Jump to content
south coast

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΜΑΡΤΙΟΥ 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παρακαλειται ο κλαψαντο να βγει απ το μετεοσιελ  😂.........μας το κολλησε στις 36 ωρες το 6αρι....

αλλα δεν φαινεται να εχει αλλο ανατολικα ο τζιφος ισως παιρνουμε και λιγα μιλια δυτικα........τουλαχιστων στη φαση που αφορα τα βορεια....

Επεξεργάστηκε από TOUAREG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα. 

Δεν υπάρχουν αρκετές λέξεις να βγάλω από το λεξιλόγιο μου να περιγράψω για το πόση ΑΗΔΊΑ ΝΙΏΘΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΕΤΙΝΌ ΧΕΙΜΏΝΑ.  Ξεπαγιάσαμε στο κρύο, το πετρέλαιο έχει τελειώσει 3-4 φορές, και όλα αυτά για να δούμε μια ώρα νιδαφόπτωση.!! Και ενώ είχαμε τόσο κρύο, είχαμε ενδιάμεσα μόνο βροχές!!! 4 συστήματα στην Λάρισα με 10-15 χιλιοστά με 5 βαθμούς!! Αν δεν είναι αυτό τρολλ δεν ξέρω τι είναι.

 

Και φυσικά ο επόμενος αυλώνα που είναι κομμένος και ραμμένος για κεντροβόρεια, ξαφνικά την τελευταία μέρα άλλαξε πάλι και πηγαίνει σε λάθος πέλαγος.  Ακόμα μπορούν ν α υπάρξουν αλλαγές, και η μόνη ευχή είναι... στα τσακίδια!!! Δεν ανέχομαι άλλο αυτό το πράγμα!!

 

3 συνεχόμενα χρόνια ούτε ένας καλός αυλώνας στα δυτικά μας. όλοι ανατολικά μας! Ακόμα και πέρσι τον χειμώνα δυτικής Ευρώπης, οι 2 αυλώνες που μπορούσαν να δώσουν μεγάλα πράγματα έφυγαν ανατολικά.  

Η χειρότερη δεκαετία μέχρι στιγμής για τα Γιάννενα, τα οποία αν προσθέσουμε το χιόνι που έχει πέσει τα τελευταία 3 χρόνια, δεν φτάνει ούτε τους 10 πόντους. Απλή ανωμαλία λέγεται αυτό!!!

Ναι δεν είχα χρόνο να σχολιάσω, αλλά άνετα μπορούσα να βρω μια ώρα την ημέρα να μπω, απλά δε ήθελα.  Ανυπομονώ για το καλοκαίρι, με τις καταιγιδάρες, τους καύσωνες, και την.. ελευθερία. Ο χειμώνας  για εδώ πλέον είναι η πιο ξενέρωτη εποχή, και φέτος ο χειμώνας ήταν το μεγαλύτερο τρολ όλων των χειμώνων, που βρίσκεται πάνω στο κερασάκι της χειρότερης τριετίας έβερ.

Για να διευκρινίσω, ο χειρότερος καιρικά χειμώνας που έχω βιώσει είναι ο 19-20 [ανύπαρκτος], ενώ ο φετινός είναι ό χειρότερος ψυχολογικά.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τουρκία καραδοκεί για τα καλά στο 6αρι 

Ετσι όπως το παει στο τέλος μπορεί να το στείλει και  Καζακστάν τον αυλωνα 

Τραγικες διάφορες δυστυχώς μεσα σε μονο λίγες ώρες. 

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντυπωσιακοί χάρτες για την εποχή ανεξάρτητα από το τελικό αποτέλεσμα... νομίζω οτι θα πάμε στο nowcast για οτιδήποτε αξιόλογο... εδώ εξαφάνισε μισή μέρα πριν την αξιολογότατη βροχοκακοκαιρία του ΣΚ και εμείς κοιτάμε 7-8 μέρες μπροστά, μία αιωνιότητα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στα μόνα καλά αυτού του χειμώνα, είναι οι πολλές αλλαγές στο meteociel όπου βλέπουμε τα πάντα για τον ευρωπαίο, και όπου απλά έχω κάνει διαπιστώσεις όπως ότι το 6αρι του ευρωπαίου, γενικά δεν είναι το πιο αξιόπιστο, ενώ από τρέξιμο σε τρέξιμο ο ευρωπαίος κάνει πιο βηματικές αλλαγές σε σχέση με τον τζίφο, ο οποίος κάνει συνήθως μπρος πίσω.  Φυσικά ο υετός του ευρωπαίου, δεν είναι και ο καλύτερος, και λογικά το καλοκαίρι θα δούμε πολλά μαργαριτάρια. Και το άλλο καλό η ανανέωση της εικόνας των δεικτών ΑΟ ΝΑΟ.

 

Τα λέμε από τον Μάιο. καλά χιόνια σε όσους τα δουν.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, CATHA είπε:

Εντυπωσιακοί χάρτες για την εποχή ανεξάρτητα από το τελικό αποτέλεσμα... νομίζω οτι θα πάμε στο nowcast για οτιδήποτε αξιόλογο... εδώ εξαφάνισε μισή μέρα πριν την αξιολογότατη βροχοκακοκαιρία του ΣΚ και εμείς κοιτάμε 7-8 μέρες μπροστά, μία αιωνιότητα...

Ανετα το εξαφανιζει κιολας η αληθεια ειναι...αλλα θα το παλεψουμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Spyros Snowstorm είπε:

Τουρκία καραδοκεί για τα καλά στο 6αρι 

Ετσι όπως το παει στο τέλος μπορεί να το στείλε και στο Καζακστάν τον αυλωνα 

Τραγικες διάφορες δυστυχώς μεσα σε λίγες ώρες. 

Ρε αυτκ θα πάει πιο δυτικα τελικά οτι να ναι κι εω αζερμπαιτζαν το βλεπα  στις 96 ωρες χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τι ειν αυτο το πρσγμα που ειδα στον Ευρωπαιο? Απιστευτο.....πραγματικα δεν θελω να δω κατι αλλο, η λογικη ξεπεραστηκε απο τους χαρτες....10 μερες? 5-7 ημερες? Μιλαμε για βαρυχειμωνια διαρκειας!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, CLAPSANTO είπε:

Ρε αυτκ θα πάει πιο δυτικα τελικά οτι να ναι κι εω αζερμπαιτζαν το βλεπα  στις 96 ωρες χαχα

Ετσι ακριβώς, απλά αποφάσισε να στρίψει στην κύριολεξια στο τέλος. 

Απλά κρατάει καλύτερα ο αντικυκλωνας  

Αλλά δυστυχώς τα πράγματα κρέμονται από μια κλωστή και μονο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Αραξε ρε.Κατσε μην χιονιστεις μονο εσυ στο τελος...χαχαχ

Ε ναι ρε εχεις  δικιο........βαρέθηκα να ξεχιονιζω φέτος....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Beach-snow NG είπε:

Τι ειν αυτο το πρσγμα που ειδα στον Ευρωπαιο? Απιστευτο.....πραγματικα δεν θελω να δω κατι αλλο, η λογικη ξεπεραστηκε απο τους χαρτες....10 μερες? 5-7 ημερες? Μιλαμε για βαρυχειμωνια διαρκειας!!!

Για ποιες περιοχές αναφέρεσαι?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 minutes ago, [weathermaniac] said:

Και φυσικά ο επόμενος αυλώνα που είναι κομμένος και ραμμένος για κεντροβόρεια, ξαφνικά την τελευταία μέρα άλλαξε πάλι και πηγαίνει σε λάθος πέλαγος.  Ακόμα μπορούν ν α υπάρξουν αλλαγές, και η μόνη ευχή είναι... στα τσακίδια!!! Δεν ανέχομαι άλλο αυτό το πράγμα!!

Αυτο απο που βγαινει ρε φιλε.

Εχει ακομα πολυ δρομο

Δες λιγο το 6αρι τωρα του γφς. 

Παρα πολυ χιονι σε ολη την ηπειρωτικη χωρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Καλημέρα. 

Δεν υπάρχουν αρκετές λέξεις να βγάλω από το λεξιλόγιο μου να περιγράψω για το πόση ΑΗΔΊΑ ΝΙΏΘΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΕΤΙΝΌ ΧΕΙΜΏΝΑ.  Ξεπαγιάσαμε στο κρύο, το πετρέλαιο έχει τελειώσει 3-4 φορές, και όλα αυτά για να δούμε μια ώρα νιδαφόπτωση.!! Και ενώ είχαμε τόσο κρύο, είχαμε ενδιάμεσα μόνο βροχές!!! 4 συστήματα στην Λάρισα με 10-15 χιλιοστά με 5 βαθμούς!! Αν δεν είναι αυτό τρολλ δεν ξέρω τι είναι.

 

Και φυσικά ο επόμενος αυλώνα που είναι κομμένος και ραμμένος για κεντροβόρεια, ξαφνικά την τελευταία μέρα άλλαξε πάλι και πηγαίνει σε λάθος πέλαγος.  Ακόμα μπορούν ν α υπάρξουν αλλαγές, και η μόνη ευχή είναι... στα τσακίδια!!! Δεν ανέχομαι άλλο αυτό το πράγμα!!

 

3 συνεχόμενα χρόνια ούτε ένας καλός αυλώνας στα δυτικά μας. όλοι ανατολικά μας! Ακόμα και πέρσι τον χειμώνα δυτικής Ευρώπης, οι 2 αυλώνες που μπορούσαν να δώσουν μεγάλα πράγματα έφυγαν ανατολικά.  

Η χειρότερη δεκαετία μέχρι στιγμής για τα Γιάννενα, τα οποία αν προσθέσουμε το χιόνι που έχει πέσει τα τελευταία 3 χρόνια, δεν φτάνει ούτε τους 10 πόντους. Απλή ανωμαλία λέγεται αυτό!!!

Ναι δεν είχα χρόνο να σχολιάσω, αλλά άνετα μπορούσα να βρω μια ώρα την ημέρα να μπω, απλά δε ήθελα.  Ανυπομονώ για το καλοκαίρι, με τις καταιγιδάρες, τους καύσωνες, και την.. ελευθερία. Ο χειμώνας  για εδώ πλέον είναι η πιο ξενέρωτη εποχή, και φέτος ο χειμώνας ήταν το μεγαλύτερο τρολ όλων των χειμώνων, που βρίσκεται πάνω στο κερασάκι της χειρότερης τριετίας έβερ.

Για να διευκρινίσω, ο χειρότερος καιρικά χειμώνας που έχω βιώσει είναι ο 19-20 [ανύπαρκτος], ενώ ο φετινός είναι ό χειρότερος ψυχολογικά.

Με την επιστροφή σου θα βγαλει χαμηλο στη Σκύρο φιλε τελος!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καράβι που αργεί, τεσπα όλο και ποιο πίσω την πάει την φαση το 6αρι 

Με λίγα λόγια μιλάμε για μια αιωνιότητα μπροστά 

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, thesprotos είπε:

Που σαι ψυχούλα? Ζεις? 

Ζω έστω και με κόβιντ τις τελευταίες μέρες, αλλά μέσα μου είμαι νεκρός. χαχαχα. Θα μπω ξανά φίλε με την πρώτη καταιγίδα [εκτός αν χιονίσει καλά στα Γιάννενα χαχα] Πάντως ακόμα και ο καθηγητής μου που είναι χιονόφιλος έχει χάσει την μπάλα φέτος με τα Γιάννενα. Έχει απογοητευθεί και αυτός πολύ. Η μόνη λαμπρή στιγμή του χειμώνα, είναι που τα Γιάννενα χιονίστηκαν με θετικά 850αρια, και στην ουσία απλά αποδεικνύουν γιατί φωνάζω ότι θέλω το καταραμένο δυτικό ρεύμα με -2 στα 850... Αυτά. Αν με ζητήσει κανένας άλλο, πες του φίλε από Μάιο θα μπω. Λείπω για την δική μου ψυχική υγεία. Καλή συνέχεια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτό της Τετάρτης είναι σχετικά κοντά πλέον! Ας κοιτάξουμε να βελτιωθεί όσο γίνεται γιατί μπορεί να βγει αξιοπρεπέστατος χιονιάς για εδώ! Το μετά είναι πολύ μακριά για να με αγχώσει…

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν υπαρχει κατι ενα προσκαιρο ρευμα στα 850 ανατολικο υοαρχει που στη θεσσαλια πχ χαριζει ενα πουδραρισμα με τον ρυθμο που πανε ανατολικα και αλλαζει κλιση ο αυλωνας μην δεν εχουν και τα προσηνεμα φαινομενα στο τελος..εκτος και αν βγει καμια αποκοπη και σωθουμε ολοι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σηκώνω τα χέρια ψηλά όχι με τους προσηνεμους αλλά με τους βόρειους...βέβαια η πσυχουλα μας το ξέρει τι έχει τραβήξει οπότε δικαιολογουμαστε.Λοιοον τα τρεξίματα πρωινά είναι βουτηρο για τα βόρεια και μιλάμε για κοντά...η Τρίτη Τετάρτη είναι δίπλα..μετά όλοι βλέπουμε ότι μπήκε φρένο στο απόλυτο ανατολικισμα αλλά και νοτισμα της μπιλλιας ενώ ακόμη και τώρα τουλάχιστον σε κοντινά προγνωστικά ώρες δεν έχει κλείσει η πόρτα της κεντροδυτικής Μεσογείου.τα ταμπλό που παίζουνε είναι πολλά χιονιζομαστε και με δυτικά και με ανατολικά σενάρια οπότε το πρωινό είναι σούπερ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το Σάββατο δείχνει να είναι η πιό ενδιαφέρουσα ημέρα για την Αθήνα... ο υετός θα είναι ένα θέμα...  για να δούμε και μόνο που ασχολούμαστε ακόμη με χάρτες είμαι ευχαριστημένος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...