Jump to content
[weathermaniac]

Αναφορές πανελλαδικής ασταθειοκαιρίας 20-27/8/2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φθινόπωρο πραγματικό σε ολόκληρο το βόρειο Αιγαίο. Μύρινα έβρεξε λίγο μέχρι στιγμής (2,8mm), παρά το πλήθος των καταιγίδων κυρίως προς δυτικά μας. Γενικά όμως, καιρός βαρύς, νεφελώδης, με διάσπαρτες καταιγίδες και θυελλώδεις δυτικούς ανέμους, γενικά συνθήκες Νοέμβρη μήνα!

Τώρα μας πλησιάζουν κάποιες καταιγίδες από ννα.

Στο έκτακτο δελτίο επικίνδυνων καιρικών φαινομένων, συνιστάται η ιδιαίτερη προσοχή των κατοίκων σε Λήμνο-Θάσο-Σαμοθράκη, από σήμερα νωρίς το βράδυ έως και τις πρωινές ώρες αύριο.

Επίσης ήρθε και μήνυμα από το 112.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ήθελα να γράψω ότι το θετικό ήταν ότι δεν είχε αέρα. ε μόλις βγήκε ήλιος άρχισε βορειοανατολικός και οι αναπτύξεις διαλύθηκαν. Το απόλυτο φιασκο η απόλυτη αδικία. Θα θυμάμαι σε όλη ου την ζωή αυτή την μουφα. Μαξ ραγδαιοτητες 1 χιλιοστό. Και πλέον τελείωσε το καλοκαίρι. Υπομονή 9 μήνες πάλι για καιρικά ενδιαφέρον. Έτσι και αλλιώς ο χειμώνας δεν υπάρχει σαν εποχή.

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σταματησε η πολυ δυνατη βροχη πριν κανα μισαωρο. Για μιση ωρα τουλαχιστον εριχνε πολυ δυνατα. Καταφερε να βαλει αλλα 27mm. Για σημερα 41.8mm οπου και ειναι η μεγιστη τιμη ετους εως τωρα. Το storm total ανεβηκε αισιως στα 63.8mm και μαζι με τα 12.5mm της 13/8 ο μηνας εφτασε τα 76.3mm!!! O πιο ''κοντινος'' υετικα Αυγουστος (2015) εχει 11mm...

O σταθμος της πολης εχει Storm total 39.2mm καθως σημερα δεν επηρεαστηκε εξισου καλα με χθες. Σε πολυ κοντινες αποστασεις βλεπουμε μεγαλες διαφορες. Στον Πειραια σε 2χλμ ο υετος κυμαινεται απο 6.6mm εως 28.0mm. Στο Χαιδαρι απο 28.2 εως 54.2mm.

32.2mm ενας κοντινος μου στο Κερατσινι https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IKERAT7 ενω ενας αλλος στο Σχιστο Κορυδαλλου κατεγραψε 47.6mm https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IKORYD2

image.png.aa84afd6a3c443a98f4047746714db8a.png

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ακόμα ρίχνει αρκετό νερό εδώ στο Πευκοχώρι, ελπίζω να σταματήσει αν όχι σήμερα έστω αύριο .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μεγα φιάσκο στα υπερβόρεια ημιορεινά της Παρνηθας.1,2μμ η Ιπποκρατειος σημερα και 7,5μμ συνολικα!!!Δεν εχω εικονα απο Δροσοπηγη ακομα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πωπωπωπω ΖΩΓΡΑΦΑΡΑΑΑΑΑΑ τωρα τα ειδα τα διαβασα κ μιλησα τηλεφωνικα !!!!!

Παμε ρε Αυγουεμβριε θα βγεις με 150 μμ.στορμ τοταλ !!!!!!

Απιστευτη χαρα πολυτιμα χιλιοστα για τα ελαχιστα δαση αλλα και τους τονους μπετο της τσιμεντουπολης....φθινοπωροοοοόοοοοοο

Δυτικη Φθιωτιδα ελαχιστη 14.7 παρακαλω η χαμηλοτερη μεχρι στιγμης ολου του μηνα που ειμαι εδω...κρυο κανονικο το πρωι οχι αστεια εκανα το μαγκα με κοντομανικο κ πουντιασα Αυγουστιατικα!!!!!

Ηλιος με αναπτυξαρες στη συνεχεια εως 30.4 η μεγιστη

Ομως το τελευταιο 2ωρο δεχθηκαμε 2 πανεμορφες ισχυρες μπορες του 5 λεπτου κ κανα μισαωρο ποτιστικη βροχη....

Καταπληκτικη δροσια καταμεσημερο πανεμορφες μυρωδιες κ εικονες.και 24.7 εξω τωρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

49 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Το να πέσει κάτω από 20 ο Πειραιάς Αύγουστο είναι σχεδόν αδύνατο πάντως από οτι έχω καταλάβει. Αν δεν κάνω λάθος έχει καταγραφεί 1 μέρα 19.8 σε έναν από τους σταθμούς του ΕΑΑ τον Αύγουστο, αρκετά μακριά όμως από τον σταθμό της ΕΜΥ ο οποίος τότε δυστυχώς δεν λειτουργούσε. 

I stand corrected!

Τελικά κοίταξα αναλυτικά όλους τους σταθμούς του ΕΑΑ στον Πειραιά και τελικά κανένας δεν έχει δώσει κάτω από 20 βαθμούς τον Αύγουστο από αρχής λειτουργίας τους. Ομοίως ποτέ και ο Davis του Meteoclub από το 2009 πoυ λειτουργεί όπως φυσικά και ποτέ ο σταθμός της ΕΜΥ όσο λειτουργούσε για τη περίοδο 1955-2010.

Άρα όντως είναι πραγματικά σχεδόν αδύνατον ο Πειραιάς να πέσει κάτω από 20 βαθμούς τον Αύγουστο. Για να δούμε αν θα τα καταφέρει τώρα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μικρή καταιγίδα πέρασε από τη Λαμία ερχόμενη από ανατολικά αφήνοντας 3-5 mm,τώρα σαν να βλέπω ότι ενισχύθηκε αρκετά δυτικά της πόλης,φαίνεται και στη κάμερα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα! Ενδιαφέρουσες οι τελευταίες μέρες εδώ, ωστόσο λόγω εργασίας δεν έβρισκα χρόνο να μπαίνω στο φόρουμ. Περιληπτικά από Κυριακή μέχρι σήμερα:

IMG_3358-01.thumb.jpeg.dc5df43e96023459303d66a03469b9f3.jpeg

Βαρεθήκαμε να βλέπουμε αμόνια την Κυριακή και να ψιχαλίζει. Ο ανατολικός απέτρεψε κάθε καταιγίδα εκείνη την μέρα από το να μας επηρεάσει.

IMG_3362-01.thumb.jpeg.6cc316bd2d54292409a2b0aad024eaa0.jpeg

IMG_3370.thumb.JPG.1c8792edfd62847c0125dc31907d5728.JPG

Την Δευτέρα ξεκίνησε η μέρα ακριβώς σαν την Κυριακή, με δυνατό ανατολικό και ψιχάλες από τα απομεινάρια των καταιγίδων νότια και δυτικά μας. Ωστόσο το βράδυ καταιγίδα δημιουργήθηκε στον Μαλιακό και μας επηρέασε, τίποτα το σπουδαίο ωστόσο.

IMG_3375-01.thumb.jpeg.93104e3a7e29e606c07864d62c6ef43e.jpeg

IMG_3381-01.thumb.jpeg.49dfe2b3d7a56bdc0ecf7617f37c1fe2.jpeg

IMG_3379.thumb.JPG.efff5bd21b20e35cd783f271f97148f6.JPG

Χθες, Τρίτη, ήταν η καλύτερη μέρα μέχρι στιγμής. Από το πρωί οι συνθήκες ήταν πολύ καλύτερες, επικρατούσε άπνοια. Από τις 15:00 μέχρι και τις 19:00 σχεδόν κατά διαστήματα μας επηρέαζαν μπόρες και καταιγίδες. Στο διάστημα μεταξύ 16:00-17:00 ειδικά έπεφταν και εκκωφαντικοί κεραυνοί. Επίσης, έριξε το περισσότερο νερό όλης της κακοκαιρίας μέχρι στιγμής.

 

Σήμερα προς το παρόν ηρεμία, αν και προσωπικά περίμενα να έχουμε τίποτα διασπαρτες μπορες το πρωί. Ηλιοφάνεια με συννεφιά που και που. Η Τ κατάφερε να φτάσει τους 30 και σήμερα στο αεροδρόμιο. Το βραδυ να δούμε τι θα κάνει...

Επεξεργάστηκε από g_ar
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γειά χαρά από ηλιόλουστη Ζακυνθάρα.

Ήλιος καθαρός , ουρανός διαυγής και χαμηλή υγρασία σήμερα.

 Ούτε σταγόνα εδώ - αλλά χαλάλι γιατί βρέχεται η μισή Ελλάδα αφενός και αφετερου έπεσε η θερμοκρασία σε ανθρώπινα επίπεδα.

 Καμμιά φορά ξεχνάμε γρήγορα εμείς οι άνθρωποι. Πριν καμμια δεκαριά μέρες κλαίγαμε απο τη ζέστα και τη δυσφορία εδώ.. Όλα καλα 🙂

 Χώρια που διαβάζοντας τις αναφορές σας και μόνο - το πνευματικό μου βροχόμετρο γράφει mm κι ας είμαστε με το γυαλί ηλίου!

υγ. Ελπίζω τουλάχιστον να κάνει κανέναν αγιασμό* αύριο..

*αγιασμός - ψιχάλισμα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Χαμηλότερο storm total ως τώρα στα νότια προάστια βλέπω Άλιμος ΕΑΑ με μόλις 11mm

Περιεργο μου φαινεται καθως εγω σημερα μονο ειχα 13μμ. Βεβαια ειμαι συνορα με Αργυρουπολη ενω ο σταθμος ειναι καπου στην Καλαμακιου απ οσο ξερω. Δεν πρεπει να επηρρεαστηκε σωστα καμια απο τις μερες το παραλιακο κομματι εκει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επιστροφη Καλλιθεα..Επος!!22mm χθες και 24.8mm σημερα απο 3 μπουκες...

Γκαζι 39mm χθες και αλλα 21.2mm σημερα...

Ορος Αιγαλεω,εξαφανασμενο...

299677097_5394492197254290_9100389191793863999_n.jpg

Ο ουρανος στον Ασπροπυργο πριν τη μπουκα..

301167420_10222758320647218_2943794431548065036_n.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οκ αν δεν έχει συνέχεια σήμερα από βρόχα στην Αττική ας κάνουμε όλοι focus για το αν ο Πειραιάς πέσει κάτω από 20 βαθμούς.

🤣 🤣😜

Εγώ είμαι με double mind. Από τη μια δε θέλω να χάσουμε στην Αττική τέτοια θερμή διάκριση από την άλλη θέλω για την αδρεναλίνη. Τραβάτε με κ ας κλαίω 🤣

ΥΓ

Προβληματισμοί καυσωνάκηδων νούμερο 93456

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μακάρι να υπήρχε ένας αξιόπιστος σταθμός εδώ κοντά σε μένα. Ο meteoacharnes λέει οτι σήμερα έπεσαν 7μμ, την ίδια ώρα που η ταράτσα μου πλημμύρισε και σχηματίστηκε μια μεγάλη λίμνη. Λίγο δύσκολο να έγινε αυτό με 7μμ. Θυμάμαι άλλες φορές με πλημμυρισμένη ταράτσα να έχουμε φτάσει 70-100μμ (σε τεράστιες κακοκαιρίες του χειμώνα). Τώρα θεωρώ οτι αποκλείεται να πέσαμε έστω κάτω απο τα 25. Και μάλιστα σήμερα έριξε λιγότερο απο προχθές που τα σάρωσε όλα. Εχθές ήταν ελάχιστα πιο κάτω η κατάσταση απο τη σημερινή (πάνω κάτω στα ίδια θα έλεγα), αλλά και πάλι έριξε πολύ νερό!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

😂 Παλι νεφοσκεπης, παλι ουτε ψεκαδα! Εντυπωσιακο καθημερινο φαινομενο Χαλκιδας. Και προς το βραδυ με μια μουφοσυννεφια απλα καταβρεχει τους δρομους…τρολ-Αυγουστος

0521963D-17D2-4236-8CF5-DD5F7117C39F.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, menidi said:

Μακάρι να υπήρχε ένας αξιόπιστος σταθμός εδώ κοντά σε μένα. Ο meteoacharnes λέει οτι σήμερα έπεσαν 7μμ, την ίδια ώρα που η ταράτσα μου πλημμύρισε και σχηματίστηκε μια μεγάλη λίμνη. Λίγο δύσκολο να έγινε αυτό με 7μμ. Θυμάμαι άλλες φορές με πλημμυρισμένη ταράτσα να έχουμε φτάσει 70-100μμ (σε τεράστιες κακοκαιρίες του χειμώνα). Τώρα θεωρώ οτι αποκλείεται να πέσαμε έστω κάτω απο τα 25. Και μάλιστα σήμερα έριξε λιγότερο απο προχθές που τα σάρωσε όλα. Εχθές ήταν ελάχιστα πιο κάτω η κατάσταση απο τη σημερινή (πάνω κάτω στα ίδια θα έλεγα), αλλά και πάλι έριξε πολύ νερό!!

Το ΕΑΑ πρέπει να βάλει χθες σταθμό στο κέντρο του Μενιδίου. Όχι μόνο για τις βρόχες, κρύα κτλ αλλά γιατί θα μαμάτε στις μέγιστες το καλοκαίρι . Ο άντρας μου μένει εκεί κοντά και ξέρω τι  ζέστη έχει η περιοχή ειδικά στα χαμηλά στο Μενίδι. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χωρίς να είναι το φόρτε μου η sat, αλλά νομίζω πως δεν τελείωσε για την Αττική σήμερα. 
Εν τω μεταξύ η ποτιστική συνεχίζεται, η Τ είχε πέσει και 18,5 τώρα έχει ανεβεί 20.7. 
Στα 45 χρόνια που μένω στη περιοχή δεν θυμάμαι μεσημέρι Αυγούστου με 18.5.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...