Jump to content
South καυσωνάκιας

48.8°C σε Davis στη Νότια Κρήτη 3/8/2021. Τι πιστεύετε;

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Ναι πω και κάτι άσχετο αλλά σχετικό.

Στις δολίνες του Μαινάλου και του Παρνασσού έχουμε δει αναστροφικές Τ κάτω από -35, ενώ στα 850 έχουμε το πολύ -11 με -12. Όπως μια τέλεια αναστροφή, έτσι και ένα τέλειο foehn, καταρρίπτει τα συνηθισμένα δεδομένα που έχουμε περί θερμοβαθμιδας κλπ.  Πρόκειται για πολύ ιδιαίτερα και σπάνια φαινόμενα που έχουν δικούς τους κανόνες.

Θα έλεγα γενικά ότι πιο εντυπωσιακο φαινόμενο είναι η αναστροφή πάντως παρά το φοεν, δεν έχει βρεθεί ακόμα ποια είναι μια μέγιστη τιμή αναστροφής και αυτό είναι τρομακτικό!...πιστεύω αν βρεθεί καμιά δολινη σε Ανταρκτική άνετα θα έχει βαρεσει -100...ρεκόρ ως τώρα είναι -89.2 αλλά με μικρό δίκτυο σταθμών λόγω αντιξοοτήτων 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, Χιών said:

έτσι και ένα τέλειο foehn, καταρρίπτει τα συνηθισμένα δεδομένα που έχουμε περί θερμοβαθμιδας κλπ.  Πρόκειται για πολύ ιδιαίτερα και σπάνια φαινόμενα που έχουν δικούς τους κανόνες.

Ναι και αυτό το βλέπουμε σταθερά σε περιοχές της Ελλάδας. Η αλήθεια μάλιστα είναι οτι πιο συχνά βλέπουμε τέτοια φόεν στην Ελλάδα σε σχέση με οποιαδήποτε άλλη περιοχή στην Ευρώπη. Προσωπικά επιμένω με το παράδειγμα της Λίνδου. Δείτε με τι χαμηλές Τ στα 850 δίνει τεράστια νούμερα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
7 minutes ago, KapelosG said:

Και η πλάκα είναι ότι εκείνη την μέρα στην Σικελία στην περιοχή που σημειώθηκε το ρεκόρ είχε 30.1 στα 850 και 1610gpm ύψος ισοβαρικης επιφάνειας...δηλαδή ακόμα και 48.8 να μην βαρεσε, κάπου εκεί γύρω θα είχε σίγουρα 47-48

Πάντως για την ιστορία κανένας άλλος σταθμός στην περιοχή της Σικελίας δεν είχε δώσει καν κοντά στο 48.8 εκείνη την ημέρα. Στην άμεση περιοχή το πιο κοντινό ήταν το 42 κάτι αν θυμάμαι καλά.Λίγο πιο πάνω είχε πιο υψηλές Τ αλλά καμία σχέση με 48.8

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Πολύ ωραία ανάλυση! Ευχαριστούμε!!!

Btw έχεις καταφέρει να βρεις ή τεσπα υπάρχει τρόπος να βρούμε τον ιδιώτη που έχει τον σταθμό? Τον χρειαζόμαστε οπωσδήποτε για να μας δώσει τα φώτα του. 

Δυστυχώς όχι, αλλά και πάλι λόγω μόνο και μόνο της μέτρησης πρέπει να μάθουμε παραπάνω πράγματα για το σταθμό (τοποθέτηση συντήρηση κλπ)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, KapelosG said:

Δυστυχώς όχι, αλλά και πάλι λόγω μόνο και μόνο της μέτρησης πρέπει να μάθουμε παραπάνω πράγματα για το σταθμό (τοποθέτηση συντήρηση κλπ)

Ναι παιδιά...μια εβδομάδα το προσπαθώ μόνος μου...Ψάχνω επι μια εβδομάδα μόνος μου από τότε που το παρατήρησα και δεν βρίσκω άλλες πληροφορίες ούτε για τον σταθμό ούτε για τον ιδιώτη που το έχει. Γι αυτό και είπα πλέον να το δημοσιοποιήσω...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Πάντως για την ιστορία κανένας άλλος σταθμός στην περιοχή της Σικελίας δεν είχε δώσει καν κοντά στο 48.8 εκείνη την ημέρα. Στην άμεση περιοχή το πιο κοντινό ήταν το 42 κάτι αν θυμάμαι καλά.Λίγο πιο πάνω είχε πιο υψηλές Τ αλλά καμία σχέση με 48.8

Όντως δεν είχε εκεί κοντά, ίσως όμως στα ενδότερα να έχει 47αρι, δεν το χω ψάξει να σου πω την αλήθεια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νομίζω κάποιος μετεωρολόγος με πιο ψύχραιμη ματιά αλλά και με γνώση του τι εστί το φόεν στη νότια Κρήτη πρέπει να το κοιτάξει. Να δούμε αν αξίζει να το επικοινωνήσουμε στην ΕΜΥ ή στο ΕΑΑ ώστε στη συνέχεια να φτάσει στον WMO.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Παιδιά παρακάτω παραθέτω το output του σταθμού τις πιο κρίσιμες ώρες. Έπρεπε να το κάνω στο 75% σμίκρυνση καθώς ουσιαστικά οι ακραίες τιμές των 44+ τιμών αρχίζουν από τις 9.40 το πρωί και σταματάνε περίπου στις 6.30 το απόγευμα. 

Όπως θα δείτε καθόλη τη διάρκεια επικρατεί σταθερός Β με εξαίρεση μόνο ένα δεκάλεπτο που το high wind direction είναι ΑΝΑ.

Δεν ξέρω αν βοηθάει αλλά το στέλνω και εδώ αν μπορεί κάποιος να βγάλει κάτι χρήσιμο..

2.png.9c8c2279ffb3cec978925d0f3d134ae5.png

 

1.thumb.png.b095da20ea2f21275c24da986aca17ad.png

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια ερώτηση .Πως μπορεί να επισημοποιηθεί ένα ρεκόρ είτε με ζεστή είτε με ψύχος?ποιος πρέπει να το αναγνωρίσει?η αντίστοιχη ΕΜΥ κάθε κράτους πχ?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
6 minutes ago, PAGETONAS said:

Μια ερώτηση .Πως μπορεί να επισημοποιηθεί ένα ρεκόρ είτε με ζεστή είτε με ψύχος?ποιος πρέπει να το αναγνωρίσει?η αντίστοιχη ΕΜΥ κάθε κράτους πχ?

Όχι πάντα, ειδικά αν πρόκειται για ηπειρωτικό ρεκόρ. Πχ είδαμε πρόσφατα με το ρεκόρ της Σικελίας πως παρότι η Aeronautica Militare (η αντίστοιχη ΕΜΥ της Ιταλίας) δε το αναγνωρίζει καθώς δεν αποτελεί σταθμό του δικτύου της αλλά του τοπικού παρατηρητηρίου της Σικελίας αποφάσισε απλά να το επικοινωνήσει στον WMO και να ζητήσει τη συνδρομή του. Αυτό κίνησε τους μηχανισμούς ώστε ο WMO να αρχίσει έρευνα.

Στην προκειμένη περίπτωση αυτό που θα πρέπει να γίνει αν καταλαβαίνω σωστά είναι η ΕΜΥ απλά να το επικοινωνήσει μέσω report στον WMO και να ζητήσει την συνδρομή του...

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Με +27 η Ελευσίνα δεν είχε πιάσει τους 48 το 1977?

Καλημέρα! Αν θυμάμαι καλά ναι,με ισχυρό ΒΔ φοεν. Και αυτή είναι η μέγιστη διαφορα που έχει επιτευχθεί (περιπου 6c)εάν τελικά είχαμε 27 στα 850 και όχι παραπάνω η παρακάτω. 

Κρατώ τις επιφυλάξεις μου και το θεωρώ λίγο τραβηγμενο το 48.8c αλλά καλό είναι σε μια πολύ θερμή μέρα με καταβάτη, να τον παρατηρήσουμε ξανά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

41 minutes ago, teo_73 said:

Καλημέρα! Αν θυμάμαι καλά ναι,με ισχυρό ΒΔ φοεν.

Καλημέρα! Καλά το θυμόμουν 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
7 hours ago, KapelosG said:

συγχρόνως κανένας σταθμός δεν είχε πάνω από 34 ελάχιστη εκτός από αυτόν με το 40αρι??

Εντωμεταξύ παιδιά όσο το σκέφτομαι τόσο νομίζω οτι τελικά η εξωπραγματικη ελάχιστη των 40.2 μάλλον δρα υπερ της αξιοπιστίας των καταγραφών εκείνη τη μέρα.

Ποιά άλλη μεταβλητή μπορεί να εξηγήσει 40άρι τα μεσάνυχτα , απουσία ήλιου, εαν δεν πρόκειται για πραγματικά ισχυρό φόεν? 

Θυμήθηκα επίσης οτι εκείνη την ημέρα ο σταθμός του Πλακιά από ΕΑΑ είχε δώσει το ρεκόρ Ευρώπης ελάχιστης με 35.2C, δεδομένου του αναγλύφου της περιοχής (μιας και είναι και στα 184 μέτρα στους πρόποδες ο σταθμός ίσως είχε βρει πολύ καλά το φοέν την περιοχή) και έδωσε αυτή τη διαφορά. Μιλάμε για τη θερμότερη νύχτα Αυγούστου στην ιστορία της Ευρώπης εκείνο το βράδυ στην ευρύτερη περιοχή της νότιας Κρήτης...

 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Εντωμεταξύ παιδιά όσο το σκέφτομαι τόσο νομίζω οτι τελικά η εξωπραγματικη ελάχιστη των 40.2 μάλλον δρα υπερ της αξιοπιστίας των καταγραφών εκείνη τη μέρα.

Ποιά άλλη μεταβλητή μπορεί να εξηγήσει 40άρι τα μεσάνυχτα , απουσία ήλιου, εαν δεν πρόκειται για πραγματικά ισχυρό φόεν? 

Θυμήθηκα επίσης οτι εκείνη την ημέρα ο σταθμός του Πλακιά από ΕΑΑ είχε δώσει το ρεκόρ Ευρώπης ελάχιστης με 35.2C, δεδομένου του αναγλύφου της περιοχής (μιας και είναι και στα 184 μέτρα στους πρόποδες ο σταθμός ίσως είχε βρει πολύ καλά το φοέν την περιοχή) και έδωσε αυτή τη διαφορά. Μιλάμε για τη θερμότερη νύχτα Αυγούστου στην ιστορία της Ευρώπης εκείνο το βράδυ στην ευρύτερη περιοχή της νότιας Κρήτης...

 

Αυτό που προβληματίζει ιδιαίτερα είναι ότι έχει 4/7 πρώτες μέρες του Αυγούστου ρεκόρ όλων των εποχών στην ελάχιστη Ευρώπης, χωρίς όμως κάθε μέρα να χει φοεν αφού παίζει και σε ταχύτητες ορισμένες μέρες κάτω από 10 km/h μέση ταχύτητα, πόσο μάλλον δε σε βραδινές ώρες που συνήθως πέφτει ο άνεμος...οι δε μέγιστες επίσης τα ίδια, κάτι δεν κολλάει με όλα όσα έχουν αναφερθεί ως τωρα και αναλύσαμε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, KapelosG said:

Αυτό που προβληματίζει ιδιαίτερα είναι ότι έχει 4/7 πρώτες μέρες του Αυγούστου ρεκόρ όλων των εποχών στην ελάχιστη Ευρώπης, χωρίς όμως κάθε μέρα να χει φοεν αφού παίζει και σε ταχύτητες ορισμένες μέρες κάτω από 10 km/h μέση ταχύτητα, πόσο μάλλον δε σε βραδινές ώρες που συνήθως πέφτει ο άνεμος...οι δε μέγιστες επίσης τα ίδια, κάτι δεν κολλάει με όλα όσα έχουν αναφερθεί ως τωρα και αναλύσαμε 

Άρα τι άλλο θα μπορούσε να ήταν?

Εντωμεταξύ πρέπει να δω το output γιατί αν θυμάμαι καλά αναφέρει και μέγιστες ριπές. Η μέση ταχύτητα ειδικά σε εξάρσεις νομίζω είναι λιγότερο σχετική όταν έχουμε ριπές που ενδεχομένως να καναλίζουν επαρκώς τον αέρα, σωστά?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 ώρες πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Με +27 η Ελευσίνα δεν είχε πιάσει τους 48 το 1977?

αυτά τα σύντομα των 24 ωρών με ισχυρό λίβα ΔΒΔ είναι τα εντυπωσιακότερα αν και είναι σπάνια...κάτι αντίστοιχο έκανε και στον καύσωνα του Ιουνίου 2007 αν και είχε πολύ μεγαλύτερη διάρκεια από το 1977

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, Χρηστος said:

Παιδιά αν κάνω λάθος διορθώστε με... Νομίζω και ένας σταθμός του Λαγκαδά περσυ είχε καταγράψει 48-49? 

47.1 ήταν αν θυμάμαι σωστά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ενδεικτικά βρήκα το output για τα ξημερώματα τις στιγμές που έπαιζε στο 40άρι η ελάχιστη. Προσέξτε οτι ακόμα και όταν η μέση ταχύτητα πέφτει κάτω από 10km/h οι μέγιστες ριπές είναι πολύ δυνατότερες. 

Θα κοιτάξω και για τις υπόλοιπες μέρες αλλά θυμάμαι οτι κάπου εκεί στα ίδια έπαιζε. 

1.thumb.png.cb7c7532dc499c319f1430beef111a08.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 minutes ago, geornik said:

αυτά τα σύντομα των 24 ωρών με ισχυρό λίβα ΔΒΔ είναι τα εντυπωσιακότερα αν και είναι σπάνια...κάτι αντίστοιχο έκανε και στον καύσωνα του Ιουνίου 2007 αν και είχε πολύ μεγαλύτερη διάρκεια από το 1977

Καλά εκείνο του 2007 ήταν ασυναγώνιστο τουλάχιστον στην Αττική. Σε έπαιρνε και σε σήκωνε ο άνεμος για ώρες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Άρα τι άλλο θα μπορούσε να ήταν?

Εντωμεταξύ πρέπει να δω το output γιατί αν θυμάμαι καλά αναφέρει και μέγιστες ριπές. Η μέση ταχύτητα ειδικά σε εξάρσεις νομίζω είναι λιγότερο σχετική όταν έχουμε ριπές που ενδεχομένως να καναλίζουν επαρκώς τον αέρα, σωστά?

Ναι ισχύει αυτό, απλά θέλω να πω ότι ο σταθμός στο Κλήμα ας πούμε έχει καλύτερες συνθήκες φοεν την ώρα που κάνει την μέγιστη Τ (χαμηλότερη σχετική υγρασία και μεγαλύτερο μέσο άνεμο με περίπου ίδιες ριπές) και πάλι είναι πολύ χαμηλότερα θερμοκρασιακά σε μια απόσταση της τάξης των 2.7 χιλιομέτρων μόλις από τον σταθμό κοντά στον Ξηρόκαμπο...ακόμα και το ανάγλυφο της περιοχής βόρεια απ' το Κλήμα είναι πιο έντονο απ' αυτό του σταθμού με το 48.8...για μένα προσωπικά μόνο με θαύμα εξηγείται δυστυχώς δεν βγαίνει νόημα από φυσική ατμόσφαιρας, αλλά αξίζει να μελετηθεί 

IMG_20220627_103021.thumb.jpg.76e38e3d5f84ae9284e26f1aa06e1833.jpgIMG_20220627_103329.jpg.dc142fd10b59427a680e9ea96945c6fb.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, KapelosG said:

Ναι ισχύει αυτό, απλά θέλω να πω ότι ο σταθμός στο Κλήμα ας πούμε έχει καλύτερες συνθήκες φοεν την ώρα που κάνει την μέγιστη Τ (χαμηλότερη σχετική υγρασία και μεγαλύτερο μέσο άνεμο με περίπου ίδιες ριπές) και πάλι είναι πολύ χαμηλότερα θερμοκρασιακά σε μια απόσταση της τάξης των 2.7 χιλιομέτρων μόλις από τον σταθμό κοντά στον Ξηρόκαμπο...ακόμα και το ανάγλυφο της περιοχής βόρεια απ' το Κλήμα είναι πιο έντονο απ' αυτό του σταθμού με το 48.8...για μένα προσωπικά μόνο με θαύμα εξηγείται δυστυχώς δεν βγαίνει νόημα από φυσική ατμόσφαιρας, αλλά αξίζει να μελετηθεί 

IMG_20220627_103021.thumb.jpg.76e38e3d5f84ae9284e26f1aa06e1833.jpgIMG_20220627_103329.jpg.dc142fd10b59427a680e9ea96945c6fb.jpg

Μήπως το γεγονός οτι βρίσκεται σε 184 μέτρα υψόμετρο παίζει τελικά ρόλο? Θέλω να πω έχουμε δει πολλές φορές σε τέτοια φαινόμενα σταθμοί που είναι σε αρκετά μεγαλύτερο υψόμετρο να βαράνε τις πιο δυνατές τιμές.

Κοίτα αν θέλεις και πιο πάνω έβαλα και το output την ώρα της ελάχιστης με επίσης αξιόλογες ριπές. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Μήπως το γεγονός οτι βρίσκεται σε 184 μέτρα υψόμετρο παίζει τελικά ρόλο? Θέλω να πω έχουμε δει πολλές φορές σε τέτοια φαινόμενα σταθμοί που είναι σε αρκετά μεγαλύτερο υψόμετρο να βαράνε τις πιο δυνατές τιμές.

Κοίτα αν θέλεις και πιο πάνω έβαλα και το output την ώρα της ελάχιστης με επίσης αξιόλογες ριπές. 

Δεν ξέρω αλήθεια, πάντως όπως και να χει είναι εντυπωσιακό σε τέτοιο βαθμό που μοιάζει αδύνατο (αν ήταν κάνα 47-36 θα φαινόταν πιο πιθανό)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, KapelosG said:

Δεν ξέρω αλήθεια, πάντως όπως και να χει είναι εντυπωσιακό σε τέτοιο βαθμό που μοιάζει αδύνατο (αν ήταν κάνα 47-36 θα φαινόταν πιο πιθανό)

Πάντως και γω νομίζω οτι άποψη ψυχρών μαθηματικών και φυσικής ατμόσφαιρας δε βγάζει άκρη.

Από την άλλη έχουμε δει αρκετές φορές οτι υπάρχουν valid καταγραφές σε σπάνια φυσικά φαινόμενα που αψηφούν θερμοβαθμίδες κτλ. Προσωπικά νομίζω οτι πρέπει με κάποιο τρόπο να επικοινωνηθεί αυτό το πράγμα τουλάχιστον στην ΕΜΥ. Ίσως αν το εξετάσουν από εκεί να μας δώσουν κάποιες απαντήσεις. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...