Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

El nino και la nina δεν παίζουν κανένα ρόλο στον καιρό της ελλάδας, άλλωστε η χώρα μας είναι μια κουτσουλιά

Με δυνατή la nina έχουμε χειμώνες σαν το 2007-2008 και 1975-1976 (τραγικοί) και αντίστοιχα με δυνατό el nino έχουμε χειμώνες σαν το 1982-1983 (πολύ δυνατός). 

Αντίστοιχα έχουμε δυνατό el nino και φωτοβολίδα γίγας το 1957-1958 (αρχές δεκέμβρη) και δυνατή la nina και φωτοβολίδα γίγας το 1988-1989

photo.jpg.711b5d65547e5e588cd1c3fd008e3b15.jpg

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχετε πολλούς αγωνιστικούς χαιρετισμούς από τον Κώστα τον icelarissa...από 23-25 μεχρι τουλάχιστον ,3-5 Φλεβάρη δεν έχει χαθεί τίποτα για τα ΚΒ και για μια καλή ψυχρή εισβολη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν είναι το σύνηθες αυτό, είναι εξαίρεση.....Χαρτης με το πως το ΛαΝινα επηρεάζει την Ευρωπη.....Δεν σημαινει ότι δεν θα γίνουν αντίστροφες καταστάσεις με τα δυο φαινόμενα, το αγόρι και το κορίτσι!!

Μπορεί να είναι εικόνα χάρτης και κείμενο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

57 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Χιόνια μέχρι τις 25 πάνω απ τα 1200 και μόνο παντού και στην ήπειρο και στη δυτική Μακεδονία 

Mεχρι τα 1200 μετρα ειναι καλα.Εγω φοβαμαι ετσι οπωs μαs παει ο καιροs μην δουμε παλι βροχεs απο τα 2.000 μετρα και ξαναλιωσουν τα χιονια που επεσαν εκει.

 

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εντωμεταξυ το cfs πάλι το αναποδο χαχαχα. ναι ον, ξερω οτι ειναι για όλο τον μήνα, αλλά τετοια διάταξη ειναι απαγορευτικη σε αυτον τον χαρτη. επίσης και οι επόμενες ανανεωσεις δεν ηταν πολύ διαφορετικές.

Μάλιστα θυμάμαι το είχαν κάνει ακόμα πιο ανάποδο

 

image.png.8456b24e2cc9e00285ab317c026a24c1.pngECM1-120.GIF?12-0

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κοιτάζω τώρα το κύριο από τα ENS του παίου για τα Χανιά τρέχει στο +9.5 στα 850 στις 19-20 του μήνα...

Μη βαρέσουν τίποτα 25άρια Κρήτη με νοτιάδες.  

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Έχετε πολλούς αγωνιστικούς χαιρετισμούς από τον Κώστα τον icelarissa...από 23-25 μεχρι τουλάχιστον ,3-5 Φλεβάρη δεν έχει χαθεί τίποτα για τα ΚΒ και για μια καλή ψυχρή εισβολη...

αφου τα ειπαμε Βαγγελη τελη ιανου με αρχες φεβρ μη μου κλεβεις την δοξα 😂🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1037324729_Screenshot2023-01-12at10_53_24PM.thumb.png.2cf7881408a0e66b2bcc60564ceeaece.png

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τέτοια κατεβασιά από ΒΔ την ερχόμενη εβδομάδα και όπως όλα δείχνουν πάει να καταλήξει σε διαταραχή τύπου Οκτώβρη. Κρίμα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρωτιόμουν που είναι ο φίλος μας ο Bardaris, αλλά τον βρήκα στα σχόλια του Ζιακόπουλου τελικά🙃

@Μεσσήνιος Δυστυχως φίλε μου πάντα έτσι μας καταλήγουν τα τελευταία χρόνια οι ψυχρές εισβολές τέτοιου τύπου, όπως και η προηγούμενη που πέρασε ξεκίνησε ως πολύ ανώτερη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

η διαταξη του ευρωπαίου πάντως μοιάζει με βελτιωμένη εκδοση του περσινού θαύματος με οριακές χιονοκαταιγίδες

ecmwfgr-1-216.png?12ecmwfgr-1-222.png?12ecmwfgr-2-216.png?12ecmwfgr-2-222.png?12

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

η διαταξη του ευρωπαίου πάντω; μοιάζει με βελτιωμένη εκδοση του περσινού θαύματος με οριαές χιονοκαταιγίδες

ecmwfgr-1-216.png?12ecmwfgr-1-222.png?12ecmwfgr-2-216.png?12ecmwfgr-2-222.png?12

Γουστάρεις εεε??? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως αυτό το τέρας στα ΒΑ ο τζιφος το εμφανίζει συνεχώς εδώ και 1.5 ημέρα περίπου. Αν δεν κάνω λάθος. Λέω για τις 27/1 και μετά. Οκ....το πηγαίνει πιο πίσω αλλά το κρατάει. Ας το έχουμε κατά νου. Εγώ το πιστεύω το μπαμ 26-30/1. Μεγάλο; Μικρότερο; Δεν ξέρω. Για ΚΒ; Προσηνεμα; 

Πάντως θα σκάσει. Έτσι θαρρώ. 

Μέχρι τότε, εγώ χαίρομαι που έχει βροχές. Καλό κάνουν. 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Αναρωτιόμουν που είναι ο φίλος μας ο Bardaris, αλλά τον βρήκα στα σχόλια του Ζιακόπουλου τελικά🙃

@Μεσσήνιος Δυστυχως φίλε μου πάντα έτσι μας καταλήγουν τα τελευταία χρόνια οι ψυχρές εισβολές τέτοιου τύπου, όπως και η προηγούμενη που πέρασε ξεκίνησε ως πολύ ανώτερη...

Το θέμα είναι ότι με τέτοια συστήματα βρέχεται - χιονίζεται όλη η χώρα γιατί βγαίνουν ανατολικά και αποτελούσαν κάποτε σήμα κατατεθέν του Χειμώνα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, menidi είπε:

Πάντως αυτό το τέρας στα ΒΑ ο τζιφος το εμφανίζει συνεχώς εδώ και 1.5 ημέρα περίπου. Αν δεν κάνω λάθος. Λέω για τις 27/1 και μετά. Οκ....το πηγαίνει πιο πίσω αλλά το κρατάει. Ας το έχουμε κατά νου. Εγώ το πιστεύω το μπαμ 26-30/1. Μεγάλο; Μικρότερο; Δεν ξέρω. Για ΚΒ; Προσηνεμα; 

Πάντως θα σκάσει. Έτσι θαρρώ. 

Πάντως μέχρι 26 τουλάχιστον δεν έχουμε πιθανότητες για χιόνια στα προσηνεμα πεδινά,το πολυ ημιορεινα,αυτό το τέρας είναι φυσικό να το βγάζει τέτοιες εποχές με την ενδυνάμωση του σιβηρικού αρκεί αν έρθει να έχουμε τις κατάλληλες συνθήκες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

η διαταξη του ευρωπαίου πάντως μοιάζει με βελτιωμένη εκδοση του περσινού θαύματος με οριακές χιονοκαταιγίδες

ecmwfgr-1-216.png?12ecmwfgr-1-222.png?12ecmwfgr-2-216.png?12ecmwfgr-2-222.png?12

Και εδώ τι εδινε πέρσι ο ευρωπαίος με τις χιονοπτώσεις έως τα 500 μέτρα.

 

ecmwfgr-1-9.png?12ecmwfgr-2-9.png?12ecmwf-0-9.png?12

 

και το  χαμηλό τώρα [αν βγει δηλαδή κιόλας...]

ecmwf-0-216.png?12

 

 

500αιρια τότε

ecmwf-13-9.png?12

 

και τώρα

ecmwf-13-216.png?12

 

 

Αν έχει λίγη τσίπα ο καιρός... Ας βγει αυτό.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδες....βρεθηκε το προβλημα γιατι δεν εχει χειμωνα φετος.....🤣🤣🤣🤣

Μεχρι και ο σακης τα χει παρει που δεν κανει τπτ φετος....🤣🤣🤣

Screenshot_20230112_233853_Facebook.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πωπω παγωμαρα!!!!τρέχει κι ένα μοντέλο...😋...του οποίου το σενάριο σε βελτιωμένη έκδοση το προτιμώ από μεσοβεζιξες λύσεις...ο τζιφος κρατάει τουλάχιστον τον αζορ όρθιο στην θέση του

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...