Jump to content
vorios_polos

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είπαμε, φέτος ένας είναι ο στόχος.. μεγάλος κεντροβορειος και όλος ο υπόλοιπος χειμώνας όσο πιο ζεστός γινεται για🤑 λόγους.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το Τζεμ θα έβγαινε καλό αν το ισλανδικό χαμηλό είχε καλύτερη κλίση και έτσι ο αζορικος θα έσκαβε προς την Βρετανία αντί να καλύψει την Ευρώπη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Είπαμε, φέτος ένας είναι ο στόχος.. μεγάλος κεντροβορειος και όλος ο υπόλοιπος χειμώνας όσο πιο ζεστός γινεται για🤑 λόγους.

Ακου λέει ζεστός.... Να πας σε φόρουμ με καυσωνακηδες λέω εγώ... 😡🤔😭

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Ακου λέει ζεστός.... Να πας σε φόρουμ με καυσωνακηδες λέω εγώ... 😡🤔😭

Για φέτος μόνο.. Εκτός αν τα πράγματα γίνουν χειρότερα του χρόνου. παλιά όταν άκουγα ψυχρός και ξηρός χειμώνας είμαι χαρούμενος [γυμνάσιο] νομίζοντας φυσικά ότι αυτό θα σήμαινε χιόνι.. Τώρα έχω μεταλλαχθεί.. Ο χειμώνας 20-21 είχε μεγάλο ενδιαφέρον, και αλλαγές συνεχείς. Πέρσι, μια ξενέρα, παραπρόπερσι δεν ήταν χειμώνας...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ καλό σαν λογική το ευρωπαικό

ECM1-144.GIF?08-0

 

Δεν ξέρω τι θα βγάλει στην συνέχεια, ελπίζω όμως να βγάλει κάτι.

 

40 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ουφ...Ευτυχως.Θελουμε να σ'εχουμε κοντα μας φετος τον χειμωνα στο φορουμ Μιχαλιο,ερχονται και γιορτες...🤣🤣

Αυτό θα ήταν το όνομα μου αν ερχόμουν από κάποιο χωριό των 1500 μέτρων😝

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Πολύ καλό σαν λογική το ευρωπαικό

ECM1-144.GIF?08-0

 

Δεν ξέρω τι θα βγάλει στην συνέχεια, ελπίζω όμως να βγάλει κάτι.

 

Αυτό θα ήταν το όνομα μου αν ερχόμουν από κάποιο χωριό των 1500 μέτρων😝

Τσι Κρήτης βρε Μιχαλιο ... Ίντα ναι αυτά που λες... Τσε που θωρουμε!!

Ένα τσακ θέλει ρε παιδί μου ...και θα μας σκάσουν στο τέλος ... 

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο τζιφος δινει παλι νερα στην Αθηνα...Εγω νερα δε βλεπω...Τα ανσαμπλ ειναι παλι τουμπανο...Το τζεμ για αλλους ειναι υπεροχο,για αλλους μετριο και για αλλους τραγικο...Νοτιαδες,μπιχλα και υγρασια..Βρεχει παντου εκτος απο Καλλιθεα...Ψιχαλιζει και χαιρομαι...Συννεφιαζει και συγκινουμαι...281mm το ετος...Εκοψα τα μοντελα...Ειμαι πλεον καθαρος..Το ριξα στο πλεξιμο..Δεν ξερω τι μου ξημερωνει..Μπαινω στο φορουμ..50 ανθρωποι,51 γνωμες..Θα κοψω και το πλεξιμο..Θα βρεξει δεν θα βρεξει το σκ...Αλλοι θελουν βοριαδες αλλοι χιονια..Εγω μια βροχη...Τι κανετε μωρε....??Σταματηστε την ανομβρια....Οχι αλλο ανομβρια...

Ετσι ημουν το καλοκαιρι..Ετσι ειμαι και τωρα..Σας χαριζω Μηδειες,Ελπιδες...Δωστε μου χιλιοστα ρε....Απο καταιγιδακιας,θα γινω μπαλαρινα...Θ αρχισω τις βενζινες....Εκπεμπω sos...Καλο βραδυ...Ραντεβου στο Δαφνι..

20220709_172933.jpg.7ac7665878655782de6020f1e8aa21d5.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο σκουπιδαίος τα γύρισε και μου δίνει κανονικό χιόνι την τετάρτη (10+ χιλιοστά) χαχαχα. Βέβαια το έστειλε τόσο βόρεια το χαμηλό που παίζει να μας πάει σε θετικές στα 850 σε λίγο και να ρίχνει παγωμένη βροχή

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, freeze είπε:

Στην Σαλόνικα της Γερμανίας....Είπαμε εδω θα το δεις 

ο σκουπιδαίος μου δίνει μια δεύτερη ευκαιρία την τετάρτη. το ίδιο κάνει και το κοντρόλ του τζίφου. ακόμα ελπίζω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τραγικά ανσαμπλ τζεμ 

Χαλια του τζιφου 

Μάλλον παμε για μετα τις 25 σιγα σιγα εφόσον ο αζορ είτε δε σηκωνεται είτε σηκωνεται πανω μας 

Επεξεργάστηκε από Clapsanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δείτε εδώ. -10 στα 850 εμείς, + 6 το μόναχο. Σε ευθεία γραμμή δεν είμαστε ούτε 200 χλμ. Γι αυτό έβγαλε τόσο υετό εδώ με καλούτσικη σύγκλιση

photo.thumb.jpg.ab2219c8e38662b7fcb611c622da6ace.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νομίζω ότι απλά δεν μπορούμε να το αποδεχτούμε εύκολα ότι το πιο πιθανό είναι να πάμε σε χειμώνα Φόλα! 

Φυσικά υπάρχουν και οι εξαιρέσεις κ οι φωτοβολίδες ολίγων ημερών που μπορεί να φτάσουν ακόμη κ τον ιστορικό χιονιά, ωστόσο ο χειμώνας... αγνοείται ακόμη.......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Την καλησπέρα μου σε όλο το φόρουμ.

Η αλήθεια είναι πως οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος μας για κάτι δυνατό μέχρι πολύ χαμηλά έως τα τέλη του δευτέρου δεκαημέρου.

Πάμε μάλλον για το τρίτο δεκαήμερο, χωρίς να έχουμε για την ώρα να ελπίζουμε σε κάτι βάσιμο, αλλά ακόμη κι αν το πάρουμε στατιστικά μια κατεβασιά θα κάνει, τώρα το πόσο ισχυρή θα είναι και ποιοι θα ευνοηθούν, θα δείξει.

Καθαρά από διαίσθηση, ριψοκινδυνεύω να πω, πως θα έχουμε εντός του χειμώνα έναν καθολικό κεντροβόρειο χιονιά, αλλά αυτό μένει να αποδειχθεί στην πράξη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η αναλογική μηνιαία πειραματική εκτίμηση για τον μήνα Δεκέμβρη 2022, όχι μόνο καλά κρατεί (καθώς εκτός από κατά τόπους αισθητή πτώση της θερμοκρασίας στις 13-14 Δεκεμβρίου) δείχνει τώρα να επιβεβαιώνεται και για το διάστημα 14-21 Δεκεμβρίου, όπου το σύνολο των παγκόσμιων προγνωστικών μοντέλων συμφωνούν πλέον ότι αυτή τη φορά βαδίζουμε σε μια "θερμή εισβολή" (πορτοκαλί χρώματα πάνω από την περιοχή μας) για το παραπάνω χρονικό διάστημα! 
Το σημαντικότερο είναι ότι η αναλογική ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΗ εκτίμηση όλα τα παραπάνω τα "εντόπισε" από τις 30 Νοέμβρη, δείχνοντας την εξέλιξη για 17 ΗΜΕΡΕΣ ΜΠΡΟΣΤΑ!!!! 
Για να δούμε αν θα επαληθευθεί και στη συνέχεια και δώσει χαρά  στους...χιονόφιλους της μετεοπαρέας μας το τρίτο δεκαήμερο του Δεκέμβρη! Οπως κι εσείς έτσι κι εγώ έχω μεγάλη αγωνία! 🙂
Με εκτίμηση
Σάκης Αρναούτογλου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Diagramme GEFS

 

Από τα ανσάμπλ του τζίφου βλέπουμε ότι ξεχνάμε το 11-12 του μήνα, αλλά το 14-15 ζωντανεύει (όπως και το 17-18). Αυτές τις ημερομηνίες έβγαλες χιόνια ο σκουπιδαίος στο 12αρι

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, ΠΩΓΩΝΙ είπε:

Η αναλογική μηνιαία πειραματική εκτίμηση για τον μήνα Δεκέμβρη 2022, όχι μόνο καλά κρατεί (καθώς εκτός από κατά τόπους αισθητή πτώση της θερμοκρασίας στις 13-14 Δεκεμβρίου) δείχνει τώρα να επιβεβαιώνεται και για το διάστημα 14-21 Δεκεμβρίου, όπου το σύνολο των παγκόσμιων προγνωστικών μοντέλων συμφωνούν πλέον ότι αυτή τη φορά βαδίζουμε σε μια "θερμή εισβολή" (πορτοκαλί χρώματα πάνω από την περιοχή μας) για το παραπάνω χρονικό διάστημα! 
Το σημαντικότερο είναι ότι η αναλογική ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΗ εκτίμηση όλα τα παραπάνω τα "εντόπισε" από τις 30 Νοέμβρη, δείχνοντας την εξέλιξη για 17 ΗΜΕΡΕΣ ΜΠΡΟΣΤΑ!!!! 
Για να δούμε αν θα επαληθευθεί και στη συνέχεια και δώσει χαρά  στους...χιονόφιλους της μετεοπαρέας μας το τρίτο δεκαήμερο του Δεκέμβρη! Οπως κι εσείς έτσι κι εγώ έχω μεγάλη αγωνία! 🙂
Με εκτίμηση
Σάκης Αρναούτογλου

πραγματικά μεγάλη επιτυχία και μάλιστα δημοσιευμένη από τις 30 Νοέμβρη που σημαίνει ότι δουλευόταν ήδη επί μια βδομάδα τουλάχιστον!!!! ...μακάρι να κάτσει και η αλλαγή προς το χειμερινό εκεί γύρω στις 20....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αρχιζει και φαινεται στους χαρτες η διαφαινομενη αλλαγη προς τον χειμωνα με κομβικη ημερομηνια 20 Δεκεμβριου! Τις δικες μου μακροπροθεσμες τις λεω σε φιλους γιατι ειναι το χομπι μου. Απο τον καιρο,ας πληρωνονται αλλοι

Επεξεργάστηκε από antinod
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, antinod είπε:

Αρχιζει και φαινεται στους χαρτες η διαφαινομενη αλλαγη προς τον χειμωνα με κομβικη ημερομηνια 20 Δεκεμβριου! Τις δικες μου μακροπροθεσμες τις λεω σε φιλους γιατι ειναι το χομπι μου. Απο τον καιρο,ας πληρωνονται αλλοι

Καλή επιτυχία στις προβλέψεις σου και εμένα το χόμπι μου ήταν η μαγειρική που στην πορεία το έκανα επάγγελμα πρεπει να ντρέπομαι; συγνώμη για την παρέμβαση αλλά δεν θεωρώ σωστό να κατηγορούνται άνθρωποι που βιοποριζονται σε ένα τομέα κάνοντας όσο δυνατων καλύτερα την δουλειά τους.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χαλασαν και τα αανσαμπλ του ευρωπαίου ...Δεν υπάρχει τίποτα μέχρι 23 του μηνα ένα 10 τοις εκατό για ψυχρή εισβολή στις 20 περίπου μόνο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Clapsanto είπε:

Χαλασαν και τα αανσαμπλ του ευρωπαίου ...Δεν υπάρχει τίποτα μέχρι 23 του μηνα ένα 10 τοις εκατό για ψυχρή εισβολή στις 20 περίπου μόνο 

Τα χω γραψει απο χθες.Μην κουραζεσαι να διαβαζεις χαρτες.Και με αφορμη τον παραπανω διαλογο των παιδιων,αν θες θα σου στειλω iban να γινεις συνδρομητης στο prosinemos_stratarxis.meteo.com να σου στελνω ανανεωμενες προβλεψεις, μινι,μεσο,μακρο προθεσμες καθημερινα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, Clapsanto είπε:

Χαλασαν και τα αανσαμπλ του ευρωπαίου ...Δεν υπάρχει τίποτα μέχρι 23 του μηνα ένα 10 τοις εκατό για ψυχρή εισβολή στις 20 περίπου μόνο 

Μας το φυλάει για μετά τις 25😉😜

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, ΠΩΓΩΝΙ είπε:

Καλή επιτυχία στις προβλέψεις σου και εμένα το χόμπι μου ήταν η μαγειρική που στην πορεία το έκανα επάγγελμα πρεπει να ντρέπομαι; συγνώμη για την παρέμβαση αλλά δεν θεωρώ σωστό να κατηγορούνται άνθρωποι που βιοποριζονται σε ένα τομέα κάνοντας όσο δυνατων καλύτερα την δουλειά τους.

Δεν ειναι το ιδιο,αλλα επειδη απαγορευονται τετοιες συζητησεις εδω μεσα δεν θα το συνεχισω. Επισης,οι μακροπροθεσμες θεωρουνται χειρομαντεια οταν τις κανω εγω,αλλα οταν τις κανει ο καθε 'διασημος' 'μετεωρολογος ειναι Ευαγγελιο γι'αυτο και δεν πολυγραφω εδω μεσα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...