ξυλα στα γρεβενά?...εγω 13 σεπτεμβριου που ειμουν πανω αναβα σομπα  με ενα διάλειμα...5 6 ημερώνμε ζεστη και  μετά εκαιγα σομπα μεχρι που εφυγα 18 οκτωμβριου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αυτο το σαθρο ριτζαρισμα με τον αζορ στα πρασινα δεν μου γεμιζει το ματι κατι αλλο θα βγει η που θα καταρευση μ ενα φυσημα του ατλαντικου και θ αφησει πρασινες λινες δυτικα...δεν ξερω αλλα ολο αυτο με αυτο τον αζορ δε νομιζω να μεινει ετσι σαν προοπτικη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

απο την αλλη πελυρα αντιθετα ειναι κατακοκκινος και ισχυρος και ερχεται με φορα απο τα ν.δυτικα της ιβηρικης...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Spartan είπε:

Οτι χειροτερο  σαν συναισθημα δημητρη αυτο

Συμφωνω και επαυξανω

Μαλλον δεν σε έχει πιάσει κόψιμο σε ΚΤΕΛ εν κινήσει......Εκεί να δεις συναίσθημα.

Ρε τι είναι όλες αυτές οι γκρίνιες σήμερα???? Χχαχαχαχ. Ρε ανεβείτε καμια Παρνηθα να γουστάρετε. 30 πόντους έχει το Φλαμπούρι. Μόλις κατέβηκα. Ουτε χάρτες ούτε τίποτα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...