Jump to content
Beach-snow NG

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2022....

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

25.4c τώρα στα νότια της Χαλκίδας!!! 
24.7c στα βόρεια…

Ευτυχως έχουν αναπτυχθεί θυσσανοί!

25.9c η Αυλίδα 

25.2c τα Ψαχνά 

23 βαθμοί Ηγουμενίτσα με συννεφιά! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14.1 η ελάχιστη εδώ, στους 20 τώρα και φυσικά εδώ που θέλουμε να ανέβει η εσωτερική δνδεν μπορεί αφού συννέφιασε... Βέβαια τώρα έβγαλε ήλιο θα δείξει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 hours ago, KapelosG said:

Στο θησειο βλεπω επιασε ελαχιστα πανω απο 23,5 στον αυτοματο, δεν ξερω στον επισημο βεβαια αλλα λογικα κοντα πανε...απο 1815 μερες δευτερου δεκαπενθημερου Νοεμβριου απο 1901 και μετά, μολις 21 εχουμε πιασει πανω απο 23,5, δηλαδη 1 φορα καθε 86 μερες...μολις 12 χρονιες στις 121 εχει πιασει 23,5+ β μισο Νοεμβριου, απλα καποιοι ειχαν πανω απο 1 μέρες, δηλαδη μια φορα την δεκαετια, με τελευταια φορα το 2010 και προηγουμενη το 1999

image.png.f4f62583ec65ce769583307bd0c93244.png

Κατα τ αλλα ολα καλα, μετα απο εναν απ τους θερμοτερους Νοεμβριους ολων των εποχων το 2019, εναν επισης κοντα το 2015 και εναν επισης σε τιμες ρεκορ του 2010, ερχεται και ο φετινος να συμπληρωσει την 4αδα

image.png.15ea8f39aa55708f4313f17f896135fb.png

Δεν βαζω μεσες ελαχιστες γιατι τα πραγματα προφανως ειναι ακομα χειροτερα απο τις μεγιστες

Νομίζω χρειάζεται ανανέωση η λίστα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Νομίζω βιώνουμε πρωτόγνωρες καταστάσεις!! 

81D5A820-8E62-47C8-BB3A-36EDD3558AD0.png

Και κυκλοφορεί κόσμος με χειμωνιάτικα μπουφααααααααν!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, snowjohn είπε:

Νομίζω χρειάζεται ανανέωση η λίστα 

Ναι με το χθεσινό και το σημερινό θα αλλάξει, αλλά επειδή δεν έχω επίσημες τιμές δεν τα βάζω ακόμα

Χθες φτάσαμε 24 περίπου

Και σήμερα ήδη 25.6 πριν λιγο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

56 minutes ago, geornik said:

Νομιζω για 19 Νοεμβριου ειναι ακραιο

27 βαθμοί στη Ραφήνα ΕΑΑ

Δε νομίζω η Αττική έχει δει πότε τόσο προχωρημένα μέσα στον Νοέμβριο 27άρια.

Κοιτώντας στα γρήγορα το αρχείο του Θησείου βλέπω μόνο ένα 27.3 στις 16 Νοεμβρίου του 1962. 

Το αμέσως κοντινότερο είναι 25.3 βαθμοί στις 18/11/1934

Για 19 Νοεμβρίου είναι η πρώτη φορά εδώ και πάνω από ένα αιώνα που Αττική φτάνει 27 βαθμούς...

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 minutes ago, KapelosG said:

Ναι με το χθεσινό και το σημερινό θα αλλάξει, αλλά επειδή δεν έχω επίσημες τιμές δεν τα βάζω ακόμα

Χθες φτάσαμε 24 περίπου

Και σήμερα ήδη 25.6 πριν λιγο

25.6 19 Νοεμβρίου το λες και εμμετος 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

27 βαθμοί στη Ραφήνα ΕΑΑ

Δε νομίζω η Αττική έχει δει πότε τόσο προχωρημένα μέσα στον Νοέμβριο 27άρια.

Κοιτώντας στα γρήγορα το αρχείο του Θησείου βλέπω μόνο ένα 27.3 στις 16 Νοεμβρίου του 1962. 

Το αμέσως κοντινότερο είναι 25.3 βαθμοί στις 18/11/1934

Για 19 Νοεμβρίου είναι η πρώτη φορά εδώ και πάνω από ένα αιώνα που Αττική φτάνει 27 βαθμούς...

 

 

image.png.f4f62583ec65ce769583307bd0c93244.png

Εδώ είναι όλα από 1901 και μετά για 16-30/11

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, KapelosG said:

image.png.f4f62583ec65ce769583307bd0c93244.png

Εδώ είναι όλα από 1901 και μετά για 16-30/11

Ναι η πιο προχωρημένη στο χρόνο τόσο μεγάλη μέγιστη είναι 18/11/1934 με 25.3

Για 27άρι στις 19 Νοεμβρίου είναι όντως ακραίο στην Αττική...

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Ναι η πιο προχωρημένη στο χρόνο τόσο μεγάλη μέγιστη είναι 18/11/1934 με 25.3

Για 27άρι στις 19 Νοεμβρίου είναι όντως ακραίο στην Αττική...

Ναι είμαστε στα πλαίσια του ρεκόρ αυτή την στιγμή για τόσο αργά εδώ και 130+ χρόνια, ίσως να χει ξαναπιάσει πάλι τότε 27 κάπου στην Αττική, αν φτάσει 28 τότε μιλάμε για σχεδόν βέβαιο ρεκόρ τόσο αργά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πραγματικά γιατί σας κάνει εντύπωση; Οι θερμές μάζες φτάνουν πλέον με μεγαλύτερη ευκολία στην Ελλάδα λόγω κλιματικής αλλαγής και το ανάγλυφο ευνοεί καταβάτες ανέμους. Στο παρελθόν είχαμε και 30 βαθμούς αρχές Ιανουαρίου στην Κρήτη (νομίζω το 2010). Το κλίμα έχει γίνει πιο ασταθές και το βλέπουμε και στις χειμερινές εισβολές αυτό. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, Troizinios said:

Πραγματικά γιατί σας κάνει εντύπωση; Οι θερμές μάζες φτάνουν πλέον με μεγαλύτερη ευκολία στην Ελλάδα λόγω κλιματικής αλλαγής και το ανάγλυφο ευνοεί καταβάτες ανέμους. Στο παρελθόν είχαμε και 30 βαθμούς αρχές Ιανουαρίου στην Κρήτη (νομίζω το 2010). Το κλίμα έχει γίνει πιο ασταθές και το βλέπουμε και στις χειμερινές εισβολές αυτό. 

Τα 30άρια που είχε γράψει η Κρήτη τον Ιανουάριο του 2010 είχαν γίνει ειδική μνεία αν θυμάμαι καλά σε άρθρο του ΕΑΑ. Είναι σίγουρα ρεκόρ Ιανουαρίου από τον 19ο αιώνα. 

Το 30.4 συγκεκριμένα τον Ιανουάριο του 2010 στις Βρύσες Χανίων από τον σταθμό του ΕΑΑ είναι το αδιαμφισβήτητο ρεκόρ Ιανουαρίου για ολόκληρη την γεωγραφική Ευρώπη. Ούτε η Κύπρος έχει καταφέρει ποτέ 30άρι Ιανουάριο βλέποντας το αρχείο των σταθμών της Κύπρου. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, geornik said:

Νομιζω εχει πιασει ηδη 25,3c το Θησειο αρα η σημερινη μερα ηδη μπαινει στο τοπ5 καταγραφων απο γενεσεως κοσμου

Αν διαβάσω σωστά το γράφημα του αυτόματου στο Θησείο 25.4 πρέπει να είναι αυτό. Δε μιλάω για τις real time ανανεώσεις γιατί χάνει το peak. Στο γράφημα όμως τόσο το βγάζω με το ζουμ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Αν διαβάσω σωστά το γράφημα του αυτόματου στο Θησείο 25.4 πρέπει να είναι αυτό. Δε μιλάω για τις real time ανανεώσεις γιατί χάνει το peak. Στο γράφημα όμως τόσο το βγάζω με το ζουμ.

25.6 έγραψε πριν πεσει, δράμα δυστυχώς μετά από τα 27αρια στην αρχή του μήνα, 2 θερμές εισβολές μαμούθ στον ίδιο μήνα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, KapelosG said:

25.6 έγραψε πριν πεσει, δράμα δυστυχώς μετά από τα 27αρια στην αρχή του μήνα, 2 θερμές εισβολές μαμούθ στον ίδιο μήνα 

Είναι πολύ σπάνιο. Βασικά δεν έχει ξανασυμβεί ξανά Νοέμβριο κάτι τέτοιο. Το να δίνει 27άρι δλδ η Αττική τέλη Νοεμβρίου. 

Φυσικά είχαμε Νοέμβριους με υψηλότερες μέσες μέγιστες αλλά να βαράει 29άρι τοπικά αρχές Νοεμβρίου και 27άρι τέλη δεν έχει ξαναγίνει ταυτόχρονα τον ίδιο μήνα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, geornik said:

25,5c θησειο τωρα..ξαναανεβαινει?

Ε, αν αραιώσουν οι νεφώσεις ναι θα ανέβει και άλλο. Φαίνεται 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 minutes ago, Άγγελος said:

Χαλκίδα τώρα! Θες να πέσεις για μπάνιο!!! 

Στη παραλιακή εδώ Αθήνα έχει βγει κόσμος για μπάνιο σε διάφορα σημεία. Είδα το πρωί αρκετούς όταν ήμουν στο αμάξι και μου έκανε εντύπωση. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27.2 ο Ωρωπός...Ανεβαίνει και άλλο η Αττική. Πολύ εντυπωσιακό. Δε περίμενα να χτυπήσει τόσο η Αττική σήμερα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 minutes ago, Troizinios said:

Πραγματικά γιατί σας κάνει εντύπωση; Οι θερμές μάζες φτάνουν πλέον με μεγαλύτερη ευκολία στην Ελλάδα λόγω κλιματικής αλλαγής και το ανάγλυφο ευνοεί καταβάτες ανέμους. Στο παρελθόν είχαμε και 30 βαθμούς αρχές Ιανουαρίου στην Κρήτη (νομίζω το 2010). Το κλίμα έχει γίνει πιο ασταθές και το βλέπουμε και στις χειμερινές εισβολές αυτό. 

Με ξεχνάμε και το περσινό ρεκόρ Ιανουάριου όλων των εποχών για την Αττική όπου έδωσε τοπικά 26 βαθμούς.

Το 26άρι πρέπει αντικειμενικά να είναι το ανώτατο άκρο που μπορεί να φτάσει τοπικά η Αττική τον Ιανουάριο...

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...