Jump to content
sakis13

Αναφορες Οκτωβριου 2022.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23,5 πλεον με τη Δυση του Ηλιου στο Σχινια και αλλο ενα απολαυστικο θαλασσινο μπανιο Κυριακης τελειωνει καθως επεσε το σκοταδι....

25,5 - 26,0αρια βλεπω στη γειτονια, ευτυχως που ειναι Οκτωβριος και μικρυνε η ημερα...

Αντε να δουμε απο αυριο τι μας ξημερωνει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια αισιοδοξη αναφορα....δροσιζει απτα ψηλα προς τα χαμηλα...

Παρνηθαρα 1240 μετρα....ελαχιστη 14,8 τωρα και θα πεσει κι αλλο προς τα μεσανυχτα....μεγιστη 22,8 παρακαλω ακριβως μεσανυχτα στην αλλαγη της ημερας....82,1 χλμ ριπη το απογευμα ΒΔκου ανεμου....ουαου, τα βουνα εχουν τους δικους τους κανονες...

24,8 βρηκα στο μπαλκονι μου Ζωγραφου.....αν ηταν Ιουλιος θα λεγαμε δροσουλα, βραδια ποιημα και τετοια....για 2 Οκτωβρη, ε, ηθελα κατι καλυτερο αλλα τι να κανουμε....τουλαχιστον να απαλλαγουμε απτα τζιτζικια και το αιρκο σε πρωτη φαση και για τα αλλα βλεπουμε !!!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλό μήνα σε όλους!! Καλό καλοκ#*@*οπωρο ήθελα να πω! Καλοκαιρινές οι δύο πρώτες ημέρες του μήνα!.. με μέγιστη 31.2°C εχθές και 29.6°C σήμερα, στη Χρυσούπολη Περιστερίου... 23.8°C τώρα έξω... 28αρα εσωτερική φτάσαμε.... ζεσταίνομαι ρεεε.. και με τον ιάπωνα έχουμε γίνει φιλαράκια κολλητά... χαιρετιόμαστε συχνά τελικά.. κάθε φορά νομίζουμε πως είναι η τελευταία, αλλά πως τα φέρνει έτσι η ζωή ε;🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χθες.. πρώτη μέρα του Οκτωβρίου σε Πύργο και Ωλένη γράψανε 35-36°C... !

..... .. .. .

I have nothing to say about it !

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, menidi είπε:

Παντως και σήμερα,ζέστη κάνει στην Αθηνα!! 

Καλησπέρα!

Καμία ζέστη δεν ένιωσα σήμερα με τόσο ισχυρό αέρα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Καμία ζέστη δεν ένιωσα σήμερα με τόσο ισχυρό αέρα 

Εγώ πάντως στο γραφείο μου στη νέα Ιωνία, με κλιματισμό ήμουν. Και στο αμάξι που οδήγησαν το μεσημέρι, ζέστη ένιωθα. 

32 έγραφε το θερμόμετρο του αυτοκινήτου στο κέντρο. Εεεε ζέστη είναι ρε συ!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Mελίσσια ελάχιστη ημέρας 19,9οC.....

ΥΓ Μάϊος-Σεπτέμβριος....5μηνο κλιματιστικών.....10-12 φουλ ημέρες αιρκο παρακαλώ....ποιότητα 2022!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 Η Τ στον Άγιο στέφανο, 22.5 στην Πάτρα

Πάντως εγώ προσωπικά στην Πάτρα ακόμα ανάβω a/c, βασικά μόνο 3 μέρες δεν έχω ανάψει από τέλη Αυγούστου, και συγκριτικά με πέρσι είμαστε ήδη χειρότερα Αφού αρχές Οκτώβρη πέρσι είχαμε χαμηλαρα με καμία 100αρια χιλιοστά. Γενικά όμως για τα δυτικά το καλοκαίρι 22 ήταν εμετός 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και Ζωγραφου πιασαμε ελαχιστη Κυριακης ακριβως στην αλλαγη προς Δευτερα με.21.7....φθανουμε.το οριο μας κατω απο 20-21 ντρεπεται να πεσει....για να δουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ερώτηση κρίσεως??????? και μόνο όσοι γνωρίζουν να μου απαντήσουν Γιατι όταν κόβει Γενικά ο αέρας και έχει άπνοια κατεβαίνει και η θερμοκρασία ενώ με τον αέρα ανεβαίνει και το καλοκαίρι/χειμώνα????????

Επεξεργάστηκε από Wintersnowman
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, Wintersnowman είπε:

Ερώτηση κρίσεως??????? και μόνο όσοι γνωρίζουν να μου απαντήσουν Γιατι όταν κόβει Γενικά ο αέρας και έχει άπνοια κατεβαίνει και η θερμοκρασία ενώ με τον αέρα ανεβαίνει και το καλοκαίρι/χειμώνα????????

Έστω καί λίγο νά ασχολείται κάποιος θά έπρεπε νά τό ξέρεις αυτό πού ρωτάς!! Google αρε αναστροφή καί θά καταλάβεις πώς ψυχρές αέριες μάζες κατεβαίνουν από ψηλά στα χαμηλά.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, tendcol είπε:

Έστω καί λίγο νά ασχολείται κάποιος θά έπρεπε νά τό ξέρεις αυτό πού ρωτάς!! Google αρε αναστροφή καί θά καταλάβεις πώς ψυχρές αέριες μάζες κατεβαίνουν από ψηλά στα χαμηλά.....

Δυστυχώς δεν το ήξερα και πάλι δεν πολυκατάλαβα τι εννοείς Αδερφε μου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα! 3 Ιουνίου σήμερα. Ελάχιστη θερμοκρασία 20. 

Λιακαδαρα. Σορτσάκι, κοντομανικο και σαγιονάρα για να πάω τα παιδιά στο σχολείο. 

Όλο λέμε για αλλαγή, και τελικά, το καλοκαίρι είναι εδώ!!! Χαχα.

Καλή εβδομάδα!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 ώρες πριν, kouvanos είπε:

Καλα tendcol υπαρχει ανθρωπος να παιρνει στα σοβαρα το Σκουπιδαιο; 18.5-19 εδινε στα 850 χθες 23.2 ειχαμε....23-23.5 εδειχνε ο τζιφος...τζιφος κ μονο τζιφος αντε κ κανα ουκμο για θεση χαμηλου αλλα προς το παρον εχουμε καλοκαιρι οποτε τι χαμηλο χαχαχα

ΥΓ: απο λεκανοπεδιο σχεδον καμια αναφορα...ο Κωστας ειναι στα 350 μ μες στο δασος δεν τον μετραω....ολοι οι υπολοιποι που μπανιαριζεστε;;;;

Ο Ευρωπαίος εχει προβλημα στις υγρασιες του και γενικα σε πολλες παραμετρους. Εχει αναφερθεί και λογικα θα διορθωθεί. 

Γιαυτο δειχνει οτι ναναι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 λεπτά πριν, Wintersnowman είπε:

Δυστυχώς δεν το ήξερα και πάλι δεν πολυκατάλαβα τι εννοείς Αδερφε μου

 

Πολυ απλα,  ο θερμοτερος αερας ειναι ελαφρύτερος ( ξηροτερος) απο τον ψυχρο ( υποθετω εχει σχεση με το σημείο κορεσμου / δροσου) .  Ετσι το συνηθες ειναι να εχουμε ανοδική κινηση του αερα αφου ο θερμοτερος ανεβαίνει ψηλότερα .

Φυσιολογικα η θερμοκρασία μειώνεται με την ταυτόχρονη αυξηση του υψους ( υψηλότερη Τ στην επιφάνεια , μικρότερη σε μεγαλύτερο υψόμετρο) . Συμβαίνει ομως να υπαρχει ψυχρότερη αερια μαζα στην επιφάνεια απο οτι στα μεγαλύτερα υψόμετρα , ετσι αυτη εγκλωβίζεται ( οντας πιο βαριά , μενει στασιμη χαμηλα) . Συμβαίνει επισης μετα το περας ψυχρων εισβολων , με καθαρο καιρο και απνοια. Φευγει η ψυχρή μαζα στα ψηλότερα στρώματα της ατμόσφαιρας και δεν εχει προλάβει να επιρρεαστει η επιφάνεια απο την αλλαγή αυτη ( ετσι εγκλωβίζεται ψυχρος αερας στην επιφάνεια).

Βέβαια υπάρχουν και αλλοι τυποι αναστροφης λόγω μορφολογίας που σε γενικες γραμμές ομως εχουν παρομοια λογικη.

Επεξεργάστηκε από Frostfang8
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα σε όλα τα παιδιά! Με ηλιοφάνεια και αίθριο ουρανό ξεκινάμε την ημέρα μας και σήμερα εδώ στην πεδινή δυτική Ημαθία με την ελάχιστη να πέφτει νωρίτερα στους 11,3 ενώ αυτη τη στιγμή το θερμόμετρο βρίσκεται στους 15,5 ...

http://www.stravon.gr/makrochori/

makrohori.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα στους 20 βαθμούς η θερμοκρασία τώρα εδώ, στους 14 η ελάχιστη. Άλλη μια ηλιόλουστη μέρα ξεκινά...

Μέχρι τους 31(!) βαθμούς έφτασε η μέγιστη χθες εδώ, παραπάνω από το Σάββατο δηλαδή όπου δεν ξεπέρασε τους 29 τελικά... Και αυτό λόγω του δυνατού Δυτικού ανέμου που είχαμε χθες όλη μέρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα και καλη εβδομαδα....

Στους 19,1 η ελαχιστη αλλα απτα ξημερωματα γκαζια η Τ με απνοια και φουλ ηλιοφανεια...

23,5 τωρα και ΚΑΛΠΑΖΕΙ προς ακομη ενα 30αρακι χαλαρο προς το μεσημερι....δοξα το Θεο επεσε καπως η υγρασια, κατα τα αλλα 98 Ιουλιου η 65 Αυγουστου κανονικοτατα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...