Jump to content
billipiros12

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, sotos*snow είπε:

Περιττό να σας πω βλέποντας τα τρεξίματα ότι η φαντασία μου καλπάζει για τις μελλοντικές διατάξεις μετά τις 20 του μήνα ……….😉

Τι μετάλλαξη είναι αυτή?? 🤔🤔🤗🤗

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

55 λεπτά πριν, PAGETONAS είπε:

Ο Χριστός και η Παναγία!!!!σωτο είναι πολύ δύσκολα μονοπάτια αυτά που βαδίζεις....🤣🤣

Το θέμα είναι ότι τα πιστεύω αυτά που λέω.... δεν τα λέω για γούρι.... πρώτη φορά φαίνονται τέτοιες διατάξεις τέτοιο μήνα .. τόσα χρόνια δεν τις εχω ξαναδεί.... Σκανδιναβία Σβάλμπαργκ βόρεια Ευρώπη Ανατολική και Ευρωπαική Ρωσία σε αντικυκλώνα που ωθεί πολύ ψυχρές αέριες μάζες στην Ευρωπ. Ρωσία... το θέμα είναι να παραμείνει εκεί ο αντικυκλώνας και να ενισχυθεί και να έχουμε και ταυτόχρονη ανύψωση του αζορικού ή ριτζ του προς Σκανδιναβία - Αγγλία..... και ροή χαμηλών ταυτόχρονη στη Μεσόγειο έτσι όπως φαίνεται... και γενικά  ακόμα και αυτην την κυκλοφορία να μην κάνει μπορεί να ανυψωθεί ο αζορικός και να εγκατασταθεί στην βορειοδυτική ευρώπη και το ψύχος της ανατολικής που θα καραδοκεί να έρθει πιο εύκολα.... φυσικά όλα αυτά είναι πιθανά σενάρια ακόμα.... που απλά με αυτην την κυκλοφορία που φαίνεται αφήνει περιθώρια να πραγματοποιηθεί σε αντίθεση με όλες τις προηγούμενες χρονιές....

και δεν το λέω ότι το περιμένω στα σίγουρα απλά ότι είμαι συγκρατημένα αισιόδοξος ότι έχουμε πιθανότητες να δούμε ευνοικές διατάξεις ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θερμός Ατλαντικός, ισχυροποίηση Λα ΝΙνια ανόρθωση Αζορικού, ζωνικοί στα νορμάλ, Σκανδιναβικός, ηπίωση πολικού στροβίλου, ισορρόπηση κυκλοφορίας και πάμε γερά για μεγάλο διάστημα....Αν βγει τετοια κυκλοφορία που δείχνει το CFS2, χαλαλι σου.....Αίμα θα μας πάει.....και πολύ Φεεεεεεετα φέτος!!!

Μπορεί να είναι εικόνα χάρτης, ουρανός και κείμενο που λέει "Week 4 Anomalies 80N 60N 40N 2Dec2022-8Dec2022 20N EQ 20S 40S 60S 8OS 60E 120E 180 120W 60W ቤ5"

Μπορεί να είναι εικόνα χάρτης, ουρανός και κείμενο που λέει "Week 4 Anomalies 80N 60N 40N 2Dec2022-8Dec2022 20N EQ 20S 40S 60S 8OS 60E 120E 180 120W 60W ቤ5"

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από δυτική Πελοπόννησο ο ΒΑ άνεμος θα δημιουργήσει υπήνεμο αβαθές Χ, Δ-ΝΔ της Μεσσηνίας που θα επηρεαστεί αρχικά με φαινόμενα, ενώ αργότερα θα κινηθεί πιο βόρεια μεταφέροντας τις συγκλίσεις στην ΒΔ Πελοπόννησο και ειδικά στην περιοχή της Ζακύνθου, όπου στις περιοχές αυτές μάλλον θα έχουμε τα περισσότερα φαινόμενα. Σε όλη αυτή τη διαδικασία σημαντικό ρόλο παίζει και η κίνηση της αποκομμένης λίμνης, προκαλώντας αστάθεια και μεταφέροντας  μεγάλα ποσά υγρασίας στα μεσαία και ανώτερα στρώματα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, PAGETONAS είπε:

Όχι his name is bastakas...😡👹🤯

Δεν μπορώ να τον βλέπω άλλο 😡😡. αρχίζει και μου την δίνει στα νεύρα όλο αυτό το κίτρινο χρώμα πάνω μας 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καταστροφικό το 18αρι ως προς την είσοδο του χειμώνα στην ευρώπη γενικότερα. Αυτό το 1040 στη ρωσία κάλλιστα μπορεί να έχει το ρόλο που είχε πέρσι ο πανευρωπαϊκός αντικυκλώνας και να μείνει εκεί για πάντα. Είναι ένα ραν φυσικά, αλλά αν έβγαινε αυτό το πράγμα, το πρώτο μισό του δεκέμβρη το ξεγράφαμε σε όλη την ευρώπη, αφού για να αλλάξει αυτό θέλει τουλάχιστον 2 βδομάδες

gfsnh-0-270.png?18

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Kalahari desert είπε:

Δεν μπορώ να τον βλέπω άλλο 😡😡. αρχίζει και μου την δίνει στα νεύρα όλο αυτό το κίτρινο χρώμα πάνω μας 

Εμένα να δεις...στον ινδικό υπάρχουν οι εποχικοί μουσώνες κι εδώ ο εποχικός μπαστακας...κάθε χρόνο μα κάθε χρόνο!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άντε μετά να τα δεις αισιόδοξα με αυτόν τον καριο@@η που μπλέξαμε για ακόμη μια χρονιά.πρεπει όχι απλά να γίνει σκανδιναβικος αλλά να μετατραπεί σε πολικό εμποδιστη και πάλι χλωμά θα είναι τα πράγματα γιατί θα θέλει μετά και αζορικο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και αυτό το χαμηλό στην Ισλανδία δεν λέει να ξεκουμπιστει από κει.μπαστακας στα ανατολικά μπαστακωμενο χαμηλο στα δυτικά ε χάϊ τωρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κι ομως αυτος ο μπαστακας μπλοκαρει το τερας της Ισλανδιας και το εξαναγκαζει σε βορεια τροχια.Αυτο θα ανεβασει τα γ.δ στη σκανδιναβια και θα δημιουργησει εκει μπλοκ.Για να δουμε τη συνεχεια του ραν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Modele GFS - Carte prévisions

 

αν βγει κάτι τέτοιο μάλλον θα έχουμε αποτυχία του cfs Που ήθελε ξηρό νοέμβριο, μακάρι,.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Kalahari desert είπε:

Και αυτό το χαμηλό στην Ισλανδία δεν λέει να ξεκουμπιστει από κει.μπαστακας στα ανατολικά μπαστακωμενο χαμηλο στα δυτικά ε χάϊ τωρα

 

Μόλις τώρα, GEORGE SNOWMAN είπε:

Κι ομως αυτος ο μπαστακας μπλοκαρει το τερας της Ισλανδιας και το εξαναγκαζει σε βορεια τροχια.Αυτο θα ανεβασει τα γ.δ στη σκανδιναβια και θα δημιουργησει εκει μπλοκ.Για να δουμε τη συνεχεια του ραν

Ναι στις 340 ώρες θα κατεβάσει Αυλώνα...δεν γίνεται δουλειά με κίτρινους εμποδισμους στην καρδιά της ρωσιας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η διαφορά με άλλους νοεμβριους είναι ότι δεν υπήρχε αζορικος αλλά μόνο γιγάντια χαμηλά στον Ατλαντικό ενώ τώρα αυτά είναι συρικνωμενα τριγύρω από την Ισλανδία κατά τ αλλά είναι μετακινημενος λίγο προς βορρά ο ακατανομαστος και thats it

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Μπάαστακας στην διάταξη, αλλά έμεινε μόνο 5 μέρες εικονικά.. Ε σιγά...

Όχι μιχαηλ μου είναι στην ουσία από Σεπτέμβριο εκεί και συνεχως αναδιοργανώνεται 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, PAGETONAS είπε:

 

Ναι στις 340 ώρες θα κατεβάσει Αυλώνα...δεν γίνεται δουλειά με κίτρινους εμποδισμους στην καρδιά της ρωσιας

Εγω τα φωναζω,χρειαζεται βοηθεια απο αζορ για να διοχετευσει κοκκινα.Αλλα ο αζορ εχει παει για ψαρεμα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

....καλο ξημερωμα με ενα υπεροχο 00 επι της οθονης !!!!  

εξαιρετικη ρε παιδια η προσπαθεια που κανετε να "ερμηνευσετε" ολο αυτο το χαος .....και χωρις πολλα λογια  , ευχαριστω  !!!!

να πω και γω ισως ,οτι πλεον χτυπαει κοκκινο η ταση αισιοδοξιας μου ....και δεν οφειλεται στο οτι ειναι εμφυτη 🙂 καλημερα !!

Επεξεργάστηκε από INUIT
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα αδερφια..Το νερο μπαινει στ αυλακι...Κυριολεκτικα και μεταφορικα....Καιρος ηταν!!!!Παμε δυνατα τα τα τα...

Τρεχει ο τζιφος δυνατα τα τα και ταζει χιονια στα βουνα να να,πολλα νερα στα πεδινα να να..Στους γιαμπανακηδες να κανω να να να...🤣

gfs-0-204.png

Ζωηρευουν τα ανσαμπλ...Πληθαινουν τα υετοφορα σεναρια..

ens_image (1).png

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...