Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι όντως χάλασε και ο ευρωπαίος  αλλά θεωρητικά αφού κάθε τρέξιμο έχει τέτοιες αλλαγές έχει πιθανότητες για αλλαγές στα απόμενα τρεξίματα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Delsnow είπε:

Μαλλον σιγα σιγα θα πρεπει να καταλαβουμε οτι φετος δεν θελει να κανει χειμωνα...ειναι πολυ κουραστικο να ψαχνεις συνεχεια γιατι δεν βγαινει...και σε 20 μερες η νυχτα θα εχει χασει μια ωρα και....κριμα....

Άμα βάζεις 20 εκατοστά την ώρα τότε είσαι -20 εκατοστά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, menidi είπε:

Αδιανόητα ensembles για τα ελληνικά δεδομένα. Εδώ πέρα θα ανάβαμε καπνογόνα! Γιατι όμως δεν χιονίζει με τέτοια γεωδυναμικά εκεί? Λόγω υγρασίας? Σοβαρά ρωτάω γιατί ου κάνει εντύπωση! 

Η υγρασία σίγουρα παίζει ρόλο από εκεί που έρχεται ο αυλώνας. Δεν είναι ότι δε χιονίζει, σε όλη την περιοχή τριγύρω από τη φρανκφούρτη τα μεγαλύτερα ύψη χιονιού φαίνονται στα μοντέλα μετά τα νδ σύνορα με γαλλία-ελβετία. Απλά δεν ξέρω αν φτάνει αυτό. Το μάρτη του 2013 είχε χιονίσει πολύ (πάνω από 30 εκατοστά στη φρανκφούρτη) με παρόμοια περίπτωση γιατί το χαμηλό περνάει από εκεί (κεντροβόρεια ιταλία και πορεία ΒΑ) που δίνει πολύ υετό. Τότε όμως είχε -10 στα 850, τώρα γύρω στο -5 και -6 φαίνεται δευτέρα-τρίτη και μετά πέφτει, αλλά δεν έχει τόσο υετό. Ελπίζω απλά τα μοντέλα να αποτυπώνουν λάθος κάποιους παράγοντες και να μην δούμε χιονόνερα ή και βροχές ακόμα. Έστω κι έτσι βέβαια ένα 5ποντο-10ποντο μπορεί να το κάνει, παραπάνω θα είναι από αυτό που έκανε πριν τις γιορτές. Το δεκέμβριο μέχρι και παγωμένη βροχή με -3 εδάφους είδα. Στη θεσσαλονίκη είχε παρόμοια ανσάμπλ το 2012 και με περισσότερο κρύο στα 850

archives-2013-3-14-6-0.png? 

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Kilkis1989 είπε:

Άμα βάζεις 20 εκατοστά την ώρα τότε είσαι -20 εκατοστά 

Εκατοστα στο τι????να πιασεις τον ηλιο????🤣🤣🤣🤣ολο και πιο κοντα ερχεται...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

+4 στα 850 στο Μουρμάσνκ ο Ευρωπαίος στις 22/1. Κι εμείς ψάχνουμε για χιόνι εδώ.....

ΣΑΠΙΛΑ!!!

ΜΙΑ μόνο φωτοβολίδα θα σκάσει κάπου στη χώρα (ΑΝ σκάσει) και τέλος. Ας ευχηθούμε τουλάχιστον να έχουμε βροχές.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Delsnow είπε:

Εκατοστα στο τι????να πιασεις τον ηλιο????🤣🤣🤣🤣ολο και πιο κοντα ερχεται...

Αν οι προσδοκίες σου ήταν 50 εκατοστά χιονιού τώρα να μην περιμένεις άνω των 30 εκατοστών...σόρρυ 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, salonikatasos είπε:

Η υγρασία σίγουρα παίζει ρόλο από εκεί που έρχεται ο αυλώνας. Δεν είναι ότι δε χιονίζει, σε όλη την περιοχή τριγύρω από τη φρανκφούρτη τα μεγαλύτερα ύψη χιονιού φαίνονται στα μοντέλα μετά τα νδ σύνορα με γαλλία-ελβετία. Απλά δεν ξέρω αν φτάνει αυτό. Το μάρτη του 2013 είχε χιονίσει πολύ (πάνω από 30 εκατοστά στη φρανκφούρτη) με παρόμοια περίπτωση γιατί το χαμηλό περνάει από εκεί (κεντροβόρεια ιταλία και πορεία ΒΑ) που δίνει πολύ υετό. Τότε όμως είχε -10 στα 850, τώρα γύρω στο -5 και -6 φαίνεται δευτέρα-τρίτη και μετά πέφτει, αλλά δεν έχει τόσο υετό. Ελπίζω απλά τα μοντέλα να αποτυπώνουν λάθος κάποιους παράγοντες και να μην δούμε χιονόνερα ή και βροχές ακόμα. Το δεκέμβριο μέχρι και παγωμένη βροχή με -3 εδάφους είδα. Στη θεσσαλονίκη είχε παρόμοια ανσάμπλ το 2012 και με περισσότερο κρύο στα 850

archives-2013-3-14-6-0.png? 

Ευχαριστώ!!!!!! Μου φαίνεται οτι Στουτγκάρδη παίζει πιο δυνατά απο εσάς στα χιόνια. Εχω συγγενείς εκεί. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Kilkis1989 είπε:

Αν οι προσδοκίες σου ήταν 50 εκατοστά χιονιού τώρα να μην περιμένεις άνω των 30 εκατοστών...σόρρυ 🤣

Κατσε να το δουμε πρωτα...εχει κουρασει πολυ η κατασταση αρκετα χρονια..ρο ηθικο εχει παει πατωμα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 minutes ago, menidi said:

Αδιανόητα ensembles για τα ελληνικά δεδομένα. Εδώ πέρα θα ανάβαμε καπνογόνα! Γιατι όμως δεν χιονίζει με τέτοια γεωδυναμικά εκεί? Λόγω υγρασίας? Σοβαρά ρωτάω γιατί μου κάνει εντύπωση! 

Γιατί η θερμή θάλασσα μπορεί να είναι κατάρα τις περισσότερες φορές αλλά όταν υπάρχουν οι συνθήκες είναι ευλογία.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 minutes ago, Delsnow said:

Μαλλον σιγα σιγα θα πρεπει να καταλαβουμε οτι φετος δεν θελει να κανει χειμωνα...ειναι πολυ κουραστικο να ψαχνεις συνεχεια γιατι δεν βγαινει...και σε 20 μερες η νυχτα θα εχει χασει μια ωρα και....κριμα....

Για τους λάτρεις της στατιστικής όταν θέλει να το στρώσει δεν έχει καμία σημασία η ώρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Galanto said:

Κανένα κύριο σεναριο ποτε δεν έδειξε κάτι καλό. Γιατι  βασιζόμαστε στα ανσαμπλ που δε βγαίνουν ποτε ;;;

Για τόσο μακριά δεν έχει σημασία τίποτα περισσότερο από τον μέσο όρο και αυτός στο χαβαλέ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, menidi είπε:

Ευχαριστώ!!!!!! Μου φαίνεται οτι Στουτγκάρδη παίζει πιο δυνατά απο εσάς στα χιόνια. Εχω συγγενείς εκεί. 

Έχει περισσότερο υετό εκεί, εδώ συνήθως έχει παραπάνω κρύο, το δεκέμβριο εδώ έφτασε μέχρι -12 εκεί νομίζω μέχρι -8 έκανε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Κανένα κύριο σεναριο ποτε δεν έδειξε κάτι καλό. Γιατι  βασιζόμαστε στα ανσαμπλ που δε βγαίνουν ποτε ;;;

Ίσως επειδή κοιτάμε τις 8000 ώρες 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οι ζωνικοί άνεμοι ααααααααααααααααχαχαχαχαχαχαχαχα Δεν παίζεται ο ΚΑΡΝΑΒΑΛΟΣ φέτος σε κανένα διάγραμμα!!!!!😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με τα βραδινα ρεταλια ισως ευνοηθουν ορεινα ημιορεινα Ηπειρου δυτικης Μακεδονιας. Η ωρα του Αντωνη σημερα θα ειναι υποτονικη αλλα με το χαος που επικρατει μπορει να δουμε τπτ φοβερα κ κουρμπαριστα ενς. Παρανοια!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, bill24 είπε:

υπηρχαν και θεωρητικα καλυτεροι χειμωνες που δεν εκανε τιποτα πεδινα...με ενα 30 ποντο ξεχνιουνται πολλα και εχει μεινει κανας μηνας ακομα

Εδω εχουμε προβλημα στα ορεινα ...τα πεδινα ειναι ξεγραμμενα φετος...οτι  και να κανει θα ειναι πολυ λιγο...ουτε ζουμε ολοι σε πολεις και σε πεδινα...το θεμα για μενα ειναι οτι δεν χειμωνιαζει.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...