Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε, ρε τι έχει να γίνει τις επόμενες εβδομάδες στο forum...Θερίζει η ρουφιάνα η καιρική πρέζα. Μόνο με πανελλαδικό σωζόμαστε.

Απεξάρτηση τώρα γιατί προβλέπεται δύσκολη συνέχεια. Αφήστε τα 18αρια και πάμε για ύπνο.

 

 

jack-nicholson-anger-management.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, snow_evia είπε:

Θα είναι Μάρτης και θα λέμε:νταξει χάλασε για τα κοντινά αλλά έφτιαξε για τις 400 ώρες😂😂

Μην ξεχναμε τους παγετους αρχες Μαη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, geornik είπε:

Το 2007 φαινεται επος μπρος στο φετινο

Μη βιάζεσαι γιατί ένα τσαφ αρκεί για να γραφτεί ιστορία. Το 2007 που λέμε ότι ήταν εντελώς έκτρωμα (που ήταν δλδ), η Θεσσαλονίκη έχασε χιόνι επιπέδου Buffalo (οκ....λέμε τώρα) όταν τα μοντέλα έδειχναν κόλαση χιονιού μέχρι 60 ώρες πριν. Και τώρα μπορεί να γίνει το ίδιο για κάποια περιοχή στη χώρα μας. Δλδ το μπαμ. Μια και μοναδική φορά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μετα απο ενα αδιαφορο,ζεστο και ανομβρο φθινοπωρο τουλαχιστον για την περιοχη μου,ακολουθησε και ενα αθλιος Δεκεμβριος τοσο υετικα οσο και θερμοκρασιακα..Ολα δειχνουν οτι θα χαθει και το πρωτο δεκαημερο του Γεναρη με συνοπτικες διαδικασιες..Τετοιο εκτρωμα καιρικο δεν θυμαμαι ξανα στα 42 μου χρονια..

Το μονο που με παρηγορει ειναι οτι δυσκολα θα ξαναζησουμε κατι αναλογο στο μελλον...Θελω να ελπιζω τουλαχιστον..Γιατι εαν το φετινο χαλι εχει συνεχεια και τα επομενα χρονια με καποια σχετικη συνεπεια τοτε βοηθα Παναγια...

Οπως και να χει υπομονη...Για μενα η χρονια εχει καει..Οποτε οτι ερθει θα το απολαυσω...Εχουν ηδη καει 4.5 μηνες βαζω μεσα και το πρωτο δεκαημερο του Γεναρη οποτε ποσο χειροτερα να εξελιχθει η ολη φαση...

Το χω ριξει στην πλακα αφενος για να κοροιδευω τον εαυτο μου και αφετερου για να μην αλλαξω χομπι..Γιατι εαν κατσω ν ασχοληθω σοβαρα με αυτο που συμβαινει μαλλον θα πρεπει να ξεχασω τον καιρο..Οπως μας ξεχασε και αυτος..Παλι καλα που υπαρχει ο συνδετικος κρικος που λεγεται weather club..Τουλαχιστον μπορουμε δημοσια να εξωτερικευουμε την ανωμαλια μας...

Καλο βραδυ φιλαρακια..Και μην ξεχνατε..Δυο πραγματα..

Η υπομονη ειναι αρετη..

Και να μην στεναχωριεσται για πραγματα που δεν μπορειτε ν αλλαξετε..Και αυτο ειναι το ωραιο στον καιρο..Ευτυχως που δεν τον ελεγχουμε...Ροδα ειναι και γυριζει...

Καληνυχτες!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, menidi είπε:

Μη βιάζεσαι γιατί ένα τσαφ αρκεί για να γραφτεί ιστορία. Το 2007 που λέμε ότι ήταν εντελώς έκτρωμα (που ήταν δλδ), η Θεσσαλονίκη έχασε χιόνι επιπέδου Buffalo (οκ....λέμε τώρα) όταν τα μοντέλα έδειχναν κόλαση χιονιού μέχρι 60 ώρες πριν. Και τώρα μπορεί να γίνει το ίδιο για κάποια περιοχή στη χώρα μας. Δλδ το μπαμ. Μια και μοναδική φορά.

Όχι ήταν τον Δεκέμβριο του 07 αυτό...το έκτρωμα χειμώνας ήταν το 06-07

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, Clapsanto είπε:

Τα ανσαμπλ ευρωαπιου χαλασαν για 7 του μηνα,, για μενα τελείωσε αυτο μετα απο τα ανσαμπλ του ευρωπαιου.....Αλλά έφτιαξαν για 9 με 11 αρκετα με αρκετα ανσαμπλ να είναι κάτω από 0 

Δυστυχώς από τη στιγμή που μπαίνουμε στην  λογική αυτήν είναι χαμένο πριν καν ξεκινήσει..... όσο και να φτιάχνουν για το μετά όταν χαλάνε για κάτι που υποψιαζόντουσαν για πιο κοντά είναι η αρχή της θεωρία ζήσε Μάη.... καλά κρασά δηλαδή...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Δυστυχώς από τη στιγμή που μπαίνουμε στην  λογική αυτήν είναι χαμένο πριν καν ξεκινήσει..... όσο και να φτιάχνουν για το μετά όταν χαλάνε για κάτι που υποψιαζόντουσαν για πιο κοντά είναι η αρχή της θεωρία ζήσε Μάη.... καλά κρασά δηλαδή...

Αυτό ακριβώς Σωτήρη ....είχαμε μια ευκαιρία να φτιάξει νωρις ωραιο σκηνικό με Σκανδιναβίκο και καταστρέφεται 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Όχι ήταν τον Δεκέμβριο του 07 αυτό...το έκτρωμα χειμώνας ήταν το 06-07

Πάντως και το 2007 2008 για δω δε θυμάμαι τιοοτα καλο όλο κατι χαζομάρες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Όχι ήταν τον Δεκέμβριο του 07 αυτό...το έκτρωμα χειμώνας ήταν το 06-07

Το 06-07 ήταν επικό. Ούτε πάχνη δεν είχα δει όπως ανέφερα πρόσφατα σε άλλο θέμα. Φέτος είδα τουλάχιστον 😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

ECM1-240.GIF?27-0

 

Τι θέλει αυτή η εικόνα για να γίνει τέλεια?  Μικρότερα ατλαντικά χμαηλά, πλήρη αποκοπή, και ένωση των 2 αντικυκλώνων με κέντρο την Ισλανδία και προέκταση στην😉

%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CF%87%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B3%CF%81%CE%BF%CE%B9%CE%BB%CE%B1%CE%BD%CE%B4%CE%AF%CE%B1%CF%82-104144791.jpg

 

Και όλα θα ππάρουν τον χιονιστερό κεντροβορειοδυτικό δρόμο τους.

max von sydow priest GIF

Απεταξαμην τον γροιλανδικο,Απεταξαμην μιχαηλ

 

Τρεις φορες καθε πρωι πριν το καφεδακι σου  και καθαρισες 

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, bill24 είπε:

Μετα τα ensembles του ευρωπαικου φαινεται πως επιβεβαιωνομαι οταν ειχα μιλησει πριν τα χριστουγεννα για σιγουρη απωλεια ολου του 1ου δεκαημερου του γεναρη.Βεβαια εγω το πηγαινω και ενα βημα παραπανω και λεω πως και οι πρωτες μερες του 2ου δεκαημερου δεν προκειται να φερουν κατι αξιολογο.Καποια στιγμη ειχα μιλησει με ενα παιδι απο τον βολο και του ειχα πει πριν δεις το χιονι στην πορτα σου καλο θα ηταν να ριξει ενα χιονι στην πορταρια μπας και ανεβεις και χιονιστεις,και μου απαντα καθε χρονο ριχνει στην πορταρια τι να κανω εγω θελω στην πορτα μου.ηρθε λοιπον η στιγμη που το χιονι οχι μονο αγνοειται απο την πορταρια αλλά ακομα και απο την κορυφη του πηλιου και φως δεν διαφαινεται.η μονη περιπτωση για να δει κανεις χιονι ειναι πανω απο 2500μ στον ολυμπο.δεν σας συνιστω να πατε φυσικα καθως ειδατε ακομα και απο εμπειρους ορειβατες ποσο στραβα μπορει να πανε τα πραγματα σε προσφατο περιστατικο.Απλα σκεφτειτε πως τετοιες συνθηκες βιωνει ολη η ευρωπη σχεδον...δεν ειναι οτι σε αλλα κρατη γινεται χιονοπανικος και εμεις ειμαστε ο αποδιομπαιος τραγος.αγνοειται ο χειμωνας σε ολη την ευρωπη.ολοκληρη μοσχα και δεν μπορει να πιασει μεσο ορο στα ensembles ουτε -10 στα 850...με αυτην την κατασταση να επικρατει σε τετοια γεωγραφικα πλατη ειναι τουλαχιστον ουτοπικο να περιμενουμε χιονοεισβολη εμεις στην ελλαδα.κοιταω περιοχες οπως η μοσχα ή η σκανδιναβια καθως απο εκει πρεπει πρωτα να παρατηρηθει καποια εστω και στοιχειωδη συσσωρευση ψυχους.Δεν διαφαινεται κατι τετοιο.Αναμενουμε αλλά με σχετικη απαισιοδοξια...

Θεωρίες λενε οτι ελέγχει τον καιρό η ελίτ της Ευρώπης για σπασιμο στο ρωσικό φυσικό αέριο 😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, bill24 είπε:

Μετα τα ensembles του ευρωπαικου φαινεται πως επιβεβαιωνομαι οταν ειχα μιλησει πριν τα χριστουγεννα για σιγουρη απωλεια ολου του 1ου δεκαημερου του γεναρη.Βεβαια εγω το πηγαινω και ενα βημα παραπανω και λεω πως και οι πρωτες μερες του 2ου δεκαημερου δεν προκειται να φερουν κατι αξιολογο.Καποια στιγμη ειχα μιλησει με ενα παιδι απο τον βολο και του ειχα πει πριν δεις το χιονι στην πορτα σου καλο θα ηταν να ριξει ενα χιονι στην πορταρια μπας και ανεβεις και χιονιστεις,και μου απαντα καθε χρονο ριχνει στην πορταρια τι να κανω εγω θελω στην πορτα μου.ηρθε λοιπον η στιγμη που το χιονι οχι μονο αγνοειται απο την πορταρια αλλά ακομα και απο την κορυφη του πηλιου και φως δεν διαφαινεται.η μονη περιπτωση για να δει κανεις χιονι ειναι πανω απο 2500μ στον ολυμπο.δεν σας συνιστω να πατε φυσικα καθως ειδατε ακομα και απο εμπειρους ορειβατες ποσο στραβα μπορει να πανε τα πραγματα σε προσφατο περιστατικο.Απλα σκεφτειτε πως τετοιες συνθηκες βιωνει ολη η ευρωπη σχεδον...δεν ειναι οτι σε αλλα κρατη γινεται χιονοπανικος και εμεις ειμαστε ο αποδιομπαιος τραγος.αγνοειται ο χειμωνας σε ολη την ευρωπη.ολοκληρη μοσχα και δεν μπορει να πιασει μεσο ορο στα ensembles ουτε -10 στα 850...με αυτην την κατασταση να επικρατει σε τετοια γεωγραφικα πλατη ειναι τουλαχιστον ουτοπικο να περιμενουμε χιονοεισβολη εμεις στην ελλαδα.κοιταω περιοχες οπως η μοσχα ή η σκανδιναβια καθως απο εκει πρεπει πρωτα να παρατηρηθει καποια εστω και στοιχειωδη συσσωρευση ψυχους.Δεν διαφαινεται κατι τετοιο.Αναμενουμε αλλά με σχετικη απαισιοδοξια...

καλα δεν ειναι τοσο ακραιο να μην χιονισει πορταρια ενα μηνα τον χειμωνα,  ειναι πολυ σπανιο αλλα συμβαινει, εκτος αυτου φετος παλι καλα το πηλιο εχει δει χιονοπτωσεις (νιφαδες πεσαν και πορταρια). Ο χειροτερος δεκεμβριος που θυμαμαι εγω ηταν αυτος του 2020 που δεν ειχε πεσει ουτε νιφαδα στα 1500, τουλαχιστον τωρα το πηλιο εχει χιονοστρωση 7 μερες απο τα 1100-1200.... Εγω το προβλημα δεν το βλεπω μεμονωμενα στον φετινο δεκεμβριο...και παλιοτερα υπηρχαν τοσο θερμοι μηνες (1960) ..το προβλημα ειναι οτι τετοιου  τυπου μηνες επαναλαμβανονται σε πολυ μικροτερα χρονικα διαστηματα (φλεβαρης 2016, δεκεμβρης 2020,2022), επισης θεωρω λιγο βιαστικο να καψεις και τις πρωτες μερες του δευτερου δεκαημερου αλλα ενταξει μικρη σημασια εχει αν θα κανει κατι 10 γεναρη η 15

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις είδα στον σταθμό ότι ο Μάρτιος ,ο Απρίλιος και ο Νοέμβριος του 2020 έχουν μέχρι σήμερα μικρότερη μέση θερμοκρασία από τον φετινό Δεκέμβρη 🤣🤣🤣 🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Χιών είπε:

Συγγνώμη, το σενάριο 28 τζίφου το είδε κανείς;; 😳😳

gens-13-1-348.png

gens-13-0-348.png

Πραγματικό τέρας,φτάνω το -16 ,ίσως όμως να μην έχει πολλά φαινόμενα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, snow_evia είπε:

Πραγματικό τέρας,φτάνω το -16 ,ίσως όμως να μην έχει πολλά φαινόμενα 

Έτσι όπως το κόβω με βάση και τις ισοβαρείς θα έβγαζε ακραίο aegean effect, δεδομένου και του πόσο ζεστές είναι ακόμα οι θάλασσες φέτος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Έτσι όπως το κόβω με βάση και τις ισοβαρείς θα έβγαζε ακραίο aegean effect, δεδομένου και του πόσο ζεστές είναι ακόμα οι θάλασσες φέτος.

Ναι αλλά με 1040 πίεση ούτε συννεφακι δεν θα μπορεί να βγει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, bill24 είπε:

Μετα τα ensembles του ευρωπαικου φαινεται πως επιβεβαιωνομαι οταν ειχα μιλησει πριν τα χριστουγεννα για σιγουρη απωλεια ολου του 1ου δεκαημερου του γεναρη.Βεβαια εγω το πηγαινω και ενα βημα παραπανω και λεω πως και οι πρωτες μερες του 2ου δεκαημερου δεν προκειται να φερουν κατι αξιολογο.Καποια στιγμη ειχα μιλησει με ενα παιδι απο τον βολο και του ειχα πει πριν δεις το χιονι στην πορτα σου καλο θα ηταν να ριξει ενα χιονι στην πορταρια μπας και ανεβεις και χιονιστεις,και μου απαντα καθε χρονο ριχνει στην πορταρια τι να κανω εγω θελω στην πορτα μου.ηρθε λοιπον η στιγμη που το χιονι οχι μονο αγνοειται απο την πορταρια αλλά ακομα και απο την κορυφη του πηλιου και φως δεν διαφαινεται.η μονη περιπτωση για να δει κανεις χιονι ειναι πανω απο 2500μ στον ολυμπο.δεν σας συνιστω να πατε φυσικα καθως ειδατε ακομα και απο εμπειρους ορειβατες ποσο στραβα μπορει να πανε τα πραγματα σε προσφατο περιστατικο.Απλα σκεφτειτε πως τετοιες συνθηκες βιωνει ολη η ευρωπη σχεδον...δεν ειναι οτι σε αλλα κρατη γινεται χιονοπανικος και εμεις ειμαστε ο αποδιομπαιος τραγος.αγνοειται ο χειμωνας σε ολη την ευρωπη.ολοκληρη μοσχα και δεν μπορει να πιασει μεσο ορο στα ensembles ουτε -10 στα 850...με αυτην την κατασταση να επικρατει σε τετοια γεωγραφικα πλατη ειναι τουλαχιστον ουτοπικο να περιμενουμε χιονοεισβολη εμεις στην ελλαδα.κοιταω περιοχες οπως η μοσχα ή η σκανδιναβια καθως απο εκει πρεπει πρωτα να παρατηρηθει καποια εστω και στοιχειωδη συσσωρευση ψυχους.Δεν διαφαινεται κατι τετοιο.Αναμενουμε αλλά με σχετικη απαισιοδοξια...

Το θεμα ειναι η κυκλοφορια και οχι το ψυχος! Με την καταλληλη κυκλοφορια κατεβαινει και στα ξαφνικα ψυχος παντου. Σαν να μου λες οτι αμα δεν εχει -10 στη μοσχα δεν υπαρχουν χιονια στην Ελλαδα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, snow_evia είπε:

Ναι αλλά με 1040 πίεση ούτε συννεφακι δεν θα μπορεί να βγει

Δεν νομίζω να έχει σχέση η πίεση αφ'εαυτής, εφόσον υπάρχει καλή διάταξη. Η διαφορά πίεσης είναι το θέμα, και στην παραπάνω διάταξη υπάρχει. Άλλωστε και στο meteociel βγάζει κανονικά υετό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Δεν νομίζω να έχει σχέση η πίεση αφ'εαυτής, εφόσον υπάρχει καλή διάταξη. Η διαφορά πίεσης είναι το θέμα, και στην παραπάνω διάταξη υπάρχει. Άλλωστε και στο meteociel βγάζει κανονικά υετό.

Μα για Αττική η διάταξη αυτή δεν είναι καλή,αυτή είναι ότι πρέπει για Εύβοια Κυκλάδες και Κρήτη,κάτι σαν τον Φίλιππο σκεψου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...