Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μόνο που βλέπω ότι αλλάζει σε όλα τα μοντέλα είναι η επανεμφάνιση του Ειρηνικού αντικυκλώνα, και εκεί εναποθέτω τις ελπίδες για διάσπαση του P.v. και ΑΝ μας ευνοήσει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, yiannis_volos said:

Αν εξαιρέσεις του χιονόφιλους και τους αγρότες, ζούμε τον τέλειο Χειμώνα. Αυτό είναι που λαμβάνω από κόσμο που γνωρίζω. Όλοι είναι χαρούμενοι που δεν κάνει κρύο.

Το γεγονός ότι αυτό το σιχαμα γίνεται εν μέσω ενεργειακής κρίσης είναι το μόνο θετικό και πάλι καλά που έκατσε τωρα. Ελπίζω όμως να μην έχουμε καλοκαίρι 2007 V2

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, Snow Junky είπε:

Εγώ νομίζω ότι φταίνε τα γεωδυναμικα στην Γροιλανδία -ισλανδια.

Και που θα κυλούσε ο Αυλώνας ; Δεν θα πηγαινε πάλι Ισπανία; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από τα χθεσινα πανηγυρια, στις σημερινές κηδείες 

Μας γλεντάνε τα μονδελα και ο παλιόκαιρός, που δεν θέλει να συνέλθει.. 

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και ναι στις φεύγα ώρες κάνει την αναδίπλωση που θέλουμε χαχαχα.εγω προσωπικά δεν πιστεύω ότι μπορεί να κάνει κάτι και φέτος.τριτη χρονιά χωρίς χιόνι στην Καρδίτσα και συνεχίζουμε.τι έχουμε να δούμε ακόμα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα...Ρε παιδια θα χιονισει Καλλιθεα..Η να ετοιμασω κολιβα για τον παππου???Ημουνα νιος και γερασα...Σαν το γιοφυρι της Αρτας ειναι τα μοντελα..Τα πρωινα χτιζουν,τα βραδινα γκρεμιζουν!!

IMG-a5ef7d6295b54df8d7078d25b17e4b94-V.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Yata είπε:

Το γεγονός ότι αυτό το σιχαμα γίνεται εν μέσω ενεργειακής κρίσης είναι το μόνο θετικό και πάλι καλά που έκατσε τωρα. Ελπίζω όμως να μην έχουμε καλοκαίρι 2007 V2

και κρίση να μην είχε πάλι σχεδόν όλοι θα ήταν χαρούμενοι. Στον κόσμο αρέσει το χιόνι για φώτο και τέτοια αλλά δεν τους αρέσει το κρύο. Το πραγματικό κρύο εννοώ, όχι που βάζουν κασκόλ μόλις πέφτει κάτω από 20...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτός ναι είναι εμποδισμός με πολλά!!!...

 

Αυτός είναι ο Αζορικογροιλανδικός που θέλω χοντρικά όμως.

gfs-0-336.png?12

 

και όχι αυτή η αντικυκλωνική μπούρδα.

gfs-0-132.png?6

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντωμεταξύ θερμάνθηκαν πολύ τα εσνέμπλς του τζίφου, αφού σήκωσαν τον Αντικυκλώνα στον θεό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Δεν μιλάω απαραίτητα για αυτό που έχουμε τώρα. Μπες και δες το χθεσινό 12αρι του τζίφου, μια τέτοια διάταξη ψάχνω, απλά πιο μπαμπάτσικη.  Τέλος πάντων μου αρέσει που θέλω να δω χιόνι. ¨Εχω πολλές απαιτήσεις μάλλον από τους τελευταίους σαπιοχειμώνες εδώ...

Μα και το χθεσινό ιδια φάση ειναι .Πιο Ανατολικά η βάση δεν πάει , αν υψωθεί θα λεπτύνει η βάση και θα οδηγηθεί δυτικότερα ο αυλώνας ,αν πάρει κλίση είτε δεξιά ,είτε αριστερά πάλι χαλάει .

Δεν βλεπώ να είναι εύκολο να συμβεί "το ιδανικό" σενάριο που ψάχνεις και μάλλον για αυτο δεν συμβάινει. Η μόνη ελπίδα η αποκοπή . Αλλά και σε αυτη την περίπτωση  τι συμβαίνει με μια λίμνη πάνω απο τη. Μεσόγειο ; Την τρώνε τα ψάρια μαζι με το κρύο που κουβαλάει.

 

gfs-0-180.png.f2cc9e1a3f83f50990a1195f7df08f79.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

και κρίση να μην είχε πάλι σχεδόν όλοι θα ήταν χαρούμενοι. Στον κόσμο αρέσει το χιόνι για φώτο και τέτοια αλλά δεν τους αρέσει το κρύο. Το πραγματικό κρύο εννοώ, όχι που βάζουν κασκόλ μόλις πέφτει κάτω από 20...

Πραγματικό κρυο δεν εχοθμε καν στην Ελλάδα. Μόνο Δ. Μακεδονία που και που

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Μα και το χθεσινό ιδια φάση ειναι .Πιο Ανατολικά η βάση δεν πάει , αν υψωθεί θα λεπτύνει η βάση και θα οδηγηθεί δυτικότερα ο αυλώνας ,αν πάρει κλίση είτε δεξιά ,είτε αριστερά πάλι χαλάει .

Δεν βλεπώ να είναι εύκολο να συμβεί "το ιδανικό" σενάριο που ψάχνεις και μάλλον για αυτο δεν συμβάινει. Η μόνη ελπίδα η αποκοπή . Αλλά και σε αυτη την περίπτωση  τι συμβαίνει με μια λίμνη πάνω απο τη. Μεσόγειο ; Την τρώνε τα ψάρια μαζι με το κρύο που κουβαλάει.

 

gfs-0-180.png.f2cc9e1a3f83f50990a1195f7df08f79.png

Είναι πολύ δυνατό χιονοσενάριο μέχρι ένα υψόμετρο αν γίνει πιο μπαμπατσικη, μιλάμε για τριψήφια χιλιοστά υετού για αυτό.  Αλλά ακόμα και να έβγαινε έτσι ακριβώς το χθεσινό 12αρι του τζίφου, για υψόμετρα τύπου 1000-1200 και πάνω θα ήταν εξτριμ κακοκαιρία [οκ καταλαβαίνω χειμώνα ςκαι να συζητάμε τέτοια υψ΄μετρα αλλά δυτικά της Πϊνδου τα 500 μέτρα και χιόνι έχουν την  ίδια ευκολία με τα παραθαλάσσια αναοτλικά της Πίνδου]

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, BrainA είπε:

ΧΤΥΠΗΜΑ ΤΗΣ ΚΟΜΠΡΑΣ ΣΤΙΣ 400+ ΩΡΕΣ ΑΠΟ ΚΑΡΝΑΒΑΛΟ

Κάποια στιγμή θα πέσει μέσα αλλά μάλλον δεν θα είναι φέτος lol

Επεξεργάστηκε από Snowy Stathis
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Αυτός ναι είναι εμποδισμός με πολλά!!!...

 

Αυτός είναι ο Αζορικογροιλανδικός που θέλω χοντρικά όμως.

gfs-0-336.png?12

 

και όχι αυτή η αντικυκλωνική μπούρδα.

gfs-0-132.png?6

Δες ομως τι γεωδυναμικα εχει απο επανω του ο δευτερος χαρτης ε? σε σχεση με τον πρωτο

Πες τον αζοροισλανδικο καλυτερα

 

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Καλησπερα...Ρε παιδια θα χιονισει Καλλιθεα..Η να ετοιμασω κολιβα για τον παππου???Ημουνα νιος και γερασα...Σαν το γιοφυρι της Αρτας ειναι τα μοντελα..Τα πρωινα χτιζουν,τα βραδινα γκρεμιζουν!!

IMG-a5ef7d6295b54df8d7078d25b17e4b94-V.jpg

Μια χαρα θα κρατιεσαι φιλος, τα πιπινακια απο οτι  βλεπω, θα σπανε καρδιες για παρτη σου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, sakis13 είπε:

Σας αρεσει ο τζιφος??Γιατι αλλοι ειδικοι εχουν αλλη αποψη..🤣

ethnikos-star-mister-mpoutia.gif

Στο μικρο παραθυρο βλεπουμε  τα κεντρικα του τζιφου,να γελανε μα τα χαλια  του...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...