Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, swthrhs είπε:

Αχαχαχ αν βγει αληθινός θα του στείλω μνμ γενικά γουστάρει και αυτός καμένος σαν εμάς είναι αλλά ναι πάντως γιορτές που έλεγε πασχαστουγενα και εμείς βλέπαμε διάγραμμα κοντά στο μηδέν και ξαφνικά τούμπα ζέστη το έπιασε 

Ναι δεν τον ξέρω θυμάμαι παλιά έφερνε Ελπίδα καθε βδομάδα στην Αθήνα. Δηλαδή αυτός παει για το 10/10 τωρα..🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Μεσσήνιος είπε:

Έλεος ρε παιδιά με τα ανορθόγραφα κείμενα μη βιάζετε άλλο την ελληνική γλώσσα!!!!!!! 

Θα το γράφω σε γράμμα και θα το κανω σκρινσοτ αλλη φορα να τα διαβάζετε ολοι 😂😂😂😂😂😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σαν τη θεοπουλα ενα πράγμα 

Μας κόβουν τα μηνύματα 🥁🥁🥁🥁🥁

Μας κόβουν την ελευθερία έκφρασης 🥁🥁🥁🥁🥁🥁🥁

Μας κόβουν............Μη το πεις .....

Το χιονι θα λεγα τι νομίζετε ολοι οτι θα πω🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣.......το μοντελινγκ

Άντε καλε κόβεται το μοντελινγκ 

Ξεσάλωσα 

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αχ που ναι εκεινες οι ομορφες εποχες.....που χωρις μονδελα περιμεναμε τον Καιρο για τους Αγρότες να μάθουμε αν έρχεται ο χιονιάς..... ανέμελα..... χωρίς αναλύσεις. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, BrainA είπε:

αχ που ναι εκεινες οι ομορφες εποχες.....που χωρις μονδελα περιμεναμε τον Καιρο για τους Αγρότες να μάθουμε αν έρχεται ο χιονιάς..... ανέμελα..... χωρίς αναλύσεις. 

Και ήξεραν και να μιλάν τότε,  οχι τωρα που χρειάζεται μετάφραση 😂😂😂😂😂

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρωτιέμαι αν ο μέσος, περιστασιακός επισκέπτης του φόρουμ, δυσκολεύεται περισσότερο να κατανοήσει τα τεχνηέντως παραποιημένα ελληνικά των παιδιών εδώ μέσα ή τις συζητήσεις μας στο σχολιασμό χαρτών με εκφράσεις όπως....

Ανέβα ρε σκύλε 

Άντε ρε άχρηστε Αζορ 

Πάμε ρε Τζιφουλα

Παιος....****** ονείρων

Σοκ και Μπεος (για χιονιά Βόλου)

Μαντηλάκια χλωρίνης

Κτλ κτλ. 

😂

 

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπάρχουν 3 σενάρια για το λεκανοπέδιο. 

Ή θα κάνει 3/3 και θα έχουμε ρεκόρ στα χρονικά. 

Ή θα πάμε σε διετή περιοδικότητα.

Ή θα πάμε σε 10 χρόνια πάλι. 

Με δεδομένο το μοτίβο των ευκαιριών 2015-2017-2019-2021 μετά το αναπάντεχο 2022 τείνω να ψηφίσω το 2ο σενάριο ως πιθανό και το 2024 ως την επόμενη ευκαιρία. 

Ως καθηγητής της έδρας της μπακαλίστικης μετεωρολογίας αυτά έχω να πω. 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Dusterakos said:

Αααααα αυτη τη λεπτομερεια ελεγες να προσεξουμε😂

Οχι τα 3 δοαγραμματα ειναι απο Λονδινο (κοντά), δυτικη Νορβηγία, ανατολική Σουηδία Δείχνουν Σκανδιναβικό και όχι Αζορικό. Και μετά έρχονται οι πεταλουδες αν γινει ετσι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εχω πρόγνωση για τα Γιάννενα από εβδομάδα. Φρόντισε βρωμόκαιρε να μου επιτρέψεις να βάλω χιόνια από τα 500-600 μέτρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, bill24 είπε:

 

Αυτή την στιγμή είναι κομψί κομψά, αν και είμαι σίγουρος ότι θα καταλήξουμε σε ένα τυπικό βροχοχαμηλό

 

Αυτό πχ, θα ήταν πολύ καλό και ξεκάθαρο χιόονι στα Γιάννενα, και στρώσιμο

gens-10-1-156.pnggens-10-0-156.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Αυτή την στιγμή είναι κομψί κομψά, αν και είμαι σίγουρος ότι θα καταλήξουμε σε ένα τυπικό βροχοχαμηλό

 

Αυτό πχ, θα ήταν πολύ καλό και ξεκάθαρο χιόονι στα Γιάννενα, και στρώσιμο

gens-10-1-156.pnggens-10-0-156.png

 Βέβαια για να γινει αυτό  πρέπει να βγουν όλα 1000 χιλιόμετρα ανατολικά χαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 minutes ago, BrainA said:

Οχι τα 3 δοαγραμματα ειναι απο Λονδινο (κοντά), δυτικη Νορβηγία, ανατολική Σουηδία Δείχνουν Σκανδιναβικό και όχι Αζορικό. Και μετά έρχονται οι πεταλουδες αν γινει ετσι.

Καλα ο σκανδιναβικος αν σηκωθει δεν ειναι καλο για μας;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

Υπάρχουν 3 σενάρια για το λεκανοπέδιο. 

Ή θα κάνει 3/3 και θα έχουμε ρεκόρ στα χρονικά. 

Ή θα πάμε σε διετή περιοδικότητα.

Ή θα πάμε σε 10 χρόνια πάλι. 

Με δεδομένο το μοτίβο των ευκαιριών 2015-2017-2019-2021 μετά το αναπάντεχο 2022 τείνω να ψηφίσω το 2ο σενάριο ως πιθανό και το 2024 ως την επόμενη ευκαιρία. 

Ως καθηγητής της έδρας της μπακαλίστικης μετεωρολογίας αυτά έχω να πω. 

 

 

Μπορεί να κάνει και 5. Μπορεί και 10 , μπορεί και του χρόνου ναι. Τη δεκαετία 80 έκανε ανα 2 χρόνια. Μετά σταμάτησε για 10 χρόνια περίπου και ξεκίνησε πάλι ανα 2ετια. Μετά ΄έκανε  10+ χρόνια και μετά 2 απανωτούς. Με τα λίγα που ξέρω απο Στατιστική και με τα αρκετά απο μεθοδολογία έρευνας, θα είχε ενδιαφέρον να μελετήσουμε το εξής:

Τα τελευταία 50 -60 (ας πούμε) χρόνια , όπου έχουμε επαρκή στοιχεία δλδ, πόσες φορές κατέβηκε το -9 (και κάτω) στα 850? Αν δλδ ορίσουμε ως "ευκαιρία" τη θερμοκρασία εκείνη βάσει της οποίας στρώνει χιόνι εδώ στα πεδινά της Αττικής, τότε θα δούμε στατιστικά, το πόσες φορές έχουμε ευκαιρία σε βάθος δεκαετιών. Απο εκεί και πέρα είναι λαχείο το αν θα καθίσει σωστά μια ψυχρή εισβολή ή όχι. Αν ας πούμε, μέσα σε 40 χρόνια είχαμε 80 ψυχρές εισβολές του -9 και κάτω, αυτό σημαίνει οτι είχαμε, θεωρητικά, 80 ευκαιρίες για στρωμένο χιόνι στο λεκανοπέδιο. Δλδ 2 εισβολές/έτος  κατα ΜΟ. 

Στη συνέχεια, βλέπεις πόσες φορές ΠΡΑΓΜΑΤΙ έχει αξιοποιηθεί αυτή η ευκαιρία σε βάθος δεκαετιών. Αν δλδ στα 40 χρόνια με τις 80 εισβολές είχες 20 χιονιάδες που έστρωσε, αυτό σημαίνει οτι αν κάνει μια δεκαετία να στρώσει χιόνι, θα ρεφάρει την επόμενη (όπως και τελικά γίνεται και το βλέπουμε). Και το αντίστροφο φυσικά. 

Επομένως, υπολογίζοντας αυτά τα στοιχεία, έχεις κατα νου οτι ευκαιρίες θα υπάρξουν ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ απο αυτές που τελικά θα αξιοποιηθούν. Εμείς λοιπόν εδώ, ακόμα κι αν δούμε μια εισβολή να έρχεται μέσα στο επόμενο διάστημα, πρέπει να έχουμε κατά νου οτι πιθανότατα δεν θα αξιοποιηθεί για τους x y λόγους.

Ο ίδιος τρόπος σκέψης  -  έρευνας ισχύει για κάθε περιοχή. Σαλόνικα κτλ

Συγχωρέστε αν σας κούρασα!!!

 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...