Jump to content
south coast

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΜΑΡΤΙΟΥ 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ενταξει δεν υπαρχει...συμφωνα με αικον παντα ο σιβηρικος κατεληξε υπερ αζορικος...δεν υπαρχει λεμε..ας δουμε και τα υπολοιπα ..λες η μεγαλη αλλαγη που παντα γινεται αυτες τις ωρες να ειναι αυτο το πραγμα ?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ISIMERINOS είπε:

ενταξει δεν υπαρχει...συμφωνα με αικον παντα ο σιβηρικος κατεληξε υπερ αζορικος...δεν υπαρχει λεμε..ας δουμε και τα υπολοιπα ..λες η μεγαλη αλλαγη που παντα γινεται αυτες τις ωρες να ειναι αυτο το πραγμα ?

Δυστυχώς φίλε, δίχως έλεος μας πάει... Έχουμε ακόμα χρόνο, αλλα μάλλον αυτό για κακό θα είναι....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το ICON παραπαίει ανεξαρτήτως θετικής ή αρνητικής εξέλιξης για τον οποιοδήποτε. (Δεν έχω δει καν το τρέξιμο του).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

λιγο γρήγορα για ΚΒ προσήνεμα κλπ

-Οι δεξαμένες υγρασίας των ΚΒ είναι δύο το Ιονιο και το Αιγαίο για να δώσουν υετό πρεπει οι ανεμοι στην ανώτερη ατμόσφαιρα να είναι από νοτιες διευθύνσεις,η Θεσσαλονίκη που με ενδιαφέρει εναι προστατευμένη από πάντου στα νοτια πλην ενός ελάχιστου ευρους απο ΝΔ προς ΝΑ ,ειδικα οι διευθύνσεις με κυρίαρχο τον Ανατολικό ειναι για μας μαχαίρι,οταν οι ανεμοι στην ανωτερη ατμοσφαιρα ειναι βορείων διευθυνσεων κλάψε μας απλά...γιατι αυτοί διερχονται μονο απο ξηρά.

-Τα προσηνεμα εχουν μια μονιμη δεξαμενη υγρασίας το Β Αιγαιο που δεν τους προδίδει ποτέ στον βορια πλην του ΒΔ,δεν χρειάζονται τίποτα σε αυτην την κατάσταση μονο ο ΒΔ κανει μεγάλη ζημιά αφήστε που εχουν και ορισμένα "ηπερωτικά " χαρακτηριστικά καθώς ο ΒΑ τους συνδέει κατευθείαν με Ρωσσία...Ουκρανία.

 Με απλά λόγια ο τίτλος χιονομάνα πλην Φλώρινας καλό ειναι να αποφεύγετε αν δειτε τις εγινε χθές στην ορεινή κρήτη   (ανώγεια π.χ.) θα με καταλάβετε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, ISIMERINOS είπε:

για δες ρε μιχαηλ το γαλλικο..δεν ειναι πιο καλο στις 72 σε σχεση με τον παραγοντα που λεγαμε?

Ναι το γαλλικό είναι καλό.. Αλλά όσο κοιτάω χάρτες, τόσο βλέπω ότι αυξάνονται οι μεταβλητές τελικά.. Υπάρχει και μια ψυχρή εισβολή που μπορεί να συμβεί στις 80+ ώρες πάνω από την λίμνη, όπως στο σενάριο 1 του ευρωπαικο΄, που μπορεί να την στείλει καύκασο.. Οπότε τελικά έχουμε πολύ δρόμο...

 

 

 

Πάω έξω τώρα, οπότε δεν θα μπορώ να σολιάσω τα 12αρια. Αν λείψω αύριο σημαίνει ότι τελείωσε το θέμα για εμάς.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Seth13 είπε:

Το ICON παραπαίει ανεξαρτήτως θετικής ή αρνητικής εξέλιξης για τον οποιοδήποτε. (Δεν έχω δει καν το τρέξιμο του).

Είναι καλό για μας αλλά σωστό αυτό που είπες, παραπαίει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Seth13 είπε:

Το ICON παραπαίει ανεξαρτήτως θετικής ή αρνητικής εξέλιξης για τον οποιοδήποτε. (Δεν έχω δει καν το τρέξιμο του).

ο μιχαηλ ειχε πει αικον καλο ολα τ αλλα κακα..να δουμε αν ισχυει το αντιθετο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Snowy Stathis είπε:

Είναι καλό για μας αλλά σωστό αυτό που είπες, παραπαίει

Δεν υπάρχει icon και ας μας χιονίζει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ναι το γαλλικό είναι καλό.. Αλλά όσο κοιτάω χάρτες, τόσο βλέπω ότι αυξάνονται οι μεταβλητές τελικά.. Υπάρχει και μια ψυχρή εισβολή που μπορεί να συμβεί στις 80+ ώρες πάνω από την λίμνη, όπως στο σενάριο 1 του ευρωπαικο΄, που μπορεί να την στείλει καύκασο.. Οπότε τελικά έχουμε πολύ δρόμο...

 

 

 

Πάω έξω τώρα, οπότε δεν θα μπορώ να σολιάσω τα 12αρια. Αν λείψω αύριο σημαίνει ότι τελείωσε το θέμα για εμάς.

ελπιζω να σε αναγκασουν τα 12αρια απο το βραδυ κι ολας να πεταξεις την σκουφια σου...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

δηλαδη θα μου φανει εντελως παραξενο να υπαρχει μοντελο στα σημερινα 12αρια που να δειχνει την λιμνη στην ελβετια πχ...αυτα οσον αφορα το αικον

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, ISIMERINOS είπε:

ο μιχαηλ ειχε πει αικον καλο ολα τ αλλα κακα..να δουμε αν ισχυει το αντιθετο

Μπα το αικον φέτος με απογοήτευσε σαν μοντέλο. Στις 72 ώρες στην λίμνη που περασε, μέσα σε ένα τρέξιμο από το καλύτερο σενάριο πήγε στο χειρότερο. Και αυτό δεν είναι το μοναδικό παράδειγμα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τελικά ίσως ο Φιλλιπακος να ήταν ο "προδοποιητικος" για τους αχινούς του Αιγαιου. Ε ρε γλέντια που έχει Μάρτης. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Δυστυχώς φίλε, δίχως έλεος μας πάει... Έχουμε ακόμα χρόνο, αλλα μάλλον αυτό για κακό θα είναι....

Δηλαδή τώρα, εσύ επέστρεψες οριστικά και θα, σε φάμε στη μάπα? Γιατί κάτι για Μάη μου έλεγες πριν κάτι μερες🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, ISIMERINOS είπε:

ελπιζω να σε αναγκασουν τα 12αρια απο το βραδυ κι ολας να πεταξεις την σκουφια σου...

Και τέλεια να ήταν τα τρεξίματα σήμερα φίλε, δεν θα το έκανα αυτό.. πάντως ο τζιφος δεν μου αρέσει όπως το παει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο μέσος όρος του ΑΟ πέρασε στο ελαφρά αρνητικό από το -1 που βρισκόταν, κάτι θετικό για όλους με βάση τα όσα (ξανα)έμαθα χθες. Ίσως και τα προσήνεμα τον θέλουμε κάπου εκεί για να μην φύγει πάλι πολύ ανατολικά.

image.thumb.png.f65a2baff89cb25ed63dbb5b24d8ea97.png

Επίσης και Αμερικάνος και Ευρωπαίος βλέπουν ψύχος διαρκείας ανεξαρτήτως της έντασης του. Ο Αμερικάνος βλέπει ξεραϊλα και για κεντροβόρεια και για προσήνεμα γενικά αν και λόγω ανατολικού ρεύματος με απουσία χαμηλού δίνει υετό σε περιοχές της κεντρικής και βόρειας χώρας στη 1η φάση. Δεν βλέπει όμως υετό για προσήνεμα (ή για λεκανοπέδιο για να είμαι πιο ακριβής) αν και αύξησε κάπως τα υετικά του σενάρια από το υπερνεκρού σε σκέτο νεκρό. 

 ens_image.php?geoid=52683&var=201&run=6&

Ο Ευρωπαίος από την άλλη βλέπει κάποια διαταραχή ή έστω κάποιο δυναμικό αίτιο με αρκετά νότια πορεία.

ens_image.php?geoid=52683&var=201&run=0&

Το πως θα εξελιχθεί η φάση εφόσον μιλάμε για μπάλα δεν θα ξεκαθαρίσει γρήγορα. Αυτό που στοχεύουμε σε λεκανοπέδιο είναι ένας συνδυασμός δυναμικού αιτίου και νυχτερινών ωρών σε συνδυασμό με ένα γεμάτο -8 τουλάχιστον ώστε να υπάρξουν χιονοστρώσεις άνω των 150-200μ με συμπαγή καιρό για κάποιες ώρες. Στις 24 Μαρτίου 2003 οι όμβροι χιονιού ήταν εντυπωσιακοί (ανάλογοι με αυτούς του Φεβρουαρίου που προηγήθηκε εκείνη τη χρονιά) αλλά με θετικές θερμοκρασίες που δεν επέτρεπαν εκτεταμένες χιονοστρώσεις. Θυμάμαι ακόμα τον 1ο εκείνο όμβρο που προσέγγισε την Αγία Παρασκευή στις 00.20 ακριβώς. Λίγες ώρες πριν είχα επιστρέψει από τριήμερη με το σχολείο. Οι χιονομπόρες συνεχίστηκαν ως τις 14.00-30 περίπου την ίδια μέρα, το βόρειο λεκανοπέδιο είχε ξυπνήσει στα λευκά αλλά όπως είπα με χιονόστρωση στις εύκολες κυρίως επιφάνειες αν και γανούδα υπήρχε στο δρόμο από Βριλήσσια και πάνω. Θυμάμαι όμως ότι το υδραργυρικό μου θερμόμετρο που έδειχνε διαρκώς 1,5-2 βαθμούς μηδένισε στη 13.00 το μεσημέρι όπου υπήρξε και η κορύφωση της έντασης των όμβρων. Το αναφέρω ως ενδεικτικό του ότι όταν ο καιρός είναι πιο συμπαγής και υπάρχει ψύχος οι θερμοκρασίες μπορούν να μηδενίσουν μέχρι χαμηλά. Επιπλέον δεν έχει προηγηθεί εκτεταμένη ηλιοφάνεια όσο κι αν δεν υπάρχουν οι συνθήκες των προηγούμενων μηνών. 


 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Λοιπόν για να το κλείσουμε. Εγώ καταρχάς έκανα μια πλάκα για το Αιγαίο. Το είπα ότι δεν υπάρχει και καλά, άρα να πάει σε άλλο πέλαγος ο αυλώνας μπας και χιονίσει και εδώ. Πουθενά μα πουθενά δεν έγραψα ότι τα προσηνεμα είναι παράλογο να χιονιζονται. Αυτά είναι πράγματα που κάποιοι έβγαλαν από το μυαλό τους, και τα έβαλαν στο στόμα μου. 

Πραγματικά όταν άρχιζα να διαβάζω τις απαντήσεις από κάτω λέω δεν μπορεί, άλλη γλώσσα μιλάω.  Πολύ κουραστικό να λες αλλά πράγματα και άλλα να καταλαβαίνουν. Ο Γιώργος έχει δίκιο απόλυτο στο ποστ του και συμφωνώ σε όλα. Απλά αυτό το ποστ δεν θα μπορούσε να είναι απάντηση σε έμενα, αλλα σε κάποιο υποθετικό ποστ μου που λέει ότι στα προσήνεμα δεν είναι φυσιολογικό να χιονίζει το οποίο δεν υπάρχει. Εκτός αν έκανα λάθος και δεν αναφέρονται αυτά για εμένα. Τότε πάω πάσο.

Ενημερωτικα και εντελως ειλικρινα, δεν ειχα και δεν εχω ακομα διαβασει τι εγραψες! Εγω ειδα το ποστ του Γιωργου κι εκανα το συνειρμο. Αλλωστε ο Γιωργος αναφερεται και σε αλλα media. Αυτο ομως δεν συμβαινει μονο τωρα, συμβαινει πολλα χρονια. ΔΕΝ μπορει να φθονεις τον αλλον γιατι χιονιζεται, απλα ΔΕΝ μπορει να συμβαινει. Ειναι αρρωστο! Ειναι επισης τελειως ανοητο να τα βαζεις με τα καιρικα φαινομενα και το που εκδηλωνονται…

Το κλεινω εδω! 
Αρκετα πιο ΝΔ ο αυλωνας στις 108 του Gfs!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, ISIMERINOS είπε:

κοιτα το αικον...χαχαχ..εχει πλακα πλεον.κακο και το γιουκμο

Βαγγο απορώ με τι κουράγιο ασχολείσαι ακόμα φέτος.. εγώ ψάχνω να κλείσω διακοπές να κάνω τα μπανακια μου. Άντε να φτιάξει ο καιρός κουράστηκα να μην μπορώ να κάνω τίποτα λόγω κρύου ή βροχής. Κακή εποχή ο χειμώνας όταν είναι έτσι…πρώτη φορά στη ζωή μου ανυπομονώ να τελειώσει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Kosmas34 είπε:

Βαγγο απορώ με τι κουράγιο ασχολείσαι ακόμα φέτος.. εγώ ψάχνω να κλείσω διακοπές να κάνω τα μπανακια μου. Άντε να φτιάξει ο καιρός κουράστηκα να μην μπορώ να κάνω τίποτα λόγω κρύου ή βροχής. Κακή εποχή ο χειμώνας όταν είναι έτσι…πρώτη φορά στη ζωή μου ανυπομονώ να τελειώσει 

κι εγω το ιδιο αλλα περναει η ωρα μου ρε συ κοσμα...οτι πιο κουραστικο και ψυχοφθορο αλλα κλαιν...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

οπου κι αν παει η μπιλλια υετο η σαλονικα δεν εχει...μα οπου κι αν παει...βορεια νοτια δυτικα αντολικα ...ενα χαμηλο να βγει ακομη κι οταν σκασει εστω και εικονικα αδριατικη...ενα ρε παιδακι μου..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ISIMERINOS είπε:

οπου κι αν παει η μπιλλια υετο η σαλονικα δεν εχει...μα οπου κι αν παει...βορεια νοτια δυτικα αντολικα ...

Πολύ κακά, τα, 12αρια για όλους... Δεν υπάρχουν πουθενά χαμηλές πιέσεις... Μόνο εκεί στη Λιβύη και στη Κρήτη... Χτυπάνε καμπανάκια πλέον για μουφα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...