Jump to content
Άγγελος

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2022....

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρόνια πολλά σε όλους με υγεία... υπομονή και λογικά ο Ίαν θα μας ανταμείψει.... αρκετό κρύο πάντως τα βράδια θυμίζει χειμώνα.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το φετινό είναι για πάρα πολύ γερά νεύρα. Οι καιρόφιλοι περνάμε μεγάλη δοκιμασία και η υπομονή διαφόρων (μεταξύ αυτών και η δική μου) έχει αρχίσει να εξαντλείται...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Χαίρομαι που αυξάνονται άτομα που με νιώθουν σε αυτό το ζήτημα χαχα. Ωραία βόλτα φίλε. Παρόλο που έχω τόσα ωραία μέρη γύρω μου, Πλαστήρα, Ελατοχώριι, και γενικά να ανεβώ ψηλά σε βουνό έχω πολύ καιρό δυστυχώς.  Όντως είναι ωραία η ομίχλη, είχα βγάλει και ένα βίντεο όταν ήταν πυκνές που έβλεπες στην λάμπα πως γινόταν η κίνηση, πολύ όμορφο φαινόμενο.!

 

Η ομίχλη κυριολεκτικά σας "σώζει" από τις χριστουγεννιάτικες ζέστες όταν έρχεται ο επισκέπτης των 10 και 15 βαθμών στα 850 hpa. Την λατρεύω παρόλο που γενικά μισώ την υγρασία. Ομορφαίνει το τοπίο για μένα. 

Στο βίντεο είναι σαν ψήνει και ο γείτονας ταυτόχρονα 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, sakis13 είπε:

Ολυμπος!!Το μονο βουνο μας που εχει ακομα αξιολογη χιονοστρωση...

321483898_1898494233843130_4917879522965284718_n.jpg

αλοιμονο αν δεν ειχε εστω εκει πανω. μιλαμε για υψομετρο 2500+... αν και λογικα το στρωσιμο ειναι 2600 + ισως

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Δεν περιγράφω άλλο....

FB_IMG_1672094471820.jpg

Αυτη ειναι δορυφορικη απο το 2002.Φαινεται ευκολα η μουφα αν δεις το λιγοστο χιονι στη λιμνη erie σε περιοχες πιυ θαφτηκαν  

http://www.physicalgeography.net/fundamentals/8f.html

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11.5 - 12.5 ακομα η γειτονια μες.στη μαυρη νυχτα....δεν λεει ουτε να κρυωσει πια....11.8 στο μπαλκονι λεει ο δικος μου

Ο πιο ζεστος κ ανυδρος χειμωνας που θυμαμαι απτο 2006-2007 κ μετα....και ξαναλεω τοτε τουλαχιστον εκανε εκεινο το μαγικο 4-11-2006 χιονια μεχρι τις βαρκες και στρωσιμο πετσα απτα 150 μ εντος λεκανοπεδιου....

Φετος δεν μπορει να συννεφιασει και.να βρεξει καν!!!! Δεν μπορει το παλικαρι που ελεγε κ ο Αγγελος....

Εντωμεταξυ δεν ξερω αν βλεπετε διαγραμματα φευγει μαλλον ολος ο Γεναρης με λιακαδες και ζεστες....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

https://worldview.earthdata.nasa.gov/?v=-128.38308052167346,17.068673323700693,-82.56145666036586,94.13761320238852&t=2022-12-24-T23%3A03%3A18Z.

Εδω η δορυφορική στην Αμερική. Στην πραγματικότητα έχει.ακομα περισσότερο χιόνι από την ποσταρισμενη του 2002.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα ... Χρόνια πολλά στους Στέφανους του φόρουμ.....(χιχι)

Λοιπόν πολύ ομίχλη πάλι τώρα αλλά οι ελάχιστες έχουν τσιμπήσει αρκετά ...μια χαρά δλδ αφού δεν υπάρχει χιονακι ...εικόνα από το σπίτι 

1364420201_image(7).thumb.jpg.85f1e5abfc8cde835b16b6f247f81871.jpg

Στον Σταυρό Θεσσαλονίκης που περνάω τις γιορτές  η ομίχλη σπάνια μπαίνει μέσα στο Χωριό ...κάθεται ελάχιστα χλμ εξω

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παρατηρώ από περιέργεια τις μέσες μηνιαίες θερμοκρασίες Δεκεμβρίου στη νότια χώρα ως τώρα. Τοπικά η απλή μέση αγγίζει τους 18 βαθμούς βλέπω στο Καστελόριζο και διάφορες περιοχές είναι πάνω από 17. Δεν υπάρχει προηγούμενο στην Ευρώπη για Δεκέμβριο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, freeze είπε:

Καλημέρα ... Χρόνια πολλά στους Στέφανους του φόρουμ.....(χιχι)

Λοιπόν πολύ ομίχλη πάλι τώρα αλλά οι ελάχιστες έχουν τσιμπήσει αρκετά ...μια χαρά δλδ αφού δεν υπάρχει χιονακι ...εικόνα από το σπίτι 

1364420201_image(7).thumb.jpg.85f1e5abfc8cde835b16b6f247f81871.jpg

Στον Σταυρό Θεσσαλονίκης που περνάω τις γιορτές  η ομίχλη σπάνια μπαίνει μέσα στο Χωριό ...κάθεται ελάχιστα χλμ εξω

 

Χρόνια πολλά φίλε μου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βόλτα στην Αρβανίτσα για Πρωτομαγιά!Περα απο την πλάκα ειναι μια ανάσα εστω και με αυτες τις αντίξοες καιρικες  συνθηκες.

20221227_113652.jpg

20221227_113543.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επέστρεψαν τα 20άρια στην Ελλάδα βλέπω ήδη στα νότια ενώ μέγιστη Αττικής ως τώρα κοντά στους 19 στο Χαροκόπειο...

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ενδεικτικό του πόσο πρωτόγνωρη είναι η κατάσταση βλέπω οτι η Παλαιόχωρα ΕΑΑ σημειώνει 19 από τις 27 μέρες του Δεκεμβρίου ως τώρα θερμοκρασίες άνω των 20 βαθμών...

Πρέπει να έχει σπάσει κάθε ρεκόρ ημερών με 20άρια Δεκεμβρίου από τότε που υπάρχουν μετρήσεις όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και σε ολόκληρη την Ευρώπη. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το πιάσαμε και σήμερα τα χιονακι μας στο καταφύγιο της Οίτης(1200μ)όπου απομένει ακόμη στα σκιερά μέρη ,σε τραγική κατάσταση τα Βαρδούσια.Παντως είχε φοβερή διαύγεια η ατμόσφαιρα,ότι πρέπει για εξόρμηση 

IMG_20221227_104517.jpg

IMG_20221227_102633.jpg

Επεξεργάστηκε από dimitris27
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19άρι έπιασε και ο αυτόματος στο Θησείο. Πλέον δίνω πάνω από 70% πιθανότητα να σπάσει το ρεκόρ θερμότερου Δεκεμβρίου στο κέντρο της Αθήνας από τον 19ο αιώνα.  

19.5 ως τώρα μέγιστη Αττικής στο Μοσχάτο ΕΑΑ

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

19άρι έπιασε και ο αυτόματος στο Θησείο. Πλέον δίνω πάνω από 70% πιθανότητα να σπάσει το ρεκόρ θερμότερου Δεκεμβρίου στο κέντρο της Αθήνας από τον 19ο αιώνα.  

19.5 ως τώρα μέγιστη Αττικής στο Μοσχάτο ΕΑΑ

Είναι μεγάλο ντέρμπι με 1960, σήμερα έχεις και 11 στα 850 ενω 29,30,31 θα παίζεις στο 2-3...στις ελάχιστες μεγάλο ντέρμπι με 2020...συνολικά όμως ο μήνας μαλλον θα κάνει ρεκορ αφού θα κινείται κοντά στο ρεκόρ σε μέγιστες και ελάχιστες...το 14.3 είναι πιθανό πλεον

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, KapelosG said:

Είναι μεγάλο ντέρμπι με 1960, σήμερα έχεις και 11 στα 850 ενω 29,30,31 θα παίζεις στο 2-3...στις ελάχιστες μεγάλο ντέρμπι με 2020...συνολικά όμως ο μήνας με αφού θα κινείται κοντά στο ρεκόρ σε μέγιστες και ελάχιστες ίσως κάνει το 14.3

Σωστά!

Στην υπόλοιπη Αττική όμως πρέπει να έχουμε ξεφύγει πάρα πολύ. Φυσικά δε ξέρουμε τι μπορεί να έκαναν το 1960 οι συγκεκριμένες περιοχές αλλά οι τιμές είναι απόλυτα εντυπωσιακές. Η υψηλότερη μέση μέγιστη που βρίσκω ως σήμερα είναι 18.4 βαθμοί στο Μοσχάτο ΕΑΑ , η υψηλότερη μέση ελάχιστη 13.3 στον Davis του Γκόλφ της Γλυφάδας και 15.5 η υψηλότερη μέση μηνιαία επίσης Γλυφάδα...

Είναι πραγματικά πρωτόγνωρες τιμές. Δεν τις έχουμε ξαναδεί Αττική Δεκέμβριο, από όσα ξέρουμε τουλάχιστον...

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Σωστά!

Στην υπόλοιπη Αττική όμως πρέπει να έχουμε ξεφύγει πάρα πολύ. Φυσικά δε ξέρουμε τι μπορεί να έκαναν το 1960 οι συγκεκριμένες περιοχές αλλά οι τιμές είναι απόλυτα εντυπωσιακές. Η υψηλότερη μέση μέγιστη που βρίσκω ως σήμερα είναι 18.4 βαθμοί στο Μοσχάτο ΕΑΑ , η υψηλότερη μέση ελάχιστη 13.3 στον Davis του Γκόλφ της Γλυφάδας και 15.5 η υψηλότερη μέση μηνιαία επίσης Γλυφάδα...

Είναι πραγματικά πρωτόγνωρες τιμές. Δεν τις έχουμε ξαναδεί Αττική Δεκέμβριο, από όσα ξέρουμε τουλάχιστον...

Πιθανότατα σε μέγιστες και τότε να χαμε 18αρια...αλλά συνδυασμός μέγιστες και ελάχιστες τόσο ψηλά δεν είχε...άλλη Αθήνα θα μου πεις τότε ειδικά στις ελάχιστες λόγω δόμησης, αλλά οι μέγιστες νομίζω σε οποιαδήποτε Αθήνα του παρελθόντος θα ταν στο ρεκόρ 

Έχω ξαναπεί αυτό που θα θελα εγώ καιρικά αν μπορούσα να γυρίσω τον χρόνο πίσω θα ταν να δω τι συνθήκες θα έδινε ο εκάστοτε μηνας με τα συστήματα που είχε σε παλαιότερη εποχή...πιστεύω μήνες ακραίο θερμοι του 2010+ θα ταν απλά ζεστοι

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και το Θησείο συνεχίζει την ανηφόρα. 19.2 βλέπω τώρα στην ανανέωση

Μέγιστη Ελλάδας ως τώρα βλέπω 21 σε Καλαμάτα ΕΑΑ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@KapelosG μια και τα έχεις πρόχειρα μπορείς να μου πόσο περίπου είχε η Καλαμάτα στα 850 στις 21 και 22 Δεκεμβρίου?

Προσπαθώ να καταλάβω αν θα μπορέσει να διατηρήσει το 20.0 μέση μέγιστη Δεκεμβρίου που έχει ως σήμερα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...