Jump to content
sotos*snow

Ανάλυση χαρτών Οκτωβρίου 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, PAGETONAS είπε:

Θα φανεί μεσοβδόμαδα αν η δυτικομακεδονες χιονοφιλοι μπουν από νωρίς στα "βάσανα" φέτος...😋

Όλα συγκλίνουν για χειμωνακι του Αγίου δημητριου😆

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αντε να δούμε θα ανοίξει ο ασκός του Αιόλου αν ισχύσει αυτό το σενάριο πάμε για αρκετό νερό στις 24 Οκτωβρίου σε βορειοανατολικο Αιγαίο Νησιά Ανατολικού Αιγαίου Δωδεκανησα Και  Κυκλαδες Και Λιγο Κεντροβορεια Ευβοια

ecmwfgr-2-240(1).png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, Siverian express είπε:

μια φορά να μας βάλει σε κανονικές θερμοκρασίες η σε χαμηλότερες θερμοκρασίες σε γαλάζιο χρώμα η βαθύ μπλέ δεν θυμάμαι τουλάχιστον τα τελευταία χρόνια συνέχεια κάθε χειμώνα μας έχει στο βαθύ κόκκινο 

και τον χειμώνα της Αριάδνης μέχρι τις 20-25 Οκτώβρη το cfsv2 έδινε πολύ ζεστό χειμώνα σε ευρώπη και την χώρα μας .... πράγμα που άρχιζε να αλλάζει σταδιακά από τέλη Οκτώβρη και ειδικά από μέσα Νοέμβρη και μετά που εδινε παγερό Δεκέμβρη  και Γενάρη πράγμα που έγινε εν τέλη...άρα ακόμα ότι και να δίνει είναι απλά για σχολιασμό χωρίς καμία δόση σοβαρότητας.... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ναι ρε φιλε.....τι ωραια το μοντελο δηλωνει μετα τις 5-6 μερες  δεν ξερω τι μου γινεται.......παμε μια χαρα !!!!   καλο βραδυ !! Diagramme GEFSευτυχως που ειναι ετσι

Επεξεργάστηκε από INUIT
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχω μια αίσθηση ότι αρχίζει και "ψήνεται" διαταραχή καλή φθινοπωρινή - καλό χαμηλό... για το διάστημα 25-30 του μήνα.... αρκετές πιθανότητες στο 26-28.....

ανσάμπλ ευρωπαίου για δυτική χώρα 

 

 

Diagramme ensemble ECMWF/CEP

και ανσάμπλ τζίφου

Diagramme GEFS

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

https://www.aer.com/science-research/climate-weather/arctic-oscillation/        τελευταία ανανέωση εδώ,τους οποίους τους έχω σε εκτίμιση δίνουν εναν Νοέμβρη με παγωμένη Σκανδιναβία -Βαλτική-Γερμανία και εμάς σε άσπορ χρώμα(κανονικά) αλλά "ανοιχτοί" στο ψύχος,αντίθετα ζεστοι είναι στην Ιβηρική .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ μεγάλη αβεβαιότητα βλέπω εγώ.... είναι μεν η τάση για θερμή εισβολή αφού ο μέσος όρος είναι θερμός , το θέμα είναι ότι έχει αρκετά σενάρια ψυχρά για μετά τις 21 και γενικά η ψαλίδα είναι μεγάλη....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Πολύ μεγάλη αβεβαιότητα βλέπω εγώ.... είναι μεν η τάση για θερμή εισβολή αφού ο μέσος όρος είναι θερμός , το θέμα είναι ότι έχει αρκετά σενάρια ψυχρά για μετά τις 21 και γενικά η ψαλίδα είναι μεγάλη....

Δεν ξερω και κατα ποσο οσο πλησιαζουμε θα δείχνει τετοια σενάρια. Δεν μπορει να εχει τετοια δυναμική θερμο κυμα τέλη Οκτωβρίου 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

Δεν ξερω και κατα ποσο οσο πλησιαζουμε θα δείχνει τετοια σενάρια. Δεν μπορει να εχει τετοια δυναμική θερμο κυμα τέλη Οκτωβρίου 

Από την στιγμή που αυτό έγινε τον χειμώνα του 21, νομίζω ότι θεωρητικά το 18αρι στα 850, δεν είναι αδύνατο τον Οκτώβριο, δυνητικά. Θα έλεγα ότι μαξάρει στο +22 στα 850 με την δυνατότερη δυνητική θερμή εισβολή

archives-2021-1-10-18-1.png

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Από την στιγμή που αυτό έγινε τον χειμώνα του 21, νομίζω ότι θεωρητικά το 18αρι στα 850, δεν είναι αδύνατο τον Οκτώβριο, δυνητικά. Θα έλεγα ότι μαξάρει στο +22 στα 850 με την δυνατότερη δυνητική θερμή εισβολή

archives-2021-1-10-18-1.png

Εκει μιλαμε για ακραια κατανομη στις πιεσεις για να υπαρχει τοση εντονη μεταβολη θερμοκρασιων στην Α. μεσογειο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Από την στιγμή που αυτό έγινε τον χειμώνα του 21, νομίζω ότι θεωρητικά το 18αρι στα 850, δεν είναι αδύνατο τον Οκτώβριο, δυνητικά. Θα έλεγα ότι μαξάρει στο +22 στα 850 με την δυνατότερη δυνητική θερμή εισβολή

archives-2021-1-10-18-1.png

Στο περσινο σιχαμενο Νοεμβριο στις 6/11 εδειξε 17,8 η ραδιοβοληση, ηταν εκεινη η μερα με την εκτεταμενη ομιχλη στο λεκανοπεδιο...ρεκορ 50ετιας απο 1973 για Νοεμβριο εχει η 12/11/1985 με 18,6 ενω αν παμε σε ολη την χρονοσειρα πιθανοτατα η 1/11/1895 ειχε κοντα στο 20...τελη Οκτωβρη εχουμε την 27/10/1999 με 19,5 στα 850 τα τελευταια 50 ετη

Οποτε οντως μπορει 18+ ανετα τετοια εποχη, αλλα ειναι σαν να ξαναερθει η 17/10/2011 απο την αναποδη (-1,5 στα 850 τοτε)

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φέτος θα πιστέψουν μέχρι και οι άπιστοι. Φέτος το 3/3 θα γίνει με εκκωφαντικό τρόπο. Ας κάνει ό,τι θέλει τώρα. 

Σιωπή, σκότος... Έρεβος. Ο ηγέτης ετοιμάζεται για κάθοδο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Φέτος θα πιστέψουν μέχρι και οι άπιστοι. Φέτος το 3/3 θα γίνει με εκκωφαντικό τρόπο. Ας κάνει ό,τι θέλει τώρα. 

Σιωπή, σκότος... Έρεβος. Ο ηγέτης ετοιμάζεται για κάθοδο. 

Ο βλαδιμηρος?😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το 6αρι έχει τις θερμοκρασιακές ανωμαλίες που αντιστοιχούν στο χρώμα των βουλών του τρεξίματος 06z.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, sotos*snow είπε:

Πολύ μεγάλη αβεβαιότητα βλέπω εγώ.... είναι μεν η τάση για θερμή εισβολή αφού ο μέσος όρος είναι θερμός , το θέμα είναι ότι έχει αρκετά σενάρια ψυχρά για μετά τις 21 και γενικά η ψαλίδα είναι μεγάλη....

Εχω την εντύπωση ότι μετά τις 22 του μήνα θα αλλάξει η κυκλοφορια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναθεωρω την αποψη μου οτι δε θα κανει τιποτα εως τις 27 και το πάω ως τις 31 

Μονο ετσι θα σωθείτε χαχαχα

Επεξεργάστηκε από xionanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, billipiros12 είπε:

Μεγάλες αλλαγές από τζίφος για τα μελλούμενα 

Έρχεται ο χειμώνας μετά τις 24 βασιλη... Ετσι δείχνουν τα πράγματα προς το παρον

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 ώρες πριν, nikolas 2365 είπε:

Φέτος θα πιστέψουν μέχρι και οι άπιστοι. Φέτος το 3/3 θα γίνει με εκκωφαντικό τρόπο. Ας κάνει ό,τι θέλει τώρα. 

Σιωπή, σκότος... Έρεβος. Ο ηγέτης ετοιμάζεται για κάθοδο. 

Καλησπέρα παμεγερα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ens_image.php?geoid=52690&var=201&run=12

Καμια ασφαλη ταση απο τα ενσεμπλες  τεραστια διχογνωμια κυριου και υποσεναριων για το διαστημα 20 με 24 του  μηνος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τό ευρωπαϊκό μοντέλο  έχει πάρα πολλά θερμά σενάρια για μετά της 20 Οκτωβρίου ενώ και η θερμοκρασία μετά της 20 Οκτωβρίου σύμφωνα με το ευρωπαϊκό μοντέλο θα βρίσκεται πολύ πάνω από τον μέσω όρο για αυτήν την  εποχή 

ens_image.png

Επεξεργάστηκε από Siverian express
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...