Jump to content
billipiros12

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, GEORGE SNOWMAN είπε:

Παιδες εχετε διαβασει λαθος το εκτακτο.Φυσικα φταιει η εμυ αφου ατυχως βαζει την αττικη στο α.μερος,αυτο του Σαββατου δηλαδη,οπου επισης μιλαει για εντονα και επικινδυνα φαινομενα.

IMG_20221104_140400.jpg

μετά στην ανάλυση για την Κυριακή κάνει ειδική μνεία μόνο για κεντρική Μακεδονία, ανατ. Θεσσαλία και Σποράδες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, geornik είπε:

μετά στην ανάλυση για την Κυριακή κάνει ειδική μνεία μόνο για κεντρική Μακεδονία, ανατ. Θεσσαλία και Σποράδες

Γι αυτο λεω οτι ειναι λαθος γραμμενο,αφου η νυχτα Σαββατου προς Κυριακη ανηκει στην Κυριακη ουσιαστικα,αλλα αυτοι την εχουν βαλει στο Σαββατο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η εμπερια αρκει για να καταλαβει καποιος τι θα κανει στην Αττικη..Τωρα εαν καποιοι κρυφοχαιρονται εαν πεσουν λιγοτερα,δικαιωμα τους...Αλιμονο...Αλλα το ξαναγραφω...Το φορουμ ανηκει σε αυτους που θελουν φαινομενα πρωτιστως..Για τους υπολοιπους δεν αποφασιζω εγω...Τωρα πως ειναι δυνατον να εχω χορτασει απο Αυγουστιατικες καταιγιδες ενω εχουμε φτασει Νοεμβρη χωρις να εχει βρεξει...🤔Ειλικρινα απορω ποσοι εδω μεσα ειναι πραγματικα καιροφιλοι και ποσοι δεν...Αλλα ποτιστικες μηνα νοεμβρη ειναι σαν να παρακαλω εγω Ιουλιο μηνα να χιονισει στην Αθηνα....Με ολο τον σεβασμο..Αντε τα λεμε στις αναφορες γιατι με αυτα που διαβαζω θα ξεχασω αυτα που εμαθα 42 χρονια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν υπαρχει περιπτωση να μη βρεξει αξιολογα στην Αττικη με τετοια θεση χαμηλου, κατι πολυ θετικο μιας και μιλαμε για ενα απο τα πλεον ξηροτερα ετη. Τωρα για το αν βγουν πολυ ισχυρες καταιγιδες κλπ κλπ θα φανει στο ναουκαστ, σιγουρα τα παιδια που ασχολουνται με τις εκει προγνωσεις και κρουουν τον κωδωνα του κινδυνου κατι θα ξερουν παραπανω. 

Επεξεργάστηκε από MenNaousa11
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πολύ χοντρικά στην Αττική τα τωρινά δίνουν τα εξής μέχρι τα ξημερώματα της Δευτέρας:

ΜRF: 25-50mm

Swiss HD 4X4: 50-150mm

Swiss(ECMWF): 10-40mm

ICON(EU): 20-70mm

ΕCMWF: 20-70mm

ICON: 20-70mm

GFS: 30-80mm

UKMO: 40-70mm

GEM: 40-60mm

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

συντροφοι δωστε μου την ευκαρία να υπερασπιστώ την ΕΜΥ στο πέρασμα του μετώπου  σημειώνει και την Αττική,την Κυριακή μιλα για Ηπειρωτική χώρα...αλλά εστιάζει στην περιοχή των συγκλίσεων καθώς εκεί θεωρεί οτι χρειάζεται περισσότερο εμφαση.Με την ώρα λίγο δεν τα πάει καλά καθως η Ανατολική Ηπειρωτική χωρα θα επιρεαστεί ξημερώματα Κυριακής.

Αθηναίοι η ΝΔ Πελλόπονησος και ο Σαρωνικός θα δουλέψουν για εσάς με ανατροφοτήσεις ολο το βραδυ της Κυριακής νομίζω ΄το τα 40 MM τουλάχιστον τα χετε.

Οι υπόλοιποι νομίζω η Θεσσαλονίκη με τον Ανατολικό δύσκολα θα ξεπεράσει τα 20 mm  ομοίως η Λάρισσα και ο Βόλος λιγο παραπάνω αλλά δεν μας βλέπω γενιώς και τους τρείς.Προσοχή καποια περιοχή στα ΒΔ θα φαει πολύ νερό (σημερα δίνουν την Κέρκυρα αλλά νομίζω οτι ακόμα παίζει).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, CATHA είπε:

Δεν προκύπτει κάτι ακραίο για Ατιική από τα μοντέλα ... εκτός και εάν ακραία είναι 25-30μμ ... τουλάχιστον σπάει το ατελείωτο καλοκαίρι και η ανομβρία... 

Καλά, το τι δίνουν τα μοντέλα δεν έχει καμία σχέση. Τι χειρότερες πλημμύρες στην Αττική τις έχουμε δει με τα μοντέλα να δίνουν ψίχουλα, με πιο τρανό παράδειγμα το 2013 και το 2015. 

Το χαμηλό και η διάταξη είναι αρκετά "ύποπτα" για την Αττική και μπορεί να δώσουν πολύ παραπάνω.

Πάντως και 30μμ αν πέσουν μέσα σε πολύ λίγη ώρα και σε μεγάλη έκταση στην Αθήνα μπορεί να προκαλέσουν πολλά προβλήματα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κατά την προσέγγιση του χαμηλού ο ΝΑ άνεμος είναι πρόβλημα για την Αττική .Όσο ανατολικότερα βρίσκεσαι στον νομό ,τόσο χειρότερα. Βέβαια ,το stream στα 3000m είναι Ν-ΝΔ από τα ξημερώματα οπότε θεωρητικά είμαστε ΟΚ. Για την συνέχεια το ιδανικό θα ήταν το χαμηλό να περάσει αρκετά κοντά στην Αττική και στην Β' φάση να στραφεί σε Α-ΝΑ το steam. Τελοσπάντων , καλή απόλαυση και καλά φαινόμενα σε όλους. Επιτέλους κακοκαιρία !

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μακαρι να ριξει νερακι, το εχουμε απολυτη αναγκη, αφου το πιο σοβαρο νερο που θυμαμαι ειναι .... Αυγουστο...πηγανε στραφι 2,5 μηνες φθινοπωρου

Εννοειται ΧΩΡΙΣ ακροτητες, και χαμενες περιουσιες, η ανθρωπινες απωλειες....αυτο ειναι αυτονοητο, νομιζω, δεν χρειαζεται να το γραφω

Βριζοντας το κατακαλοκαιρο, τη γαιδουροζεστη και την υγρασια εξω απτο παραθυρο αυτη την ωρα, ονειρευομαι ενα Σαββατοβραδο με συνεχεις καταιγιδες και μια Κυριακη συννεφιασμενη και βροχερη, βγαλμενη απτα ομορφοτερα ονειρα του Σακαρου και καθε καταιγιδακια με ενα τελικο storm total 80-100 mm στα περισσοτερα προαστεια του λεκανοπεδιου....120-130 mm στους ευνοημενους και κανα 60αρι mm στους πιο φτυσμενους....

Μονο ετσι θα μπει επιτελους φθινοπωρο....εχει ξεραθει η Γη τα παντα, ποτιζω κανονικοτατα καθε απογευμα το μπαλκονι λες και ειναι Ιουλιος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και τον Οκτώβρη του 2014 είχαμε πλημμυρικά φαινόμενα στην Αθήνα. Δεν γνωρίζω αν υπάρχουν ομοιότητες στη διάταξη με τώρα αλλά στην περιοχή μου συγκεκριμένα έπεσαν 140 mm σε πολύ λίγη ώρα

Επεξεργάστηκε από Αντώνης Χιόνης
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Αντώνης Χιόνης είπε:

Και τον Οκτώβρη του 2014 είχαμε πλημμυρικά φαινόμενα στην Αθήνα

καλά 24.10.2014 είχε γίνει της κακομοίρας σε όλο το δυτικό τόξο...θυμάμαι γύρισα Πειραιά με τον ηλεκτρικό το απόγευμα και οι εικόνες ήταν πρωτόγνωρες..όλα τα αυτοκίνητα ακινητοποιημένα και εγκαταλελειμένα στους δρόμους γύρω από το Λιμάνι...πλημμύρες, ζημιές παντού...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, geornik είπε:

καλά 24.10.2014 είχε γίνει της κακομοίρας σε όλο το δυτικό τόξο...θυμάμαι γύρισα Πειραιά με τον ηλεκτρικό το απόγευμα και οι εικόνες ήταν πρωτόγνωρες..όλα τα αυτοκίνητα ακινητοποιημένα και εγκαταλελειμένα στους δρόμους γύρω από το Λιμάνι...πλημμύρες, ζημιές παντού...

Γνωρίζεις αν τότε περιμέναμε τόσο έντονα φαινόμενα ή μας έπιασε εξαπίνης;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Αντώνης Χιόνης είπε:

Γνωρίζεις αν τότε περιμέναμε τόσο έντονα φαινόμενα ή μας έπιασε εξαπίνης;

Το έψαξα να το δω γιατί δεν το θυμόμουν.

Απ'οτι βλέπω ο μέγιστος υετός που προβλεπόταν δεν ήταν κάτι ακραίο, περίπου οπως τώρα

 

archives-2014-10-24-12-7.png

archives-2014-10-24-12-0.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Αντώνης Χιόνης είπε:

Γνωρίζεις αν τότε περιμέναμε τόσο έντονα φαινόμενα ή μας έπιασε εξαπίνης;

https://www.meteociel.fr/modeles/archives/archives.php?mode=0&month=10&day=24&year=2014&map=0&hour=12&type=era&region=

ακόμα και τώρα στο αρχείο ο υετός φαίνεται αστείος σε σχέση με αυτά που έριξε...νομίζω μεταξύ 12-3 έγινε ο χαμός...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, geornik είπε:

https://www.meteociel.fr/modeles/archives/archives.php?mode=0&month=10&day=24&year=2014&map=0&hour=12&type=era&region=

ακόμα και τώρα στο αρχείο ο υετός φαίνεται αστείος σε σχέση με αυτά που έριξε...νομίζω μεταξύ 12-3 έγινε ο χαμός...

Νομίζω πως έχεις δίκιο. Ήταν η ώρα που τελείωνε το σχολείο και για να φτάσω σπίτι μου έπρεπε να ανέβω μια μεγάλη ανηφόρα. Ακόμα θυμάμαι πόσο ορμητικά έτρεχε το νερό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γενικά η κίνηση του χαμηλού δεν είναι και τόσο καλή για Βόλο και πάνω. Φεύγει νότια. Λογικά στην αρχή θα ρίξει αλλά μετά θα απομακρυνθεί και θα κόψει η φάση. Βέβαια μια μικρή βορειότερη κίνηση πάντα είναι πιθανή στο nowcast, όποτε βλέπουμε. Μετά από καιρό όμως θα έχουμε κάτι να ασχοληθούμε και σίγουρα κάπου θα βρέξει πολύ καλά. Αυτό είναι πολύ θετικό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μακαρι ν απλωσει τα φαινομενα σ ολες τις περιοχες μεσα στη μερα και να μην πεσουν ολα τα mm η ο συντριπτικος τους αριθμος σε λιγα λεπτα..και τριψηφια mm (100+) οταν πεσουν σε ενα 24ωρο με 60-70-80 ραγδαιοτητα καταφερνει η γη να τ αποροφησει ειδικα τωρα που ειναι ακορεστη..αντιθετως (στην ελλαδα) 30mm σε 10 λεπτα με 300 ραγδαιοτητα αρκουν για να χουμε θυματα κ καταστροφες..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά έχω ακούσει και πέρσυ στον μπάλο αλλά και φετος για το γεγονός ότι επειδή το έδαφος είναι ξερό έχει μεγαλύτερη δυνατότητα κατακράτησης ύδατος και συνεπως το απορροφά γρήγορα, αλλά δυστυχώς συμβαίνει ακριβώς το ανάποδο!! Το ξηρό έδαφος λειτουργεί ως εμποδιστης της απορρόφησης του νερού αφού η επιφάνεια δεν έχει διόδους ώστε το νερό να αποτεθεί γρήγορα, σε αντίθεση με το υγρό που η επιφανειακή υγρασία του εδάφους συμβάλλει στην γρηγορότερη απορρόφηση ακόμα και 16 φορές γρηγορότερα!!! Θέλει τεράστια προσοχή κ Κυριακή στην Αθήνα και γενικότερα

https://www.meteo.gr/article_view_scientific.cfm?entryID=167

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 πάμε ολοταχώς για αντικυκλωνα σιγουρα μετά τις βροχές..πόσο θα διαρκέσει και προς τα πού θα κινηθεί θα φανεί..πιθανών μέχρι τις 20...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προκειται για καταιγιδοσυστημα οποτε τα χιλιοστα που δειχνουν τα μοντελα προφανως ειναι πιο λιγα απο αυτα που θα πεσουν.. Θελει προσοχη σε αρκετες περιοχες της χωρας καπου θα πεσουν λιγοτερα και καπου πολυ περισσοτερα... Εγω θα πω παντως οτι τα μοντελα υποτιμανε αυτην την κακοκαιρια θα ειναι σιγουρα πιο δυνατη απο οτι φαινεται

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νομίζω τελικά για Θεσσαλονίκη ο τζίφος δείχνει μια βροχερή μέρα (Κυριακή) με εναλλάγές ψιχάλας-βροχής. χωρίς πολλά πολλά. Ο παίος δείχνει εντονότερα φαινόμενα. Για να δούμε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

44 λεπτά πριν, Avalanche είπε:

 πάμε ολοταχώς για αντικυκλωνα σιγουρα μετά τις βροχές..πόσο θα διαρκέσει και προς τα πού θα κινηθεί θα φανεί..πιθανών μέχρι τις 20...

Πραγματικά, πού είναι οι εποχές που είχες παρέλαση χαμηλών από δυτικά με βροχές/καταιγίδες ανα 2η/3η μέρα και δεν προλάβαινε να στεγνώσει το έδαφος στα ενδιάμεσα. Έχουμε ξεχάσει τελείως αυτά τα σκηνικά. Κάνει 1-2 συστήματα το μήνα και κάτι έγινε..

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως όντως, αν δεν αλλάξει κάτι μετά, τελειώνει και ο Νοέμβριος και πάμε για φθινόπωρο με ένα μόνο χαμηλό. Εντωμεταξυ, διαταραχή δυτικού τύπου που να επηρεάζει αποκλειστικά Ηπείρο, με πολλές ανατροφοδοτουμενες καταιγίδες δεν είχαμε φέτος. Ίσως μέσα στον χειμώνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...