Jump to content
vorios_polos

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλύτερα ανσαμπλ για κεντροβορεια χώρα απο το τζιφο για φέτος ,, μακάρι να μείνουν τα περισσότερα σεναρια με κρυο έχουν υετο σε διαφορετικές φάσεις φυσικα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 ώρες πριν, WEATHER-FUN είπε:

Γιατί πότε είχαμε χειμώνα αρχές Δεκέμβρη; Ο χειμώνας πάντα ήταν 22 Δεκέμβρη μέχρι 21 Μάρτη. Ακόμα ουσιαστικά είναι τέλη φθινοπώρου.

Αστρονομικά ξεκινάει 21/12. Μετεωρολογικά όμως έχει επικρατήσει να θεωρείται Χειμώνας οι μήνες Δεκέμβρης - Γενάρης - Φλεβάρης. Κατά τη γνώμη μου το δεύτερο είναι πιο σωστό, γιατί πολλοί από εδώ είμαστε μετεωρολόγοι (επαγγελματίες, ερασιτέχνες, χομπίστες) και όχι αστρονόμοι. Συν ότι στη συνείδηση του λαού ο Χειμώνας έχει ταυτιστεί με κρύα, χιόνια, παγωνιές και είναι πάρα πολλές οι περιπτώσεις που το πρώτο 20ημερο του Δεκέμβρη έχουν πέσει χιόνια ακόμα και στα πεδινά σε όλη τη χώρα και έχει κάνει μεγάλες παγωνιές. Αν π.χ. ρίξει χιόνι στα πεδινά στις 15 Δεκέμβρη δε θα ακούσεις από κανέναν να λέει "πολύ βαρύ και ψυχρό Φθινόπωρο!!!"

https://el.m.wikipedia.org/wiki/Χειμώνας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, vorios_polos είπε:

Όχι μιχαηλ!!!!εδώ θα μείνεις το θεριό θα το δαμάσουμε θα το φιμωσουμε θα το δέσουμε και θα του κάνουμε και φάλαγγα...🤣🤣

Ok εδώ θα είμαι στα 12αρια. Ακόμα υπάρχει τρόπος να σωθεί ο γροιλανδικουλης μου. Αλλιώς να πάμε κατευθείαν σε πλήρη κατάρρευση, ημιζωνική και μετα μια παραλλαγή ψυχρή της Μπέλλας😁

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, freeze είπε:

Δεν έχεις άδικο ...αν και το έβαλα καθαρά για ψυχαγωγικούς λόγους μιας και είναι και μακριά χρονικα αλλά και δεν θα βγει αυτούσιο ....Παρ όλα αυτά δεν θα με χαλαγε ένα τέτοιο εξπρες για να προετοιμάσει το έδαφος για το επόμενο ... Και την πέτσα έχω πεθυμισει...

Όχι άλλες πετσες, από εδώ και πέρα ξεροκρυο θα θεωρώ και το 10ποντο.!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Όχι άλλες πετσες, από εδώ και πέρα ξεροκρυο θα θεωρώ και το 10ποντο.!

χαχαχα έτσι! πρέπει να έρθει το σωστό χαμηλό για ΚΒ, έχει περάσει πολύς καιρός. Βέβαια δεν ξέρω αν μπορούμε να χιονιστούμε σοβαρά (20cm τουλάχιστον) Λάρισα και Βόλος μαζί. Στην Αριάδνη έγινε αλλά εκεί ήταν τελείως ειδική περίπτωση με εγκλωβισμό και θερμό μέτωπο..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Όχι άλλες πετσες, από εδώ και πέρα ξεροκρυο θα θεωρώ και το 10ποντο.!

Εεεεε ας κάνει 4-5 τέτοια ξεροκρυα ... Θα τα πάρω εγώ ....🤭🥶

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στις 15-16 ο ΝΑΟ πρόσκαιρα ελάχιστα θετικός και μετά ξαναπέφτει αλλά σε αρεστά πλαίσια...δεν συμβαδίζει αυτό με κατακόκκινους αζορικος και ισλανδικά χαμηλά...άντε να δουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Στις 15-16 ο ΝΑΟ πρόσκαιρα ελάχιστα θετικός και μετά ξαναπέφτει αλλά σε αρεστά πλαίσια...δεν συμβαδίζει αυτό με κατακόκκινους αζορικος και ισλανδικά χαμηλά...άντε να δουμε

Μπορεί να έχει και κατακόκκινος αζορικους που φτάνουν στην Ισλανδία😃.

Όντως δεν περίμενα με τίποτα αυτή την πτώση μετά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Μπορεί να έχει και κατακόκκινος αζορικους που φτάνουν στην Ισλανδία😃.

Όντως δεν περίμενα με τίποτα αυτή την πτώση μετά.

Ούτε εγώ,ούτε είχε αυτή την τάση...σημερινό είναι αυτό.Αν είναι να πάει κατά κει ας  πάρει και το κόκκινο της Σαχάρας...🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα στην παρέα...Σας αφήνω προσωρινά........κοιτάξτε να είστε καλά παιδιά και να μη δημιουργείτε εντάσεις και φασαρίες....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, ΜΠΑΜΠΗΣ MJT είπε:

Καλησπέρα στην παρέα...Σας αφήνω προσωρινά........κοιτάξτε να είστε καλά παιδιά και να μη δημιουργείτε εντάσεις και φασαρίες....

Φευγεις ταξίδι Μπαμπίνο;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ανεξαρτητα απο το τι θα κανει ειμαστε μια ωραια ατμοσφαιρα(βεδουινων).Και εντος και εκτος φορουμ...Μπαμπινο ελπιζω ολα να ειναι καλα...!!Σε περιμενουμε!!!

vedouini.jpg

Θετικη σκεψη παιδες....Και παρτε το χαλαρα...Με τον καιρο δεν μπορουμε να τα βαλουμε...Και γω καζανι που βραζει ειμαι..Ειδικα εαν δεν βρεξει αξιολογα και την Κυριακη θα εχουμε θεματα..Θα βρεξει βροχομετρα....

Οπως και να χει ο καιρος εχει γυρισματα,κυριολεκτικα και μεταφορικα..Εγω παντως δεν αλλαζω αποψη..Η χρονια θα βγει με χιονια..Με φαβορι τα κεντροβορεια..Καλα 12 αρια...Και καλη παρακολουθηση...Εγω συνεχιζω την απεξαρτηση..Παω να φτιαξω μακαροναδα με λουκανικα..Τι διαολο..;;Εκοψα τα μοντελα και το χω ριξει στη μασα...Ουτε τσιγαρο να τανε..🤣Καλη συνεχεια..

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν και έχει καλύτερο νοτιοατλαντικο αντικυκλωνα, μια αλλαγή μιας ψυχρής κατεβασιας στον Καναδά, θεωρώ ότι θα έχει αρνητικό αντίκτυπο στο αποτέλεσμα του αικον...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Αν και έχει καλύτερο νοτιοατλαντικο αντικυκλωνα, μια αλλαγή μιας ψυχρής κατεβασιας στον Καναδά, θεωρώ ότι θα έχει αρνητικό αντίκτυπο στο αποτέλεσμα του αικον...

Σαν καλό το κόβω...έχει μεγάλη αλλαγή και σε κοντινές ωρες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Σαν καλό το κόβω...έχει μεγάλη αλλαγή και σε κοντινές ωρες

Δεν βγήκε κακό εν τέλη. Αν είχε συνέχεια θα είχαμε πλήρη ανασυγκρότηση αζορικου-γροιλανικου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καναδας ,ηπα αδειες.......ε που στα κομματια θα παει  ????ενα καλο ριτζ τη σωστη στιγμη και θα κατεβει ολο πανω μας !!!!!

iconnh-0-144.png?12

 

.

 

 

 

Επεξεργάστηκε από INUIT
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Δεν βγήκε κακό εν τέλη. Αν είχε συνέχεια θα είχαμε πλήρη ανασυγκρότηση αζορικου-γροιλανικου.

Ναι θα έκανε μπλοκ λογικά σε καλή θέση...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ενα χριστουγεννιατικο χιονια ζηταμε, θα μας σκασει για να το δειξει ο τζιφουλας......οποτε θυμαται τρεχει !!!σκουριασε απ τους νοτιαδες ??

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντωμεταξύ για την κακοκαιρία που έρχεται, στο 6αρι για την Αττική ο τζίφος αύξησε τα φαινόμενα στην Αττική, και ο ευρωπαίος τα μηδένισε. Πάλι κα΄ποιος θα ξεφτυλιστεί, ποιος όμως? Κυρίως εκεί και στο ΑΙγαίο υπάρχουν διαφωνίες..

Για  να δούμε τα υπόλοιπα 12αρια στα μακρινά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, INUIT said:

ενα χριστουγεννιατικο χιονια ζηταμε

 

Πάντως η Αθήνα δεν έχει κάνει ποτέ Λευκά Χριστούγεννα από τότε που υπάρχουν μετρήσεις για το κέντρο της Αθήνας. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Πάντως η Αθήνα δεν έχει κάνει ποτέ Λευκά Χριστούγεννα από τότε που υπάρχουν μετρήσεις για το κέντρο της Αθήνας. 

...η Αθηνα να κατσει φρονιμα και να περιμενει τη σειρα της .......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...