Jump to content
sakis13

Αναφορες Οκτωβριου 2022.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το φετινό καλοκαίρι μπορεί να μην είχε καύσωνες αλλά είχε τεράστια διάρκεια. 5 μήνες γεμάτοι, Μάιο ξεκινήσαμε, Οκτώβρη φτάσαμε.. καλοκαίρι φυγε pls...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Το φετινό καλοκαίρι μπορεί να μην είχε καύσωνες αλλά είχε τεράστια διάρκεια. 5 μήνες γεμάτοι, Μάιο ξεκινήσαμε, Οκτώβρη φτάσαμε.. καλοκαίρι φυγε pls...

Αυτο ακριβως....μετα απο ΤΕΤΟΙΟ Αυγουστο, δεν πιστευα ειλικρινα οτι εχει κουραγια να μας βασανιζει μεχρι Οκτωβριο....κι ομως....γιαυτο γκρινιαζω....ειναι και η διπλη αναγνωση που λεει κι ο Δροσοπηγιωτης, τετοια δυσφορια και παρατεταμενη ζεστη ουτε τον Ιουλιο φετος...μας το φυλαγε για την αλλαγη Σεπτεμβρη-Οκτωβρη

25,1 βλεπω Ζωγραφου και απνοια, αντε μπας και μπει το βοριαδακι και καθαρισουμε λιγο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Καλημερες.Πολλη υπερβολη ρε παιδες,εκανε μια μερα υπερβολικη ζεστη και με αυτα που διαβαζουμε φαίνεται οτι περάσαμε το πιο καυσωνικο καλοκαιρι ολων των εποχων,ενω στην αληθεια περασε και δεν ακουμπησε.

Ως ένα μεγάλο βαθμό Τζορτζ εννοείται έχεις δίκαιο γιατί μιλάμε για κάτι ευτυχώς πολύ πρόσκαιρο μιας ημέρας με το ζόρι και μετά από ένα πολύ ευχάριστο καλοκαίρι γενικά....

απλά να δικαιολογήσουμε και τους φίλους που ζορίστηκαν και αυτούς ως έναν βαθμό...

δικαιολογείται ως έναν βαθμό αυτή η αντίδραση των περισσοτέρων λόγο της εποχής που σημειώθηκαν τοσο υψηλές θερμοκρασίες(έστω και μιας ημέρας διάρκειας) πλέον μπήκαμε ημερολογιακά στον Οκτώβρη οτιδήποτε πάνω από 30 βαθμούς θα θεωρείται υπερβολή προς τα πάνω και ανυπόφορη κατάσταση πόσο μάλλον οι 35 και 36+ και με υγρασία.... σε ορισμένες περιοχές....

σε εμάς ευτυχώς ενώ είχαμε ζέστη 30,3 μέγιστη και 31,5 αίσθηση είμασταν σε λογικά πλαίσια.... αν πιάναμε 33+ θα βέλαζα κι εγώ....😆

μπορεί καλοκαίρι γενικά να μην καταλάβαμε και να μην ζοριστήκαμε τόσο όσο άλλες χρονιές...να είμασταν πολύ κοντά στα φυσιολογικά έως δροσερά κατά τόπους αλλά και πάλι δεν σημαίνει ότι δεν σε κουράζουν και δεν σε κακοφαίνονται τα 35άρια και βάλε αρχές Οκτώβρη... όσο να ναι μια κούραση θα την είχαμε από το καλοκαίρι όσο δροσερό και να ήταν.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Ως ένα μεγάλο βαθμό Τζορτζ εννοείται έχεις δίκαιο γιατί μιλάμε για κάτι ευτυχώς πολύ πρόσκαιρο μιας ημέρας με το ζόρι και μετά από ένα πολύ ευχάριστο καλοκαίρι γενικά....

απλά να δικαιολογήσουμε και τους φίλους που ζορίστηκαν και αυτούς ως έναν βαθμό...

δικαιολογείται ως έναν βαθμό αυτή η αντίδραση των περισσοτέρων λόγο της εποχής που σημειώθηκαν τοσο υψηλές θερμοκρασίες(έστω και μιας ημέρας διάρκειας) πλέον μπήκαμε ημερολογιακά στον Οκτώβρη οτιδήποτε πάνω από 30 βαθμούς θα θεωρείται υπερβολή προς τα πάνω και ανυπόφορη κατάσταση πόσο μάλλον οι 35 και 36+ και με υγρασία.... σε ορισμένες περιοχές....

σε εμάς ευτυχώς ενώ είχαμε ζέστη 30,3 μέγιστη και 31,5 αίσθηση είμασταν σε λογικά πλαίσια.... αν πιάναμε 33+ θα βέλαζα κι εγώ....😆

μπορεί καλοκαίρι γενικά να μην καταλάβαμε και να μην ζοριστήκαμε τόσο όσο άλλες χρονιές...να είμασταν πολύ κοντά στα φυσιολογικά έως δροσερά κατά τόπους αλλά και πάλι δεν σημαίνει ότι δεν σε κουράζουν και δεν σε κακοφαίνονται τα 35άρια και βάλε αρχές Οκτώβρη... όσο να ναι μια κούραση θα την είχαμε από το καλοκαίρι όσο δροσερό και να ήταν.....

ΕΙναι σαν να το εγραψα εγω....α ρε Σωτο στο μυαλο μου εισαι...

Τεσπα, αντε απο σημερα με την τελευταια καλοκαιρινη θαλασσινη βουτια αναμενουμε το βοριαδακι, μαλιστα κατα προβλεψεις ισχυρο στην Αττικη, να αρχισει να μας καθαριζει σιγα σιγα...

Στα βορεια δε, μπηκε φυσιολογικα και ομορφα το φθινοπωρο με βροχες, καταιγιδες νυκτερινες και φυσιολογικες θερμοκρασιες

Αντε και στα δικα μας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κακως γκρινιαζω παντως, με τοσο υπεροχες και κοντινες θαλασσες...

Σχινιας, κανα 26αρι διπλα στο κυμα, λιακαδα και ασθενες απαλο αερακι θαλασσινο....ουτε ιδρωτας, ουτε σκοτουρες, υπεροχη θαλασσα με ανεπαισθητο κυματακι, ενω καταφθανουν σιγα σιγα οι ορδες της Κυριακης...

93 Ιουλιου, 64 Αυγουστου, never ending summer, ειναι τετοια λυτρωση το θαλασσινο νερο που δεν συγκρινεται με τιποτα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για να πω και γω τι πιστεύω και να κλείσω εδώ, υπάρχουν μερικά πράγματα τα οποία έδειξαν την δυναμική του φετινού Σεπτεμβρίου και εξηγουμαι

Ο φετινός Σεπτέμβριος έβγαλε σε πάρα πολλές περιοχές του λεκανοπεδίου ίδιες τιμές θερμοκρασίας με τον περσινό Σεπτέμβριο, στο Γέρακα πχ είχα μέση Τ 23.2 και πέρσυ είχα 23.1...αλλα υπάρχει μια σημαντική διαφορά, τον φετινό Σεπτέμβριο κυριάρχησε το Νότιο ρεύμα ενώ πέρσυ το βόρειο, με αποτέλεσμα η μέση υγρασία του φετινού να είναι 60% και του περσινού μόλις 52%...στα ψηλότερα που οι αυρες δεν υπάρχουν και βλέπουμε την θερμική δυναμική του μήνα τα πράγματα είναι ολοφάνερα...η Πάρνηθα έβγαλε μέση Τ φέτος 16.4 ενώ πέρσυ 15.7, και στα 850 ο μήνας έβγαλε 14.6 ενώ πέρσυ 13.5 με κλιματική τιμή 1973-2022 13.6...συγχρονως έπιασε και 4 φορές 20 στα 850, κάτι που έχει γίνει 3 φορές μόνο στο παρελθόν

Ο φετινός Σεπτέμβριος είχε λοιπόν στοιχεία ψηλών Τ από άποψη δυναμικής, απλά σε απόλυτες τιμές καμουφλαριστηκε από το ΝΔ ρεύμα που επικράτησε και δεν άφησε την επιφάνεια να σημειώσει μεγάλες τιμές...εξού και περιοχές στην δυτική Ελλάδα με ψηλές υγρασίες σε θέμα αίσθησης και δυναμικής της ζέστης εύκολα ξεπερνάνε αυτές της ανατολικής χώρας αν και σε απόλυτες τιμές τα νούμερα φαίνονται χαμηλά (πχ Πρέβεζα Ιούλιος 2022 μόλις 27.5 μέση Τ αλλά με 70% μέση υγρασία)

Αυτά και σόρρυ για το οφ τοπικ ήταν απλά σχετικό με την συζήτηση 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

44 λεπτά πριν, kouvanos είπε:

ΕΙναι σαν να το εγραψα εγω....α ρε Σωτο στο μυαλο μου εισαι...

Τεσπα, αντε απο σημερα με την τελευταια καλοκαιρινη θαλασσινη βουτια αναμενουμε το βοριαδακι, μαλιστα κατα προβλεψεις ισχυρο στην Αττικη, να αρχισει να μας καθαριζει σιγα σιγα...

Στα βορεια δε, μπηκε φυσιολογικα και ομορφα το φθινοπωρο με βροχες, καταιγιδες νυκτερινες και φυσιολογικες θερμοκρασιες

Αντε και στα δικα μας

Φίλε εμείς μπορεί να έχουμε καταιγίδες και βροχές τώρα αλλά τον χειμώνα θα έχουμε έναν ήλιο ΝΑ με το συμπάθιο και εσείς θα έχετε τις βροχές και τα χιόνια ειδικά τα χιόνια ..τα τελευταία χρόνια αυτό συμβαίνει πολύ συχνά....βροχερά καλοκαίρια στα κεντροβόρεια και ξεραίλα στα ανατολικονότια και σχετική ανομβρία τους χειμώνες στα κεντροβόρεια και πολύ υετοφόρα και χιονοβόλα για τα ανατολικονότια.....!!! άρα μην απογοητεύεστε έρχεται η λύτρωση και σε εσάς άλλωστε το έχουμε δει άπειρες φορές το έργο.. αν  ξεκινήσει σε εσάς δεν θα σταματάει.....!!!😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φαινεται παντως οτι μπηκε και στο λεκανοπεδιο το βοριαδακι....

Εντυπωσιακη πτωση υγρασιας παντου, αντε να ξεβρωμιζουμε

Απο 65-70% στη γειτονια και 83% στου Παπαγου το πρωι, τωρα βλεπω 33-37%....τεραστια διαφορα στην αισθηση και στην ψυχολογια....

Το 28αρακι παντως το πιασαμε ανετα, παμε για 31-32 αλλα με ξηρη ζεστη, κατι ειναι κι αυτο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σαλονικα...Μπορει να μην επεσε πολυ νερο αλλα αν μη τι αλλο,το θεαμα ηταν εντυπωσιακο...

5691572.jpg

5691571.jpg

Και κατι προσωπικο σχετικα με τον  Οκτωβρη..Ειναι αληθεια οτι μπηκε για τους περισσοτερους με το αριστερο..Και ζεστη επικρατει για την εποχη και βροχες στο πρωτο δεκαημερο δεν φαινονται..Ομως!!!Αυτος ειναι ο κανονας και οχι η εξαιρεση..Ο Οκτωβρης ανεκαθεν εδειχνε το φθινοπωρινο του προσωπο μετα τις 15...Η εστω μετα τις 10 του μηνα..Ειναι μετρημενες στα δαχτυλα του ενος χεριου οι χρονιες,που αυτος ο μηνας μπηκε ειτε με κρυο ειτε με καποιο οργανωμενο χαμηλο..

Και επειδη σε δυο μερες γινομαι 42,ποτε μα ποτε δεν εχω δει  απο μικρο παιδι σε φωτογραφιες απο την τουρτα να φοραω μακρυμανικα..Εστω μια φορα...Και μιλαμε για δεκαετια 80!!Ηρεμια και βλεπουμε..Ο καιρος και ευτυχως δηλαδη,κανει παντα τα δικα του..Ειναι παντα ενα βημα μπροστα απο τα θελω μας,απο στατιστικες και καλουπια,απο επιστημονες κτλ!!

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Σαλονικα...Μπορει να μην επεσε πολυ νερο αλλα αν μη τι αλλο,το θεαμα ηταν εντυπωσιακο...

5691572.jpg

5691571.jpg

 Μουφα αποδείχτηκε τελικά η φάση Σάκη... Όλο μέλι και τηγανητά τίποτα! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, GEORGE SNOWMAN said:

Έχει και την αλλη αναγνωση αυτό βεβαια.Οτι δεν εκανε καθολου ζεστη το καλοκαιρι.

Ναι, ήταν μούφα καλοκαίρι όντως. Της πλάκας εντελώς. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Ναι, ήταν μούφα καλοκαίρι όντως. Της πλάκας εντελώς. 

Έπρεπε να ήσουν στα δυτικά φετος να το ευχαριστηθείς φιλε😆

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα ομάδα έπεσε η θερμοκρασία σήμερα μετά από την έντονη θερμή εισβολή χθες ασυνήθιστη για την εποχή ωπου στο Ρέθυμνο ο σταθμός έδειξε 39.1 βαθμούς Κελσίου σε επίπεδο καύσωνα  Οκτώβριο μήνα θερμοκρασία τώρα βασιλικό Ευβοιας  28 βαθμοί Κελσίου με ενισχυμενο το βορειοδυτικό ρευμα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 ώρες πριν, WEATHER-FUN είπε:

Γιατί;

Γιατι λογω βορια σημερα με πολυ μικροτερα 850 τα νοτια νοτιοδυτικα του νομου θα πιασουν ψηλοτερες θερμοκρασιες απο χθες..ηδη σαλαμινα προσεγγιζει τους 30..κοινως ο ανεμος καθοριζει τα παντα στην αττικη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 minutes ago, thesprotos said:

Έπρεπε να ήσουν στα δυτικά φετος να το ευχαριστηθείς φιλε😆

Εντάξει στα δυτικά σας πήγε αίμα. Έπρεπε να πω για την Ανατολική χώρα. Ήταν της πλάκας καλοκαίρι για τα Ανατολικά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ως 28 - 28,2 βλεπω στη γειτονια, μαλλον φρεναρε καπως η ανοδος μολις μπηκε βοριαδακι....υγρασιες στα ταρταρα !!!

29,5 Γκαζι και 30αρακια μπολικα στα πιο νοτια και δυτικα....μεχρι 32-33 κανας Ασπροπυργος καμια Ελευσινα, παραπανω δεν νομιζω να μπορει, νυχτωνει πλεον και 19,00 τρομαρα μας...

Αντε απο αυριο επιστροφη στα φυσιολογικα για την εποχη, χωρις βροχες ομως

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

37.4 το Καστελόριζο ΕΑΑ!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, kouvanos είπε:

ΕΙναι σαν να το εγραψα εγω....α ρε Σωτο στο μυαλο μου εισαι...

Τεσπα, αντε απο σημερα με την τελευταια καλοκαιρινη θαλασσινη βουτια αναμενουμε το βοριαδακι, μαλιστα κατα προβλεψεις ισχυρο στην Αττικη, να αρχισει να μας καθαριζει σιγα σιγα...

Στα βορεια δε, μπηκε φυσιολογικα και ομορφα το φθινοπωρο με βροχες, καταιγιδες νυκτερινες και φυσιολογικες θερμοκρασιες

Αντε και στα δικα μας

Φιλε, καθολου φυσιολογικα δε μπηκε το φθινοπωρο, εχουμε ξηραιλα εδω και παρα πολλες μερες και θα συνεχιστει αυτη η κατασταση μεχρι τις 10 Οκτωβριου τουλαχιστον. Και οι νυχτερινες καταιγιδες 1 Οκτωβριου δεν ειναι και ο, τι πιο φυσιολογικο στη Μακεδονια. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ναι βρε παιδιά, τι φυσιολογικό φθινόπωρο; Έκανε 3-4 μέρες ελάχιστες στους 11-12 και μέγιστες στους 20 αλλά φαινόμενα μηδέν και μετά ζέστη. Δεν είναι φθινόπωρο αυτό. Βέβαια ο Σεπτέμβρης δεν ήταν ποτέ φθινόπωρο στις περισσότερες περιοχές. Μετά τα μέσα Οκτώβρη είναι, για εδώ τουλάχιστον..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, yiannis_volos είπε:

Ναι βρε παιδιά, τι φυσιολογικό φθινόπωρο; Έκανε 3-4 μέρες ελάχιστες στους 11-12 και μέγιστες στους 20 αλλά φαινόμενα μηδέν και μετά ζέστη. Δεν είναι φθινόπωρο αυτό. Βέβαια ο Σεπτέμβρης δεν ήταν ποτέ φθινόπωρο στις περισσότερες περιοχές. Μετά τα μέσα Οκτώβρη είναι, για εδώ τουλάχιστον..

Μην λέμε τα ίδια και τα ίδια και κουράζουμε... Στην Ελλάδα ζούμε.. Σπάνια ο Σεπτέμβρης ήταν φθινοπωρινός μήνα.. Ακόμα και τη δεκαετία του 80..εγω θυμάμαι ότι πάντα μετά τις 15 Οκτώβρη φθινοπωριαζε...ακομα και στις καλές εποχές.. Μην περιμένετε πολλές βροχές το Σεπτέμβρη... Το πολύ δύο, τρεις βροχούλες... Επίσης οι φυσιολογικές Τ είναι γύρω στους 25 με 27...το να κάνει κσι δύο με τρεις μέρες 30αρια και βαλε είναι μεσ στο πρόγραμμα... Έχει γίνει πολλές φορές στο παρελθόν.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 ώρες πριν, Ζερίκιος είπε:

Εγώ πάλι είμαι της άποψης ότι όλα τα βλέπεις (ή αν θες, μάλλον προσπαθείς να τα βλέπεις) μονίμως τέλεια στον καιρό ενώ δεν είναι και δεν γίνεται να είναι. Απ τη μια καλά κάνεις και αυτοπαρηγορείσαι στις κακές καιρικές περιόδους αλλά το μαύρο δεν είναι άσπρο όσο και να το θέλουμε.

Το ότι έπιασε 30°C το Γκάζι και όχι 33°C, δεν σημαίνει ότι όλα καλά - όλα νορμάλ. Είναι και οι 30°C τραβηγμένοι για την εποχή, όχι τόσο τραβηγμένοι όσο οι 33°C αλλά είναι.

 

Oλα έχουν την σημειολογία τους.....Και η όποια διαφωνία μου ας πούμε, είναι ότι έχουμε απίθανες μέρες, ένα καλοκαίρι που πέρασε και δεν κόλλησε και κολλάμε σε 2-3 μέρες που όντως ήταν εκτός πνεύματος......και φυσικά είναι τελειότητα για μένα όλο αυτό το 4μηνο που προηγήθηκε, αλλά και οι μέρες που αξίζει τον κόπο να τις αναφέρεις ως τέλειες....(μην ξεχνάμε ότι αυτές επιζητούσαμε πριν μερικά χρονια που καιγόμασταν!!)....να κρύψουμε την αλήθεια δλδ? Ε οχι.....Κι επαναλαμβάνω η κουβέντα θα είχε "λογική", αν δεν ήταν μια μέρα ένα καιρικό αίσχος πχ και κράταγε 1 εβδομάδα, ή ήταν έτσι σχεδόν όλο το προηγηθέν διάστη,μα....Ε δεν κολλάει!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κύριοι και εγώ στο Ανω Βόιο είχα τις 22/23/24  0 βαθμούς με πάχνη..στα 850   μέτρα ,ηταν χαμηλότερες θερμοκρασίες δεκαετίας και ενα μήνα πιο νωρίς από το "κανονικό" .....ε και?Από την άλλη μεριά το να ψάχνουμε κανονικότητες στο μεγεθος καιρού (πρωτοβρόχια και εγώ δεν ξέρω τι αλλο)...κατά την γνώμη μου και  επιτρέψτε μου για εσας που ειστε νεότεροι ψυχαναγκασμός.Πιο πολύ ενδιαφέρον για μένα έχει αν για παράδειγμα η κυκλοφορία φέτος επιτρέπει εμποδισμούς και πόυ...πέρσι ας πουμε μια ανικυκλωνική σφήνα στην κεντρική Ευρώπη μας έδωσε τον "μπάλο" χαλαρώστ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, sotos*snow είπε:

Φίλε εμείς μπορεί να έχουμε καταιγίδες και βροχές τώρα αλλά τον χειμώνα θα έχουμε έναν ήλιο ΝΑ με το συμπάθιο και εσείς θα έχετε τις βροχές και τα χιόνια ειδικά τα χιόνια ..τα τελευταία χρόνια αυτό συμβαίνει πολύ συχνά....βροχερά καλοκαίρια στα κεντροβόρεια και ξεραίλα στα ανατολικονότια και σχετική ανομβρία τους χειμώνες στα κεντροβόρεια και πολύ υετοφόρα και χιονοβόλα για τα ανατολικονότια.....!!! άρα μην απογοητεύεστε έρχεται η λύτρωση και σε εσάς άλλωστε το έχουμε δει άπειρες φορές το έργο.. αν  ξεκινήσει σε εσάς δεν θα σταματάει.....!!!😉

Έτσι σε θέλω Σωτήρη από νωρίς στο μουντ μαζί μου 🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...