Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα. Εχουμε χρονο για αλλαγες οποτε δεν χρειαζεται να τα βαφουμε μαυρα αλλα αμα δεν παρουμε τιποτα παλι απο αυτην την ευκαιρια... Τι να πω δεν θα υπαεχει σωτηρια φετος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παμε για μετα τις 15 πλεον κι αυτο δεν ειναι σιγουρο μιας και μονο ο σκουπιδαιος ας πουμε οτι εχει καλυτερο στησιμο του αχρηστου αντικυκλωνα στον ατλαντικο. Ο τζιφος τον φερνει τοσο ανατολικα που το αποτελεσμα ειναι ενα εκτρωμα παρομοιο με το περσινο για εμάς.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χάθηκε πλέον οριστικά μια τεράστια ευκαιρία.... φέτος δε θέλει με τίποτα κι εμείς δε μπορούμε να κάνουμε κάτι γι' αυτό... κοιτάμε πλέον και πάλι στις μακρινές ώρες, αλλά το να τραβήξουμε χιονιά απο εκεί κάτω, είναι πολλές φορές πιο δύσκολο απ' το να σου κάτσει σε πιο κοντινές ώρες... τα χάλια μας φέτος πραγματικά υπερβαίνουν την υπομονή μας...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τραγελαφικη κατασταση...Πινω πλεον απο το μπουκαλι..Με τετοιο καιρο τι να μου κανει το ποτηρι...🤣

20230102_114238.jpg

Που και που ανοιγω την καταψυξη και το μυαλο μου ταξιδευει...🤣

20230102_114217.jpg

Πλακιτσα κανουμε..Μακρυα απο αλκοολ τετοιες μερες..Ειδικα για τους καιροφιλους...😜

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Τραγελαφικη κατασταση...Πινω πλεον απο το μπουκαλι..Με τετοιο καιρο τι να μου κανει το ποτηρι...🤣

20230102_114238.jpg

Που και που ανοιγω την καταψυξη και το μυαλο μου ταξιδευει...🤣

20230102_114217.jpg

Την κασεροπιτα θέλω...🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, geornik είπε:

Μεσα Γεναρη χωρις ουτε χιονουρα σε ολα τα χιονοδρομικα...εχει ξαναγινει αραγε?

Νομίζω όχι...το 06-07 δεν θυμαμε μόνο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

48 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Πρέπει να μεγαλώσει ο αυλώνας από τον Καναδά, εχει γίνει πολύ μικρός πλέον μέσα σε ένα 24ωρο.

Και πρέπει να έρθει πιο γρήγορα...πρέπει να πατήσει γκαζι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το ξεσπασμα φοβαμαι παιδες.Νομοτελειακα οσο ποιο αργα τοσο ποιο εντονο και με καταστρεπτικες διαθεσεις.Αυτην την αισθηση εχω............

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Mountain είπε:

Το ξεσπασμα φοβαμαι παιδες.Νομοτελειακα οσο ποιο αργα τοσο ποιο εντονο και με καταστρεπτικες διαθεσεις.Αυτην την αισθηση εχω............

 

Λυπάμαι τους ανθρώπους που ασχολούνται με την γη. Φοβάμαι ότι ο Μάρτης θα είναι καταστροφικός. Δεν είναι μόνο το χιόνι. Θα αρχίσει να κάνει τίποτα παγωνιες, ενώ θα αρχίσουν τα φυτά να βγάζουν ανθό. 

Κοιτάξτε, η φύση θα ξεσπάσει. Τώρα δεν ξέρω αν είναι με ακραίο χιονιά Τουρκίας, Ελλάδας, Ισπανίας ή κεντρικής Ευρώπης. Θα έρθει κάτι τεράστιο. Ο χειμώνας ή θα βγει σαν το 2007-2008 ή σαν το 2006-2007. Απίστευτη συσσώρευση ψύχους Β.Α. που κάποια στιγμή θα εκτονωθεί. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Mountain είπε:

Το ξεσπασμα φοβαμαι παιδες.Νομοτελειακα οσο ποιο αργα τοσο ποιο εντονο και με καταστρεπτικες διαθεσεις.Αυτην την αισθηση εχω............

 

Ναι αυτό συμβαίνει...και πλέον δεν είμαστε μόνο εμείς αλλά όλη Ευρώπη έχει τα ίδια χάλια..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Νομίζω όχι...το 06-07 δεν θυμαμε μόνο.

Γεναρη του χειμωνα του 06 - 07 ηταν 1000 φορες καλυτερα μιας και ειχε χιονια η οροσειρα της πινδου οπως και προς τα τελη δεκεμβρη.Αρχες Γεναρη φορτωσε εκ νεου αρκετο χιονι και στα πιο χαμηλα υψομετρα που τα χιονοδρομικα ειχαν και αυτα καλες ποσοτητες χιονιου.

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολυ καλα τα τρεξιματα,δεδομενου των συνθηκων που ειχαμε μεχρι τωρα. Μερικοι ,θα πρεπει να καταλαβετε οτι δεν ερχεται καμμια αλλαγη κυκλοφοριας απο την μια μερα στην αλλη. Χρειαζονται περιπου 20-25 μερες!! Και για να σας προλαβω,αυτες ξεκινανε απο τις 6-7 Γεναρη και μετα,οπου εχουμε μια 'ξεχασμενη' λιμνιτσα στη Μεσογειο που θα παιξει τον ρολο της. Επομενη προσπαθεια αλλαγης, 12-14 Γεναρη. Ναι,δεν θα κατεβει το τερας,αλλα θα παρουμε μια 'τζουρα' χειμωνα. Στη συνεχεια,κι εκει που παιζεται το στοιχημα της 'αλλαγης' , 19-21 ειναι και μια καλη κατεβασια! Δεν ξερουμε ακομη χαρακτηριστικα,αλλα το μπλοκ στον Ατλαντικο δειχνει καλυτερο και οι συνθηκες στην περιοχη μας ακομη πιο ωριμες. Αυτα εν ταχει... καλη συνεχεια !

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 αλήθειες...1 ο χειμώνα προς το παρών είναι χειρότερος από το 06-07 ,, 2 και φυσικά θα ερθει η αλλαγή όπως ήρθε το καλοκαίρι του 2007 με την καύσωναρα χαχαχαχα

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έτσι όπως πάει ο φετινός χειμώνας ίσα που προλαβαίνει ΑΝ αποφασίσει να χειμωνιάσει να «κοιμήσει» τα δέντρα που λένε οι παλιοί. Επισης αν πάει με μαλακό καιρό τον Φλεβάρη θα υπάρξει και πρώιμη ανθοφορία οποτε αν συμβεί το παραμικρό ξέσπασμα χειμώνα τον Μάρτιο κυρίως προς τα τέλη του, πάμε για μεγάλο ποσοστό ζημιάς. Βέβαια με τον καιρό δεν μπορείς να τα βάλεις.

Επεξεργάστηκε από Kosmas34
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Delsnow είπε:

Καλημεραααα.μην τα βαφετε μαυρα μαγκες..απ τις 15 και μετα θα ζησουμε ιστορικα πραγματα...

Προετοιμαστειτε.....

Καλυτερα να μην εχουμε τιποτα σιγουρο.Μπορει ανετα μετα να κυλησει ηπια ο χειμωνας με καποιες normal χιονοπτωσεις στα ορεινα και ημιορεινα Οση αχιονια και να υπαρξει δεν σημαινει οτι μετα θα βγει δυνατο ξεσπασμα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυστυχώς ενώ ο Αυλώνας έρχεται φορτσατος, λόγω των αλλαγών που έχουν γίνει επιβραδύνει σημαντικά μπαίνοντας στην Ευρώπη, και ο Σκανδιναβίκος μετατρέπεται σε ατσάλινο μπαστακα.  Αλλά και με μπαστακα μπορείς να δεις χιόνια αν έρθει σοβαρός Αυλώνας από βόρεια. Απλά πάμε πάλι πιο πίσω τώρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

46 λεπτά πριν, geornik είπε:

Μεσα Γεναρη χωρις ουτε χιονουρα σε ολα τα χιονοδρομικα...εχει ξαναγινει αραγε?

Για ορεινά Πελοποννήσου ο φετινός συναγωνίζεται τον 06-07 και 89-90.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παντως υπαρχει περιπτωση να ξεσπασει βιαια οντως.. άλλοι πολυ θερμοι ή εντελώς ανυπαρκτοι χειμωνες μεχρι τα μεσα Γεναρη  ήταν πχ το 1935-36, 1960-61 ή το 1997-98... που επεφυλασσαν αργοτερα καποιες δυνατες φωτοβολιδες...ειδικα το 98 θυμαμαι μια παρατεταμενη ανοιξη(καλη ώρα) κ ο χειμωνας ηλθε ξαφνικα για 2 βδομαδες στα μεσα Μαρτη

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, Galanto είπε:

2 αλήθειες...1 ο χειμώνα προς το παρών είναι χειρότερος από το 06-07 ,, 2 και φυσικά θα ερθει η αλλαγή όπως ήρθε το καλοκαίρι του 2007 με την καύσωναρα χαχαχαχα

4 Γεναρη 2007 ειχε αρκετο χιονι η πινδος.Αρκετα χιονια ειχαμε στα γυρω ορεινα στα Γιαννενα απο τα 900 μετρα υψομετρο.

snapshot-2007-01-04T00_00_00Z.thumb.jpg.4da90e66d88758f519fd41199be1da4a.jpg

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μιχαήλ δεν με τρομαζεί ο μπαστακας...και να μην λειτουργήσει σαν σιβηρικός έχει από πίσω του πάρα πολύ ψύχος οπότε δεν είναι το ίδιο όπως Οκτώβριο με αρχές δεκεμβριου...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το εαν ενα βουνο εχει πολυ χιονι σε σχεση με καποιο αλλο ειναι τελειως υποκειμενικο για το αν ο χειμωνας ηταν καλος η οχι...Για παραδειγμα πριν τρια χρονια η Παρνηθα απο τα 1100 μετρα και πανω βαρεσε 3 μετρα..Ποιος ασχοληθηκε;;Ουδεις...Και παλι ολοι εψαχναν το χιονι στη πορτα τους..

Ολα σχετικα ειναι..Οταν θαβονται τα βουνα,λεμε οτι χιονιζει στις πετρες αλλα οχι στα πεδινα και παλι γκρινιαζουμε..Ε..Φετος δε χιονιζει πουθενα οποτε ολοι ευχαριστημενοι....🤣

Περα απο την πλακα ειναι τελειως ακυρο να κρινουμε μια εποχη απο το ποσο χιονι εχει το ενα η το αλλο βουνο..Γιατι και στα ορεινα μας ισχυει οτι και στα πεδινα μας..Καθε περιοχη χιονιζεται με διαφορετικο καιρο..

Το 2011 σ εναν απο τους πιο κρυους αλλα πιο ανομβρους Νοεμβρηδες ολων των εποχων,οι περισσοτερες περιοχες στην ηπειρωτικη Ελλαδα πεδινες και μη,ειχαν μονοψηφια νουμερα υετου και τα βουνα της Κρητης ξεπερνουσαν τα δυο μετρα..Ειχαν βαλει πιο πολυ χιονι και απο τις Αλπεις..Φιλικα προς ολους!!Λαθος μετρα,λαθος συγκρισεις...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...