Jump to content
teo_73

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ-ΥΕΤΟΥ κ.α

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 minutes ago, alkis91_2.0 said:

στην 1991-2020 παντως ειναι καθαρα μεσα στο μεσογειακο με 430μμ. Και το Ελληνικο φανταζομαι θα ειναι οριακα μεσα με κοντα στα 400μμ και μεση Τ 18,5-19. Εχει αραγε καποιος ακριβως τα νεα στοιχεια για εκει γιατι στο ιντερνετ εχουν ελλειψεις..

Τα έχω αλλά με κάποιες ελλείψεις λόγω μη μετάδοσης δεδομένων από ΕΜΥ το 2015 και 2016 . Πρέπει να τα κάνω update από το 2016 μέχρι σήμερα και είναι μπελαλίδικο, αλλά από τα γρήγορα που βλέπω παρατηρώ μέσο ετήσιο υετό 1991-2016 στα 368 χιλιοστά και μέση ετήσια Τ (κατά ΕΜΥ) 18.9. Η απλή μέση πρέπει να είναι 19.3 ή 19.4 πρέπει να την βγάλω ακριβώς. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Τα έχω αλλά με κάποιες ελλείψεις λόγω μη μετάδοσης δεδομένων από ΕΜΥ το 2015 και 2016 . Πρέπει να τα κάνω update από το 2016 μέχρι σήμερα και είναι μπελαλίδικο, αλλά από τα γρήγορα που βλέπω παρατηρώ μέσο ετήσιο υετό 1991-2016 στα 368 χιλιοστά και μέση ετήσια Τ (κατά ΕΜΥ) 18.9. Η απλή μέση πρέπει να είναι 19.3 ή 19.4 πρέπει να την βγάλω ακριβώς. 

Παιζει το 16-20 να ανεβασε το μο στα 380 για να πιασει το μεσογειακο? Η κατι αλλο ξερει κανεις πως γινεται να κανω αιτηση στην ιδια την εμυ να μου στειλουν την 30ετια επι πληρωμη.. και ποσο παιζει να κοστιζει αυτο?

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Παιζει το 16-20 να ανεβασε το μο στα 380 για να πιασει το μεσογειακο? Η κατι αλλο ξερει κανεις πως γινεται να κανω αιτηση στην ιδια την εμυ να μου στειλουν την 30ετια επι πληρωμη.. και ποσο παιζει να κοστιζει αυτο?

Mη πληρώνεις. Θα στα βγάλω εγώ. Δώσε μου λίγες ώρες. Θα σε κάνω tag στο νήμα με τα στατιστικά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Mη πληρώνεις. Θα στα βγάλω εγώ. Δώσε μου λίγες ώρες. Θα σε κάνω tag στο νήμα με τα στατιστικά. 

Χαχα ωραιος, παντως για μια τοσο οριακη περιοχη αναμεσα στα δυο κλιματα ισως και η παραμικρη λεπτομερεια που μπορει να μην εχουμε παιζει ρολο στο αποτελεσμα... Αν ειναι φαση μεχρι 50 ευρω χαλαλι να τα εδινα αν ειναι παραπανω νταξει δεν αξιζει.

 

Εντιτ βαλτο στα στατιστικα αν ειναι μην τους τα πρηζουμε εδω

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Χαχα ωραιος, παντως για μια τοσο οριακη περιοχη αναμεσα στα δυο κλιματα ισως και η παραμικρη λεπτομερεια που μπορει να μην εχουμε παιζει ρολο στο αποτελεσμα... Αν ειναι φαση μεχρι 50 ευρω χαλαλι να τα εδινα αν ειναι παραπανω νταξει δεν αξιζει.

 

Εντιτ βαλτο στα στατιστικα αν ειναι μην τους τα πρηζουμε εδω

Νομίζω γύρω στα 30 ευρώ πρέπει να είναι το γενικό κλιματικό. Θα σου πω λεπτομέρειες στο ποστ των στατιστικών όπως επίσης θα σου γράψω αναλυτικά τους μήνες που η ΕΜΥ δε μετέδιδε δεδομένα για Ελληνικό διότι και αυτό είναι κρίσιμο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@alkis91_2.0

Παραμένουμε θερμή στέπα εδώ στα νότια λοιπόν!

Παρακάτω τα στατιστικά του Ελληνικού ΕΜΥ για τη τελευταία 30ετία όπου έχω υπολογίσει το διάστημα Απρίλιος 1993 μέχρι Μάρτιος 2023.

379840621_Screenshot2023-04-13at8_25_22PM.png.704a16b2c34032d21ac20969e8f7c3df.png

 Μερικές παρατηρήσεις

1. Με βάση τη μέση ετήσια Τ με τον τρόπο που τη δίνει η ΕΜΥ έχουμε 19.17 και μέσο ετήσιο υετό 378.5 όπου η σχέση αυτή μας δίνει καθαρό BSh θερμό κλίμα στέπας. 

2. Το εντυπωσιακό είναι πως με βάση την απλή μέση ετήσια η οποία είναι πιο χαμηλή από τη μέση της ΕΜΥ τότε η σχέση 18.86 μέση Τ και 378.5 μας δίνει οριακά μεσογειακό κλίμα για μόλις 1.5 χιλιοστό!!! Αυτό εντωμεταξύ το είχα χάσει για το Ελληνικό καθώς είναι από τους πολύ λίγους σταθμούς στην Ελλάδα όπου δίνει χαμηλότερη απλή μέση ετήσια Τ σε σχέση με τη μέση τιμή της ΕΜΥ! Αυτό διότι τα ημερήσια άκρα των Τ στο Ελληνικό πολώνονται προφανώς περισσότερο σε σχέση με τις θερμοκρασίες καθόλο το 24ωρο!

3. Το παραπάνω με κάνει να πιστεύω πως αν είχαμε ενα καλά συντηρημένο Davis σε έδαφος για 30 χρόνια στο Ελληνικό τότε η μέση ετήσια Τ θα ήταν πολύ υψηλότερη από το 19.2 το οποίο και βασίζεται μόνο σε 4 ημερήσιες παρατηρήσεις που κάνει η ΕΜΥ! Μιας και οι Davis βγάζουν τη μέση τιμή με μετρήσεις ανά πεντάλεπτο.

4. Ένας ακόμα παράγοντας που με κάνει να πιστεύω πως είμαστε γνήσια θερμή στέπα εδώ στα νότια είναι το οτι παρά τα τρομερά υετοφορα έτη μέσα στη νεότερη χρονοσειρά (2002, 2019 κτλ) και γενικότερα το γεγονός οτι έχει ξεκολιαστεί στη βρόχα/καταιγίδες τα τελευταία χρόνια, το Ελληνικό παραμένει μόλις στα 378 χιλιοστά. Για μένα αυτό είναι πολύ σημαντικό ποιοτικό χαρακτηριστικό για να κατατάξουμε με ασφάλεια το Ελληνικό σε καθαρά στεπικό κλίμα. Δεδομένου οτι το κέντρο της Αθήνας για την αντίστοιχη περίοδο έχει πολύ μεγάλη άνοδο μέσου ετήσιου υετού σε σχέση με το παρελθόν.

5. Εντωμεταξύ είχα κάνει λάθος. Τo κενό δεδομένων ήταν τελικά το 2013-2014 αλλά και πάλι ευτυχώς σε ότι αφορά τον υετό δε λείπουν τόσα πολλά όσα για τη Τ. Πχ αναφορικά με τις θερμοκρασίες έχουμε ένα ανεπίτρεπτο κενό για όλο το 2006 και 2007! Μόνο τον Ιανουάριο του 2006 έχουμε από ΕΜΥ την τιμή. Κατά τα άλλα η χρονοσειρά είναι πλήρης. 

6. Τα στοιχεία παραπάνω από το 2016 μέχρι σήμερα είναι fully cross checked τόσο από τα κλιματικά δελτία της ΕΜΥ όσο και από το ogimet οπότε τζάμπα θα παράγγελνες. Αυτά ακριβώς θα σου δώσει και η ΕΜΥ. Για τη περίοδο 1955-2016 τα είχα παραγγείλει από την ΕΜΥ και τα είχα λάβει αναλυτικά. 

7. Επίσης προσέξτε το εξωφρενικό...Κοντεύει σχεδόν 34άρι μέση μέγιστη Ιουλίου. Μιλάμε τρομερό για ένα παραλιακό σημείο της Αττικής

8. Πραγματικά εξαντλήθηκα..Μου πήρε 3 ώρες να τα βγάλω γιατί έπρεπε να τα κοιτάζω μήνα μήνα σχεδόν...πφφφφ

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως για τις Τ του ελληνικού δεν ξέρω αν έχετε παρατηρήσει την τοποθέτηση του σταθμού είναι σε τραγικό σημείο μέσα στον κήπο του κτηρίου που περιβάλλεται από δέντρα ΝΔ ψηλότερα απ' το ύψος του σταθμού, και στα 20 μέτρα ΑΒΑ και ΒΔ έχει κτήρια!!!

Το τέλειο σημείο για να κόψεις ροές αέρα, δεν ξέρω που ήταν παλιά ο σταθμός αλλά τα καλοκαίρια είχε 2 βαθμούς κατω σε σχέση με τωρα σε μια περιοχή που γύρω της δεν δικαιολογεί τέτοια άνοδο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 minutes ago, KapelosG said:

Το τέλειο σημείο για να κόψεις ροές αέρα, δεν ξέρω που ήταν παλιά ο σταθμός αλλά τα καλοκαίρια είχε 2 βαθμούς κατω σε σχέση με τωρα σε μια περιοχή που γύρω της δεν δικαιολογεί τέτοια άνοδο 

Καλά 2 βαθμοί είναι ακραίο να επηρεάζεται επειδή έχει μερικά δέντρα γύρω γύρω ή έστω και από το κτίριο της ΕΜΥ. Σε κάθε περίπτωση  έχω την εντύπωση οτι ο σταθμός του Ελληνικού εκεί που βρίσκεται τώρα τις ημέρες με φοενιάσματα από Υμηττό τα πιάνει αυτά τα φοενιάσματα πολύ καλύτερα σε σχέση με το παρελθόν.

Αυτό ή απλά έχει αυξηθεί η συχνότητα φοενιάσματος από Υμηττό σε σχέση με το παρελθόν. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Καλά 2 βαθμοί είναι ακραίο να επηρεάζεται επειδή έχει μερικά δέντρα γύρω γύρω ή έστω και από το κτίριο της ΕΜΥ. Σε κάθε περίπτωση  έχω την εντύπωση οτι ο σταθμός του Ελληνικού εκεί που βρίσκεται τώρα τις ημέρες με φοενιάσματα από Υμηττό τα πιάνει αυτά τα φοενιάσματα πολύ καλύτερα σε σχέση με το παρελθόν.

Αυτό ή απλά έχει αυξηθεί η συχνότητα φοενιάσματος από Υμηττό σε σχέση με το παρελθόν. 

πιστεψε με κανει τεραστια διαφορα να ειναι ενας σταθμος προστατευμενος σχεδον σε ολο τον βορειο οριζοντα και ελαφρως στο νοτιο, θελει η αποσταση να ειναι 10 φορες μεγαλυτερη απ την υψομετρικη διαφορα μεταξυ σταθμου και κτηριου δηλαδη σχεδον 100 μετρα μακρια...δημιουργει τοπικες συνθηκες απνοιας

Μπορει να μην μιλαμε για αυξηση 2 βαθμων αλλα 1 πολυ ευκολα

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 minutes ago, KapelosG said:

πιστεψε με κανει τεραστια διαφορα να ειναι ενας σταθμος προστατευμενος σχεδον σε ολο τον βορειο οριζοντα και ελαφρως στο νοτιο, θελει η αποσταση να ειναι 10 φορες μεγαλυτερη απ την υψομετρικη διαφορα μεταξυ σταθμου και κτηριου δηλαδη σχεδον 100 μετρα μακρια...δημιουργει τοπικες συνθηκες απνοιας

Μπορεί υπερτοπικά να συμβαίνει, αλλά επειδή τον έχω δει τον σταθμό δε μου γεμίζει το μάτι οτι μπορεί τόσο να επηρρεάζεται. 

Παρακάτω πάντως, η πλήρης χρονοσειρά του Ελληνικού από τον Ιανουάριο του 1955 μέχρι τον Μάρτιο του 2023 από την οποία επίσης προκύπτει πάλι θερμό στεπικό κλίμα BSh. Σε αυτή τη περίπτωση μάλιστα το στεπικό κλίμα παραμένει και στις 2 σχέσεις Τ/υετού, δηλαδή τόσο με τη μέση της ΕΜΥ όσο και με την απλή μέση. 

 

1984723001_Screenshot2023-04-13at9_56_57PM.png.bd4836a4bb66823d99099c7733026ab1.png

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Μπορεί υπερτοπικά να συμβαίνει, αλλά επειδή τον έχω δει τον σταθμό δε μου γεμίζει το μάτι οτι μπορεί τόσο να επηρρεάζεται. 

Παρακάτω πάντως, η πλήρης χρονοσειρά του Ελληνικού από τον Ιανουάριο του 1955 μέχρι τον Μάρτιο του 2023 από την οποία επίσης προκύπτει πάλι θερμό στεπικό κλίμα BSh. Σε αυτή τη περίπτωση μάλιστα το στεπικό κλίμα παραμένει και στις 2 σχέσεις Τ/υετού, δηλαδή τόσο με τη μέση της ΕΜΥ όσο και με την απλή μέση. 

 

1984723001_Screenshot2023-04-13at9_56_57PM.png.bd4836a4bb66823d99099c7733026ab1.png

Απ' αυτά του 1993-2023 σε σχέση με 1955-2023 που μόλις ανέβασες εγώ κατάλαβα περίπου ότι η μέση μέγιστη Ιουνίου 1955-1992 ήταν 28.6 περίπου, Ιουλίου 31.7 και Αυγούστου 31.7 επίσης...δηλαδή ζεστάθηκε το καλοκαίρι το ελληνικό 2 βαθμούς σχεδόν, και μάλλον αν βάλεις την τελευταία 20 μόνο 2+ ενώ η περιοχή γύρω από τον σταθμό είναι ελάχιστα αλλαγμένη? Σε τι οφείλεται αυτό παλιά δεν έκανε φοεν?

Το κέντρο +2 να το καταλάβω, αλλά εδώ κάτι δεν βγαίνει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, KapelosG said:

 Σε τι οφείλεται αυτό παλιά δεν έκανε φοεν?

Ε, στον κλασικό λόγο υποθέτω. Στο οτι θερμάνθηκαν εν γένει τα Ελληνικά καλοκαίρια από τα 90s και μετά όπως βλέπουμε σε όλους τους Ελληνικούς σταθμούς ξεκάθαρα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Ε, στον κλασικό λόγο υποθέτω. Στο οτι θερμάνθηκαν εν γένει τα Ελληνικά καλοκαίρια από τα 90s και μετά όπως βλέπουμε σε όλους τους Ελληνικούς σταθμούς ξεκάθαρα. 

Δεν βγάζω άκρη αλήθεια, στα αστικά κέντρα το καταλαβαίνω αλλά γιατί σε περιοχές μακριά απ' αυτά...και η πλάκα είναι ότι η άνοδος αυτή έγινε ξαφνικά σε πολλούς σταθμούς σε τυχαία χρονικά διαστήματα (Θησείο 1998, σε πολλούς σταθμούς ΕΜΥ 2010) άνοδος σε μια χρονιά της τάξης των 1.5 βαθμών τα καλοκαίρια και μετά σταθεροποίηση σε αυτές τις τιμές, και όχι σταδιακή αύξηση...όργανα και τοποθετήσεις είναι οι πρώτες μου σκέψεις αλλά μάλλον θα μείνουν σκέψεις!

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 minutes ago, KapelosG said:

Δεν βγάζω άκρη αλήθεια, στα αστικά κέντρα το καταλαβαίνω αλλά γιατί σε περιοχές μακριά απ' αυτά...και η πλάκα είναι ότι η άνοδος αυτή έγινε ξαφνικά σε πολλούς σταθμούς σε τυχαία χρονικά διαστήματα (Θησείο 1998, σε πολλούς σταθμούς ΕΜΥ 2010) άνοδος σε μια χρονιά της τάξης των 1.5 βαθμών και μετά σταθεροποίηση σε αυτές τις τιμές, και όχι σταδιακή αύξηση...όργανα και τοποθετήσεις είναι οι πρώτες μου σκέψεις αλλά μάλλον θα μείνουν σκέψεις!

Έκανα και μια σύγκριση μέγιστων Νέας Σμύρνης ΕΑΑ με Ελληνικό ΕΜΥ για τη περίοδο παράλληλης λειτουργίας. Οκ μιλάμε για διαφορετικούς τύπους σταθμών αλλά οι διαφορές δεν είναι τόσο μεγάλες. 

Φυσικά αυτό το ατόφιο 34άρι μέση μέγιστη Ιουλίου στο Ελληνικό βγάζει μάτι...

272837393_Screenshot2023-04-13at10_40_54PM.png.900235198676e26a5cebecd4740ee49a.png

 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ειχα παρατηρησει και εγω αυτη τη διαφορα οταν ο σταθμος του ελληνικου εγινε αυτοματος αλλα την αιτια δεν θα τη μαθουμε ποτε μαλλον οπως ειπε κ ο @KapelosG... Κατα τα αλλα το 34 του ελληνικου με το 33,7 της νεας σμυρνης δεν ειναι αφυσικο ειδικα σε καλοκαιρια με βοριαδες παντα το ελληνικο θα ειναι 0,5-1 βαθμο πανω απο περιοχες του κεντρου.

Επισης αν παλια ο σταθμος ηταν πιο κοντα στη θαλασσα οταν λειτουργουσε το αεροδρομιο ενω τωρα που δεν υπαρχει πια ειναι διπλα στο κτιριο της εμυ πιο μεσα σιγουρα θα εχει αντικτυπο στις μεγιστες καλοκαιριου προς τα πανω αφου στις μερες με βοριαδες θα ειναι περιπου ιδιες αλλα η αυρα εξασθενει σημαντικα οσο πιο μεσα μπαινεις. Δεν τη λες κ τελειως παραθαλασια την εμυ εκει που ειναι. Απο την αλλη τα βραδια με απνοια πχ κατι τετοιο θα ειχε αντιστροφη επιδραση οποτε η μεση ετησια δεν αλλαζει σημαντικα.

Η περιοχη ειναι ξεκαθαρα ακριβως πανω στο οριο Bsh k Csa και με την κλιματικη αλλαγη απ' οτι φαινεται θα συνεχισει να ειναι αφου μαζι με την Τ αυξανεται και ο υετος (364μμ 1961-1990 -->378,5μμ). Σιγουρα οχι οπως στο Θησειο που αποψη μου ηταν απλα πολυ ευνοιμενο απο καποιες ασταθειες μερικα καλοκαιρια (2002 κλπ) και γι αυτο κατεγραψε τοσο μεγαλη αυξηση. 

Με το παρκο που θα γινει και εκει και την περιορισμενη οικιστικη αναπτυξη μονο καλο ειναι οτι θα μπορουμε να εχουμε εναν σταθμο με μεγαλη χρονοσειρα δεδομενων που θα αντιπροσωπευει το αυθεντικο κλιμα των νοτιων προαστειων με οσο το δυνατον ελαχιστα τσιμεντα θερμονισηδες κ λοιπα που πηγαινουν τις Τ τοπικα στο θεο οπως στο θησειο!

Ευχομαι και εναν επισημο σταθμο στη Γλυφαδα καποτε ο οποιος θα καταστησει και επισημως τους υπαρχοντες ιδιωτικους πιο ακυρους και απ το θερμομετρο ενος ψυγειου με ανοιχτη πορτα 😄

Εντιτ ρισπεκτ για τον κοπο σου @South καυσωνάκιας

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Ευχομαι και εναν επισημο σταθμο στη Γλυφαδα καποτε ο οποιος θα καταστησει και επισημως τους υπαρχοντες ιδιωτικους πιο ακυρους και απ το θερμομετρο ενος ψυγειου με ανοιχτη πορτα 😄

Απλά θα επικυρώσει οτι στη Γλυφάδα είμαστε η θερμότερη περιοχή της ηπειρωτικής Ευρώπης μακράν. Άντε μαζί με το λιμάνι του Πειραιά.

Όπως επίσης θα είμαστε και η πρόεδρος της στέπας των νοτίων προαστίων 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, South καυσωνάκιας said:

Απλά θα επικυρώσει οτι στη Γλυφάδα είμαστε η θερμότερη περιοχή της ηπειρωτικής Ευρώπης μακράν. Άντε μαζί με το λιμάνι του Πειραιά.

Όπως επίσης θα είμαστε και η πρόεδρος της στέπας των νοτίων προαστίων 🤣

Hahaha εαν οντως γινει αυτο σου υπογραφω εδω θα πουλησω οτι εχω στη Γλυφαδα και θα παω στο Ελληνικο 😄

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 hours ago, alkis91_2.0 said:

Η περιοχη ειναι ξεκαθαρα ακριβως πανω στο οριο Bsh k Csa και με την κλιματικη αλλαγη απ' οτι φαινεται θα συνεχισει να ειναι αφου μαζι με την Τ αυξανεται και ο υετος (364μμ 1961-1990 -->378,5μμ). Σιγουρα οχι οπως στο Θησειο που αποψη μου ηταν απλα πολυ ευνοιμενο απο καποιες ασταθειες μερικα καλοκαιρια (2002 κλπ) και γι αυτο κατεγραψε τοσο μεγαλη αυξηση. 

Πάντως αυτό που λες παραπάνω δε νομίζω οτι είναι ακριβές. Το γεγονός οτι σταθερά έστω και για λίγο το Ελληνικό διαχρονικά δε μπορεί να ξεπεράσει το threshold του υετού ώστε να ξεφύγει από το στεπικό κλίμα εμένα μου λέει οτι γενικότερα η περιοχή είναι ατόφια κλιματικά στεπική διαχρονικά.

Αυτή η αντίσταση παρά την αύξηση του υετού στην υπόλοιπη Αττική από κέντρο και βορειότερα δεν είναι τυχαία προφανώς και προσδίδει ποιοτικά πιο καθαρό συσχετισμό με ένα στεπικό κλίμα παρά με το μεσογειακό. 

Παρακάτω πως κινούνται στα νεότερα κλιματικά επιλεγμένοι σταθμοί της Αθηναϊκής Ριβιέρας από τα περισσότερα έτη δεδομένων προς τα λιγότερα.

55059766_Screenshot2023-04-14at5_30_12AM.png.d6dd5a0c85d53009738d51c6315e552c.png

Από τα παραπάνω προσωπικά θα μετατόπιζα το πραγματικό όριο μεταξύ στεπικού/μεσογειακού κλίματος ελαφρώς βορειότερα στη νότια Αττική. Αντικειμενικά από τη Νέα Σμύρνη και νοτιότερα στην Αττική το κλίμα πέφτει σε καθαρά θερμό στεπικό με κάποιες διακυμάνσεις.

Ουσιαστικά, μέσα στη νότια μητροπολιτική Αθήνα η ζώνη του Πειραιά-ΣΕΦ φαίνεται οτι είναι η ξηρότερη διαχρονικά με 330-340 mm με ένα ανοδικό spike προς τη περιοχή του Ελληνικού για να εξαντληθεί στη συνέχεια στο χαμηλότερο της Αττικής αρκετά νοτιότερα με τα 310 mm περίπου της Αναβύσσου. Η ΝΑ ακτή της Αττικής από την άλλη πρέπει να είναι το άλλο όριο μεταξύ στεπικού/μεσογειακού κλίματος με τα 380 mm περίπου στο Λαύριο. 

Όλο αυτά για μένα δείχνουν πιο καθαρά ένα στεπικό κλίμα διαχρονικά από τη Νέα Σμύρνη ουσιαστικά και νοτιότερα, κάτι που εξάλλου βλέπουμε στη νότια Αττική και πολύ ξεκάθαρα με τη φυσική βλάστηση. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 hours ago, South καυσωνάκιας said:

Πάντως αυτό που λες παραπάνω δε νομίζω οτι είναι ακριβές. Το γεγονός οτι σταθερά έστω και για λίγο το Ελληνικό διαχρονικά δε μπορεί να ξεπεράσει το threshold του υετού ώστε να ξεφύγει από το στεπικό κλίμα εμένα μου λέει οτι γενικότερα η περιοχή είναι ατόφια κλιματικά στεπική διαχρονικά.

Αυτή η αντίσταση παρά την αύξηση του υετού στην υπόλοιπη Αττική από κέντρο και βορειότερα δεν είναι τυχαία προφανώς και προσδίδει ποιοτικά πιο καθαρό συσχετισμό με ένα στεπικό κλίμα παρά με το μεσογειακό. 

Παρακάτω πως κινούνται στα νεότερα κλιματικά επιλεγμένοι σταθμοί της Αθηναϊκής Ριβιέρας από τα περισσότερα έτη δεδομένων προς τα λιγότερα.

55059766_Screenshot2023-04-14at5_30_12AM.png.d6dd5a0c85d53009738d51c6315e552c.png

Από τα παραπάνω προσωπικά θα μετατόπιζα το πραγματικό όριο μεταξύ στεπικού/μεσογειακού κλίματος ελαφρώς βορειότερα στη νότια Αττική. Αντικειμενικά από τη Νέα Σμύρνη και νοτιότερα στην Αττική το κλίμα πέφτει σε καθαρά θερμό στεπικό με κάποιες διακυμάνσεις.

Ουσιαστικά, μέσα στη νότια μητροπολιτική Αθήνα η ζώνη του Πειραιά-ΣΕΦ φαίνεται οτι είναι η ξηρότερη διαχρονικά με 330-340 mm με ένα ανοδικό spike προς τη περιοχή του Ελληνικού για να εξαντληθεί στη συνέχεια στο χαμηλότερο της Αττικής αρκετά νοτιότερα με τα 310 mm περίπου της Αναβύσσου. Η ΝΑ ακτή της Αττικής από την άλλη πρέπει να είναι το άλλο όριο μεταξύ στεπικού/μεσογειακού κλίματος με τα 380 mm περίπου στο Λαύριο. 

Όλο αυτά για μένα δείχνουν πιο καθαρά ένα στεπικό κλίμα διαχρονικά από τη Νέα Σμύρνη ουσιαστικά και νοτιότερα, κάτι που εξάλλου βλέπουμε στη νότια Αττική και πολύ ξεκάθαρα με τη φυσική βλάστηση. 

Υπερβολη! Οταν σε χρονοσειρα 68 ετων μια περιοχη ειναι στο οριο και χανει το Csa  για 0,7μμ σιγουρα η νοητη γραμμη ειναι πολυ κοντα σε αυτη... Το ανω ελληνικο με αυτη τη λογικη σιγουρα εχει μεσογειακο ενω ο αγιος κοσμας στεπικο. Η νοητη γραμμη στον αξονα αργυρουπολη-ελληνικο-γλυφαδα-βουλα πιστευω θα ειναι καπου στη λεωφορο Βουλιαγμενης!

Μια αλλη ερωτηση μου ειναι οι χαμηλες περιοχες στα δυτικα (Κερατσινι Νικαια κλπ πως τα πανε απο μεσες Τ κ υετο?

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, alkis91_2.0 said:

Υπερβολη! Οταν σε χρονοσειρα 68 ετων μια περιοχη ειναι στο οριο και χανει το Csa  για 0,7μμ σιγουρα η νοητη γραμμη ειναι πολυ κοντα σε αυτη... Το ανω ελληνικο με αυτη τη λογικη σιγουρα εχει μεσογειακο ενω ο αγιος κοσμας στεπικο. Η νοητη γραμμη στον αξονα αργυρουπολη-ελληνικο-γλυφαδα-βουλα πιστευω θα ειναι καπου στη λεωφορο Βουλιαγμενης!

Για 7.1 mm χάνει το CSa το Ελληνικό στη πλήρη χρονοσειρά. Θυμήσου οι απλές μέσες ετήσιες έχουν χρήση για τις διεθνείς συγκρίσεις, δεν σημαίνει απαραίτητα οτι είναι πιο ακριβείς. Ένας όμως επίσημος χάρτης κλιματικής κατάταξης Kopen θα κάνει χρήση των μέσων όπως τις δίνει η ΕΜΥ. Αυτή είναι η πεπατημένη για την Ελλάδα τουλάχιστον από τα versions κλιματικής κατάταξης Kopen τόσο του Peel et al. όσο και του Hyike et al. που είναι τα πιο πρόσφατα και ευρέως αποδεκτά. Πχ για μένα οι μέσες των Davis είναι οι πιο ακριβείς καθώς παίρνουν υπόψιν όλο το 24ώρο, στη συνέχεια οι μέσες της ΕΜΥ και τέλος οι απλές μέσες.

Ο Πειραιάς από την άλλη με μια μέση 19.3 από ΕΜΥ και 331.9 mm είναι μέσα στο στεπικό για 54.1 mm. Φυσικά ναι τα 7 mm είναι οριακά αλλά νομίζω η συσχέτιση είναι εδώ που έχει μεγαλύτερη σημασία. Οι τιμές μάλιστα του Πειραιά επιβεβαιώνονται και από τον σταθμό του ΕΑΑ στο ΣΕΦ όπου και εκεί κοντά στα 340 mm παίζει αν και φυσικά μιλάμε για πολύ λιγότερα χρόνια από μια επίσημη 30ετία.

Most importantly, όταν πχ. βλέπεις τη Νέα Σμύρνη αρκετά βορειότερα από Ελληνικό και μακριά από τις ακτές να είναι μέσα στο στεπικό για μεταξύ 23 και 15 mm ( ανάλογα ποια μέση ετήσια Τ θα χρησιμοποιήσεις) τότε δε μπορεί να μην είσαι υποψιασμένος οτι το στεπικό κλίμα στη νότια Αττική πρέπει λογικά να είναι αρκετά πιο διαδεδομένο από αυτό που μέχρι τώρα ξέραμε και περιοριζόταν στη νοητή γραμμή Πειραιάς-Ελληνικό μιας και βασιζόμασταν μόνο στα στοιχεία της ΕΜΥ. 

Επίσης για τα ΝΔ που ρωτάς, έχω καιρό να τα επικαιροποιήσω αλλά επίσης όλες αυτές οι περιοχές πέφτουν στο στεπικό από τους σταθμούς του ΕΑΑ. Άλλες περισσότερο άλλες λιγότερο. Μάλιστα το στεπικό εκτείνεται δυτικά μέχρι τη Σαλαμίνα η οποία αν θυμάμαι καλά δίνει περίπου 350 mm. Αυτό δεν αποτελεί έκπληξη καθώς και ο σταθμός της Ελευσίνας από ΕΜΥ στη πλήρη χρονοσειρά της οριακά παραμένει στο μεσογειακό.

Θα είχε ενδιαφέρον αν μπορούσαμε να κάναμε έναν χάρτη όπου θα αποτυπώσουμε τα όρια του στεπικού κλίματος στην Αττική με μεγαλύτερη ακρίβεια στη βάση των νεότερων στατιστικών έστω και αν αυτά είναι πιο περιορισμένης διάρκειας. Υπενθυμίζω οτι και ο WMO αλλά και το NOOA αποδέχονται πλέον για περιορισμένες μετεωρολογικές εφαρμογές χρονοσειρές 10 και 15 ετών. Μάλιστα οι κύριες μετεωρολογικές εφαρμογές αυτών των μικρότερων χρονοσειρών αφορούν στη μελέτη του κλίματος και της κλιματικής αλλαγής. 

Γι' αυτό και επανέρχομαι στην αρχική μου τοποθέτηση. Νομίζω διαχρονικά ακόμα και το κέντρο της Αθήνας πασχίζει να παραμείνει στο μεσογειακό κλίμα. Παραμένει ουσιαστικά για περίπου 40 mm αν δούμε τη πλήρη χρονοσειρά του Θησείου. Αυτό αυτόματα σε κάνει να σκέφτεσαι οτι γενικότερα από κέντρο Αθήνας και νοτιότερα η επικράτηση του στεπικού κλίματος πρέπει να είναι αρκετά διαδεδομένη. Φυσικά αυτά θα φανούν καλύτερα καθώς μαζεύουμε χρόνια δεδομένων με τους νέους σταθμούς.

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

ost importantly, όταν πχ. βλέπεις τη Νέα Σμύρνη αρκετά βορειότερα από Ελληνικό και μακριά από τις ακτές να είναι μέσα στο στεπικό για μεταξύ 23 και 15 mm ( ανάλογα ποια μέση ετήσια Τ θα χρησιμοποιήσεις) τότε δε μπορεί να μην είσαι υποψιασμένος οτι το στεπικό κλίμα στη νότια Αττική πρέπει λογικά να είναι αρκετά πιο διαδεδομένο από αυτό που μέχρι τώρα ξέραμε και περιοριζόταν στη νοητή γραμμή Πειραιάς-Ελληνικό μιας και βασιζόμασταν μόνο στα στοιχεία της ΕΜΥ. 

Ενταξει η νεα σμυρνη σιγουρα επηρεαζεται απο θερμονισηδα με τετοιες μεσες Τ που βγαζει και αυτο χαλαει την φορμουλα για τον υπολογισμο του κλιματος αφου χρειαζεται περισσοτερο υετο για να βγει csa... Το ελληνικο εκει που ειναι ο σταθμος ειναι πιο αντιπροσωπευτικο για το αυθεντικο κλιμα. Τελικα πια μεση να χρησιμοποιουμε της εμυ η την απλη γιατι μπερδευτικα. Γιατι με της εμυ νομιζω τα ονειρα σου για θερμοτερη περιοχη στην ηπειρωτικη ευρωπη πανε περιπατο 😄 αφου στη Σεβιλλη θα αγγιζει 20ρι

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 minutes ago, alkis91_2.0 said:

ιατι με της εμυ νομιζω τα ονειρα σου για θερμοτερη περιοχη στην ηπειρωτικη ευρωπη πανε περιπατο 😄 αφου στη Σεβιλλη θα αγγιζει 20ρι

Last time I checked η Σεβίλλη δεν ανήκει στην Ελλάδα ούτε έχει σταθμό της ΕΜΥ για να ξέρουμε πόσο θα έδινε το Σαν Πάμπλο με έναν σταθμό της ΕΜΥ. Τώρα αν την πήραμε πρόσφατα το έχω χάσει 🤣 .

Αναγκαστικά για να κάνεις διεθνείς συγκρίσεις θα κάνεις χρήση της απλής μέσης. Αλλά και στη μέση παραγώμενη από τους Davis που μπορούμε να συγκρίνουμε όμοιους σταθμούς τι να κλάσει το 19.79C του κέντρου της Σεβίλλης μπροστά στο 20.02C της Νέας Σμύρνης 😜

Επίσης μιας και αναφέρθηκες στη Νέα Σμύρνη, έχεις δει ποτέ τον σταθμό? Μπορώ να σου πω οτι είναι state of the art παρά το γεγονός οτι βρίσκεται σε ταράτσα. Αυτό γιατί δε βρίσκεται σε μια απλή ταράτσα αλλά σε έναν κατάφυτο πειραματικό κήπο του 4ου δημοτικού. Κάτι που κάνει αναπόφευκτα πολύ πιο αξιόπιστες τις ελάχιστες της σε σχέση πχ με τον Davis του κέντρου της Σεβίλλης που είναι στην ταράτσα του 10ου+ όροφου μιας τεράστιας πολυκατοικίας και με χάλια τοποθέτηση όπως έχω δει και στις φώτο. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Last time I checked η Σεβίλλη δεν ανήκει στην Ελλάδα ούτε έχει σταθμό της ΕΜΥ για να ξέρουμε πόσο θα έδινε το Σαν Πάμπλο με έναν σταθμό της ΕΜΥ. Τώρα αν την πήραμε πρόσφατα το έχω χάσει 🤣 .

Αναγκαστικά για να κάνεις διεθνείς συγκρίσεις θα κάνεις χρήση της απλής μέσης. Αλλά και στη μέση παραγώμενη από τους Davis που μπορούμε να συγκρίνουμε όμοιους σταθμούς τι να κλάσει το 19.79C του κέντρου της Σεβίλλης μπροστά στο 20.02C της Νέας Σμύρνης 😜

Επίσης μιας και αναφέρθηκες στη Νέα Σμύρνη, έχεις δει ποτέ τον σταθμό? Μπορώ να σου πω οτι είναι state of the art παρά το γεγονός οτι βρίσκεται σε ταράτσα. Αυτό γιατί δε βρίσκεται σε μια απλή ταράτσα αλλά σε έναν κατάφυτο πειραματικό κήπο του 4ου δημοτικού. Κάτι που κάνει αναπόφευκτα πολύ πιο αξιόπιστες τις ελάχιστες της σε σχέση πχ με τον Davis του κέντρου της Σεβίλλης που είναι στην ταράτσα του 10ου+ όροφου μιας τεράστιας πολυκατοικίας και με χάλια τοποθέτηση όπως έχω δει και στις φώτο. 

Συμφωνω η νεα σμυρνη οπως και ολοι οι επισημοι θα ειναι αριστα τοποθετημενοι και συντηριμενοι οσο αυτο ειναι δυνατον αλλα οπως και στο θησειο οπου και να τον βαλεις η θερμονισηδα ειναι γενικο φαινομενο και επηρεαζει ολη την περιοχη. Εαν δεν υπηρχε η Αθηνα πιστευω δυσκολα θα ξεπερνουσε το θησειο η η νεα σμυρνη το ελληνικο σε μεσες Τ.

Αλλωστε το ποσο σωστος ειναι ο σταθμος φαινεται απο τις εξτριμ τιμες, και η νεα σμυρνη δεν εχει καμια τρελη ακυρη αποκλιση σε σχεση με τους υπολοιπους, αντιθετα με καπους αλλους σε γνωστο κοσμοπολιτικο νοτιο προαστιο της Αθηνας  wink wink 😆

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

46 minutes ago, alkis91_2.0 said:

η θερμονισηδα ειναι γενικο φαινομενο και επηρεαζει ολη την περιοχη. Εαν δεν υπηρχε η Αθηνα πιστευω δυσκολα θα ξεπερνουσε το θησειο η η νεα σμυρνη το ελληνικο σε μεσες Τ.

Σωστά, η θερμονησίδα είναι ουσιαστικά αυτή που δίνει τις υψηλότερες μέσες Τ στην Αθήνα. Που να μπορέσει να φτάσει το κέντρο της Σεβίλλης πχ τη θερμονησίδα που αναπτύσει η κατά 5 φορές μεγαλύτερη της Αθήνα.  Αλλά αυτό το βλέπουμε και σε άλλες Ελληνικές πόλεις. Δες πχ το κέντρο της Θεσσαλονίκης (το οποίο επίσης btw είναι στεπικό) σε σχέση με τα περίχωρα. Λες και είσαι σε τρόπικα φάση σε σχέση με τα προάστια της Θεσνίκης. Τεράστιες οι διαφορές. 

Τώρα για τη Γλυφάδα θα μας λυθεί πιστεύω κάποια φορά η απορία αλλά για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, πέρα από το οτι σε πειράζω μερικές φορές, αν με ρωτούσες απόλυτα ειλικρινά τι πιστεύω, θεωρώ οτι η πραγματικά θερμότερη περιοχή της μητροπολιτικής Αθήνας και κατ' επέκταση της ηπειρωτικής Ευρώπης πρέπει να είναι κάπου στις παραλίες του Πειραιά. Κάνει μπαμ από παντού οτι οι παρατεταμένες καλοκαιρινες ελάχιστες του Πειραιά είναι άπιαστες οπουδήποτε στην Αττική. Εδώ κοντράρουν ακόμα και τις ελάχιστες της Λίνδου. Αυτό σε συνδυασμό με την απόγεια αύρα που σκάει όλη στον Πειραιά αυτούσια συν του πόσο πυκνοκατοικημένος είναι ο Πειραιάς σε σχέση με τη Γλυφάδα, πιστεύω του δίνει το συγκριτικό πλεονέκτημα να μη μπορεί εύκολα να ρίχνει θερμοκρασίες καθόλη τη διάρκεια του 24ώρου κάτι που θα έχει σίγουρα μετρήσιμο impact στις μέσες ετήσιες Τ. Γι αυτό και περιμένω να δω τώρα που μπήκε ο σταθμός του ΕΑΑ στο λιμάνι του Πειραιά που θα κάτσει η μπίλια.

Πέρα από αυτό όμως, ο Πειραιάς έχει και άλλο ένα ιδιαίτερο κλιματικό χαρακτηριστικό που δε το πιάνει άλλη περιοχή της μητροπολιτικής Αθήνας και που εγώ θαυμάζω. Είναι αυτό που συζητούσαμε πιο πάνω. Οτι ουσιαστικά είναι καθαρή στέπα από όπου και να το πάρεις. Δε είναι σε κανένα όριο αλλά βαθιά μέσα στο στεπικό κλίμα βλέποντας τα πολύ εντυπωσιακά μακροχρόνια στατιστικά του σταθμού της ΕΜΥ στον Πειραιά. Κάτι που μάλιστα υπογραμίζει και η ίδια η ΕΜΥ στον κλιματικό της Άτλαντα με ρητή αναφορά οτι ο Πειραιάς είναι η μοναδική περιοχή στην Ελλάδα (από τους σταθμούς που διαθέτει η ΕΜΥ) με καθαρό BSh θερμό στεπικό κλίμα. Φυσικά εντελώς συγκυριακά δεν εμφανίζεται και το Ελληνικό στη λίστα γιατί με τη χρονική περίοδο των στατιστικών που κάνει χρήση ο Άτλαντας για το Ελληνικό, αυτό χάνει μόλις για 1-2mm το στεπικό (αν θυμάμαι καλά έχουν κάνει μια κουλή χρήση των στοιχείων του Ελληνικού μέχρι το 2016 και για πιο λίγα χρόνια από 30έτια βασισμένοι στο paper της Μαμάρα et al.) 

Το τελικό κερασάκι για τον Πειραιά πάντως έγκειται στο γεγονός οτι πάλι αν με ρωτήσεις ειλικρινά θα σου πω οτι όντως θεωρώ οτι η πιο άχιονη περιοχή της ηπειρωτικής μητροπολιτικής Αθήνας είναι οι παραλίες του Πειραιά και πάλι. Φαίνεται και αυτό στο σχετικό νήμα για την αχιονιά της Αττικής που είχα ανοίξει. 

Οπότε ο Πειραιάς και ειδικά πέριξ στο λιμάνι του για μένα έχει ένα τέλειο προφίλ αφού έχει ένα καθαρά στεπικό κλίμα, κατά πάσα πιθανότητα είναι όντως η θερμότερη περιοχή της μητροπολιτικής Αθήνας (και κατ' επέκταση της ηπειρωτικής Ευρώπης) και ταυτόχρονα είναι η πιο άχιονη της ηπειρωτικής μητροπολιτικής Αθήνας (άντε μαζί με κανένα Καβούρι πχ). 

Ξέρω τώρα οτι θα με μισήσει ο @geornik για αυτά που λέω για τον Πειραιά αλλά τα facts είναι facts...

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Σωστά, η θερμονησίδα είναι ουσιαστικά αυτή που δίνει τις υψηλότερες μέσες Τ στην Αθήνα. Που να μπορέσει να φτάσει το κέντρο της Σεβίλλης πχ τη θερμονησίδα που αναπτύσει η κατά 5 φορές μεγαλύτερη της Αθήνα.  Αλλά αυτό το βλέπουμε και σε άλλες Ελληνικές πόλεις. Δες πχ το κέντρο της Θεσσαλονίκης (το οποίο επίσης btw είναι στεπικό) σε σχέση με τα περίχωρα. Λες και είσαι σε τρόπικα φάση σε σχέση με τα προάστια της Θεσνίκης. Τεράστιες οι διαφορές. 

Τώρα για τη Γλυφάδα θα μας λυθεί πιστεύω κάποια φορά η απορία αλλά για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, πέρα από το οτι σε πειράζω μερικές φορές, αν με ρωτούσες απόλυτα ειλικρινά τι πιστεύω, θεωρώ οτι η πραγματικά θερμότερη περιοχή της μητροπολιτικής Αθήνας και κατ' επέκταση της ηπειρωτικής Ευρώπης πρέπει να είναι κάπου στις παραλίες του Πειραιά. Κάνει μπαμ από παντού οτι οι παρατεταμένες καλοκαιρινες ελάχιστες του Πειραιά είναι άπιαστες οπουδήποτε στην Αττική. Εδώ κοντράρουν ακόμα και τις ελάχιστες της Λίνδου. Αυτό σε συνδυασμό με την απόγεια αύρα που σκάει όλη στον Πειραιά αυτούσια συν του πόσο πυκνοκατοικημένος είναι ο Πειραιάς σε σχέση με τη Γλυφάδα, πιστεύω του δίνει το συγκριτικό πλεονέκτημα να μη μπορεί εύκολα να ρίχνει θερμοκρασίες καθόλη τη διάρκεια του 24ώρου κάτι που θα έχει σίγουρα μετρήσιμο impact στις μέσες ετήσιες Τ. Γι αυτό και περιμένω να δω τώρα που μπήκε ο σταθμός του ΕΑΑ στο λιμάνι του Πειραιά που θα κάτσει η μπίλια.

Πέρα από αυτό όμως, ο Πειραιάς έχει και άλλο ένα ιδιαίτερο κλιματικό χαρακτηριστικό που δε το πιάνει άλλη περιοχή της μητροπολιτικής Αθήνας και που εγώ θαυμάζω. Είναι αυτό που συζητούσαμε πιο πάνω. Οτι ουσιαστικά είναι καθαρή στέπα από όπου και να το πάρεις. Δε είναι σε κανένα όριο αλλά βαθιά μέσα στο στεπικό κλίμα βλέποντας τα πολύ εντυπωσιακά μακροχρόνια στατιστικά του σταθμού της ΕΜΥ στον Πειραιά. Κάτι που μάλιστα υπογραμίζει και η ίδια η ΕΜΥ στον κλιματικό της Άτλαντα με ρητή αναφορά οτι ο Πειραιάς είναι η μοναδική περιοχή στην Ελλάδα (από τους σταθμούς που διαθέτει η ΕΜΥ) με καθαρό BSh θερμό στεπικό κλίμα. Φυσικά εντελώς συγκυριακά δεν εμφανίζεται και το Ελληνικό στη λίστα γιατί με τη χρονική περίοδο των στατιστικών που κάνει χρήση ο Άτλαντας για το Ελληνικό, αυτό χάνει μόλις για 1-2mm το στεπικό (αν θυμάμαι καλά έχουν κάνει μια κουλή χρήση των στοιχείων του Ελληνικού μέχρι το 2016 και για πιο λίγα χρόνια από 30έτια βασισμένοι στο paper της Μαμάρα et al.) 

Το τελικό κερασάκι για τον Πειραιά πάντως έγκειται στο γεγονός οτι πάλι αν με ρωτήσεις ειλικρινά θα σου πω οτι όντως θεωρώ οτι η πιο άχιονη περιοχή της ηπειρωτικής μητροπολιτικής Αθήνας είναι οι παραλίες του Πειραιά και πάλι. Φαίνεται και αυτό στο σχετικό νήμα για την αχιονιά της Αττικής που είχα ανοίξει. 

Οπότε ο Πειραιάς και ειδικά πέριξ στο λιμάνι του για μένα έχει ένα τέλειο προφίλ αφού έχει ένα καθαρά στεπικό κλίμα, κατά πάσα πιθανότητα είναι όντως η θερμότερη περιοχή της μητροπολιτικής Αθήνας (και κατ' επέκταση της ηπειρωτικής Ευρώπης) και ταυτόχρονα είναι η πιο άχιονη της ηπειρωτικής μητροπολιτικής Αθήνας (άντε μαζί με κανένα Καβούρι πχ). 

Ξέρω τώρα οτι θα με μισήσει ο @geornik για αυτά που λέω για τον Πειραιά αλλά τα facts είναι facts...

Εχουμε τελειες τροπικες νυχτες το καλοκαιρι ειδικα μεταξυ 10 Ιουλιου-τελη Αυγουστου...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...