Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 minutes ago, Winterlove said:

Με τέτοιο ψύχος όπως είναι στο 6αρι, σίγουρα δε νοείται 3/3... στη καλύτερη θα το δούμε έτσι... θέλουμε καλύτερο ριντζ για κάτι μεγάλο και γενικευμένο στο λεκανοπέδιο.. βορειότερα το ριντζ με τη βοήθεια του Ατλαντικού.. άμα μας αφησει κάνα περιθώριο και δε φράζουν έτσι το δρόμο τα ταχύτατα Ατλαντοχαμηλάκια.. ας γκρινιάξω κι εγώ λίγο πάλι, μπας και....

Δες τη μισή μοίρα. Με -36/-37 στα 500 και -7 με -8,5 στα 850 ο τζίφος μπορεί να βάλει χιόνια καλά από τα 150μ. και πάνω (freezing level <400m). Αλλά έχει δυστυχώς στις 200+ ώρες αν δεν πουν τα ensembles, δεν ασχολούμαστε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ πάντως θεωρώ ότι ο καθαρά μη έντονος ανατολικός σε συνάρτηση με τον νοτιοδυτικό που δίνει στα 700 για Γιάννενα δεν αποτελεί τροχοπέδη για να χιονίσει με -2,αρκεί να είναι σε αυτά τα επίπεδα στα 850,άλλο ο βορειοανατολικός άλλο ο ανατολικός και υπάρχουν παραδείγματα για αυτό.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κρισιμότατα τα ensembles του Εσκι Σεχιρ και του Αφιον Καραχισάρ για το επίμαχο διάστημα!! Ο φίλος oldboy παρακαλώ να αναλάβει δράση!!

Συστημένη απο την Αρχαία Ιωλκό η μπάλα αυτή! Αυτός δεν είναι χιονιάς. Είναι το "χρυσόχιονο δέρας"!  (Βολάρα ρεεε)

Ααχχχ παραληρώ. Συγγνώμη, έχω θέμα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, bill24 είπε:

αν ερμηνευσουμε την προγνωση οπως αυτη παρουσιαζεται δεν διαφανεται καμια ενδειξη για στρωσιμο τοτε...εναλλαγες χιονονερου χιονιου μας δειχνει.αν ειναι αυτη η προγνωση οκ τοτε.γιατι πολλα μοντελα δειχνουν χιονοστρωσεις κλπ[που ουτε εγω πιστευω].απλα επειδη αναφερεται μεσα η λεξη χιονι μην γινει καμια ακραια τρελα και ριξει κανα 15ποντο και πουμε ααα σωστη η προγνωση χεχεχε

Εε λογικα δεν πιστευει σε στρωσιμο ακομα και αν το ελπιζει αχαχαχχα αλλ πιστεψε με , λιγοτερο κραξιμο θα φαει αν δεν δωσει χιονι και εν τελη ριξει παρα αν πει οτι θα ριξει και εν τελη δεν ριξει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, ΠΩΓΩΝΙ είπε:

Εγώ πάντως θεωρώ ότι ο καθαρά μη έντονος ανατολικός σε συνάρτηση με τον νοτιοδυτικό που δίνει στα 700 για Γιάννενα δεν αποτελεί τροχοπέδη για να χιονίσει με -2,αρκεί να είναι σε αυτά τα επίπεδα στα 850,άλλο ο βορειοανατολικός άλλο ο ανατολικός και υπάρχουν παραδείγματα για αυτό.....

Σωστη παρατηρηση, αλλωστε εχει ριξει μεχρι και 40εκ στα γιανενα με ανατολικο, οποτε σιγουρα δεν ειναι απαγορευτικος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Χιονιάς_Αττική είπε:

τα χιονια απο το 6αρι gfs 4 εως 5/1.. λιγα πραγματα θελει βελτιωση υετου στα επομενα..

xx_model-en-318-0_modusa_2023012506_264_17_108.png

Screenshot (69).png

Υετος 1-2 μερες πριν, δεν τα μαθατε ακομη αυτα;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

46 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Δυστυχώς ολο και πιο νοτια και ανατολικα τα φαινόμενα στα περισσότερα μοντελα πλην τζιφου φυσικά για σήμερα και αυριο 

Αυτό ποτέ δεν είναι καλό πραγματικά μακάρι να πάει δυτικότερα ο Ευρωπαίος, στην κυριολεξία ναουκαστ είμαστε!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, ΠΩΓΩΝΙ είπε:

Εγώ πάντως θεωρώ ότι ο καθαρά μη έντονος ανατολικός σε συνάρτηση με τον νοτιοδυτικό που δίνει στα 700 για Γιάννενα δεν αποτελεί τροχοπέδη για να χιονίσει με -2,αρκεί να είναι σε αυτά τα επίπεδα στα 850,άλλο ο βορειοανατολικός άλλο ο ανατολικός και υπάρχουν παραδείγματα για αυτό.....

Ολοι παμε Γιαννενα, Γιαννενα, Γιαννενα!

😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραίο το εξαρι για τα μακρινά, το βλέπαμε όλοι οι Αθηναίοι να πέφτει. Και Σάββατο βράδυ θα ήταν ο,τι πρέπει για βόλτα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Παπλαμουδας είπε:

Ολοι παμε Γιαννενα, Γιαννενα, Γιαννενα!

😂

Χαχα μαχαίρι στην καρδιά μου βάζεις Γιωργη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, nikolas 2365 είπε:

Καθίστε να δείτε θα ξεφυτρώσει κανένας χιονιάς μεγάλος στα 12ζ και θα λέμε τι έγινε. 

Νικο αν δεν φτιαξει το ευρωπαικο μεχρι παρασκευη σαββατο το ξερεις καλυτερα δεν υπαρχει λογος να κοιτας το 1 φλεβαρη..μακαρι να δει κανενας πεδινος χιονι αλλα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Καθίστε να δείτε θα ξεφυτρώσει κανένας χιονιάς μεγάλος στα 12ζ και θα λέμε τι έγινε. 

Ναί...μόνο που ειμαι σίγουρος πως έχεις πατήσει περισσότερες φορές το suite για να πάς στη 2η καρτέλα, απο όσες φορές έχεις ανοιγοκλείσει τα βλεφαρά σου φέτος. Μακάρι όλο αυτό να τελειώσει κάποια στιγμή. χαχα

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, ΠΩΓΩΝΙ είπε:

Χαχα μαχαίρι στην καρδιά μου βάζεις Γιωργη

Και γω χλωμο ρε, θα φαω μαζικο ban αλλα ψαχνω τη χαραμαδα στη δικλειδα!😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νομιζω με τετοιο μεσο ορο τα προσηνεμα ολο και κατι μπορουν να ελπιζουν αλλα απο οτι φαινεται θα ειναι προσκαιρο μιας και δεν κανει σωστο ριτζ ο καρπαζοεισπακτορ

EDM1_144djz7.GIF

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

48 minutes ago, Santa snow said:

Τηλέμαχο δίνει το 6αρη εδώ τελικά, με μία 6ώρη χιονοθύελλα. Παίζουμε πολύ ανατολικά όμως.

Το έχω γράψει με αφορμή το 18αρι. Μπορούμε να κυνηγήσουμε έναν Τηλέμαχο εδώ αν το ρίξει νύχτα. Μέχρι χθες δεν υπήρχε καλα καλά υποψία, πλέον όλα σχεδόν τα μοντέλα δείχνουν με τον έναν ή τον άλλο τρόπο κινητικότητα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Seth13 said:

Το έχω γράψει με αφορμή το 18αρι. Μπορούμε να κυνηγήσουμε έναν Τηλέμαχο εδώ αν το ρίξει νύχτα. Μέχρι χθες δεν υπήρχε καλα καλά υποψία, πλέον όλα σχεδόν τα μοντέλα δείχνουν με τον έναν ή τον άλλο τρόπο κινητικότητα. 

Μακάρι, ο Τηλέμαχος ήταν πολύ όμορφο χιονάκι και κράτησε 1-2 μέρες κάτω. 10-12cm ολική δεν είναι ιστορικό αλλά είναι αρκετά καλό χιόνι για τα δεδομένα μας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, Santa snow said:

Μακάρι, ο Τηλέμαχος ήταν πολύ όμορφο χιονάκι και κράτησε 1-2 μέρες κάτω. 10-12cm ολική δεν είναι ιστορικό αλλά είναι αρκετά καλό χιόνι για τα δεδομένα μας.

Ιστορικό προφανώς δεν είναι ωστόσο δεν είναι συνηθισμένο. Πέρα από τον Τηλέμαχο ποια άλλη περίπτωση 10 γεμάτων εκατοστών ολικής χιονόστρωσης μπορείς να θυμηθείς εκτός από τους ιστορικούς με πολλά εκατοστά παραπάνω; (Ίσως μόνο τον Φεβρουάριο του 2006 μετά τον ιστορικό του Γενάρη). Αν κάνει 10 εκατοστά φέτος σε τέτοιο χειμώνα με Τηλέμαχο 2019, Μήδεια 2021, Ελπίδα 2022 να έχουν προηγηθεί τότε μιλάμε για μια από τις καλύτερες χιονοπεριόδους για τα βορειοανατολικά προάστια όλων των εποχών.

Επεξεργάστηκε από Seth13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο τζιφος δεν ειναι μονος του. Τζεμ και ουκμο απο χτες δειχνουν αυτο που δειχνει σημερα. Ο μο σιγουρα δεν ειναι τελειος αλλα βελτιωθηκε. Μενει ο ευρωπαιος να αλλαξει η να παρει σωβρακα κατι απο τα 2 θα γινει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...