Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Gary είπε:

Απόψε μπαίνω στη πρίζα. Να περιμένω βροχή η χιόνι?😃

Αρχικα βροχη αυριο το πρωι ισως ριξει κατι αλλα δεν φαινονται γενικευμενα τα φαινομενα εκεινη την ωρα οποτε καλυτερα να μην το περιμενεις παρα να περιμενεις κατι και εν τελει να μην ριξει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ναι, και γενικά φαίνεται να πηγαίνουμε με δεμένα τα μάτια. Αν ο ανατολικός είναι πολύ ασθενής, θα λειτουργήσει ως μεταφορέας του κρύου από τα ανατολικά, και θα πέσουν τα υψόμετρα, αν όμως είναι ισχυρότερος θα λειτουργήσει ως καταβατικος και θα θερμανθεί, οπότε θα ανέβουν τα υψόμετρα. Με το .. επιτελείο της πρόγνωσης στην σχολή μου είμαστε πολύ προβληματισμένοι για το αποτέλεσμα.

Εμπειρικα, σπανια εχω δει και φαινομενα και ισχυρο ανεμο, ποσο μαλλον ΒΑ.

ή το ενα ή το αλλο!

επισης για τον ΒΑ και για την ισχυ του να πω οτι τον γνωριζα για την περιοχη ως νεφοδιαλυτη και οχι και ως καταβατη που ανεβαζει τις Τ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, DIMITRIS said:

διάφορα σενάρια από ανσαμπλ πρωινού παιου

gens-4-1-168.png

gens-5-1-168.png

gens-6-1-168.png

gens-10-1-174.png

gens-11-1-174.png

gens-13-1-168.pnggens-18-1-168.png

gens-19-1-174.png

gens-20-1-180.png

gens-24-1-168.png

gens-28-1-174.png

gens-29-1-168.png

gens-31-1-174.png

gens-35-1-174.png

gens-37-1-168.png

gens-39-1-168.png

gens-45-1-180.png

gens-47-1-168.png

gens-50-1-168.png

Καποια εχουν προυποθεσεις και για ριτζ σε 2ο χρονο βορεια αμεσως μετα, καποια αλλα (τα περισσοτερα) ειναι ταφοπλακες. Μακαρι να εχει λιγο διαρκεια η φαση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επαναλαμβανω την αποψη μου, να μη θεωρουμε δεδομενη την καταρρευση του αζορικου μετα τις 05/02

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νομίζω ότι κλειδώσαμε τις βροχές για αύριο. Από το παρακάτω διάγραμμα κρατάω ότι ο μ.ο. για 1-2/2 είναι στο -4 για κεντρική Εύβοια με αρκετά σενάρια που συνδιάζουν υετό (θέλω να δω τη Δίρφυ φορτωμένη με πολύ χιόνι, είναι μαχαίρι στην καρδία η τωρινή της εικόνα τέλη Ιανουαρίου)

ens_image.php?geoid=52508&var=201&run=0&date=2023-01-25&model=ecm&member=ENS&bw=1

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Gary είπε:

Ας μου απαντήσει κάποιος παρακαλώ 

Φίλε πρώτα από όλα αυριο είναι δύσκολη μέρα για πρόβλεψη για έναν βαθμό μπορεί να το δεις να πέφτει μπορεί και όχι ενώ θα παίξει μεγάλο ρόλο και η ένταση των φαινομένων που πάλι δεν ξέρουμε τι θα έχεις στην περιοχή σου συγκεκριμένα … και δεύτερον και να σου πούμε ότι θα χιονίσει και δεν χιονίσει η δεν θα χιονίσει και θα χιονίσει τι θα γίνει; Δεν παίζει ρόλο … από μόνος σου αύριο θα δεις το θα γίνει και τέλος … είναι σου λέμε όλα πολύ οριακά ούτε ικανοποιητικό κρύο μπορεί να έχεις ούτε  την ένταση των φαινομένων που πρέπει αλλά για 1-2 ώρες μπορεί σε ξεσπάσματα να το δεις να πέφτει … η πρόγνωση καιρού ειδικά στα χιόνια  ποτέ  δεν είναι σίγουρη ειδικά σε τέτοιες οριακές καταστάσεις … όταν μπαίνεις και ρωτάς  ανά μια ώρα το ίδιο ενώ σου έχουν απαντήσει τα παιδιά δεν είναι και τόσο σωστό τόσο φυσιολογικό όσο και να μην ξέρεις … 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γνωριζοντας οτι μεχρι να πέσουμε στις 72 ωρες ακομα και ο εμποδισμος θα ειναι σε τελειως άλλη θεση , εχουμε και λεμε 

Η ταση ειναι για κακο ριτζ με σκαψιμο πολύ λιγου ψυχους για πεδινο χιονι στην Αττική. 

Φαίνεται να ξυπναει ο βορειος ατλαντικος και ισως να ειναι αν οχι η τελευταία, η προτελευταία ευκαιρία ( και πρωτη αντικειμενικα )  

Βλεποντας οτι ολο και συρρικνώνεται η προέκταση των υψηλων πιεσεων προς βορρα , δεν θα μου εκανε εμτυπωση σε 3 μερες να μην υπάρχει καν αυτη η ευκαιρία στους χαρτες. Συγκρίνοντας τα προηγούμενα τρεξιματα ειναι ξεκαθαρο οτι οι υψηλες πιεσεις ολο και καπελονονται περισσότερο και μετατοπίζονται πιο νοτια οποτε και η οποια καταβαση δείχνει γίνεται ολο και πιο ρεταλι και ανατολικοτερα. 

Ο χειμώνας δεν ηρθε ποτε και δυσκολεύομαι να πιστέψω οτι θα ερθει ( και να έρθει θα ειναι για ουτε μηνα) 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

Νομίζω ότι κλειδώσαμε τις βροχές για αύριο. Από το παρακάτω διάγραμμα κρατάω ότι ο μ.ο. για 1-2/2 είναι στο -4 για κεντρική Εύβοια με αρκετά σενάρια που συνδιάζουν υετό (θέλω να δω τη Δίρφυ φορτωμένη με πολύ χιόνι, είναι μαχαίρι στην καρδία η τωρινή της εικόνα τέλη Ιανουαρίου)

ens_image.php?geoid=52508&var=201&run=0&date=2023-01-25&model=ecm&member=ENS&bw=1

-4 Δημητρη αλλά συμπυκνωμενος μ.ο. δεν ανοιγει με σεναρια κατω του -5 για να σου δινει ελπιδες για χαμηλοτερα.

Αλλα ας περιμενουμε, 8 μερες ειναι πολλες.

απλα ξαναφωναζω πως φετος ακομα και οταν διαφαινονται ελπιδες τις παει διαρκως ολο και πιο πισω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Παπλαμουδας said:

-4 Δημητρη αλλά συμπυκνωμενος μ.ο. δεν ανοιγει με σεναρια κατω του -5 για να σου δινει ελπιδες για χαμηλοτερα.

Αλλα ας περιμενουμε, 8 μερες ειναι πολλες.

απλα ξαναφωναζω πως φετος ακομα και οταν διαφαινονται ελπιδες τις παει διαρκως ολο και πιο πισω

Ειναι ξεκάθαρο οτι δεν υπαρχει δυναμικη φετος.Ουτε θελει…ουτε μπορει…το παληκαρι…

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, south coast είπε:

Ειναι ξεκάθαρο οτι δεν υπαρχει δυναμικη φετος.Ουτε θελει…ουτε μπορει…το παληκαρι…

μετά από το σερί χειμώνων με αξιοπρέπεια ήλθε η σειρά για μέγιστη μούφα...συμβαίνουν και αυτά κατά καιρούς...να δούμε αν περάσει ο χειμώνας χωρίς καθόλου χιόνι ούτε καν στα Βίλια ή την Ιπποκράτειο...φαινεται ότι ο  φετινός διεκδικεί τον τίτλο του χρυσού βατόμουρου με τον 2013-14

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, Παπλαμουδας είπε:

Εμπειρικα, σπανια εχω δει και φαινομενα και ισχυρο ανεμο, ποσο μαλλον ΒΑ.

ή το ενα ή το αλλο!

επισης για τον ΒΑ και για την ισχυ του να πω οτι τον γνωριζα για την περιοχη ως νεφοδιαλυτη και οχι και ως καταβατη που ανεβαζει τις Τ.

Ειναι νεφοδιαλυτης, λόγω της θέρμανσης που προκαλεί. Πάνε μαζί αυτά σε καταβατικους.

Κατά τα άλλα αφού έχω δει εδώ μια Πασπαλα στις 22-12-2017 μπορούμε καλύτερα τωρα

 

 

11-09-50-archives-2017-12-22-6-0.png

11-10-39-archives-2017-12-22-6-1.png

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Παπλαμουδας είπε:

-4 Δημητρη αλλά συμπυκνωμενος μ.ο. δεν ανοιγει με σεναρια κατω του -5 για να σου δινει ελπιδες για χαμηλοτερα.

Αλλα ας περιμενουμε, 8 μερες ειναι πολλες.

απλα ξαναφωναζω πως φετος ακομα και οταν διαφαινονται ελπιδες τις παει διαρκως ολο και πιο πισω

συμφωνω με αυτά που γράφεις απλα να τονίσω ότι αναζητώ ένα χιόνι ημιορεινών και να βάλουν καλό χιόνι τα βουνά μας, προσωπικά πεδινό χιόνι εδώ φέτος δε περιμένω, μόνο με θαύμα...

αυτό που πραγματικά κυνηγάω είναι ένα χιονι Στενής κάποιο Σ/Κ (ιδανικά 2-4/2) προκειμένω να πάω και να το χαρώ γιατι φοβαμαι οτι δεν θα υπαρξει αλλη ευκαιρια φαετος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 minutes ago, geornik said:

μετά από το σερί χειμώνων με αξιοπρέπεια ήλθε η σειρά για μέγιστη μούφα...συμβαίνουν και αυτά κατά καιρούς...να δούμε αν περάσει ο χειμώνας χωρίς καθόλου χιόνι ούτε καν στα Βίλια ή την Ιπποκράτειο...φαινεται ότι ο  φετινός διεκδικεί τον τίτλο του χρυσού βατόμουρου με τον 2013-14

Πρόπερσι ο χειμωνας ηταν χαλι και ας ηρθε η Μηδεια οποτε για εμας εδω μονο ο περσινός ηταν επικός 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 λεπτά πριν, Gary είπε:

Ας μου απαντήσει κάποιος παρακαλώ 

Βρε συ, πάτησε "δελτίο καιρού ΕΤ3" στο YouTube και άκου τον Σάκη που είναι επαγγελματίας και γνωρίζει και άριστα την περιοχή! Τι κάθεσαι και παρακαλάς εδώ μέσα βρε συ; 

Πάντως... δύσκολα νομίζω για σένα να χιονίσει.

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

48 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Το μέγα λάθος σου Βαγγέλη εδώ και χρόνια ειδικά τα τα τελευταία είναι η χωρίς απολύτως κανένα λόγο εμπιστοσύνη σου στο πρώην μοντέλο που λέγεται γφσ ή κατά πολλούς τζίφος...... δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα τα πάει χάλια ... μόνο για τις καταιγίδες του καλοκαιριού κάνει κι εσύ του δίνει περισσότερη σημασία από όσο θα έπρεπε....έχει την ίδια ακριβώς βαρύτητα με τον ναύτη το γνωστό navgem.... και ΜΟΝΟ κατά τύχη επειδή έχει 4 τρεξίματα δηλαδή σε 3 ημέρες 12!!! μπορεί να πιάσει κάτι σε κάποιο λογικό βάθος χρόνου..... το δίνει πολύ μεγάλη σημασία όταν έχει τεράστιες αστοχίες ήδη από το ξεκίνημα ή στην καλύτερη από τις 70 ώρες!!! εννοείται ότι κανένα μοντέλο δεν είναι πανάκια κανένα μοντέλο δεν είναι άξιο εμπιστοσύνης τόσο πολύ..... αλλά είπαμε ότι τα ανσάμπλ του ευρωπαικού ειδικά στις 120-144 και βαριά 168 ώρες είναι οτι καλύτερο έχουμε από το χάος της πρόβλεψης του καιρού και αυτά πέφτουν έξω εννοείται και αυτά έχουν διαστήματα που τα πάνε χάλια αλλά καμία απολύτως σχέση με το απλά υπάρχω για να υπάρχω μοντέλο που λέγετε τζίφος......άπειρα παραδείγματα μην κουράζουμε τώρα.....

Σωτο ειδικά φέτος δεν του δίνω σχεδόν καμία σημασία..απλά το κοιτάμε ,μοντέλο είναι και αυτό..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ειναι νεφοδιαλυτης, λόγω της θέρμανσης που προκαλεί. Πάνε μαζί αυτά σε καταβατικους.

Κατά τα άλλα αφού έχω δει εδώ μια Πασπαλα στις 22-12-2017 μπορούμε καλύτερα τωρα

 

 

Θερμανση δε ξερω αν προκαλει, αλλα οποτε τον πετυχαινω Μιχαλη μου, στο χωριο τουλαχιστον που ειναι λιγο δυτικοτερα, ναι μεν δε βλεπω σταγονα να πεφτει αλλα τον δαγκωνω κυριολεκτικα!

8 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

συμφωνω με αυτά που γράφεις απλα να τονίσω ότι αναζητώ ένα χιόνι ημιορεινών και να βάλουν καλό χιόνι τα βουνά μας, προσωπικά πεδινό χιόνι εδώ φέτος δε περιμένω, μόνο με θαύμα...

αυτό που πραγματικά κυνηγάω είναι ένα χιονι Στενής κάποιο Σ/Κ (ιδανικά 2-4/2) προκειμένω να πάω και να το χαρώ γιατι φοβαμαι οτι δεν θα υπαρξει αλλη ευκαιρια φαετος.

Μαζι σου τοτε! Αν μιλαμε για τετοιες περιοχες και υψομετρα πιστευω και 1 κ 2 θα το βαλουν.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από τον μέσο όρο δεν κλειδώνει και πολύ εύκολα η άνοδος της θερμοκρασίας...δύο δρόμους έχει η ζωή μας λέει μετά τις 2-3 Φλεβάρη...image.png.a567b5581103d2000070b9d6c95ee14c.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

51 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Το μέγα λάθος σου Βαγγέλη εδώ και χρόνια ειδικά τα τα τελευταία είναι η χωρίς απολύτως κανένα λόγο εμπιστοσύνη σου στο πρώην μοντέλο που λέγεται γφσ ή κατά πολλούς τζίφος...... δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα τα πάει χάλια ... μόνο για τις καταιγίδες του καλοκαιριού κάνει κι εσύ του δίνει περισσότερη σημασία από όσο θα έπρεπε....έχει την ίδια ακριβώς βαρύτητα με τον ναύτη το γνωστό navgem.... και ΜΟΝΟ κατά τύχη επειδή έχει 4 τρεξίματα δηλαδή σε 3 ημέρες 12!!! μπορεί να πιάσει κάτι σε κάποιο λογικό βάθος χρόνου..... το δίνει πολύ μεγάλη σημασία όταν έχει τεράστιες αστοχίες ήδη από το ξεκίνημα ή στην καλύτερη από τις 70 ώρες!!! εννοείται ότι κανένα μοντέλο δεν είναι πανάκια κανένα μοντέλο δεν είναι άξιο εμπιστοσύνης τόσο πολύ..... αλλά είπαμε ότι τα ανσάμπλ του ευρωπαικού ειδικά στις 120-144 και βαριά 168 ώρες είναι οτι καλύτερο έχουμε από το χάος της πρόβλεψης του καιρού και αυτά πέφτουν έξω εννοείται και αυτά έχουν διαστήματα που τα πάνε χάλια αλλά καμία απολύτως σχέση με το απλά υπάρχω για να υπάρχω μοντέλο που λέγετε τζίφος......άπειρα παραδείγματα μην κουράζουμε τώρα.....

Gabriel lucas Bruno Felipe ντο νασιμεντος (πρώην μοντέλο)... γνωστός ως "Τζίφος"🤣🤣

Έχουμε και το ναύτη...το ναύτη ντε το γνωστό!!! Με πρώην μοντέλα και ναύτες δεν κάνουμε δουλειά...

Γεια σου ρε Σώτο την καλημέρα μου!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σημαντικό να κλειδώσει η διάταξη και μετά θα δούμε αν θα ανακαλύψουν ψύχος. Σε σχέση με αυτό που έδειχναν έχουν ψυχρανθεί, σίγουρα δεν φαίνεται καμία ''ιστορική'' κατάσταση, πάντως στα ορεινά-ημιορεινά μπορεί να μπει (πολύ) καλό χιόνι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Μεσσήνιος είπε:

Gabriel lucas Bruno Felipe ντο νασιμεντος (πρώην μοντέλο)... γνωστός ως "Τζίφος"🤣🤣

Έχουμε και το ναύτη...το ναύτη ντε το γνωστό!!! Με πρώην μοντέλα και ναύτες δεν κάνουμε δουλειά...

Γεια σου ρε Σώτο την καλημέρα μου!!

Δεν είναι ακριβώς έτσι...από το 20 και μετά βελτιώθηκε πάρα πολύ...τα έκαναν φέτος σ@@τα με την τελευταία αναβάθμιση...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...