Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιστεύω πως πρέπει να κοιτάξουμε οι βόρειοι καλύτερα αυτό στις 8-9 Γενάρη όσο σύντομο και να είναι , με μερικές βελτιώσεις βγάζει πέτσα και γενικά ικανοποιητικό πέρασμα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παντως αν θελετε την γνωμη μου, συμφωνω απολυτα με τον menidi.... Προφανως και δεν υπαρχουν αδικιες στον καιρο, κυριως επειδη ο καιρος δεν χρωσταει σε κανεναν και σε καμια περιοχη, οι καιρικες συνθηκες ειναι κατι ρευστο αλλαζουν συνεχεια, τοσο σε πολυ μικρα χρονικα διαστηματα οσο και σε τεραστια, επομενως αλλαζουν και τα κλιματα. Ενταξει εχει πλακα μεχρι ενα σημειο να κανουμε προσωποποιηση στον καιρο και τους αυλωνες αλλα οταν αρχιζουμε να παιρνουμε προσωπικα γεγονοτα του (τυπου δεν εριξε 20 εκατοστα στα γιαννενα με δυτικο καιρο αλλα με θερμο μετωπο, εστρωσε 5 ποντους βολο και 15 στην λαρισα ενω η λαρισα και περισυ ειχε 15 ποντο) νομιζω οτι καπου εχουμε μπερδευτει. Νομιζω σαν καιροτρελαμενοι, πρεπει να αποδεχτουμε ολοι οτι ο καιρος δεν οριζεται , δεν μπαινει σε πλαισια και πανω απ'ολα οτι η γνωμη μας δεν τον επηρεαζει καθολου....αλλωστε αυτο δεν ειναι που μας ελκυει σε αυτο το χομπι ; Το απροβλεπτο, το αναπαντεχο, η ελπιδα κατι να παει λαθος στην προβλεψη ( η ενιοτε να παει καλα ).... προσωπικα πιστευω οτι αν ο καιρος ειχε σταθερες και δεδομενα δεν θα ημασταν ουτε οι μισοι σε αυτο το φορουμ και σιγουρα δεν θα βλεπαμε και θα αναλυαμε χαρτες οπως οι σημερινοι που πρακτικα δεν δειχνουν τιποτα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το μονο σιγουρο ειναι οτι ο καιρος μας εχει αλλαξει αρδην..Η κλιματικη αλλαγη ειναι γεγονος και τα νουμερα δεν κανουν ποτε λαθος...Μακαρι πριν 30-40 χρονια να υπηρχαν περισσοτεροι σταθμοι...Αλλα ετσι κι αλλιως οι διαφορες ειναι τεραστιες...Μπορει να εχουμε καποιες καλες στιγμες τοπικα...Οπως ο περασμενος Μαρτης στην Αττικη..Η οι δυο συνεχομενες χιονοστρωσεις στην Αθηνα..Αλλα μην ξεχναμε οτι πριν την Μηδεια και την Ελπιδα ειχε να το στρωσει στο κεντρο απο το 2008..Αρα και παλι στο μεσο ορο ειμαστε...

Οπως και να χει χρονο με τον χρονο,η θερμοκρασια αυξανεται, οι μερες υετου μειωνονται...Απλα αυξανονται οι ραγδαιοτητες και τα ακραια φαινομενα οποτε στον ετησιο υετο οι αποκλισεις ακομα δεν ειναι μεγαλες..Οι μερες χιονοπτωσεις ομως εχουν μειωθει δραματικα!!!Μια καλη χρονια η δυο δεν αλλαζουν την εικονα..

Τωρα εαν φταιει η κλιματικη αλλαγη η εαν ολα τα παραπανω ειναι μερος ενος καιρικου φαυλου κυκλου..δεν γνωριζω...Το μονο που ξερω ειναι οτι ο "κακος"μας ο καιρος ολο και μικραινει σε περιοδο...Και ξαναγραφω...Ανεξαρτητα απο το τι πιστευει ο καθεις..Τα νουμερα δεν κανουν ποτε λαθος...

Με το καλο να μπει σε ολους το 2023..Θα τα πουμε για τις ευχες..Υγεια αδερφια..Αμα ειμαστε ορθιοι,ολα τα μπορουμε!!!

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Η Αριάδνη στην δυτική Πελοπόννησο δεν έκανε τίποτα?

Πάτρα έβαλε περίπου 15 πόντους (ίσως και λίγο περισσότερο δεν είμαι σίγουρος) στο κύμα. Πύργο δε θυμάμαι... στην Πύλο είχα δει φωτογραφία με μια πέτσα στην παραλία, Καλαμάτα χιονόνερο το χάσαμε για 1 βαθμό!! Γενικά η Αριάδνη πολύ καλό σύστημα για τα δυτικά, στα μέρη μου όμως ενώ περιμέναμε γενικευμένες χιονοπτώσεις ήταν λίγο επιλεκτική, δηλαδή σε κάποιες περιοχές έριξε καλά, σε κάποιες άλλες λιγότερο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, vorios_polos είπε:

Άντε σιγά σιγα πάμε για το τελευταίο ολοκληρωμένο Ραν αυτής της χρονιάς...

Βαγγέλη πιστεύω , μάλλον αξίζει να ασχοληθείς με την πέτσα 8-9 του μήνα γιατί βλέπω και Ensembles τζιφου και τα κύρια σιγά σιγά εκεί κλείνουν . Ή ψάχνεις το σενάριο του Μιχαήλ με τον τεράστιο αυλωνα ?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Μεσσήνιος είπε:

Πάτρα έβαλε περίπου 15 πόντους (ίσως και λίγο περισσότερο δεν είμαι σίγουρος) στο κύμα. Πύργο δε θυμάμαι... στην Πύλο είχα δει φωτογραφία με μια πέτσα στην παραλία, Καλαμάτα χιονόνερο το χάσαμε για 1 βαθμό!! Γενικά η Αριάδνη πολύ καλό σύστημα για τα δυτικά, στα μέρη μου όμως ενώ περιμέναμε γενικευμένες χιονοπτώσεις ήταν λίγο επιλεκτική, δηλαδή σε κάποιες περιοχές έριξε καλά, σε κάποιες άλλες λιγότερο...

Πιο πολύ ευνόησε Ιόνιο δηλαδή και παραλία Ηπείρου από τα δυτικά...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Imathia Desert είπε:

Βαγγέλη πιστεύω , μάλλον αξίζει να ασχοληθείς με την πέτσα 8-9 του μήνα γιατί βλέπω και Ensembles τζιφου και τα κύρια σιγά σιγά εκεί κλείνουν . Ή ψάχνεις το σενάριο του Μιχαήλ με τον τεράστιο αυλωνα ?

Το δεύτερο αλλά αν πάμε προς πέτσα θ ασχοληθώ και Μ αυτήν...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Imathia Desert είπε:

Βαγγέλη πιστεύω , μάλλον αξίζει να ασχοληθείς με την πέτσα 8-9 του μήνα γιατί βλέπω και Ensembles τζιφου και τα κύρια σιγά σιγά εκεί κλείνουν . Ή ψάχνεις το σενάριο του Μιχαήλ με τον τεράστιο αυλωνα ?

Δεν υπάρχει καμία πέτσα στις 8-9 του μήνα ούτε καν σαν τάση με μέσο όρο στο +2  σχεδόν ο τζίφος στα ανσάμπλ στο 12άρι .... με 4-5 σενάρια στα 31 στα ψυχρά δεν υπάρχει τίποτα σοβαρό ούτε για συζήτηση.... 

ens_image.php?geoid=52949&var=201&run=12&date=2022-12-31&model=gfs&member=ENS&bw=1

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φοβερος ο παιος στις 96..ισως το καλυτερο ραν... @Severe_Lover

Επεξεργάστηκε από Delsnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Πιο πολύ ευνόησε Ιόνιο δηλαδή και παραλία Ηπείρου από τα δυτικά...

Από Πάτρα και πάνω νομίζω ναι επηρέασε πιο γενικευμένα. Πιο νότια σε εμάς ήταν κάπως πιο επιλεκτική η φάση, δηλαδή αλλού πέρασαν καλά φαινόμενα, αλλού λιγότερο ή ελάχιστα κλπ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μιχαήλ έρχεται φορτσατος το χαμηλό σου από πίσω και το καλό είναι ότι δεν φαίνεται να αδειάζει από ψύχος στα β.ανατολικα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν το χαμηλό της Ισλανδίας στις 144 ώρες δεν "έτρεχε" με χίλια και προλάβαινε ο αζορικός να κάνει ένα δυνατό έστω και πρόσκαιρο ριτζ βορειοανατολικά προς Σκανδιναβία θα βλέπαμε πολύ ωραίους χάρτες αλλά δύσκολα.....

ECMOPEU12_144_1.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

59 λεπτά πριν, Μεσσήνιος είπε:

Δε θα σου πω γιατί διακρίνω μια ειρωνεία στην ερώτηση. Αν παρατήρησες μιλάω για πεδινά - ημιορεινά. Μπορεί στο επίπεδο της θάλασσας (ενδεικτικά) να βάλει μια πέτσα, στα 200 μ. 20 πόντους, στα 600 μ.  μισό μέτρο κλπ. Και ναι τηρουμένων των αναλογιών έχουν μειωθεί οι χιονοπτώσεις και σε συχνότητα και σε ποσότητα στην περιοχή μου τα τελευταία χρόνια σε σχέση με παρελθόν.

Καλη Χρόνια φίλε μου. Εχω καταγωγή από Καλαμάτα. Δεν υπάρχει καμία ειρωνία. Αποσω γνωρίζω στο κύμα πέτσα έχει βάλει 1 φορά τα τελευταία 50 χρόνια. Απλά ρώτησα γιατί μένεις εκεί και θα γνωρίζεις σίγουρα παραπάνω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, nikolas 2365 είπε:

ECE0-168.gif

Με -20 φεύγω Νικόλα 07.01 από Λετονία. Να με κλείνει οι ρέγγες θα είμαι που πάω στους 18. Αλλά σου είπα, θα το πακεταρω:) 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυστυχώς δεν υπάρχει ελπίδα.. το χαμηλό της Ισλανδίας τα διαλύει όλα και δεν αφήνει ούτε υπόνοια έστω και για πρόσκαιρο ριτζάρισμα βορειότερα του αζορικου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ξεχάσατε το το 8-9 δεν υπάρχει πρέπει να γίνουν τερατώδης αλλαγές για να ριτζαρει τόσο β.ανατολικα ο αζορ ο οποίος στα βόρεια άκρα του είναι ασθενικός τα κόκκινα είναι στην βάση οπότε δύσκολο...το μόνο που μας ενδιαφέρει είναι να μην αδειάσει η δεξαμενή της Ρωσίας. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...