Jump to content
billipiros12

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, για την συγκεκριμένη κακοκαιρία το 12αρι του τζιφου έδινε πάνω από 10 χιλιοστα στη Χαλκίδα μέχρι το μεσημέρι σήμερα και το κύριο του ευρωπαϊκού 1-2 χιλιοστά με το ζόρι. Μέχρι στιγμής έχω 0.6 χιλιοστά στο βροχόμετρό μου...

GFS

image.png.535c36e6d918ba20f23fb3de42cddcbb.png

ECMWF

image.png.92c59af791edbabcd802c1f2995c930f.png

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το gfs λογικά λόγω χειρότερης ανάλυσης βγάζει χιλιοστά που είναι για λίγο πιο δίπλα στο χάρτη. Για παράδειγμα εδώ πάντα σε τέτοιου είδους κακοκαιρίες δίνει στο Βόλο τα ίδια χιλιοστά με την Ζαγορά το οποίο φυσικά δεν συμβαίνει ποτέ. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα.Ευρωπαικο θεϊκό..Δεν ρουφάει το ψύχος,και περιμένει σαν μπαστακας να επιτεθεί!!! Κλείνει και ο δρόμος του Ατλαντικού όσο χρειάζεται!

 

Επεξεργάστηκε από Χειμωνας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στην ουσία το χαμηλό που δημιουργήθηκε,μάλλον θα ρουφήξει και το ψύχος στα μέρη μας.

Όχι δεν έγινε κάτι τέτοιο...Ο αντικυκλωνας κατέρρευσε..

 

 

Επεξεργάστηκε από Χειμωνας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είναι η μεγαλύτερη ευκαιρία να δουμε ενα χειμώνα σαν το 11-12 η μια κακοκαιρία πίσω από την άλλη θα έρχεται θα γεμισουμε χιόνια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

57 λεπτά πριν, xionanto είπε:

Είναι η μεγαλύτερη ευκαιρία να δουμε ενα χειμώνα σαν το 11-12 η μια κακοκαιρία πίσω από την άλλη θα έρχεται θα γεμισουμε χιόνια 

Πήρες φόρα εσύ🤣...ακόμη σαν προοπτικη ο μπαστακας φράχτης είναι εδώ !!!βέβαια έχει μαζευτεί πίσω του πάρα πολύ ψύχος και ας το κρατήσουμε αυτό σαν υποσημείωση...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 λεπτά πριν, PAGETONAS είπε:

Πήρες φόρα εσύ🤣...ακόμη σαν προοπτικη ο μπαστακας φράχτης είναι εδώ !!!βέβαια έχει μαζευτεί πίσω του πάρα πολύ ψύχος και ας το κρατήσουμε αυτό σαν υποσημείωση...

Κατά αρχήν αλλάξει άβαταρ,, που να φέρεις χιονι με αυτό το γατάκι..Ο Μπαστάκας θα εξαφανίσει την αγχώνεσαι βαγγεληηη...θα τον ξεφορτωθούμε εγώ με το Σωτήρη 

Τόσα χρόνια χανουμε κακοκαιριες επειδη δεν έχει ψυχος τωρα εχει τρελο ψυχος κοντα μας θα γίνει η δουλειά σιγουρα 

Επεξεργάστηκε από xionanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, xionanto είπε:

Κατά αρχήν αλλάξει άβαταρ,, που να φέρεις χιονι με αυτό το γατάκι..Ο Μπαστάκας θα εξαφανίσει την αγχώνεσαι βαγγεληηη...θα τον ξεφορτωθούμε εγώ με το Σωτήρη 

Τόσα χρόνια χανουμε κακοκαιριες επειδη δεν έχει ψυχος τωρα εχει τρελο ψυχος κοντα μας θα γίνει η δουλειά σιγουρα 

Τι άβαταρ θες να βάλω?ναι στο ψύχος θα συμφωνήσω αλλά στον μπαστακα επέτρεψε μου να μου χει σπάσει τον τσαμπούνα τον βλέπω και κόβονται τα γόνατα...😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

......με τετοιο αντικυκλωνα πανω απ τα κεφαλια μας και μας βρηκε διαταραχη ωραιοτατη με βροχουλες και χιονακια στα ορεινα .....μεγαλη ντριπλα οταν θελει  🙂

gfs-0-6.png?6

...και για τη συνεχεια να πουμε και "του στραβου το δικιο" 🙂....ο μπαστακας η οτι αλλο ειναι αυτος ο αντι και για οσο κρατησει,,,,,"για μας δουλευει"!!!

gfs-2-186.png?6

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν και μας βρέχει το 6αρι του τζίφου στην συνέχεια, με ανησύχισε λίγο η τόσο έντονη σμίκρυνση των καλών 500αριών.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μετάφραση σκουπιδαίου για το επόμενο σκ βάσει πρωινού (;) τρεξίματος. δεν ξέρω την περιοχή και πως συμπεριφέρεται, η διάταξη του σκουπιδαίου δεν μου φαίνεται και τόσο φοβερή, αλλά το yr μετάφραση του σκουπιδαίου κάνει νομίζω. το άλλο σκ μας λέει δηλαδή ότι μπορεί να χιονίσει με λίγη τύχη; και ο πρωινός τζίφος στα ανσάμπλ κινείται εκεί λόγο κάτω από το 0 στα 850 με υετό μάλλον,δεν ξέρω αν αρκούν αυτά https://www.yr.no/en/forecast/daily-table/2-2925533/Germany/Hesse/Regierungsbezirk Darmstadt/Frankfurt am Main

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

μετάφραση σκουπιδαίου για το επόμενο σκ βάσει πρωινού (;) τρεξίματος. δεν ξέρω την περιοχή και πως συμπεριφέρεται, η διάταξη του σκουπιδαίου δεν μου φαίνεται και τόσο φοβερή, αλλά το yr μετάφραση του σκουπιδαίου κάνει νομίζω. το άλλο σκ μας λέει δηλαδή ότι μπορεί να χιονίσει με λίγη τύχη; και ο πρωινός τζίφος στα ανσάμπλ κινείται εκεί λόγο κάτω από το 0 στα 850 με υετό μάλλον,δεν ξέρω αν αρκούν αυτά https://www.yr.no/en/forecast/daily-table/2-2925533/Germany/Hesse/Regierungsbezirk Darmstadt/Frankfurt am Main

Η Φρανκφούρτη είναι σχετικά εύκολη στο χιόνι,καθώς επηρεάζεται και ταιριάζει περισσότερο στον καιρό της Βαυαρίας.(όχι απόλυτα αλλά θα τη δεις πιο πολλές φορές χιονισμένη από Αμβούργο ή Αννόβερο)

Η βόρεια Γερμανία αντίθετα μοιάζει στον καιρό της Ολλανδίας και θέλει περισσότερο κρύο ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Theomanio είπε:

Η Φρανκφούρτη είναι σχετικά εύκολη στο χιόνι,καθώς επηρεάζεται και ταιριάζει περισσότερο στον καιρό της Βαυαρίας.(όχι απόλυτα αλλά θα τη δεις πιο πολλές φορές χιονισμένη από Αμβούργο ή Αννόβερο)

Η βόρεια Γερμανία αντίθετα μοιάζει στον καιρό της Ολλανδίας και θέλει περισσότερο κρύο ...

το ξέρω ότι χιονίζει σχετικά εύκολα αν και θεωρείται η πιο ζεστή από τις μεγάλες πόλεις (σίγουρα πιο ζεστή από μόναχο και βερολίνο,πιο κρύα από αμβούργο και δεν ξέρω για κολωνία), αλλά θέλει ειδικές περιπτώσεις για μεγάλο χιόνι. απλά δε μου φαίνεται κάτι τόσο κρύο στον σκουπιδαίο για να το δίνει τόσο οριακά για χιόνι το άλλο σκ. και η διάταξη σάπια φαίνεται

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

47 λεπτά πριν, snowjohn είπε:

Η δυσκοιλιότητα της Αθήνας δεν περιγράφεται στους χάρτες 

Εμετικα ensembles που θα ταιριαζαν υετικα με αρχες Σεπτεμβρη.Δεν ξερω που θα παει ολο αυτο

ens_image (2).png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα 20αρια μέγιστες καλά κρατούν πάντως. Έχουμε καμία βδομάδα με 10 μέρες καιρό μέχρι τα μέσα του μήνα για βλακείες αλλά μετά πρέπει να αρχίζουν σιγά σιγά πιο Χειμωνιάτικα τρεξίματα. Δεν είναι και τόσο μακριά ο Δεκέμβρης πλεον. Φτάνει η περίοδος που περιμένουμε σχεδόν όλοι κάθε χρόνο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Τα 20αρια μέγιστες καλά κρατούν πάντως. Έχουμε καμία βδομάδα με 10 μέρες καιρό μέχρι τα μέσα του μήνα για βλακείες αλλά μετά πρέπει να αρχίζουν σιγά σιγά πιο Χειμωνιάτικα τρεξίματα. Δεν είναι και τόσο μακριά ο Δεκέμβρης πλεον. Φτάνει η περίοδος που περιμένουμε σχεδόν όλοι κάθε χρόνο.

Ναι αυτή η περίοδος είναι το χοτ σποτ !!!και πλέον δεν υπάρχει υπομονή έχει εξαντληθεί προ πολλού σε σχέση με αυτή την περίοδο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι μόνος τρόπος να βρέξει σοβαρά σε πολλές περιοχές είναι με αυλωνα Αδριατική και χαμηλό στο Ιόνιο με την γνωστή πορεία. Με αυτόν το τρόπο βρέχονται αρκετές περιοχές και συνήθως έχει μια πιο αξιοπρεπή διάρκεια. Τα μέτωπα, οπισθοδρομουντα χαμηλά, χαμηλά της πλάκας με πίεση 1008 που φεύγουν νότια, κτλ είναι πολύ στον αέρα, κρέμονται από μια κλωστή. Όχι άλλα ημίμετρα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Εμετικα ensembles που θα ταιριαζαν υετικα με αρχες Σεπτεμβρη.Δεν ξερω που θα παει ολο αυτο

ens_image (2).png

Θα πληρωσουμε πολυ ακριβα φοβαμαι τους 2 περασμενους χειμωνες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι μόνος τρόπος να βρέξει σοβαρά σε πολλές περιοχές είναι με αυλωνα Αδριατική και χαμηλό στο Ιόνιο με την γνωστή πορεία. Με αυτόν το τρόπο βρέχονται αρκετές περιοχές και συνήθως έχει μια πιο αξιοπρεπή διάρκεια. Τα μέτωπα, οπισθοδρομουντα χαμηλά, χαμηλά της πλάκας με πίεση 1008 που φεύγουν νότια, κτλ είναι πολύ στον αέρα, κρέμονται από μια κλωστή. Όχι άλλα ημίμετρα..

Νομίζω ότι με τέτοιους χάρτες η  ανομβρία θα παίξει η κατευθείαν είσοδο σε βαρύ χειμώνα ...μέση λύση και σταδιακή μεταβαση για φέτος μάλλον το ξεχνάμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, geornik είπε:

Θα πληρωσουμε πολυ ακριβα φοβαμαι τους 2 περασμενους χειμωνες...

Συνήθως έτσι γίνεται δυστυχώς.Το 88 εμείς το πληρώσαμε τότε επί 3 σερί χειμώνες σχεδόν ξερούς και στα πιο κοντινά κρατά ημερολόγιο να δεις πόσο θα το πληρώσει η Μαδρίτη το προπερσινο χιόνι.Βεβαια επειδή ο καιρός δεν καταλαβαίνει από καλούπια στατιστικές και επαναληψιμότητας κάλιστα μπορεί να κάνει τον πιο βαρύ χειμώνα των τελευταίων δεκαετιών και να τρίβουμε τα μάτια μας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, PAGETONAS είπε:

Συνήθως έτσι γίνεται δυστυχώς.Το 88 εμείς το πληρώσαμε τότε επί 3 σερί χειμώνες σχεδόν ξερούς 

Μα να πληρώσουνε τι ακριβά? Τη Μήδεια? Ένας από τους θερμότερους χειμώνας της 20ετιας. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το έχω γράψει πολλές φορές αλλά ας το γράψω άλλη μια. Μια κακοκαιρία των 10 ωρών που έπιασε το 10% της Ελλάδας και χιόνισε σοβαρά απ' τα 100-150μ και πανω δεν έχει καμία σχέση με τον καιρό 10 μήνες μετά..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...