Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

38 λεπτά πριν, menidi είπε:

Αναρωτιέμαι αν ο μέσος, περιστασιακός επισκέπτης του φόρουμ, δυσκολεύεται περισσότερο να κατανοήσει τα τεχνηέντως παραποιημένα ελληνικά των παιδιών εδώ μέσα ή τις συζητήσεις μας στο σχολιασμό χαρτών με εκφράσεις όπως....

Ανέβα ρε σκύλε 

Άντε ρε άχρηστε Αζορ 

Πάμε ρε Τζιφουλα

Παιος....****** ονείρων

Σοκ και Μπεος (για χιονιά Βόλου)

Μαντηλάκια χλωρίνης

Κτλ κτλ. 

😂

 

 

 

 

Εγώ πάντως που σας διάβαζα χωρίς να γραφω δεν δυσκολεύτηκα πολύ να προσαρμοστώ

βεβαια στην αρχή ήταν λιγο σαν ξένη γλωσσα😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Delsnow είπε:

Μιχαηλ τι θα γινει θα χιονιστουμε ???κανε κατι..... @[weathermaniac]

Αν μπορούσα να κάνω κάτι αδερφέ θα το έκανα...  χαχαχα

και η απάντηση ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Galanto είπε:

@[weathermaniac] παρε μάτι σεναριο 43 ευρωπαιου απο 27 του μηνα και μετα άκρως εντυπωσιακό 

Βάζει λίγα εκατοστάκια η Λάρισα ε😆

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

43 minutes ago, Seth13 said:

Υπάρχουν 3 σενάρια για το λεκανοπέδιο. 

Ή θα κάνει 3/3 και θα έχουμε ρεκόρ στα χρονικά. 

Ή θα πάμε σε διετή περιοδικότητα.

Ή θα πάμε σε 10 χρόνια πάλι. 

Με δεδομένο το μοτίβο των ευκαιριών 2015-2017-2019-2021 μετά το αναπάντεχο 2022 τείνω να ψηφίσω το 2ο σενάριο ως πιθανό και το 2024 ως την επόμενη ευκαιρία. 

Ως καθηγητής της έδρας της μπακαλίστικης μετεωρολογίας αυτά έχω να πω. 

 

 Τώρα αντικειμενικά και πέρα από το όποιο bias μπορεί να έχω ως καυσωνάκιας (βασικά ξεχάστε το εντελώς σε αυτό το πόστ οτι μου άρεσουν οι ζέστες) θα μιλήσω καθαρά για τη περιοχή μου. Προσοχή για το κέντρο της Γλυφάδας, χαμηλά υψόμετρα της και παραλία.

Στατιστικά με λίγες εξαιρέσεις είμαστε θερμοκρασιακά από τις πιο δύσκολες αν όχι η πιο δύσκολη περιοχή της μητροπολιτικής Αθήνας ώστε να καταφέρουμε το χιόνι να επιβιώσει στο έδαφος πάνω από μερικές ώρες. Ακόμα και περσι που για μένα ήταν το τοπ όλων των εποχών για τα χαμηλά της Γλυφάδας (το 2002 το πρόλαβα την τελευταία μέρα και θυμάμαι ελάχιστα) αυτά τα 5 με 10 εκατοστά που βάλαμε στους δρόμους επιβίωσαν λίγες ώρες. 

Τι θέλω να πω...η περιοδικότητα διετίας δε μπορεί να γενικευτεί σε όλα τα πεδινά της Αττικής. 2015-17-19 ήταν της πλάκας για τα χαμηλά της Γλυφάδας. Ανύπαρκτα. Άντε το 2017 ένα τσακ παραπάνω αλλά μούφες τώρα, που επιβίωσαν ζήτημα μερικών ωρών και χωρίς ολικές χιονοστρώσεις στους δρόμους (παρά μόνο σε εύκολες επιφάνειες) στο κέντρο και παραλία. 

Έπρεπε να γίνουν γενικευμένα πολύ δυνατά πράγματα και με την επιρροή του Υμηττού φτάσαμε στο απόλυτο ρεκόρ για μένα περσι εδω κάτω. Το ότι έγινε απανωτά και back to back 2021 και 2022 ολιγόωρη ολική χιονόστρωση στα χαμηλά της Γλυφάδας αν γενικεύσω τα αρχεία του Θησείου κάπως μπακαλίστικα αυτό λογικά δεν πρέπει να έχει γίνει εδώ κάτω ποτέ εδώ και 2 αιώνες. 

Στατιστικά για τα χαμηλά της Γλυφάδας είναι σχεδόν αδύνατον να γίνει το 3/3. Αυτό θα σου πει ο κάθε λογικός στατιστικολόγος πιστεύω. Αλλά αυτά δε μπαίνουν σε αυστηρά στατιστικά πλαίσια. Σαφώς μπορεί να σου γίνει και από το πουθενά το απίστευτο outlier. O καιρός είναι καιρός εξάλλου. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΟΛΟ ΤΟ UK ΣΤΡΩΜΕΝΟ ΚΑΙ ΟΛΗ Η ΓΑΛΛΙΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ. ΧΙΟΝΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗ Β. ΑΦΡΙΚΗ.

gfsnh-16-126.png?18

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΦΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΑ 

 

Μας τα εξαφάνισαν τα χιόνια τα μοντέλα, έμειναν τα ανσάμπλ του σκουπιδαίου μόνο. οι γάλλοι κλέφτες έκλεψαν από τους αυστριακούς το κρουασάν ως δικιά τους πατέντα, τώρα πάνε να μας κλέψουν και τα χιόνια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Αν μπορούσα να κάνω κάτι αδερφέ θα το έκανα...  χαχαχα

και η απάντηση ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ🤣

Τελικα ειναι σε εξελιξη η στρατοσφαιρικη θερμανση???τι γινετε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, BrainA είπε:

ΧΙΟΝΟΠΑΡΤΥ ΔΥΤΙΚΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΤΟ 18ΑΡΙ

gfsnh-16-114.png?18

Τι θαψαρ ειναι αυτο ρε παιδι;Και 10ποντους μπορει να φτασει..πωπωπω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

 Τώρα αντικειμενικά και πέρα από το όποιο bias μπορεί να έχω ως καυσωνάκιας (βασικά ξεχάστε το εντελώς σε αυτό το πόστ οτι μου άρεσουν οι ζέστες) θα μιλήσω καθαρά για τη περιοχή μου. Προσοχή για το κέντρο της Γλυφάδας, χαμηλά υψόμετρα της και παραλία.

Στατιστικά με λίγες εξαιρέσεις είμαστε θερμοκρασιακά από τις πιο δύσκολες αν όχι η πιο δύσκολη περιοχή της μητροπολιτικής Αθήνας ώστε να καταφέρουμε το χιόνι να επιβιώσει στο έδαφος πάνω από μερικές ώρες. Ακόμα και περσι που για μένα ήταν το τοπ όλων των εποχών για τα χαμηλά της Γλυφάδας (το 2002 το πρόλαβα την τελευταία μέρα και θυμάμαι ελάχιστα) αυτά τα 5 με 10 εκατοστά που βάλαμε στους δρόμους επιβίωσαν λίγες ώρες. 

Τι θέλω να πω...η περιοδικότητα διετίας δε μπορεί να γενικευτεί σε όλα τα πεδινά της Αττικής. 2015-17-19 ήταν της πλάκας για τα χαμηλά της Γλυφάδας. Ανύπαρκτα. Άντε το 2017 ένα τσακ παραπάνω αλλά μούφες τώρα, που επιβίωσαν ζήτημα μερικών ωρών και χωρίς ολικές χιονοστρώσεις στους δρόμους (παρά μόνο σε εύκολες επιφάνειες) στο κέντρο και παραλία. 

Έπρεπε να γίνουν γενικευμένα πολύ δυνατά πράγματα και με την επιρροή του Υμηττού φτάσαμε στο απόλυτο ρεκόρ για μένα περσι εδω κάτω. Το ότι έγινε απανωτά και back to back 2021 και 2022 ολιγόωρη ολική χιονόστρωση στα χαμηλά της Γλυφάδας αν γενικεύσω τα αρχεία του Θησείου κάπως μπακαλίστικα αυτό λογικά δεν πρέπει να έχει γίνει εδώ κάτω ποτέ εδώ και 2 αιώνες. 

Στατιστικά για τα χαμηλά της Γλυφάδας είναι σχεδόν αδύνατον να γίνει το 3/3. Αυτό θα σου πει ο κάθε λογικός στατιστικολόγος πιστεύω. Αλλά αυτά δε μπαίνουν σε αυστηρά στατιστικά πλαίσια. Σαφώς μπορεί να σου γίνει και από το πουθενά το απίστευτο outlier. O καιρός είναι καιρός εξάλλου. 

Και 2002 κ 04 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Galanto είπε:

Φοβερό βελτιώνεται η τζιφαρα χαχαχαχ

Είναι πιο χοντρός ο αυλώνας, αλλά να πάρει  η ευχή, νομίζω ότι το ατλαντικό χαμηλό έρχεται πιο γρήγορα μετά, θα μου τον κόψει στην μέση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, south coast said:

Και 2002 κ 04 

Το 2022 για μένα ήταν ανώτερο από το 2004 στα χαμηλά της Γλυφάδας. Πιο πολλά εκατοστά θυμάμαι πέρσι από το 2004. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, GEORGE SNOWMAN said:

Τι θαψαρ ειναι αυτο ρε παιδι;Και 10ποντους μπορει να φτασει..πωπωπω

ΤΗΝ ΕΚΤΑΣΗ ΚΟΙΤΑ ΟΧΙ ΤΑ CM.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Είναι πιο χοντρός ο αυλώνας, αλλά να πάρει  η ευχή, νομίζω ότι το ατλαντικό χαμηλό έρχεται πιο γρήγορα μετά, θα μου τον κόψει στην μέση

Αλλο ένα τέτοιο βήμα και μετα στις 21 με 22 θα με χιονισει χαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Galanto είπε:

Αλλο ένα τέτοιο βήμα και μετα στις 21 με 22 θα με χιονισει χαχαχαχα

Τελικά όντως θα κοπέι. Πάντως ίσως σαν συνέχεια να έχει ενδιαφέρον το τρέξιμο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, BrainA είπε:

ΤΗΝ ΕΚΤΑΣΗ ΚΟΙΤΑ ΟΧΙ ΤΑ CM.

Μεγαλη...εχω κατασυγκινηθεί.Μακάρι να ξαναδουμε τετοιες εικονες το 2040 παλι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν είχε αποκοπέι μεγαλύτερο τμήμα νότια θα είχε βγάλει φοβερό εικονικό, ως αποτέλεσμα σαφώς υποβιβασμένο για Ήπειρο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...