Jump to content
vorios_polos

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Τα τύμπανα του πολέμου ήχησαν και επισήμως απο τους επιστήμονες ! 

geos-0-240.png

Αν δεις το τζετστριμ γίνεται ανύψωση αζορικου στις 240ωρες ,ανάλογα με την θέση του χαμηλού δυτικά της Ισπανίας θα πάρει θέση ο αζορικος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, antinod είπε:

Επισης,οι μακροπροθεσμες θεωρουνται χειρομαντεια οταν τις κανω εγω,αλλα οταν τις κανει ο καθε 'διασημος' 'μετεωρολογος ειναι Ευαγγελιο γι'αυτο και δεν πολυγραφω εδω μεσα

Φιλε Μακη γραφε οπου θες,αλλα "εδω μεσα" δεν εχει φιμωθει κανενας,ουτε χλευαστει επισης.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ενσεμπλες του τζιφου στις 200 ώρες στον άνεμο στα 300hpa(jetstream).στη θέση L υπάρχει ένα βαρομετρικό χαμηλό (990 πίεση στο κέντρο από τα ενσεμπλες του τζιφου )το οποίο θα επηρεάσει το τζετ στριμ με το πιο πιθανόν σενάριο για μένα την ανύψωση του αζορικου(με το κόκκινο βελάκι)

IMG_20221208_230139.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Τα χω γραψει απο χθες.Μην κουραζεσαι να διαβαζεις χαρτες.Και με αφορμη τον παραπανω διαλογο των παιδιων,αν θες θα σου στειλω iban να γινεις συνδρομητης στο prosinemos_stratarxis.meteo.com να σου στελνω ανανεωμενες προβλεψεις, μινι,μεσο,μακρο προθεσμες καθημερινα.

Τι είναι αυτό ;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, snow_evia είπε:

Αν δεις το τζετστριμ γίνεται ανύψωση αζορικου στις 240ωρες ,ανάλογα με την θέση του χαμηλού δυτικά της Ισπανίας θα πάρει θέση ο αζορικος

Για εθιμοτυπικούς λόγους έβαλα ΝΑΣΑ αλλα και για τα 500αρια που στη περίπτωση που ίσχυαν θα έδιναν αλλη τροπή σε αυτο που ελπίζουμε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

47 λεπτά πριν, Clapsanto είπε:

Χαλασαν και τα αανσαμπλ του ευρωπαίου ...Δεν υπάρχει τίποτα μέχρι 23 του μηνα ένα 10 τοις εκατό για ψυχρή εισβολή στις 20 περίπου μόνο 

https://meteologix.com/bg/forecast/6553153-frankfurt/ensemble/euro/snow

Εδώ είναι τα καλύτερα όλων των ημερών

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χμμμ..νομίζω ότι το χαμηλό των Αζορών όταν έρθει η ώρα του η να μας θάψει(κυριολεκτικά) η να μας θάψει(στο χιόνι) πρέπει να πλακουτσωτο και όχι στρογγυλό...τι λες μιχαηλ ?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νέο πετσοκομα από το 18αρι για την κακοκαιρία. Ούτε 100 χιλιοστά δεν θα πέσουν όπως το πάει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Χμμμ..νομίζω ότι το χαμηλό των Αζορών όταν έρθει η ώρα του η να μας θάψει(κυριολεκτικά) η να μας θάψει(στο χιόνι) πρέπει να πλακουτσωτο και όχι στρογγυλό...τι λες μιχαηλ ?

Δεν νομίζω ότι θα είναι χιονοχαμηλα για εμάς, απλά πρέπει να μπει όλο μέσα καινα φτιαχτεί ο αζορικος δυτικά. Πάντως επειδή και το επόμενο χαμηλό στην Αμερική είναι ασθενές, θα πρέπει να ξαναφτιάχνει εκ νέου αζορικος.. γενικά έχει πολύ ζουμί η υπόθεση, και μπορεί να φτιαχτεί νέος αζορικογροιλανδικος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Δεν φαίνεται καλό το 18αρι του τζιφου. Το αικον φαίνεται πολύ καλύτερο.

Κάνε υπομονή 2,3 φρειμ κι αν κάνει αυτό που πιστεύω τότε θα δούμε πολύ καλή δεύτερη καρτέλα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Κάνε υπομονή 2,3 φρειμ κι αν κάνει αυτό που πιστεύω τότε θα δούμε πολύ καλή δεύτερη καρτέλα...

 Βαγγελη θα βγάλει τιποτα να κάτσουμε για το μάτι η να πάμε για ύπνο; ;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτό της τετάρτης μπορεί να δώσει πολύ υετό. Το δείχνει κι ο τζίφος στο 18αρι,λίγο νοτιότερα όμως, το έδειχνε και το κοντρόλ στο 12αρι. Υπάρχει ελπίς ακόμα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Της τετάρτης 14/12 (που ο σκουπιδαίος δίνει αρκετά καλό χιόνι) το έφερε κοντά μας στο 18αρι, του σαββάτου (που επίσης δίνει χιόνι ο σκουπιδαίος) το έφερε κι ο τζίφος στο 18αρι. και τα 2 φαινόντουσαν από τα ανσάμπλ στο 12αρι. είχαν δεν είχαν εκεί που έλεγα πάει τελείωσε ευκαιρία να ησυχάσουμε, με βάζουν πάλι σε επιφυλακή τα μοντέλα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φαίνεται ήδη και στα ανσάμπλ ότι θα φτιάξει αρκετά της τετάρτης αφού ο καλός υετός είναι βορειότερα από το 12αρι. Θα παιχτεί χοντρό παιχνίδι εκεί αφού φαίνονται στα 850 κάτι -10 και πολύ κοντά τους +5 καθώς περνάει το χαμηλό. Μου φαίνεται ότι απλά θέλουμε αρνητική στα 850 με αυτά που θα έχουν προηγηθεί κυριακή-δευτέρα-τρίτη με τους ολικούς παγετούς και μπορεί να γίνει κανά τρελό τύπου υπατίας όπως στη θεσσαλονίκη το 2019. Δίνει πολύ υετό το κοντρόλ και με θετικές στα 850 κιόλας, παίζει να είναι και βροχή με -2 στο έδαφος αυτά που δείχνει χαχα

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μάπα το 18αρι όντως. Αλλά είπαμε έχουμε πολλά να δούμε ακόμα. Βέβαια για να πω την αλήθεια, η αισθηση μου πλέον λέει ότι δεν θα κάνει χιόνι τον Δεκέμβριο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Μάπα το 18αρι όντως. Αλλά είπαμε έχουμε πολλά να δούμε ακόμα. Βέβαια για να πω την αλήθεια, η αισθηση μου πλέον λέει ότι δεν θα κάνει χιόνι τον Δεκέμβριο.

Εμένα η αίσθηση μου λέει ότι πάει να σηκωθεί φουριοζος αζορικος ελπίζω για καλό...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Εμένα η αίσθηση μου λέει ότι πάει να σηκωθεί φουριοζος αζορικος ελπίζω για καλό...

Μακάρι. Πάντως ο Πόλος δεν φαίνεται να μένει σε ηρεμία, όλο αντικυκλώνες εισχωρούν από ην περιοχή του ειρηνικού

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, Μεσσαπός είπε:

Νομίζω ότι απλά δεν μπορούμε να το αποδεχτούμε εύκολα ότι το πιο πιθανό είναι να πάμε σε χειμώνα Φόλα! 

Φυσικά υπάρχουν και οι εξαιρέσεις κ οι φωτοβολίδες ολίγων ημερών που μπορεί να φτάσουν ακόμη κ τον ιστορικό χιονιά, ωστόσο ο χειμώνας... αγνοείται ακόμη.......

Γιατί πότε είχαμε χειμώνα αρχές Δεκέμβρη; Ο χειμώνας πάντα ήταν 22 Δεκέμβρη μέχρι 21 Μάρτη. Ακόμα ουσιαστικά είναι τέλη φθινοπώρου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, antinod είπε:

Δεν ειναι το ιδιο,αλλα επειδη απαγορευονται τετοιες συζητησεις εδω μεσα δεν θα το συνεχισω. Επισης,οι μακροπροθεσμες θεωρουνται χειρομαντεια οταν τις κανω εγω,αλλα οταν τις κανει ο καθε 'διασημος' 'μετεωρολογος ειναι Ευαγγελιο γι'αυτο και δεν πολυγραφω εδω μεσα.

Και δεν είσαι ο μόνος Μάλη συμφωνώ....Εγινε πέρυσι και με μένα, με πείραξε φυσικά, αλλά είναι θέμα προτεραιοτήτων....Και γνωρίζω κι εγώ κι εσύ και φίλοι μας και στο χαλάζι που βγαίνω κατά διαστήματα, ότι τουλάχιστον τα τελευταία 4-5 χρόνια υπαρχουν καλες  επιτυχίες αλλά  όλα καλύτερα εν ηρεμία, ησυχία και σιωπή!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...