Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Michael είπε:

Γιατί εμείς στα δυτικά προάστια που ούτε 5ποντο δεν είδαμε? Γιατι να την πληρώνουμε...

Χαχαχα και  εμένα με προσπερνούσαν όλα τα σύννεφα 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυτικα του κηφισσου επρεπε να μας κανει χειμωνα..οπως και στα υπολοιπα 9/10 της χωρας που η ελπιδα δεν εκανε τπτ..

8 λεπτά πριν, geornik είπε:

Το τιμημα της Ελπιδας τελικα παραειναι βαρυ

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Michael είπε:

Γιατί εμείς στα δυτικά προάστια που ούτε 5ποντο δεν είδαμε? Γιατι να την πληρώνουμε...

Ακριβώς! Μια κακοκαιρία μερικών ωρών που επηρέασε σοβαρά μόνο συγκεκριμένες περιοχές δεν είναι δυνατόν να έχει επίδραση στον καιρό τόσους μήνες μετά και μάλιστα σε τέτοια διάρκεια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Ήμι ζωνικη με βδυτικη κυκλοφορία με νοτιάδες από το ευρωπαϊκό. Αυτό που φαίνεται από μέρες δηλαδή. Από την άνοιξη στο φθινόπωρο δηλαδή. Ο Χειμώνας αγνοείται. 

Το πηρες μεσα απ το στομα μου..ολη αυτη η απραξια θα εξισσοροπηθει απ τον καιρο...με χειμωνα κυμης δεν υπαρχει εξιδοροπηση αυτη τη στιγμη αλλα περαιτερω ανωμαλια..ο μονος δρομος που βλεπω εγω ειναι βαθυ φθινοπωρο απ τις 15 και μετα με χιοναρες βουνα και οσο προχωραμε προς το τελος του μηνα και χαμηλοτερα στα κεντροβορεια..ουτε φωτοβολιδες ουτε βεγγαλικα..

Επεξεργάστηκε από Tolisk20
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για εμένα η κακοκαιρία του Σεπτέμβρη που ήταν πολύ δυνατή για την εποχή επηρέασε περισσότερο τον καιρό που έχουμε γιατί μας πλακώσε μετά μόνιμος αντικυκλωνας 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Michael είπε:

Γιατί εμείς στα δυτικά προάστια που ούτε 5ποντο δεν είδαμε? Γιατι να την πληρώνουμε..

Καλαα.... το μεγαλύτερο καιρικό μας τραύμα είναι η Ελπίδα Μιχαήλ.. κι αυτό διότι 15 χρόνια τώρα, δεν έχει γίνει σωστά η δουλειά... κι όταν λέμε σωστά εννοούμε σωστά με κεφαλαία! Από το ριντζ μέχρι και τη τελευταία παράμετρο!

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο καιρος κανει οτι θελει οποτε θελει..Ειναι τουλαχιστον αβασιμο να πιστευει καποιος οτι επειδη χιονισε με την Ελπιδα στις 24 του γεναρη του 2022 φετος βιωνουμε ως "αντιποινα"αυτο το εκτρωμα και μαλιστα σε πανελλαδικο επιπεδο..

Με την ιδια λογικη και οι Ευρωπαιοι που βιωνουν την θερμοτερη πρωτοχρονια ολων των εποχων θα πρεπει να καταριουνται την Ελπιδα,τους προσηνεμους και την Αθηνα..

Για ονομα το θεου...Ο καιρος δε μπαινει σε στατιστικες ουτε σε καλουπια..Σε κανενα δε χρωσταει ουτε τοπικιστης ειναι...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, geornik είπε:

Το τιμημα της Ελπιδας τελικα παραειναι βαρυ

Κατά τη γνώμη μου δεν έχει καμία σχέση αυτό που έγινε τοπικά στην περιοχή σας με την κυκλοφορία που επικρατεί σε όλη την ευρώπη από πέρσι μέχρι φέτος......  έχει να κάνει με την νέα πραγματικότητα που επικρατεί στις διατάξεις ειδικά στη  ευρώπη..... πλέον πιο πιθανό είναι να έχει η Αττική κάθε χρόνο τέτοιους υπερχιονιάδες για έστω μια μόνο φορά (που θα δίνει το δικαίωμα σε κάποιους να λένε "να κοιτάτε όλα είναι φυσιολογικά ή ότι το κλίμα ψυχραίνει και δεν ζεσταίνεται......" και όλος ο υπόλοιπος χρόνος να κυλάει με ελάχιστα νερά παρά να επανέλθει η κανονικότητα .... ή να βρέχει πολύ τον Μάρτη και  τον Απρίλη ακόμα και τον Μάιο και να χιονίζει στα βουνά τόνους ολόκληρους (που θα κάνει κάποιους πάλι να επιτύθονται σε όσους φωνάζουν ότι η φύση έχει βιαστεί.....) αλλά τον Οκτώβρη τον Νοέμβρη τον Δεκέμβρη τον Γενάρη και τον Φλεβάρη θα έχουμε καλοκαιρινές συνθήκες χωρίς φαινόμενα με ντάλα ήλιο .............η ανωμαλία σε όλο της το μεγαλείο(η ανωμαλία έχει να κάνει με το ξεχαρβάλωμα των εποχών και την αλλαγή προς το χειρότερο κατά τη διάρκεια των χειμώνων και του φθινοπώρου και όχι για τους χιονιάδες στην Αττική που έδωσα σαν παράδειγμα παραπάνω στον φίλο που πιστεύει ότι για την φετινή καιρική κατάντια οφείλεται η περσινή χιονόπτωση στην Αττική..).....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Winterlove είπε:

Καλαα.... το μεγαλύτερο καιρικό μας τραύμα είναι η Ελπίδα Μιχαήλ.. κι αυτό διότι 15 χρόνια τώρα, δεν έχει γίνει σωστά η δουλειά... κι όταν λέμε σωστά εννοούμε σωστά με κεφαλαία! Από το ριντζ μέχρι και τη τελευταία παράμετρο!

Ναι, το μεγαλύτερο καιρικό ****** μας είναι η Ελπίδα... Και η Μήδεια ξωφαλτση ήταν. Από το 2008 περιμένουμε τον ορθόδοξο προσηνεμο... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Michael είπε:

Ναι, το μεγαλύτερο καιρικό ****** μας είναι η Ελπίδα... Και η Μήδεια ξωφαλτση ήταν. Από το 2008 περιμένουμε τον ορθόδοξο προσηνεμο... 

Παιδιά αυτό ξαι αν είναι μαρτύριο για εσάς. Στην ίδια πόλη..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Ο μέσος όρος του τζιφου μια χαρά είναι, και σε σχέση με το τι βλέπαμε λίγες μέρες πριν με πανευρωπαϊκό αντικυκλωνα καμία σχέση.

Με +3 το λιγότερο στα 850 και 5-6 σενάρια μέχρι -8 δεν νομίζω ότι είναι και το καλύτερο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εαν η Ελπιδα επηρεασε την φετινη εξελιξη του καιρου στην Ελλαδα αλλα και στην Ευρωπη..Επαναλαμβανω οτι η Ηπειρος μας διανυει την θερμοτερη πρωτοχρονια ολων των εποχων τοτε με το επος του Μαρτη του 1987 δεν θα επρεπε να ξανακανει χειμωνα για τα επομενα 20 χρονια απο Γαυδο μεχρι Οσλο...🤣

Καμια σχεση η Ελπιδα με το τι κανει φετος...Απολυτως καμια σχεση...Ο καιρος θα κανει παντα τα δικα του..Ακραια η μη ειτε μας αρεσουν ειτε οχι..

Απλα να παρακαλατε το φετινο σιχαμα να μην εχει αμεσα επαναληψη τα επομενα χρονια γιατι τοτε μαυρο φιδι που μας εφαγε...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα πράγματα ειναι απλα !,τόσα χρόνια ο Νοέμβριος και ο Δεκέμβριος ει αι ότι να ναι ηλιο ηλιο ηλιος ζεστη,  ο Γενάρης ηταν χειμωνας ,, σιγά σιγά άρχισε να πιάνει και τον Γενάρη αυτη η αρρώστια αρα θα προστεθεί αλλο ενα 15 ήμερο στο χειμωνα το 15 με 30 Απρίλη οποτε μην αγχώνεστε 😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, Tolisk20 είπε:

Το πηρες μεσα απ το στομα μου..ολη αυτη η απραξια θα εξισσοροπηθει απ τον καιρο...με χειμωνα κυμης δεν υπαρχει εξιδοροπηση αυτη τη στιγμη αλλα περαιτερω ανωμαλια..ο μονος δρομος που βλεπω εγω ειναι βαθυ φθινοπωρο απ τις 15 και μετα με χιοναρες βουνα και οσο προχωραμε προς το τελος του μηνα και χαμηλοτερα στα κεντροβορεια..ουτε φωτοβολιδες ουτε βεγγαλικα..

Δεν είναι λύση και αυτό όμως. Δηλαδή ξαναγύρναμε σε συνθήκες Νοέμβρη. Και πότε θα μπει ο χειμώνας τον Φλεβάρη ή τον Μαρτη? Κάπου χάσαμε τη μπάλα δηλαδή φετος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Τα πράγματα ειναι απλα !,τόσα χρόνια ο Νοέμβριος και ο Δεκέμβριος ει αι ότι να ναι ηλιο ηλιο ηλιος ζεστη,  ο Γενάρης ηταν χειμωνας ,, σιγά σιγά άρχισε να πιάνει και τον Γενάρη αυτη η αρρώστια αρα θα προστεθεί αλλο ενα 15 ήμερο στο χειμωνα το 15 με 30 Απρίλη οποτε μην αγχώνεστε 😂😂

Σε βλέπω να ξεχιονιζεις το Πάσχα!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, Snow sick είπε:

Παιδιά αυτό ξαι αν είναι μαρτύριο για εσάς. Στην ίδια πόλη..

Μην το συζητάς φίλε μου. Διάβαζα αναφορές και έβλεπα έξω από το παράθυρο και νόμιζα ότι ήμουν σε άλλον πλανήτη. Δεν μπορούσα να πιστέψω αυτήν την τεράστια διαφορά για 4 χλμ σε ευθεία.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, Michael said:

Μην το συζητάς φίλε μου. Διάβαζα αναφορές και έβλεπα έξω από το παράθυρο και νόμιζα ότι ήμουν σε άλλον πλανήτη. Δεν μπορούσα να πιστέψω αυτήν την τεράστια διαφορά για 4 χλμ σε ευθεία.. 

Ασύλληπτο πραγματικά,μιλάμε για τεράστια γκίνια,καποια στιγμή θα γίνει και το αντιστροφο πάντως

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτή η καιρικη κατάρα της Ευρώπης από άποψης χειμώνα-χιονιού και κρύου .. ο Ατλαντικός εκτοπίζει το πολύ σοβαρό ψύχος που είχε μαζευτεί στην ευρωπαϊκή Ρωσία προς τα βάθη της Σιβηρίας …. Και αλλάζει τελείως την κυκλοφορια σε πιο ζωνικη … με το οποιο κρύο στην Ευρώπη πλέον να προέρχεται  από τον βόρειο ατλαντικό ….. δηλαδή ψόφια πράγματα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

55 λεπτά πριν, Michael είπε:

Γιατί εμείς στα δυτικά προάστια που ούτε 5ποντο δεν είδαμε? Γιατι να την πληρώνουμε...

Εμείς Θεσσαλονίκη τι πληρώνουμε? 😂 Τις λιακαδες? 😂 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

56 minutes ago, Michael said:

Γιατί εμείς στα δυτικά προάστια που ούτε 5ποντο δεν είδαμε? Γιατι να την πληρώνουμε...

Αν και θυμάμαι περσι κάποια παιδιά από Πειραιά και Δυτικά μου είχαν πει οτι έχουν παρατηρηθεί σημαντικές διαφορές σε χιονιάδες μεταξύ Αθήνας και περίχωρα Πειραιά/Δυτικά νομίζω το περσινο που έγινε ανάμεσα στον άξονα Νίκαιας-Πειραιά δεν έχει προηγούμενο. Πρέπει να είναι η μεγαλύτερη διαφορά μεταξύ κέντρου Αθήνας και περίχωρα Πειραιά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, Michael είπε:

Μην το συζητάς φίλε μου. Διάβαζα αναφορές και έβλεπα έξω από το παράθυρο και νόμιζα ότι ήμουν σε άλλον πλανήτη. Δεν μπορούσα να πιστέψω αυτήν την τεράστια διαφορά για 4 χλμ σε ευθεία.. 

καλα παντου συμβαινουν αυτα, στην ελπιδα ο βολος ειχε 5 εκ και τα καλα νερα λιγο πιο διπλα ειχαν 30+ διπλα στο κυμα, στον χιονια του 2014 ο βολος ειχε μισο μετρο και η αγχιαλος με το ζορι 10 εκ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν υπαρχει η λεξη "πληρωνουμε" στον καιρο... Οι κυκλοφοριες δεν μας εχουν ευνοησει τι να κανουμε καποια στιγμη θα αλλαξει παλι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

50 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Κατά τη γνώμη μου δεν έχει καμία σχέση αυτό που έγινε τοπικά στην περιοχή σας με την κυκλοφορία που επικρατεί σε όλη την ευρώπη από πέρσι μέχρι φέτος......  έχει να κάνει με την νέα πραγματικότητα που επικρατεί στις διατάξεις ειδικά στη  ευρώπη..... πλέον πιο πιθανό είναι να έχει η Αττική κάθε χρόνο τέτοιους υπερχιονιάδες για έστω μια μόνο φορά (που θα δίνει το δικαίωμα σε κάποιους να λένε "να κοιτάτε όλα είναι φυσιολογικά ή ότι το κλίμα ψυχραίνει και δεν ζεσταίνεται......" και όλος ο υπόλοιπος χρόνος να κυλάει με ελάχιστα νερά παρά να επανέλθει η κανονικότητα .... ή να βρέχει πολύ τον Μάρτη και  τον Απρίλη ακόμα και τον Μάιο και να χιονίζει στα βουνά τόνους ολόκληρους (που θα κάνει κάποιους πάλι να επιτύθονται σε όσους φωνάζουν ότι η φύση έχει βιαστεί.....) αλλά τον Οκτώβρη τον Νοέμβρη τον Δεκέμβρη τον Γενάρη και τον Φλεβάρη θα έχουμε καλοκαιρινές συνθήκες χωρίς φαινόμενα με ντάλα ήλιο .............η ανωμαλία σε όλο της το μεγαλείο.....

Αν μου επιτρέπεις, δεν χρειάζεται να βάζουμε τους χιονιάδες της Αττικής μέσα στο τσουβάλι της ανωμαλίας, γιατί δημιουργούνται εντυπώσεις φίλε Σωτηρη. Οι χιονιάδες της Αττικής δεν είναι στοιχείο ανωμαλίας.  Ας ξεκινήσει να τους κάνει κάθε χρόνο και εδώ θα ήμαστε να το συζητήσουμε. Μέχρι στιγμής όμως, είναι μάλλον άτοπο (ίσως και άκομψο) να βάζουμε τους χιονιάδες της Αθήνας στο κάδρο της κλιματικής αλλαγής. Φιλικά πάντα!!

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...