Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες εύχομαι ο νέος χρόνος να είναι καλύτερος από το 2022 με υγεία, ευτυχία και ευημερία σε σας και τις οικογένειές σας. Καλή πρόοδο στα παιδιά σας. 

Στα καιρικά, υγεία να έχουμε και όλα θα πάνε καλά. 

Τα λέμε το 2023 ομαδάρα!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ήμι ζωνικη μας λένε τα μοντέλα.... Πέρα βρεχει παιδες🤔🤔😡😡καλό φθινοπωρο

Επεξεργάστηκε από thesprotos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, thesprotos είπε:

Ήμι ζωνικη μας λένε τα μοντέλα.... Πέρα βρεχει παιδες🤔🤔😡😡

Ποια ζωνικη ρεε 6αρι τζιφου είδες τι έβγαλε η ζωνικη??

Τεσοα υπέροχη ομιχλώδης βόλτα με το ποδήλατο χρειαζόταν. Θα μας σκάσει όμως και πάλι για να βγει η διάταξη που ψάχνω. Πάνε στα αυριανα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

37 λεπτά πριν, Μεσσήνιος είπε:

Πάτρα έβαλε περίπου 15 πόντους (ίσως και λίγο περισσότερο δεν είμαι σίγουρος) στο κύμα. Πύργο δε θυμάμαι... στην Πύλο είχα δει φωτογραφία με μια πέτσα στην παραλία, Καλαμάτα χιονόνερο το χάσαμε για 1 βαθμό!! Γενικά η Αριάδνη πολύ καλό σύστημα για τα δυτικά, στα μέρη μου όμως ενώ περιμέναμε γενικευμένες χιονοπτώσεις ήταν λίγο επιλεκτική, δηλαδή σε κάποιες περιοχές έριξε καλά, σε κάποιες άλλες λιγότερο...

Πατρα αποκλειεται, ισα ισα που το επιασε σε αμαξια και αυτο μια γλιτσα. Στο Ριο ισως, σιγουρα στο Αιγιο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Ξεχάσατε το το 8-9 δεν υπάρχει πρέπει να γίνουν τερατώδης αλλαγές για να ριτζαρει τόσο β.ανατολικα ο αζορ ο οποίος στα βόρεια άκρα του είναι ασθενικός τα κόκκινα είναι στην βάση οπότε δύσκολο...το μόνο που μας ενδιαφέρει είναι να μην αδειάσει η δεξαμενή της Ρωσίας. 

το χαμηλό της Ισλανδίας με τα γεωδυναμικά που το ακολουθούν με το που φτάσει Σκανδιναβία θα ρουφίξει ότι ψύχος υπάρχει και θα το αποδυναμώσει ....η μόνη ελπίδα μας θα ήταν να κινηθεί ανατολικότερα νοτιοανατολικότερα γρήγορα και να μην στριφογυρνάει στην Ισλανδία...και ταυτόχρονα να ανέβει δυνατά ο αζορικός στην Αγγλία μέχρι Φερόε οπωσδήποτε,,,,,

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Ποια ζωνικη ρεε 6αρι τζιφου είδες τι έβγαλε η ζωνικη??

Τεσοα υπέροχη ομιχλώδης βόλτα με το ποδήλατο χρειαζόταν. Θα μας σκάσει όμως και πάλι για να βγει η διάταξη που ψάχνω. Πάνε στα αυριανα..

Ρε τα βραδινά αυτό λένε... Βροχοχαμηλά της πλάκας... Μας έφαγε ο Ατλαντικος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και φτάνουμε πλέον στο τέλος του χρόνου!!ατομικά εύχομαι στον καθένα μας να είναι γερός να πραγματοποιήσει στόχους και όνειρα να πάρει και να δώσει πολύ αγάπη και γενικά μόνο καλά.Σαν κοινωνια το μόνο που εύχομαι είναι δύναμη κουράγια και πολύ υπομονή γιατί ξέρουμε κατά βάθος ότι και η επόμενη χρονιά δεν θα είναι εύκολη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, Snow sick είπε:

Καλη Χρόνια φίλε μου. Εχω καταγωγή από Καλαμάτα. Δεν υπάρχει καμία ειρωνία. Αποσω γνωρίζω στο κύμα πέτσα έχει βάλει 1 φορά τα τελευταία 50 χρόνια. Απλά ρώτησα γιατί μένεις εκεί και θα γνωρίζεις σίγουρα παραπάνω 

Από τη μία ένας σκληρός προσήνεμος, απ' την άλλη ένας στερημένος δυτικός δε θέλει πολύ να ανάψουν τα αίματα...😅😅 Εννοείται δεν υπάρχει θέμα είναι που είμαστε όλοι στην τσίτα αυτό τον καιρό...εδώ και πολλά χρόνια μένω και εγώ Αθήνα και δε γνωρίζω πολλές λεπτομέρειες. Ξέρω ότι χιόνισε Καλαμάτα και το 2004 (μετεωρολογική βόμβα ή Φλεβάρη δεν είμαι σίγουρος) και το έστρωσε γνωστές επιφάνειες, δεν ξέρω όμως αν έστρωσε στο κύμα. Όπως και Γενάρη του 2006 στο χωριό μου Μάνεση 200 μ. έστρωσε γύρω στους 10-15 πόντους, δεν ξέρω όμως στα σίγουρα τι έκανε Καλαμάτα...καλή χρονιά να έχουμε με υγεία και ας το ρίξει παντού αν γίνεται σε όλη τη Χώρα!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πρέπει να δει κάποιος όλο το κάδρο για να καταλάβει ότι ίσως αυτό το Ατλαντικό χαμηλό χρειαζόταν και ας μην έχει άμεσα αποτελέσματα image.png.f2efc2f2c989cab6f929648a2e96ea98.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Μεσσήνιος είπε:

Από τη μία ένας σκληρός προσήνεμος, απ' την άλλη ένας στερημένος δυτικός δε θέλει πολύ να ανάψουν τα αίματα...😅😅 Εννοείται δεν υπάρχει θέμα είναι που είμαστε όλοι στην τσίτα αυτό τον καιρό...εδώ και πολλά χρόνια μένω και εγώ Αθήνα και δε γνωρίζω πολλές λεπτομέρειες. Ξέρω ότι χιόνισε Καλαμάτα και το 2004 (μετεωρολογική βόμβα ή Φλεβάρη δεν είμαι σίγουρος) και το έστρωσε γνωστές επιφάνειες, δεν ξέρω όμως αν έστρωσε στο κύμα. Όπως και Γενάρη του 2006 στο χωριό μου Μάνεση 200 μ. έστρωσε γύρω στους 10-15 πόντους, δεν ξέρω όμως στα σίγουρα τι έκανε Καλαμάτα...καλή χρονιά να έχουμε με υγεία και ας το ρίξει παντού αν γίνεται σε όλη τη Χώρα!!

Ευχαριστω φίλε μου! Χρόνια πολλά σε όλους παιδιά! Ότι Μα ότι καλύτερο στον καθένα για το 2023!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όσο το κέντρο του αζορικού είναι στον ατλαντικό, οι ελπίδες για τα βόρεια παραμένουν σηκωθεί δεν σηκωθεί ο αζορικός σε πρώτη ή δεύτερη φάση.

ECM1-192.GIF?31-0

 

Όταν δείτε το κέντρο του αζορικού να βρίσκεται σε ηπειρωτικά εδάφη και να μην έχει σηκωθεί ήδη, τότε τα πράγματα είναι τραγικά  όπου δεν υπάρχει καμία απολύτως ελπίδα για να κάνει κάτι. Οπότε το ατλαντικό χαμηλό πρέπει να μπει στην ευρωπαϊκή κυκλοφορία και να κινηθεί νοτιότερα ακόμα κι αν αυτό έχει ως αποτέλεσμα να χαθεί μεγάλο μέρος του κρύου στα ανατολικά. Έστω και λίγο νοτιότερα με μοναδικό σκοπό να μην αφήσει τον αζορικό να αναπτυχθεί στην περιοχή της ιταλίας-γερμανίας-ελβετίας κλπ.

Σε αντίθετη περίπτωση και με το χαμηλό να μην κινείται νοτιότερα με αποτέλεσμα ο αντικυκλώνας να αναπτύσσεται ανατολικότερα χωρίς να σηκώνεται όπως στις παρακάτω εικόνες απλά τελειώνει ο ιανουάριος καιρικά αφού ο αυλώνας καταλήγει στο αιγαίο και ως φυσικό επακόλουθο τέτοιων αυλώνων στη συνέχεια πλακώνει και ο αντικυκλώνας

gens-16-1-138.png

gens-16-1-174.png

gens-16-1-192.png

gens-16-1-228.png

 

Οπότε το ιδανικό είναι να πάμε σε κάτι σαν το παρακάτω και να περιμένουμε κάποια ευκαιρία με την μπλε μπάλα ΒΔ μας και αδιαφορώντας αν είναι ατλαντικής ή όχι προέλευσης

gens-17-1-192.png

gens-17-1-228.png

gens-17-1-264.png

 

gens-17-1-300.png

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σας εύχομαι μια ευτυχισμένη χρονιά, με υγεία για εσάς και τους δικούς σας ανθρώπους. Για το χωρο εδώ,  που εγώ θεωρώ καιρικό μου σπίτι, εύχομαι να συνεχίσουμε να τα λέμε έτσι εποικοδομητικά, και κυρίως χωρίς άχρηστες εντάσεις. Έτσι κι αλλιώς, ότι και να κάνουμε εμείς, ο καιρός θα κάνει αυτό που θέλει. Και πάλι ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Πρέπει να δει κάποιος όλο το κάδρο για να καταλάβει ότι ίσως αυτό το Ατλαντικό χαμηλό χρειαζόταν και ας μην έχει άμεσα αποτελέσματα image.png.f2efc2f2c989cab6f929648a2e96ea98.png

Δυστυχώς με την παραπάνω εικόνα άνετα επακολουθεί και ζωνική κυκλοφορία αφού άνετα κάνει συμπαγή στρόβιλο γύρω από Γροιλανδία-Ισλανδία 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλη χρονια σε ολουσ παιδεσ και σε οσουσ πικραναμε και με οσουσ ηρθαμε απεναντι.Να  εισαστε ολοι καλα  και ναπροσεχετε οι νεωτεροι (ΕΙΔΙΚΑ ΣΗΜΕΡΑ). Καλη χρονια  σε ολουσ

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ή ακόμα καλύτερα σαν αυτό

gens-20-1-240.png

gens-20-1-264.png\

gens-20-1-288.png

gens-20-1-324.png

gens-20-1-348.png

 

 

Που καταλήγει με εκπληκτική θερμοβαθμίδα στην περιοχή ενδιαφέροντος για τη θεσσαλονίκη

gens-20-0-324.png

gens-20-0-348.png

όπου σε ΟΛΑ τα μεγάλα χιόνια της πόλης το κρύο διαγώνια και ΒΔ μας πάντα κατεβαίνει με αυτό τον τρόπο και στα ανατολικότερα παίζουν ακόμα και σε θετικές στα 850

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άντε να ησυχάζουμε λίγο και να χαλαρώσουμε ελπίζοντας τα τρεξίματα από αύριο από την καινούρια χρονιά να είναι πολύ καλύτερα ......ας ευχηθούμε για την νέα χρονιά το κυριότερο.....να έχουμε όλοι την ΥΓΕΙΑ μας εμείς και τα αγαπημένα μας πρόσωπα  και όλα τα άλλα έρχονται...... 🙂για τον καιρό που δεν εξαρτάται από εμάς φυσικά ας ευχηθούμε απλά να επανέλθει στα φυσιολογικά του από το νέο έτος και αν γίνει αυτό όλα θα έρθουν κι εκεί...😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλή χρονιά σε όλα τα παιδιά του φόρουμ!!! Εύχομαι το 2023 υγεία ευτυχία κ χιόνια πολλά σε όλους,μας! 

Υ.Γ. και επιτέλους να δούμε καμιά αλλαγή στα μοντέλα γτ μας έχει ταράξει στην βεροτοκαιρια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν υπάρχει σωτηρία φέτος... Από τον υποτροπικο πήγαμε στον εκτεταμένο αζορικο και τώρα στο ισχυρό Ατλαντικό χαμηλό.... Σα να μας λέει... Ξεχάστε Έλληνες φέτος το χειμωνα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με υγεία , καλή χρονιά να έχετε όλοι σας και να περάσετε καλά, καλή πρωτοχρονιά!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...