Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, INUIT είπε:

9 στις 10 φορες ξυστα περνανε φιλε 🙂 γι αυτο τα κυνηγαμε με μανια!!! ..........στο ακρωτηρι της βαλκανικης 

Το ξέρω κάθε χρόνο τα ίδια ξενύχτια βγαίνω για ποτό και κοιτάω 18αρι και διάγραμμα στης 2.30 😭🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ένα μικρό χαμηλακι που μπήκε στον τζιφο τα χάλασε όλα. Βέβαια αυτό είναι μακριά αυτή την στιγμή. Πατως κάθε δυτικός χιονιάς που έχει χαθεί με αυτόν τον τρόπο χάνεται.

Δεν θα ησυχάσω μέχρι να βγει η διάταξη που μπορεί να βγάλει την ισχυρότερη δυνατή χιονόπτωση, που συνδυάζει όλους τους τύπους ανωμεταφοράς.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, [weathermaniac] said:

Ένα μικρό χαμηλακι που μπήκε στον τζιφο τα χάλασε όλα. Βέβαια αυτό είναι μακριά αυτή την στιγμή. Πατως κάθε δυτικός χιονιάς που έχει χαθεί με αυτόν τον τρόπο χάνεται.

Στη Λάρισα δεν εισαι τωρα?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Ένα μικρό χαμηλακι που μπήκε στον τζιφο τα χάλασε όλα. Βέβαια αυτό είναι μακριά αυτή την στιγμή. Πατως κάθε δυτικός χιονιάς που έχει χαθεί με αυτόν τον τρόπο χάνεται.

Λοιπόν, επειδή σε πάω με χίλια και έτσι και αλλιώς εγώ δεν χιονιζομαι με τέτοια διάταξη, σου εύχομαι τα αυριανά να σου φέρουν δυτικό Κόγκα. Μετά θα μας κάτσει και εμάς. Με 1000 ρε φίλε να σου βγει. Γιατί όλοι έχουμε δικαίωμα στην χαρά του χιονιού. Τύχη είναι και μακάρι να σου κάτσει. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, BrainA είπε:

Στη Λάρισα δεν εισαι τωρα?

Ναι. Αλλά τα ΚΤΕΛ πάντα είναι λύση. 

 

Σε κάθε περίπτωση το "επικο" σενάριο του τζιφου βγάζει καταπιωνα. Επικό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Και δεν είναι θέμα ότι δεν θέλω να χιονίσει στα Γιάννενα. Είναι θέμα κυνηγιού. Όπως και ο Βαγγέλης κυνηγάει τον Αυλώνα να φτάσει Ιταλία δεν το κάνει από μίσος για μια περιοχή έτσι και εγώ και όλοι μας. Δυστυχώς δεν έρχεται ένα πράγμα σαν το Μπάφαλο να μας σαρώσει να τελειώνουμε. Χαχα 

Καλά και στο μπαφαλο εκεί στην πόλη ρίχνει καλά και όλοι οι άλλοι ψιχουλα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αγαπητοί συνφορουμιτες, αν θέλετε τη γνώμη μου, θεωρώ ότι δεν υπάρχουν αδικημένες περιοχές όταν μιλάμε για μια περίοδο 15-20 ετών που έχει να συμβεί ένα φαινόμενο, πχ μεγάλος χιονιάς, δυνατός παγετός ή και μεγάλος καύσωνας. 

Αυτό λέγεται "κλίμα μιας περιοχής"

Μην κοιτάτε εμάς που παρακολουθούμε και την παραμικρή λεπτομέρεια με τον καιρό. Στην πραγματικότητα, κάθε περιοχή παίρνει αυτό που της "ταιριάζει" με βάση τη γεωγραφική της θέση. 

Πόσα χρόνια έχει η Αθήνα να πέσει στο -4? Από το 2008. Γιατί;;;;; Άντε να δεχθώ ότι θα έπρεπε να έχει πέσει 1 φορά ακόμα και οκ... είναι  αδικημένη. Πόσες φορές είχε ολικό παγετο; Μόνο 1 φορά/80 χρόνια. 

Είναι αδικημένη; Όχι. Για αυτό και έχει τα δέντρα που της ταιριάζουν. Κι ας ρίχνει χιόνι αρκετό ενίοτε. Η Τ δεν πέφτει πολύ χαμηλά.

Τα Γιάννενα γιατί δεν έχουν  ελιές; Γιατί έχουν συνέχεια παγετούς. Είναι όμως τέτοια η θέση τους που δεν ευνοείται το χιόνι , το οποίο συνήθως έρχεται από ΒΑ , όπως και να το κάνουμε. 

Αδικία λοιπόν είναι όταν έχει να εμφανιστεί ένα φαινόμενο κάποια χρόνια ναι. Αλλά όταν σε βάθος χρόνου εμφανίζεται λίγες φορές, τότε δεν μιλάμε για αδικία, αλλά απλά ...για το κλίμα μιας περιοχής. 

ΦΥΣΙΚΆ σε όλα αυτά πρέπει να υπολογίσουμε και την αλλαγή του κλίματος. Ασχέτως αν λαμβάνει χώρα λόγω ανθρωπογενους παρέμβασης ή όχι. Από αυτή την άποψη, συγκρίνοντας το παρόν με το παρελθόν, όλοι ήμαστε αδικημένοι. 

 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ποσες παραλλαγες η διαολεμενη κυκλοφορια...........με αποτελεσμα ιδιο καθε φορα !!!!!!

μειναμε με το 8...9 στο χερι και ζηταμε βελτιωσεις ειτε για κ.β......ειτε για προσηνεμα ....δεν εχω ορεξη να το ψαξω

gfs-1-258.png?12

αντε τωρα εδω....να βρεις αναδιπλωση.........

Επεξεργάστηκε από INUIT
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αντε να φυγει αυτη η σιχαμερη χρονια απο πλευρας καιρικου ενδιαφεροντος

Μετραμε αντιστροφα πλεον

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Εντάξει. Αν κάνει 20 χρόνια να κάνει πάνω από 5 πόντο δεν θα είναι αδικία λοιπόν.

22 χρόνια αναμονής για Γιάννενα, 17 για Ήπειρο..

Έτσι ακριβώς Μιχαήλ...αν δεκαετία 70 - 80 έλεγες σε τίποτα παππούδες στα Γιάννενα ότι θα κάνουν 20 χρόνια να δουν στοιχειώδη χιονόστρωση θα σε κοίταζαν σαν να είσαι εξωγήινος. Θέλουμε να το πούμε αδικία; Να το πούμε κλιματική αλλαγή; Η ουσία είναι ότι η δυτική χώρα από Μεσσηνία μέχρι Ηγουμενίτσα δέχεται σημαντικά μειωμένες χιονοπτώσεις σε σχέση με το παρελθόν, τουλάχιστον σε πεδινά - ημιορεινά. Και επειδή βαδίζουμε σε "αχαρτογράφητα νερά" καμιά περιοχή και κανένας δεν μπορεί να είναι σίγουρος για τίποτα για το μέλλον!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, menidi είπε:

Αγαπητοί συνφορουμιτες, αν θέλετε τη γνώμη μου, θεωρώ ότι δεν υπάρχουν αδικημένες περιοχές όταν μιλάμε για μια περίοδο 15-20 ετών που έχει να συμβεί ένα φαινόμενο, πχ μεγάλος χιονιάς, δυνατός παγετός ή και μεγάλος καύσωνας. 

Αυτό λέγεται "κλίμα μιας περιοχής"

Μην κοιτάτε εμάς που παρακολουθούμε και την παραμικρή λεπτομέρεια με τον καιρό. Στην πραγματικότητα, κάθε περιοχή παίρνει αυτό που της "ταιριάζει" με βάση τη γεωγραφική της θέση. 

Πόσα χρόνια έχει η Αθήνα να πέσει στο -4? Από το 2008. Γιατί;;;;; Άντε να δεχθώ ότι θα έπρεπε να έχει πέσει 1 φορά ακόμα και οκ... είναι  αδικημένη. Πόσες φορές είχε ολικό παγετο; Μόνο 1 φορά/80 χρόνια. 

Είναι αδικημένη; Όχι. Για αυτό και έχει τα δέντρα που της ταιριάζουν. Κι ας ρίχνει χιόνι αρκετό ενίοτε. Η Τ δεν πέφτει πολύ χαμηλά.

Τα Γιάννενα γιατί δεν έχουν  ελιές; Γιατί έχουν συνέχεια παγετούς. Είναι όμως τέτοια η θέση τους που δεν ευνοείται το χιόνι , το οποίο συνήθως έρχεται από ΒΑ , όπως και να το κάνουμε. 

Αδικία λοιπόν είναι όταν έχει να εμφανιστεί ένα φαινόμενο κάποια χρόνια ναι. Αλλά όταν σε βάθος χρόνου εμφανίζεται λίγες φορές, τότε δεν μιλάμε για αδικία, αλλά απλά ...για το κλίμα μιας περιοχής. 

 

Εδω περισσοτερο εχει να κανει η με προσυνεμο χιονια συνηθως απο βολο και κατω η με κεντροβορειο που συνηθως χιονιζονται τα Γιαννενα - Θεσσαλονικη - Λαρισσα κλπ.

 

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, theodors3 είπε:

εχει και σεναρια με καλη θεση αζορικου στις 150 ωρες για κατεβασια σε πρωτο χρονο!

δωστε μας κουραγιο οσοι αντεχετε  🥶 ,,,,,γιατι η βουβαμαρα στο φορουμ....φωναζει  !!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, Μεσσήνιος είπε:

Έτσι ακριβώς Μιχαήλ...αν δεκαετία 70 - 80 έλεγες σε τίποτα παππούδες στα Γιάννενα ότι θα κάνουν 20 χρόνια να δουν στοιχειώδη χιονόστρωση θα σε κοίταζαν σαν να είσαι εξωγήινος. Θέλουμε να το πούμε αδικία; Να το πούμε κλιματική αλλαγή; Η ουσία είναι ότι η δυτική χώρα από Μεσσηνία μέχρι Ηγουμενίτσα δέχεται σημαντικά μειωμένες χιονοπτώσεις σε σχέση με το παρελθόν, τουλάχιστον σε πεδινά - ημιορεινά. Και επειδή βαδίζουμε σε "αχαρτογράφητα νερά" καμιά περιοχή και κανένας δεν μπορεί να είναι σίγουρος για τίποτα για το μέλλον!

εε καλα οχι και 20 χρονια να κανει στοιχειωδη χιονοστρωση γιαννενα αχαχαχαχ απλα δεν χιονιζει με τον τροπο που λεει ο μιχαηλ...γιατι απο το 2010 και επειτα στα γιαννενα εχει κανει 4 20ποντα+, και απειρες πασπαλες και μικρες χιονοστωσεις μεχρι 5 εκ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, Μεσσήνιος είπε:

Έτσι ακριβώς Μιχαήλ...αν δεκαετία 70 - 80 έλεγες σε τίποτα παππούδες στα Γιάννενα ότι θα κάνουν 20 χρόνια να δουν στοιχειώδη χιονόστρωση θα σε κοίταζαν σαν να είσαι εξωγήινος. Θέλουμε να το πούμε αδικία; Να το πούμε κλιματική αλλαγή; Η ουσία είναι ότι η δυτική χώρα από Μεσσηνία μέχρι Ηγουμενίτσα δέχεται σημαντικά μειωμένες χιονοπτώσεις σε σχέση με το παρελθόν, τουλάχιστον σε πεδινά - ημιορεινά. Και επειδή βαδίζουμε σε "αχαρτογράφητα νερά" καμιά περιοχή και κανένας δεν μπορεί να είναι σίγουρος για τίποτα για το μέλλον!

Πες μας σε παρακαλώ πεδινή περιοχή στη Μεσσηνία που δέχεται χιονοπτώσεις και είναι τώρα αδικημενη. Εχω τρομερη περιέργεια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, menidi είπε:

Αγαπητοί συνφορουμιτες, αν θέλετε τη γνώμη μου, θεωρώ ότι δεν υπάρχουν αδικημένες περιοχές όταν μιλάμε για μια περίοδο 15-20 ετών που έχει να συμβεί ένα φαινόμενο, πχ μεγάλος χιονιάς, δυνατός παγετός ή και μεγάλος καύσωνας. 

Αυτό λέγεται "κλίμα μιας περιοχής"

Μην κοιτάτε εμάς που παρακολουθούμε και την παραμικρή λεπτομέρεια με τον καιρό. Στην πραγματικότητα, κάθε περιοχή παίρνει αυτό που της "ταιριάζει" με βάση τη γεωγραφική της θέση. 

Πόσα χρόνια έχει η Αθήνα να πέσει στο -4? Από το 2008. Γιατί;;;;; Άντε να δεχθώ ότι θα έπρεπε να έχει πέσει 1 φορά ακόμα και οκ... είναι  αδικημένη. Πόσες φορές είχε ολικό παγετο; Μόνο 1 φορά/80 χρόνια. 

Είναι αδικημένη; Όχι. Για αυτό και έχει τα δέντρα που της ταιριάζουν. Κι ας ρίχνει χιόνι αρκετό ενίοτε. Η Τ δεν πέφτει πολύ χαμηλά.

Τα Γιάννενα γιατί δεν έχουν  ελιές; Γιατί έχουν συνέχεια παγετούς. Είναι όμως τέτοια η θέση τους που δεν ευνοείται το χιόνι , το οποίο συνήθως έρχεται από ΒΑ , όπως και να το κάνουμε. 

Αδικία λοιπόν είναι όταν έχει να εμφανιστεί ένα φαινόμενο κάποια χρόνια ναι. Αλλά όταν σε βάθος χρόνου εμφανίζεται λίγες φορές, τότε δεν μιλάμε για αδικία, αλλά απλά ...για το κλίμα μιας περιοχής. 

ΦΥΣΙΚΆ σε όλα αυτά πρέπει να υπολογίσουμε και την αλλαγή του κλίματος. Ασχέτως αν λαμβάνει χώρα λόγω ανθρωπογενους παρέμβασης ή όχι. Από αυτή την άποψη, συγκρίνοντας το παρόν με το παρελθόν, όλοι ήμαστε αδικημένοι. 

 

Όταν σε 15-20 χρόνια διαμορφώνεται μια κατάσταση σε μια περιοχή που δεν έχει παρατηρηθεί στο παρελθόν σε τόσο μεγάλη έκταση, αυτό μπορείς να το πεις "διαταραγμένο κλίμα μιας περιοχής" ή "αρχή μιας νέας εφιαλτικής (σε περίπτωση μείωσης των χιονοπτώσεων) κλιματικής πραγματικότητας".

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μπορούν τα Γιάννενα να φτάσουν με χιόνια δυτικών σε επίπεδα χιονοστρωσης που είχαν στη Αριάδνη;;Μου φαίνεται λίγο δύσκολο κυρίως για τις Τ.Με δυτικό ρεύμα λογικά θα εκτοξεύονται οι Τ με το που κόβουν τα φαινόμενα και θα τα λασπωνει τα χιόνια που έχει ρίξει,.Καπως έτσι το έχω στο μυαλό μου.Παντως Για υψόμετρα  μεγαλύτερα των 700μ πρέπει σίγουρα να είναι η καλύτερη δυνατή χιονοδιαταξη(Ηπείρου).Για τα Γιάννενα οριακό μου φαίνεται...Ίσως οι νυφίτσες να δίνουν τα μεγαλύτερα υψοι χιονιού στη πόλη.

Τίποτα ουσίας στα 12αρια...Να δούμε πότε θα ξυπνήσει ο καιρός φέτος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Snow sick είπε:

Πες μας σε παρακαλώ πεδινή περιοχή στη Μεσσηνία που δέχεται χιονοπτώσεις και είναι τώρα αδικημενη. Εχω τρομερη περιέργεια 

Δε θα σου πω γιατί διακρίνω μια ειρωνεία στην ερώτηση. Αν παρατήρησες μιλάω για πεδινά - ημιορεινά. Μπορεί στο επίπεδο της θάλασσας (ενδεικτικά) να βάλει μια πέτσα, στα 200 μ. 20 πόντους, στα 600 μ.  μισό μέτρο κλπ. Και ναι τηρουμένων των αναλογιών έχουν μειωθεί οι χιονοπτώσεις και σε συχνότητα και σε ποσότητα στην περιοχή μου τα τελευταία χρόνια σε σχέση με παρελθόν.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

48 λεπτά πριν, Μεσσήνιος είπε:

Έτσι ακριβώς Μιχαήλ...αν δεκαετία 70 - 80 έλεγες σε τίποτα παππούδες στα Γιάννενα ότι θα κάνουν 20 χρόνια να δουν στοιχειώδη χιονόστρωση θα σε κοίταζαν σαν να είσαι εξωγήινος. Θέλουμε να το πούμε αδικία; Να το πούμε κλιματική αλλαγή; Η ουσία είναι ότι η δυτική χώρα από Μεσσηνία μέχρι Ηγουμενίτσα δέχεται σημαντικά μειωμένες χιονοπτώσεις σε σχέση με το παρελθόν, τουλάχιστον σε πεδινά - ημιορεινά. Και επειδή βαδίζουμε σε "αχαρτογράφητα νερά" καμιά περιοχή και κανένας δεν μπορεί να είναι σίγουρος για τίποτα για το μέλλον!

Αλήθεια, το έχω αναρωτηθεί πολλές φορές... Δυτική πεδινη Πελοπόννησο (Πχ Καλαμάτα, κυπαρίσσια, πυργο) έχει κάνει ποτέ αξιόλογη χιονόπτωση? Ποτέ ήταν η τελευταία? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Χρηστος είπε:

Αλήθεια, το έχω αναρωτηθεί πολλές φορές... Δυτική πεδινη Πελοπόννησο (Πχ Καλαμάτα, κυπαρίσσια, πυργο) έχει κάνει ποτέ αξιόλογη χιονόπτωση? Ποτέ ήταν η τελευταία? 

Η Καλαμάτα γενικά είναι δύσκολη στο χιόνι σε σύγκριση με Κυπαρίσσια - Πύλο. Πολύ καλά χιόνισε δεκαετία του 60 και Μάρτη 87 και άλλες φορές (δεκαετία 90- 2000) για τις οποίες δε γνωρίζω ακριβώς λεπτομέρειες (ειδικά για δυτική Μεσσηνία) γιατί δε μένω μόνιμα κάτω. Γενικά όμως τα παραθαλάσσια της Μεσσηνίας είναι πολύ δύσκολο να δουν ολική χιονόστρωση πάνω από 10-15 πόντους.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Μεσσήνιος είπε:

Η Καλαμάτα γενικά είναι δύσκολη στο χιόνι σε σύγκριση με Κυπαρίσσια - Πύλο. Πολύ καλά χιόνισε δεκαετία του 60 και Μάρτη 87 και άλλες φορές (δεκαετία 90- 2000) για τις οποίες δε γνωρίζω ακριβώς λεπτομέρειες (ειδικά για δυτική Μεσσηνία) γιατί δε μένω μόνιμα κάτω. Γενικά όμως τα παραθαλάσσια της Μεσσηνίας είναι πολύ δύσκολο να δουν ολική χιονόστρωση πάνω από 10-15 πόντους.

Η Αριάδνη στην δυτική Πελοπόννησο δεν έκανε τίποτα?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...