Jump to content
Beach-snow NG

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2022....

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήδη χτυπήσαμε 24αρι στην Πολίχνη. Ήλιος φουλ, καλοκαιρία, ζέστη! Έτσι θέλουμε όλο το φετινό χειμώνα! Πήγα για καφέ και είχε χριστουγεννιάτικα τραγούδια! Προσωπικά γύρω στις 5 Δεκεμβρίου στολίζω κάθε χρόνο (ποτέ νωρίτερα) και ξεστολίζω στις 8 Γενάρη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 ώρες πριν, KapelosG είπε:

image.png.f4f62583ec65ce769583307bd0c93244.png

 

image.png.15ea8f39aa55708f4313f17f896135fb.png

 

Νομίζω κάποιοι πρέπει να ξαναδείτε τις θερμοκρασίες Νοεμβρίου στο Θησείο, όπου οι 20/21 υψηλές τιμές (max) του μηνός που διανύουμε, ήταν από το 1901-1980 και μία μόλις το 1999.....

Μελίσσια 14,5-22,5οC έως τώρα, μ ένα ευεργετικό δροσιστικό ΔΝΔ άνεμο για την περίσταση!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Νομίζω κάποιοι πρέπει να ξαναδείτε τις θερμοκρασίες Νοεμβρίου στο Θησείο, όπου οι 20/21 υψηλές τιμές (max) του μηνός που διανύουμε, ήταν από το 1901-1980 και μία μόλις το 1999.....

Μελίσσια 14,5-22,5οC έως τώρα, μ ένα ευεργετικό δροσιστικό ΔΝΔ άνεμο για την περίσταση!!

Όντως είναι μια σημαντική παρατήρηση, εξού και έχω πει ότι με τις ίδιες συνθήκες πλέον σε μήνες με μεγάλη γωνία πρόσπτωσης ηλιακής ακτινοβολίας έχει μειωθεί το θερμικό δυναμικό της Αθήνας σε θερμά κυματα λόγω εκτεταμένης σκίασης, βεβαίως αυτό δεν αναιρεί την σημερινή τραγική μερα μετά από πολλά χρόνια τον Νοέμβριο, πιθανότατα η ίδια εισβολή το 1940 να έγραφε και ακόμα ψηλότερα...το πρόβλημα είναι βεβαίως οι μέσες τιμές μήνα και οχι οι ακραίες τιμές που είναι μονίμως ψηλά εκτός εξαιρετικών περιπτώσεων (2022 στο Θησείο μόνο ο Μάρτιος έχει βγει κάτω από τον μέσο όρο της 30ετιας 1961-90)

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 άρι ο αυτόματος στο Θησείο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 minutes ago, KapelosG said:

το πρόβλημα είναι βεβαίως οι μέσες τιμές μήνα και οχι οι ακραίες τιμές που είναι μονίμως ψηλά 

Ε, καλά εδώ λέμε η μέση ετήσια θερμοκρασία στον ιστορικό σταθμό του Θησείου τα τελευταία 10 χρόνια είναι μια αναπνοή από τους 20 βαθμούς. Για την ακρίβεια 19.8 δίνει η απλή.

Μέση ετήσια θερμοκρασία 20 βαθμούς θυμάμαι ήταν κάτι άπιαστο για τα δεδομένα της Ευρώπης. Πόσο μάλλον της Ηπειρωτικής Ευρώπης που είναι η Αθήνα. 

Μιλάμε για τον θερμότερο επίσημο WMO σταθμό στην ηπειρωτική Ευρώπη με δεύτερο το σταθμό της Σεβίλλης

425796212_4.ThiseiovsSeville2012-2021.png.9a55c7eb83aa591e5293af9d1db40dc7.png

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Ε, καλά εδώ λέμε η μέση ετήσια θερμοκρασία στον ιστορικό σταθμό του Θησείου τα τελευταία 10 χρόνια είναι μια αναπνοή από τους 20 βαθμούς. Για την ακρίβεια 19.8 δίνει η απλή.

Μέση ετήσια θερμοκρασία 20 βαθμούς θυμάμαι ήταν κάτι άπιαστο για τα δεδομένα της Ευρώπης. Πόσο μάλλον της Ηπειρωτικής Ευρώπης που είναι η Αθήνα. 

Δεν χρειάζεται να πούμε πολλά, ένα πράγμα τα συνοψίζει όλα

Θερμική αστική νησίδα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, KapelosG said:

Δεν χρειάζεται να πούμε πολλά, ένα πράγμα τα συνοψίζει όλα

Θερμική αστική νησίδα

Που ο σταθμός στο Θησείο επηρεάζεται σημαντικά λιγότερο από την θερμονησίδα. Φαντάσου τι γίνεται μέσα στους κεντρικούς δρόμους της Αθήνας... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πορτοκαλί, μώβ και ρόζ της ανατολής, εναντίον του μπλε της θάλασσας, στα παράλια του Σαρωνικού!! (Φωτό: Γ.Ματσάγκος)....

Μπορεί να είναι εικόνα ουρανός, παραλία, λυκόφως, φύση, λίμνη και ωκεανός

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παίδες καλησπέρα... Δίνω αναφορά όχι για να σας ξενερώσω αλλά για να τονίσω τις απίστευτες διαφορές της χώρας μας... Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι Ελάτη Τρικάλων με 11 βαθμούς κ καταρακτωδη βροχή. 

Έξω από τα Τρίκαλα είχε 23 βαθμούς πριν τρεις ώρες που ανέβαινα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Περιοχή Βούρκου Χαλκίδα! 
27.8c μακάρι να είχαμε στοιχεία κ για την πόλη της Χαλκίδας να βλέπαμε ποτε σημειώθηκαν κ αν τετοιες τιμές! 

A41DC048-C344-42D7-8F8E-E6E7D9CAB472.jpeg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για συνελθετε...Το καταντησαμε καυσωνικες αναφορες Νοεμβριου..🤣Αυτες οι θερμοκρασιες ειναι φοβος και τρομος,οχι το χαμηλο "Φοβος"που θα ρθει αυριο..

Ολυμπος σημερα...Ετσι για να σας τη σπασω...🥰

315550161_1871294716552952_5087256395443418815_n.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25αρι καθαρο στρογγυλο στα 180 μ του Ζωγραφου....

Κοντομανικο κ ιδρωτες ποταμια εχει καο νοτιαδακι και τσιμπγμενη υγρασια 

Υπεροχα καταπληκτικα

Εσωτερικες 23αρια εκ νεου ημαρτον Παναγιτσα μου παμε για αιρκο στο κρυο με τοση νταλα κ ζεστη

Παει το φθινοπωρο οριστικα ημερολογιακα αντε να δουμε εστω λιγο πρωτοβροχια κ βροχουλες το Δεκεμβρη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα! 

Το μόνο που θα πω για σήμερα είναι η ελάχιστη θερμοκρασία στην Πάτρα η οποία συμφωνα με τον σταθμό του ΕΑΑ είναιιιιι.........................................δεν θα πω. Όποιος θέλει και αντέχει ας πάει να δει... δεν παίρνω τέτοιες ευθύνες εγώ🤣

Πλάκα θα χει πάντως να μείνει αυτή ελάχιστη μέχρι την αλλαγή της μέρας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, kouvanos είπε:

25αρι καθαρο στρογγυλο στα 180 μ του Ζωγραφου....

Κοντομανικο κ ιδρωτες ποταμια εχει καο νοτιαδακι και τσιμπγμενη υγρασια 

Υπεροχα καταπληκτικα

Εσωτερικες 23αρια εκ νεου ημαρτον Παναγιτσα μου παμε για αιρκο στο κρυο με τοση νταλα κ ζεστη

Παει το φθινοπωρο οριστικα ημερολογιακα αντε να δουμε εστω λιγο πρωτοβροχια κ βροχουλες το Δεκεμβρη

Aκομη και εγώ που έχω βροχές στα δυτικά... Σιχάθηκα πραγματικά με αυτή την παρατεταμένη ζέστη φέτος. Δεν μπορούμε ακόμα να φορέσουμε μπουφάν... Λίγο κρύο ρεεεεεε!!!! Έλεος..!!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, tendcol είπε:

17.7 ελάχιστη 24.1 μέγιστη Ηλιούπολη 23.1 τώρα!! Βαρέθηκα!!

Πήγαινε πίσω στις καιρικές εικόνες να δεις χιόνια απίστευτα (όχι αστεία) από όλη σχεδόν την Ευρώπη και τις ΗΠΑ και θα ξεχαστείς....αααα πάρε και αλυσίδες!!!....χαχαχαχα.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...