Jump to content
WEATHER-FUN

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022

Recommended Posts

Ήμουν Πόρτο Ράφτη από το μεσημέρι έως πριν λίγο....

Ένα θα πω.....Οποίος έβγαινε από τη θάλασσα μετά τις 5 το απόγευμα σκεπαζόταν με πετσέτα και δεν την έβγαζε από πάνω του ...μιλάμε για φοβερή δροσιά που έγινε ψυχρα μετά τις 8 .....

Και εδώ Ζωγράφου ψάχνουμε το καλοκαίρι και δεν το βρίσκουμε...(καλύτερα βέβαια)

Μέγιστη 27.4 και τώρα 22.3 με αεράκι δροσερό και ύπνο με σεντόνι.....

Φοβερά πράγματα φέτος που μόνο ο @Beach-snow NGείχε προβλέψει....να τα λέμε κι αυτά 

Καλησπερα παιδες, επιστροφη απο μπανιο Σχινια...

ΕΠΙΚΟΣ Ιουλιος, αυτο ακριβως που γραφει ο Γιωργης, μεγιστες 27 με το ζορι διπλα στο κυμα και μετα τις 6,00 να αδειαζει η παραλια παρα τον ηλιο...γιατι η αυρα τσιμπαγε...

19-20αρια στη διαδρομη της επιστροφης, και 21 βρηκα στο μπαλκονι στου Ζωγραφου....

ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ οτι ειναι 14 Ιουλιου μεσανυχτα, τετοιες δροσιες αντιστοιχουν σε τελη Μαη - Αρχες Ιουνη για εδω...

Και απο αυριο μελτεμαρος και βλεπουμε...

Υπολογισα οτι εχω 17 ημερες να αναψω κλιματιστικο, απο εκεινες τις 2-3 ζεστες ημερες του Ιουνιου...

Πραγματικα απιθανο καλοκαιρι, επιπλεον, ναι, ο Κωσταρας το ελεγε, Λα Νινια και Ηλιακο Ελαχιστο, μεσα μου δεν το πολυπιστευα και θεωρουσα οτι με την υπερθερμανση θα μας λιωνει πλεον σε 6μηνα καλοκαιρια με 50αρια, αλλα τελικα, ο Καιρος δεν ειχε πει την τελευταια του λεξη...

Δεν θυμαμαι αλλο καλοκαιρι τουλαχιστον απτο 2000 και μετα που θα μπει Αυγουστος με κλειστα αιρκο, και 2-3 μερες ζεστης....εκτος αν μας φυλαει παρακατω τρομερη ανατροπη με υπερκαυσωνες, το καλοκαιρι 2022 Ιουνιος και μισος Ιουλιος μεχρι στιγμης μπαινει 3αδα καλυτερων δροσεροτερων και βροχεροτερων καλοκαιριων για εδω....

ΜΑΚΑΡΙ να συνεχισει ετσι

48 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Ήμουν Πόρτο Ράφτη από το μεσημέρι έως πριν λίγο....

Ένα θα πω.....Οποίος έβγαινε από τη θάλασσα μετά τις 5 το απόγευμα σκεπαζόταν με πετσέτα και δεν την έβγαζε από πάνω του ...μιλάμε για φοβερή δροσιά που έγινε ψυχρα μετά τις 8 .....

Και εδώ Ζωγράφου ψάχνουμε το καλοκαίρι και δεν το βρίσκουμε...(καλύτερα βέβαια)

Μέγιστη 27.4 και τώρα 22.3 με αεράκι δροσερό και ύπνο με σεντόνι.....

Φοβερά πράγματα φέτος που μόνο ο @Beach-snow NGείχε προβλέψει....να τα λέμε κι αυτά 

Δεν είναι θέμα προβλέψεων φίλε Γιώργο, το μεράκι και το μοίρασμα της τρέλας μας είναι το παν....ό,τι ψάχνει ο καθένας μας το κάνει γιατι γουστάρει, το θέλει, ενδιαφέρεται και θέλει να το μοιραστεί και να το χαρεί με ένα φίλο, με πρισσότερους φίλους, ή με μια παρέα όπως εδώ.....είχαμε πει όταν γύρισε το πανηγυράκι σε Λα Νίνια (πρώτη φορά η φάση με καλοκαίρι), θα είχαμε πιο ήπιο καλοκαίρ και πιο υετοφόρο, καταιγιδάτο δλδ....τα υπόλοιπα είναι για την κουβέντα και τα πειράγματα.....

20,9οC τώρα εδώ στα Μελίσσια και δεν χρειάζεται κάτι άλλο να πω, αφού έχουμε γλιτώσει 2,5 μήνες κλιματιστικού.....

ΥΓ Αααα Γιώργο το ανέβαλες ή ακόμη για Κέρκυρα;;; 'Η μήπως ια είναι δυτικογενώς καλά;;

32 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Δεν είναι θέμα προβλέψεων φίλε Γιώργο, το μεράκι και το μοίρασμα της τρέλας μας είναι το παν....ό,τι ψάχνει ο καθένας μας το κάνει γιατι γουστάρει, το θέλει, ενδιαφέρεται και θέλει να το μοιραστεί και να το χαρεί με ένα φίλο, με πρισσότερους φίλους, ή με μια παρέα όπως εδώ.....είχαμε πει όταν γύρισε το πανηγυράκι σε Λα Νίνια (πρώτη φορά η φάση με καλοκαίρι), θα είχαμε πιο ήπιο καλοκαίρ και πιο υετοφόρο, καταιγιδάτο δλδ....τα υπόλοιπα είναι για την κουβέντα και τα πειράγματα.....

20,9οC τώρα εδώ στα Μελίσσια και δεν χρειάζεται κάτι άλλο να πω, αφού έχουμε γλιτώσει 2,5 μήνες κλιματιστικού.....

ΥΓ Αααα Γιώργο το ανέβαλες ή ακόμη για Κέρκυρα;;; 'Η μήπως ια είναι δυτικογενώς καλά;;

Δεν τη γλυτώνω την Κέρκυρα φίλε...σε 10 μέρες αναχωρώ .. η πλάκα είναι ότι μετά το κάψιμο που έκανε στη Δυτ.Ελλαδα για 2 εβδομάδες τώρα είναι μια χαρά και βλέπω όταν ανεβαίνω εγώ να βαράει υπερκαυσωνες....τόσο καλά ....

παιδιά εδώ στο ανω βόιο...εχουμε κρύο και όταν λέμε κρύο το εννοουμε,ο ιδιωτικός σταθμος στο χωριό μου γράφει 9,5 βαθμούς(!)...κρατάω μια επιφύλαξη..καθώς βλέπω οτι μονο το Σέλι μας περνάει..και εω ειμαι στα 840 μετρα....για την ωρα ομως οι μετρήσεις ειναι ακριβέστατες....σιγουρα ομως η νυχτα αποψε θυμίζει τις κρυες του Μαιου...

εννοειται δυο κουβερτες και κάλτσες...

Edited by bardaris

9,2  βαθμοι στα γρεβενα αυτη τη στιγμή,, ασύλληπτο...νομίζω ισως να σπάσαμε κανενα ρεκόρ μονοψηφιας ελάχιστης απο 10 Ιουλίου και μετα ίσως και όλου τη Ιουλίου θα το ψάξω μετα τη δουλειά 

Edited by CLAPSANTO

30 λεπτά πριν, CLAPSANTO είπε:

9,2  βαθμοι στα γρεβενα αυτη τη στιγμή,, ασύλληπτο...νομίζω ισως να σπάσαμε κανενα ρεκόρ μονοψηφιας ελάχιστης απο 10 Ιουλίου και μετα ίσως και όλου τη Ιουλίου θα το ψάξω μετα τη δουλειά 

8.2 εδώ πατριώτη.......!.......

Edited by bardaris

Υπεροχο πρωινο...21.3 η ελαχιστη...Ονειρο Ιουλιος!!

Η πανσεληνος σε Γιαννενα και Καστελοριζο..!!

222962350_10216331925331056_7176945551250760561_n.jpg

287504510_3093080840944865_3295210700140505434_n.jpg

7,2oC η ελάχιστη Τ στην Ποταμια Βουτύρω της Ευρυτανίας!!!! 10οC στη Χόχλια....11οC στην Αγ.Τριαδα!!!

Με πανσέληνο επίσης σήμερα τκ ξημέρωμα, από την παραλία της Κάτω Βασιλικής Αιτ/νίας και με θέα την νυχτερινά φωτεινή Πάτρα!!

FB_IMG_1657780213543.jpg

FB_IMG_1657780209312.jpg

Και η φετινη μαγεια συνεχιζεται....

Δροσουλα υπεροχη το βραδυ και το ξημερωμα, με ελαχιστη οριακα μεν αλλα κατω απο 20...

19,7 στο βορινο μπαλκονι και ΜΕΛΤΕΜΑΡΟΣ απο τα ξημερωματα....ως 55-60 χλμ ριπες, τα σαρωνει ολα και γκαζωνει....

Μολις 26αρισαμε αλλα χωρις ιχνος ιδρωτα....

Μες στην τσιμεντουπολη, χωρις αιρκο 18 ημερες παρακαλω, μονο με αερακι, εσωτερικες 23,5 - 24,0.....ε, αυτο δεν εχει ξαναγινει...

Και μερα με τη μερα ερχεται ολο και πιο κοντα το φθινοπωρο !

Μεσημεριασε και δεν μπορει να παει 27...

Θυελλωδεις ριπες ΒΒΑ καδοι φυλλα κλαδια χορευουν...

Φοβερά πράγματα φέτος....20 ελάχιστη στην ταράτσα μου με μανιασμένο μελτέμι...27 τώρα μέγιστη ντάλα μεσημέρι με 50αρες+ ακατάπαυστες ριπες

9 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Φοβερά πράγματα φέτος....20 ελάχιστη στην ταράτσα μου με μανιασμένο μελτέμι...27 τώρα μέγιστη ντάλα μεσημέρι με 50αρες+ ακατάπαυστες ριπες

Όλα για, εσάς δουλεύουν φέτος... Μετά, από επικο χειμώνα έχετε και δροσερό καλοκαίρι... Ενώ εμείς τα αντίθετα... Θα γυρίσει όμως κάποτε ο τροχος😉

5 ώρες πριν, CLAPSANTO είπε:

Από που και ως που 9 βαθμοί στα, Γρεβενα...? Η ΨΥΧΡΉ εισβολή μας άφησε προ πολλού!! 🤔

Καλαμαρια 26.1 βαθμοί και Κορδελιο 30.9 (ανανέωσε, 30.3 τώρα)!! 

Υγρασία 61% και 31% αντίστοιχα 

Edited by Χρηστος

27.3 αυτήν την ώρα μέγιστη με αίσθηση 26 ...μακριά από φωτιές γιατί ο αέρας λυσάει....όλο το καλοκαίρι έως τώρα το μελτέμι σαρώνει....τι θα κάνει δηλαδή τον Αύγουστο που παραδοσιακά είναι η εποχή που γκαζωνει ??????

49 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Από που και ως που 9 βαθμοί στα, Γρεβενα...? Η ΨΥΧΡΉ εισβολή μας άφησε προ πολλού!! 🤔

Εμ γρεβενα εισια...χαχαχα..  βλεπω κι αλλες περιοχες επεσαν χαμηλα αρα σωστη ειναι 

Σήκωσε αρκετό αέρα χθες το απόγευμα εδώ στο Πύργο, και κάποιοι φόρεσαν τις ζακετουλες τους..... έτοιμος ήμουν να τη φορέσω κι εγώ......... από βροχή τίποτα εδώ.. στη περιοχή της Ωλένης πάντως και προς Λάλα πρέπει να έριξε πολύ νερό.... Λαντζοι τους θύμισε τη Μέδουσα το 2017.... έριξε πολύ νερό και είχε θόρυβο κι αερα..... σα να ήταν ανεμοστρόβιλος, αναφέρει η θεία μου απ' το χωριό..... μακάρι να μπορούσαμε να δούμε χιλιοστά, αλλά όπως είπα κι εχθές, ο σταθμός στη περιοχή είναι off.....

... offline είναι κι ο δικός μου ο σταθμός για κάποιο λόγο, από εχθές το απόγευμα....... δυστυχώς δεν είμαι Περιστέρι αυτές τις ημέρες για να μπορέσω να αποκαταστήσω τη σύνδεση του online... θα το κάνω την επόμενη εβδομάδα που επιστρέφω...

Edited by Winterlove

Είναι προφανέστατο και πάλι ότι ο σταθμός ΕΑΑ Πατήσια είναι σε σημείο που τσιμπάει πολύ στη θερμοκρασία σε μελτεμομέρες λόγω του ότι είναι σε σημείο προστατευμένο από τον βοριά. Δεν νοείται να είναι βορειότερα από το Γκάζι με σχεδόν ίδιο υψόμετρο (+40μ) και να δείχνει +2 βαθμούς μέγιστες με βόρειο ρεύμα. Με αύρα λογικό καθώς όσο ενδότερα, τόσο πιο ζεστά αλλά με βοριά? Κάτι έχουν κάνει λάθος τα παλικάρια. Μήπως να τον βάλουν στην ταράτσα της 8όροφης πολυκατοικίας που μένω όπου δεν υπάρχει κανένα εμπόδιο με όλους τους ανέμους? Μόνο έτσι θα βγει άκρη.

Edited by Ζερίκιος

0.8mm από το ανελέητο κοπανημα που δέχεται ο σταθμός μου ....μόνο με καραβοσκοινο δεν έχω δέσει τον ιστό και ακόμα συνεχίζει να τρανταζεται.....

Κατά τα άλλα 27 βαθμοί και απανωτές ακατάπαυστες 60αρες ριπές 

λοιπόν μετα τους 8.2 το πρωί  μεγιστη στους 27,5,κάτω από την φλαμουριά της φωτο.....στους 25......καλησπέρα απο τα 850...(η σφυρίχτρα αναγκαίο αξεσουάρ....για τις αρκούδες)......

20220714_133556.jpg

Edited by bardaris

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...