Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

το 2016 ρε παιδια ειχε 2 εισβολες καθε εβδομαδα, καθαρα θεμα ατυχιας που δεν εκατσε χιονι, και το 2018 τις ειχε τις εισβολες του και το 2008 ηταν καλος ο δεκεμβρης και το 2007, απλα δεν κατσανε μεγαλα χιονια... επισης το 2010 δεν τον λες καλο τον δεκεμβρη....πιο πολυ καυτος ηταν απλα εκανε 6-7 μερες κρυο μαζεμενες

Καμια  ατυχία ειδικα το 2016 ένας αντικυκλωνας και μονο στα ανατολικά κράσπεδα το κρυο δε πρόκειται με 1000 αλλαγές να χιονιζε στα κεντροβορεια ...το 2018 ναι ηταν ατυχια αν και θυμάμαι εδω χιονισε μαλλον αλλα μπορούσε πολυ καλα...Και το 2008 τρελή ατυχία με αυτή τη λιμνη στο τέλος του μηνα επρεπε να χαμε εδω τουλάχιστον 70 πόντους και όχι πασπααλες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Καμια  ατυχία ειδικα το 2016 ένας αντικυκλωνας και μονο στα ανατολικά κράσπεδα το κρυο δε πρόκειται με 1000 αλλαγές να χιονιζε στα κεντροβορεια ...το 2018 ναι ηταν ατυχια αν και θυμάμαι εδω χιονισε μαλλον αλλα μπορούσε πολυ καλα...Και το 2008 τρελή ατυχία με αυτή τη λιμνη στο τέλος του μηνα επρεπε να χαμε εδω τουλάχιστον 70 πόντους και όχι πασπααλες 

οπως και να εχει, το 2016 χιονισε σε ανατολικη μακεδιονια και θρακη που γενικα δυσκολευονται, δεν ηταν τοσο χαλια, εκτος απο αυτο ηταν πολυ ψυχρος, παιζει να ηταν και ο πιο κρυος δεκεμβρης απο το 2001 και μετα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, sotos*snow είπε:

. ίσως η μόνη διαφορά είναι ΄ότι αυξήθηκε η συχνότητα μεγάλων χιονιάδων σε αυτές τις περιοχές και ότι τα τελευταία 20 χρόνια έχουν συμβεί πολλά τέτοια επεισόδια που κανονικά θα ήθελαν περισσότερα χρόνια ώστε να επαναληφθούν .... 

Βασικά έχει γίνει ακριβως το αντίθετο Σωτηρη.Εχουν μειωθει οι χιονοπτωσεις ΚΑΙ στην Αττικη,αρα και οι πιθανοτητες για μεγαλο χιονι.Φυσικα αυτο το back to back που συνεβει ειναι εξαιρετικα σπανιο μεν για τα πεδινα της Αττικης,καθολου σπανιο δε για τα ημιορεινα της.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τέτοιο ψύχος είναι αδύνατον να εκτοπιστεί είναι μαστε στην καρδιά του χειμώνα...απλά ο "σωτήρας" αζορικος πρέπει κάτι να κάνει. image.png.63b9ac67ad9da88bc8bbc9c2027ba1bd.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Snow sick είπε:

Για λύπηση είμαστε. Ούτε όρεξη για πλακίτσα πλέον..

Κρατάμε δυνάμεις για έναν επικό Φλεβάρη;🤷‍♂️

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Βασικά έχει γίνει ακριβως το αντίθετο Σωτηρη.Εχουν μειωθει οι χιονοπτωσεις ΚΑΙ στην Αττικη,αρα και οι πιθανοτητες για μεγαλο χιονι.Φυσικα αυτο το back to back που συνεβει ειναι εξαιρετικα σπανιο μεν για τα πεδινα της Αττικης,καθολου σπανιο δε για τα ημιορεινα της.

Εσύ τα ξέρεις πολύ καλύτερα τα πράγματα για την περιοχή σου Τζορτζ εννοείται... έτσι είναι...εμείς γενικά μιλάμε.... όπως τα βλέπει ένας παρατηρητής από μακριά χωρίς να γνωρίζει κάποιες σημαντικές λεπτομέρειες .....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ που πλέον δεν κοιτάω για χιόνι και κρύο αλλά για το πότε θα αξιωθεί ο Τζίφος να βγάλει ψιχάλες στην Αττική που έχω να δω βροχή στη καρδιά του χειμώνα πάνω από 1 μήνα..

sfeer-(10)-(Small)-800x600.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραία αναδίπλωση κάνει το 18αρι, να δούμε κανένα εικονικό μπας και κοιμηθούμε όμορφα. Εντωμεταξύ ζηλέω Αμερική πάλι νότια αυτή την φορά με supercells.. μακάρι να είχαμε και εδώ καταιγίδες όλο τον χρόνο....

Κανονικά μου αρέσουν οι υψηλές πιέσεις στην Ισλανδία, όχι εδώ όμως.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάτι άλλο σπουδαίο φετος ειναι οτι άλλες χρονιές Ψαχνάμε κακοκαιριες στο 10 12 μερες και χαλούσε το κρυο και ηταν τζουφιες ...φετος δεν έρχονται απλα τζουφιεςς αλλα δεν έρχονται καθολου και μάλιστα στις ίδιες ημερομηνίες που ψάχναμε κακοκαιρια έρχεται ζεστη 😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με το καλό στην δεύτερη η τρίτη αναδίπλωση θα έρθει ο Αυλώνας ,την πρώτη προφανος και θα την χάναμε ...το Ραν που τρέχει είναι καλό όπως καλό ήταν και το 12 Άρι.επαναλαμβανω ασχολούμαστε με ότι μας δίνει ο καιρός και δεν τα παρατάμε ποτέ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα το βγάλω σκρεεν για να το έχω... Επιτέλους υετός πάνω από την Αττική... στις 190 ώρες... μμμ.. ναι ...

192-779GR.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιζει να μην βρεξει εδω για αλλες 15 μερες.Ειναι παρανοικο, τραγικα αρρωστο αυτο που ζουμε,εχω απελπιστει,μου την εχει βαρεσει ασχημα,αληθεια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, GEORGE SNOWMAN είπε:

Παιζει να μην βρεξει εδω για αλλες 15 μερες.Ειναι παρανοικο, τραγικα αρρωστο αυτο που ζουμε,εχω απελπιστει,μου την εχει βαρεσει ασχημα,αληθεια.

Να κάνεις υπομονή μπορεί να μας τρένο μέχρι του χρόνου το φθινόπωρο...να ελπίζεις ότι δεν θα γίνει έτσι και στρώσε τον πισινό σου να ψάχνεις κάναν Αυλώνα ακόμη και στις 300 ώρες...θα ξεχαστείς ετσι😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, vorios_polos είπε:

Να κάνεις υπομονή μπορεί να μας τρένο μέχρι του χρόνου το φθινόπωρο...να ελπίζεις ότι δεν θα γίνει έτσι και στρώσε τον πισινό σου να ψάχνεις κάναν Αυλώνα ακόμη και στις 300 ώρες...θα ξεχαστείς ετσι😋

Δεν εχω κανενα κουραγιο,καμια ορεξη ρε,ειλικρινα.Αν γινει και αυτο που λες,να μας παει ετσι ως το φθινοπωρο,απλα θα εξαφανιστω.Εχω τον καημο μου εγω να αναγεννηθει το καμμενο δασος,δεν την παλευω ειλικρινα με αυτο που ζουμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 Συγνώμη που θα το πω και πείτε με απαισιόδοξο αλλά τα λέμε το χειμώνα του 24.τραγικη πορεία έως τώρα και όπως φαίνεται τραγική προοπτική έως όπου πάει το μάτι.ηδη χασαμε ένα μήνα χειμώνα και όπως δείχνουν χάνουμε και τον Ιανουάριο.δεν ξέρω αν προλαβαίνει τον Φλεβάρη να ξεπληρώσει τόσους μήνες χαλι.τωρα αν θα κάνει χιόνια τον Μάρτιο με αφήνει αδιάφορο αληθεια.μια που το έριξε και μια που το πήρε τότε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Τέτοιο ψύχος είναι αδύνατον να εκτοπιστεί είναι μαστε στην καρδιά του χειμώνα...απλά ο "σωτήρας" αζορικος πρέπει κάτι να κάνει. image.png.63b9ac67ad9da88bc8bbc9c2027ba1bd.png

Μέσα σε λιγα 24ωρα στην καρδιά του χειμώνα που λες κι εσυ το -20 και -25 στα 850 γίνεται -5 και -10 με το ζόρι …!!!! Κι έχει και θερμότερη  συνέχεια με τόσο ενισχυμένο και διογκομενο ισλανδικό χαμηλό …..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Δεν εχω κανενα κουραγιο,καμια ορεξη ρε,ειλικρινα.Αν γινει και αυτο που λες,να μας παει ετσι ως το φθινοπωρο,απλα θα εξαφανιστω.Εχω τον καημο μου εγω να αναγεννηθει το καμμενο δασος,δεν την παλευω ειλικρινα με αυτο που ζουμε.

Όχι λατρεμένο κουτάβι θα κάτσεις και θα το υποστείς...φέτος μπορεί να είναι η σειρά μας να πούμε το νερό νεράκι ,έχει να γίνει πολλά χρόνια...και εδώ θα σου δώσω ένα δίκιο καθώς ένας μεγάλος χιονιάς μπορεί να έρθει αλλά υπάρχει μεγάλη έλλειψη βροχής ειδικά ανατολικά της Πίνδου...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Μέσα σε λιγα 24ωρα στην καρδιά του χειμώνα που λες κι εσυ το -20 και -25 στα 850 γίνεται -5 και -10 με το ζόρι …!!!! Κι έχει και θερμότερη  συνέχεια με τόσο ενισχυμένο και διογκομενο ισλανδικό χαμηλό …..

Το φέρνει από βορρά δεν μπορεί να εξαφανιστεί είναι Γενάρης απλά θέλει ο αζορικος να κάνει ένα καλό Ριτζ...image.png.8ad39c05c305502f3b9057cb8ecc7f50.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αλλά εάν δεν έχει κάπου είτε β.δυτικα είτε β.αναυολικα βοήθεια δεν μπορεί το παλικάρι...εδώ κολλάει ότι καλό είναι η Γροιλανδία να είναι άχρωμη από γεωδυναμικα image.png.b19260ec55263371c3f005163a16254b.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από αναδίπλωση σε αναδίπλωση το πάει, κάποια στιγμή θα πετύχει που θα πάει.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Από αναδίπλωση σε αναδίπλωση το πάει, κάποια στιγμή θα πετύχει που θα πάει.

Πάει και η δεύτερη ετοιμάζεται για την τρίτη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, bill24 είπε:

Καλησπεριζω την ομορφη μετεωρολογικη παρεα.λοιπον παμε στα δικα μας.δυστυχως τιποτα δεν φαινεται να αλλαζει στην γενικη κυκλοφορια γενικοτερα.με βαση τα δεδομενα ειναι απιθανο να συμβει το οποιοδηποτε χιονοεπεισοδιο μεχρι τις 20 του μηνα.επειδη γενικως μιλαμε για ενα σπανιο και ομορφο φαινομενο με αυτο θα με δειτε να ασχολουμαι και μονο.ναι μπορει να μην βρεχει αλλά μην ξεχνατε πως βροχες μπορει να εχουμε ολοκληρο τον χρονο και ενα 2μηνο και παραπανω ξηρασιας να ισοφαριστει την ανοιξη με 3-4 ισχυρα βροχοχαμηλα...το χιονι παλι μονο κανα διμηνο το παλευεις καθε χρονο.θεωρω πως παει και το 2ο δεκαημερο του γεναρη.λυπαμαι που καιω ετσι διαστηματα αλλά ειναι η αληθεια...κανας μηνας εμεινε μετα ζοριζουν τα πραγματα.μην αγχωνεστε για τις βροχες εκτος αν ασχολειστε με τον αγροτικο τομεα,θα ερθουν.οι χιονοφιλοι παλι ας μελαγχολησουμε,,,

Πολύ πηγές χρονικά....το μέχρι τις 10 -12 που αφορά την πρώτη προσπάθεια οκ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...