Jump to content
Άγγελος

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2022....

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχουμε ένα ανατολικό ρεύμα με αποτέλεσμα αύξηση των σημείων δρόσου, πολύ πυκνή ομίχλη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το έχει τερματίσει η ομίχλη γράφουμε και χιλιοστά 0,4 χαχαχαχα

Λάρισα live !! https://www.skylinewebcams.com/el/webcam/ellada/thessalia/larissa/iroon-politechniou-farsalon-panagouli.html

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ελπίζω μπας και από Κυριακή βράδυ δούμε καμία τοπική τουλάχιστον στα βόρεια του νομού...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20.2 βαθμοί και 77% υγρασία  λίγο πριν τα μεσάνυχτα στον Ποταμό Κέρκυρας με 50αρες ριπές ΒΑ ανέμου...

11.5 στα Καλάβρυτα με 84% υγρασία 

15.3 στην ταράτσα μου και 82% υγρασία 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έβγαλα μια βίντεο στο οποίο φαίνεται πόσο έντονη κινητικότητα έχει η ομιχλη!

 

IMG_20221216_225937.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φοβερές οι εικόνες σας με τις ομίχλες παιδιά! Πράγματι όσοι είχατε σας κράτησαν σε αρκετά "κομπλέ" θερμοκρασίες. 

Πάτρα στο θερμόμετρό μου 14,1 με 91% υγρασία... ο ΕΑΑ (νομίζω στο λιμάνι είναι) έχει 16,8!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα ! Ολο το βράδυ νοτιας στο χωριο και 16,1 η ελάχιστη! Μεχρι πριν λιγες μερες 17,2 βαθμοι ηταν το ρεκορ μεγιστης θερμοκρασιας Δεκεμβριου του σταθμου στα 5 χρόνια λειτουργίας του 😄😁😆🤣🥳😲😳🥺

21,1 βαθμοί χθες νέο ρεκορ μέγιστης, μια ανασα απο το 21,5 που ειναι μεγιστη Φεβρουαρίου ( που ειναι ο ηλιος στον οριζοντα φυσικα τον Φεβρουάριο...) .

Ζουμε ιστορικές στιγμες ,απλως ειμαστε στην λαθος πλευρα της ιστοριας .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως κοιτάζοντας το αρχείο του Θησείου παρατηρώ ότι πλέον το κέντρο της Αθήνας είναι σε τροχιά να σπάσει το ρεκόρ του θερμότερου Δεκεμβρίου από τον 19ο αιώνα. Θα δούμε αν το κρύο διήμερο θα επηρεάσει κάπως αλλά θα είναι πολύ οριακό να μη το πιάσει πιστεύω.

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η ομίχλη έχει αρχίσει να ανεβαίνει υψόμετρο, παρόλα αυτά είναι σαν να έβρεξε, αφού έχουμε λακούβες γεμάτες με νερό. Μέχρι και η άδεια γλάστρα μου έχει νερό ύψους εκατοστού.

Όλες αυτές οι εικόνες από ομίχλη. Χαχα. 11.7 η ελάχιστη.

IMG_20221217_100756.jpg

IMG_20221217_100808.jpg

IMG_20221217_100940.jpg

IMG_20221217_100825.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

"Επειδή όμως τα χιόνια μας το παίζουν δύσκολα κ αποτελούν το υπέρτατο, στα βασικά μου καιρικά γούστα πλέον εδώ κ χρόνια βάζω την ανάγκη απουσίας του ανελέητου ηλίου της χώρας, ψάχνω ακόμα κ μια απλή συννεφιά για να καλμαρω, σιχαίνομαι την καλοκαιρινή αφόρητη ζεστη. Εκεί έφτασαν τα στάνταρ μας κ έχουμε ακόμα πιο χαμηλά μάλλον αχαχα, θα δείξει."

Αυτά είχα γράψει στο θέμα "τι ηλικία έχετε".  Για χιόνια δεν μιλάμε καν ακόμα. Για κρύο επίσης, αστεία κατάσταση πραγματικά. Παρόλα αυτά το ότι εδώ και 30-40 ημέρες ο ήλιος έχει εμφανιστεί ελάχιστα και τελείως επιλεκτικά, κάτι σπάνιο σε τέτοιο μέγεθος για οποιαδήποτε εποχή του χρόνου πλέον, είναι για εμένα προσωπικά μεγάλη ευχαρίστηση. Και το προτιμώ από σκέτο ήλιο με κρύο και αναστροφές.

Είμαστε σε φάση προχωρημένου φθινοπώρου δυστυχώς ακόμα και ποιος ξέρει για πόσο ακόμα, με τις θερμοκρασίες τσιμπημένες προφανώς, αλλά πάλι καλά έχουμε μόνιμη μουντάδα. Και για τις γιορτές ακόμα προτιμώ μουντάδα έστω και με λίγο τσιμπημένη θερμοκρασία, παρά περισσότερο κρύο με φουλ ήλιο, όπως συνήθως, και ενδεχομένως μηδενική προοπτική.

Επταπύργιο και σήμερα πάλι έτσι και ελπίζω και για τη συνέχεια εφόσον δεν υπάρχει άλλο καιρικό ενδιαφέρον.

Screenshot_2022-12-17-09-46-06-536.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως για την ιστορία να ενημερώσω ότι από χθές υπάρχει μια καταγραφή 28.1 βαθμών στη νότια Κρήτη από τον Davis στο σταθμό του Αποδούλου. Με αστερίσκο πάντα οι Τ από Αποδούλου μέχρι να επιβεβαιωθεί οτι όντως ο σταθμός έχει σωστές καταγραφές. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Πάντως κοιτάζοντας το αρχείο του Θησείου παρατηρώ ότι πλέον το κέντρο της Αθήνας είναι σε τροχιά να σπάσει το ρεκόρ του θερμότερου Δεκεμβρίου από τον 19ο αιώνα. Θα δούμε αν το κρύο διήμερο θα επηρεάσει κάπως αλλά θα είναι πολύ οριακό να μη το πιάσει πιστεύω.

Νομιζω Δευτερα-Τριτη θα πεσει αρκετα η θερμοκρασια κ 1960 κ 2020 δεν θα καταρριφθουν..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, geornik said:

Νομιζω Δευτερα-Τριτη θα πεσει αρκετα η θερμοκρασια κ 1960 κ 2020 δεν θα καταρριφθουν..

Ναι, στις μέγιστες αν αναφέρεσαι θα είναι πιο δύσκολο. Στις μέσες μηνιαίες όμως νομίζω θα χρειαστεί ένα ακόμα δυνατό κρύο πέρασμα προς το τέλος του μήνα για να μη καταρριφθεί το ρεκόρ. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντωμεταξύ προσέξτε και τα δεδομένα του σταθμού της Αμοργού ΕΑΑ για να καταλάβετε πόσο ακραίες είναι οι μέσες ελάχιστες ως τώρα στη νότια χώρα για Δεκέμβριο...Μιλάμε δίνει 16.9 μέση ελάχιστη Δεκεμβρίου ως τώρα....μέση ελάχιστη επαναλαμβάνω. Η υψηλότερη στη χώρα από ότι βλέπω. Οπότε καταλαβαίνετε τι γίνεται...

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως.... μεταξύ μας ..

Δεν έχει και τόσο ζέστη. Μην τρελαθουμε κιόλας. Για Αθήνα λέω. Μην κοιτάτε που εμείς βλέπουμε τα 850 στους χάρτες.

Τελικά εγώ δεν βλέπω τόση ζέστη περπατώντας έξω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, menidi είπε:

Πάντως.... μεταξύ μας ..

Δεν έχει και τόσο ζέστη. Μην τρελαθουμε κιόλας. Για Αθήνα λέω. Μην κοιτάτε που εμείς βλέπουμε τα 850 στους χάρτες.

Τελικά εγώ δεν βλέπω τόση ζέστη περπατώντας έξω.

Ε εντάξει φτάνει 20αρια σε κάποιες περιοχές, ζέστη είναι για τέτοια εποχή, απλά όχι όσο θα περίμενε κανείς βλέποντας μόνο τα 850αρια προφανώς. Εδώ έφτασε 18 χθες, πολύ είναι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 

Φοβερα mammatus(?) σήμερα το πρωί στην Καστοριά, υπολείμματα των σφοδρότατων καταιγίδων στην Αλβανία

 

IMG_20221217_083926.thumb.jpg.353c9f0c8df52501208a98aaefd706c4.jpgIMG_20221217_084654.thumb.jpg.5c34789fe15f2f5c38a2ee45dda0ce93.jpgIMG_20221217_085046.thumb.jpg.b4335c09b8d917e5ef39b72dc3e4f88b.jpgIMG_20221217_084518.thumb.jpg.19360043ed4c412f4c4f5b4ba14e0941.jpg

Επεξεργάστηκε από Yata
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

51 λεπτά πριν, menidi είπε:

Πάντως.... μεταξύ μας ..

Δεν έχει και τόσο ζέστη. Μην τρελαθουμε κιόλας. Για Αθήνα λέω. Μην κοιτάτε που εμείς βλέπουμε τα 850 στους χάρτες.

Τελικά εγώ δεν βλέπω τόση ζέστη περπατώντας έξω.

Τι θα έπρεπε να πηγαίναμε για μπάνιο κ να κατεβάζαμε τα καλοκαιρινά; Το ότι πλησιάζει το τελευταίο δεκαήμερο του μήνα κ το καλοριφέρ δεν ανάβει ούτε την νύχτα κ η θερμοκρασία του σπιτιού δεν πέφτει κάτω από τους 20c αυτό λέει πολλά… ή το ότι ανοίγεις το παράθυρο για να μπει ζεστουλα… ή το ότι τα δεντρα κ λουλούδια ανθίζουν σαν να ήταν Απρίλιος…! Είναι πολλά…….!!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20.4c στα 450μ της ΒΑ Εύβοιας κ συγκεκριμένα στους Παπάδες! 
 

20.1c στην Χαλκίδα… & πάμε μάλλον για την πιο ζέστη μέρα, εκτός κι αν αλλάξει κάτι στην πορεία!
Το αστεροσκοπείο μας δίνει -1c την Πέμπτη το πρωί… μιλάμε για ακραίες καταστάσεις! 
 

Μερικές ανοιξιάτικες εικόνες!
Οι τετράποδοι φίλοι μας απολαμβάνουν ηλιοφάνεια κ ζέστη! 
 

Άνοιξαν τα άνθη… κι ο ιβίσκος βγάζει λουλούδια! 
 

Μονο τα φυλλοβόλα ακολουθούν τις εποχές ή κάτι ξέρουν…😝

0CA0A93F-7E42-4F78-90A0-1946E2117FEB.jpeg

 

65EFBEF6-4EDA-4C3E-B204-165901F1162E.jpeg

2B153F6C-5390-4687-A520-96DB05ABFFAA.jpeg

25DC5B34-B85E-44C7-8271-F68E145F3B93.jpeg

4F26D42D-7A76-49D1-BBF9-7A1DE004C197.jpeg

Επεξεργάστηκε από Άγγελος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φιλε μου καλε menidi επετρεψε να διαφωνησω...

Με ελαχιστες 13,5 - 14,0 αρια με το ζορι, η θερμανση εχει αναψει ελαχιστα φετος, και παραμενει κλειστη επι 6ημερο για τις ημερες που μιλαμε...με τοση σφοδρη ηλιοφανεια, τα σπιτια και τα μπετα ξαναπυρωσαν, εχω 22 - 22,5αρια εσωτερικες και οπως λεει και ο Αγγελος, ανοιγω πορτοπαραθυρα το μεσημερι, χθες, προχθες και σιγουρα σημερα και αυριο, για να "πεσει" λιγο η ζεστη, να μπει λιγο δροσερος αερας !!!!!

ΤΡΟΜΕΡΗ ηλιοφανεια και χαρα Θεου σημερα η Αττικη.....αν ηταν Απριλιος η Μαιος, θα λεγαμε υπεροχα, ξυπναει η Φυση κλπ

Το γεγονος οτι ειναι ΚΑΡΔΙΑ του Δεκεμβρη και ΚΑΡΔΙΑ του ανυπαρκτου χειμωνα, με τη μικροτερη διαρκεια ημερας, και αντι να βρεχει να χιονιζει και να κανει βρωμοκρυο εχει τετοιο καλοκαιρι εξω, εμενα προσωπικα με διαλυει ψυχολογικα....δεν αντεχω, γιναμε Καταρ, Ντουμπαι, Δελχι, παει ο χειμωνας οπως τον ξεραμε

14,1 η υψηλοτερη ελαχιστη σημερα το πρωι στο μπαλκονι μου....

19,5 ηδη πριν τις 12,00 και παμε γερα για το 22αρι τουλαχιστον.....ΕΥΤΥΧΩΣ 16,00 αρχιζει να πεφτει ο ηλιος και 16,57 δυει, αλλιως θα βλεπαμε πραγματα και θαματα στην επιφανεια με τετοια 850 ψηλα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...