Jump to content
teo_73

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ-ΥΕΤΟΥ κ.α

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 minutes ago, alkis91_2.0 said:

 

Σιγουρα ακριβως δεν γινεται να ειναι αλλα η λογικη ειναι αυτη ακριβως που περιμενα! Ισως φτασει κοντα η Αναβυσσος αλλα κατω απο 300 σε 30ετια πονταρω δεν μπορει να δει. Υγεια να εχουμε να μαστε εδω να τα συζηταμε 😄

Εμένα με έχει φάει τώρα η περιέργεια αν η Σχοινούσα θα μπορούσε να πέσει σε ερημικό κλίμα. Ουσιαστικά να πέσει κατά 35 mm σε όλη της τη χρονοσειρά. Πάντως με 2 χρόνια λίγο κάτω του μέσου όρου της όπως τα υπολόγισα άνετα μπαίνει σε ερημικό κλίμα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Εμένα με έχει φάει τώρα η περιέργεια αν η Σχοινούσα θα μπορούσε να πέσει σε ερημικό κλίμα. Ουσιαστικά να πέσει κατά 35 mm σε όλη της τη χρονοσειρά. Πάντως με 2 χρόνια λίγο κάτω του μέσου όρου της όπως τα υπολόγισα άνετα μπαίνει σε ερημικό κλίμα. 

Μονο απο τη φωτο π μου βαλες δεν παιζει να γινει ποτε αυτο σε 30ετια, πιο πιθανο η γλυφαδα να πιασει γνησιο 45ρι 😄

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, alkis91_2.0 said:

Μονο απο τη φωτο π μου βαλες δεν παιζει να γινει ποτε αυτο, πιο πιθανο η γλυφαδα να πιασει γνησιο 45ρι 😄

Γνήσιο 45.2 έχουμε πιάσει παρακαλώ στη Γλυφάδα 😏

Αλλά γιατί η φωτό της Σχοινούσας δε πείθει για οριακά ερημικό? Άνετα εμένα με πείθει. Ένα δέντρο κάθε 2 χιλιόμετρα φάση και λίγο χαμηλή βλάστηση. Κλαιν, το έχουμε το ερημικό αρκεί να μας κάτσει ανομβρία 2 χρονάκια χεχε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντωμεταξύ δε μου πήγαινε η καρδιά να αφήσω έξω τη Δονούσα με το 260 της από το Top 10, έστω και για λίγα έτη δεδομένων 

 

747993322_Screenshot2023-04-18at8_44_59PM.png.0265be61e02497a779e89ee0c1e6ed0f.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως για να βγάλει κάποιος τα ψυχρά στεπικά κλίματα όλης της Ελλάδας από ΕΑΑ θα είναι μεγάλος κόπος...Διότι ουσιαστικά έχει και άλλο τύπο koppen λόγω διαφορετικής κατανομής υετού μέσα στο έτος σε πολλές περιοχές της κεντροβόρειας χώρας. 

Πολύ μεγαλύτερος κόπος από το να βγουν τα θερμά στεπικά. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Γνήσιο 45.2 έχουμε πιάσει παρακαλώ στη Γλυφάδα 😏

Αλλά γιατί η φωτό της Σχοινούσας δε πείθει για οριακά ερημικό? Άνετα εμένα με πείθει. Ένα δέντρο κάθε 2 χιλιόμετρα φάση και λίγο χαμηλή βλάστηση. Κλαιν, το έχουμε το ερημικό αρκεί να μας κάτσει ανομβρία 2 χρονάκια χεχε

E θα ειναι πολυ δυσκολο γιατι ο μισος υετος τουλαχιστον δεν μπαινει με το βορια αλλα με το νοτια οποτε περα απο χρονιες με κρητη κ ευβοια πρωταθλητες υετου θα βαζει ανετα ισως και 300 μμ η σχοινουσα στο τσακιρ κεφι

8 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Πάντως για να βγάλει κάποιος τα ψυχρά στεπικά κλίματα όλης της Ελλάδας από ΕΑΑ θα είναι μεγάλος κόπος...Διότι ουσιαστικά έχει και άλλο τύπο koppen λόγω διαφορετικής κατανομής υετού μέσα στο έτος σε πολλές περιοχές της κεντροβόρειας χώρας. 

Πολύ μεγαλύτερος κόπος από το να βγουν τα θερμά στεπικά. 

Λογικα ολα θα ειναι στη 2η κατηγορια που προσθετεις 140 στον μο της ετησιας Τ x20. Αποκλειεται να υπαρχει περιοχη με καλοκαιρινο υετο πανω απο 70% του συνολου... Καποιες περιοχες κανουν μπαμ αλλα αλλες θα παιζουν στο οριο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα μπορουσαμε να βγαλουμε ευκολα το μετεοθεςς που με τις μεσες Τ λογω θερμονισηδας που εχει εκει θα ειναι σιγουρα απ τα πιο ιζυ Bsk, που σε καμια 30ρια χρονια θα εχει γινει και αυτο θερμο ετσι οπως το παει 😄

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, alkis91_2.0 said:

Θα μπορουσαμε να βγαλουμε ευκολα το μετεοθεςς που με τις μεσες Τ λογω θερμονισηδας που εχει εκει θα ειναι σιγουρα απ τα πιο ιζυ Bsk, που σε καμια 30ρια χρονια θα εχει γινει και αυτο θερμο ετσι οπως το παει 😄

To έχω βγάλει του meteothes 

ΒSh είναι αν πάμε με τον κανόνα του San Diego που είχα πει σε παλιότερο πόστ.

Αλλιώς αν πάμε με το παραδοσιακό 18 μέση ετήσια Τ είναι ΒSk στο όριο με BSh. Ουσιαστικά για 0.2 χάνει το BSh σύμφωνα με την απλή μέση και για 0.4 σύμφωνα με την Davis μέση. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Λογικα ολα θα ειναι στη 2η κατηγορια που προσθετεις 140 στον μο της ετησιας Τ x20. Αποκλειεται να υπαρχει περιοχη με καλοκαιρινο υετο πανω απο 70% του συνολου... Καποιες περιοχες κανουν μπαμ αλλα αλλες θα παιζουν στο οριο

Τα έχω δει ναι. Μερικά κάνουν μπαμ αμέσως οτι είναι ψυχρά στεπικά αλλά πρέπει να είναι πολλά κρυμμένα εκεί Σέρρες, Χαλκιδική, ευρύτερη Θεσνίκη κτλ που θα είναι στο όριο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Τα έχω δει ναι. Μερικά κάνουν μπαμ αμέσως οτι είναι ψυχρά στεπικά αλλά πρέπει να είναι πολλά κρυμμένα εκεί Σέρρες, Χαλκιδική, ευρύτερη Θεσνίκη κτλ που θα είναι στο όριο.

Χαλκιδικη Κασσανδρεια εχεις δει? Εμπειρικα θα ελεγα ειναι καθαρο Cfa εκει αλλα δεν εχω ψαξει.

Ν. Θεσσαλονικης Κιλκις Σερρων Καβαλας κ Λαρισας πιστευω θα εχουν αρκετες περιοχες Bsk!

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Cfa ηθελα να πω υγρο υποτροπικο
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Χαλκιδικη Κασσανδρεια εχεις δει? Εμπειρικα θα ελεγα ειναι καθαρο Cfa εκει αλλα δεν εχω ψαξει.

Ν. Θεσσαλονικης Κιλκις Σερρων Καβαλας κ Λαρισας πιστευω θα εχουν αρκετες περιοχες Bsk!

Δεν έχω δει αν και κάποιες περιοχές στη νότια Χαλκιδική μπορεί να παίζουν και οριακά CSa. Λάρισα,Βόλος κτλ επίσης της πόπης πιστεύω θα γίνεται από BSk κλίματα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Δεν έχω δει αν και κάποιες περιοχές στη νότια Χαλκιδική μπορεί να παίζουν και οριακά CSa. Λάρισα,Βόλος κτλ επίσης της πόπης πιστεύω θα γίνεται από BSk κλίματα.

Πονταρω στην υπομονη σου καυσωνακια αν βγαλεις κανενα κανε με ταγκ, εγω δυσκολα να παλεψω ασε που δεν εχω και τα δεδομενα προχειρα για να κανω δουλεια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, alkis91_2.0 said:

Πονταρω στην υπομονη σου καυσωνακια αν βγαλεις κανενα κανε με ταγκ, εγω δυσκολα να παλεψω ασε που δεν εχω και τα δεδομενα προχειρα για να κανω δουλεια

Αν είμαι ξεκούραστος μπορεί και να ασχοληθώ. Σήμερα τελειώνει η άδεια από τη δουλειά οπότε χλωμό να βρω το χρόνο από δω και πέρα. Ελπίζω κάποιος χιονόφιλος από β. Ελλάδα να κάτσει να το κάνει γιατί είναι κρίμα να χάσουμε όλα τα ψυχρά στεπικά κλίματα της Ελλάδας που πρέπει να είναι και πολλά. 

Επίσης έχω προσέξει οτι κανένας δεν έχει κάτσει να ασχοληθεί να βγάλει τις απόλυτα ελάχιστες Τ ανά μήνα που έχουν σημειωθεί στην Ελλάδα...μεγάλη απώλεια και αυτό. Παρόλα αυτά με τα θερμά στατιστικά πιστεύω σας έχω καλύψει με το παραπάνω. Δε πιστεύω να έχετε θέμα. Οι μισοί Ισπανοί και Πορτογάλοι καυσωνάκηδες έχουν κάνει εικόνισμα μου και μου πετάνε βελάκια με τόση ανάδειξη της θερμής κλιματολογίας της Ελλάδας που έχω κάνει. 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παρακάτω και ο χάρτης με το legend στα Αγγλικά σε περίπτωση που θέλετε να κάνετε χρήση του και αλλού

1608226793_Screenshot2023-04-18at11_10_03PM.png.6a45bdaa16db7ca1ba3eea52d70d7ebf.png

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 ώρες πριν, South καυσωνάκιας είπε:

 

Λοιπόν μόλις υπολόγισα τα Κουφονήσια και δίνουν 328.8. Προσέχω όμως οτι ο σταθμός είναι στο Άνω Κουφονήσι πιο κοντά στην Αμοργό και σε μια απόσταση περίπου 15 χιλιόμετρα από Σχοινούσα οπότε ίσως παίζει ρόλο αυτό. Επίσης στην Αμοργό είχαμε το εξής κουλό: παρότι που το 2019 είχε 915 χιλιοστά πάλι βγάζει BSh με 380 mm γιατί τα υπόλοιπα χρόνια είχε τραγικό υετό. 

Παρόλα αυτά υπολόγισα τον μέσο υετό της Δονούσας της οποίας ο σταθμός σταμάτησε να λειτουργεί το 2019 και η Δονούσα δίνει μέσο υετό μόλις 260.2 mm άρα είναι σαφές οτι κάτι πάιζει εκεί γύρω στις Μικρές Κυκλάδες περί της Νάξου. 

Εντωμεταξύ παρακάτω μια φωτό που βρήκα έξω από το Λύκειο της Σχοινούσας που βρίσκεται ο σταθμός του ΕΑΑ.

Ε, δε το λες και πλούσια βλάστηση. Φαίνεται οτι η περιοχή είναι πολύ ξηρή.

180210225_Screenshot2023-04-18at3_55_04PM.png.779aeee5a520e93d40a2bc511faacbd5.png

Η βλάστηση θυμίζει έντονα παράλια Βορείου Αιγύπτου. Δεν πρέπει να έχει καμιά τρομερή διαφορά με την Αλεξάνδρεια π.χ. που κατατάσσεται οριακά στο θερμό ερημικό με 195 μμ ετήσιο υετό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 hours ago, Χιονοσκεπής said:

Η βλάστηση θυμίζει έντονα παράλια Βορείου Αιγύπτου. Δεν πρέπει να έχει καμιά τρομερή διαφορά με την Αλεξάνδρεια π.χ. που κατατάσσεται οριακά στο θερμό ερημικό με 195 μμ ετήσιο υετό.

Ναι σωστά αυτό περίπου υπέθεσα και γω μόλις είδα τη φώτο στη Σχοινούσα.

Φαίνεται ότι είναι πάνω στο όριο μεταξύ θερμού στεπικού και ερημικού. Ακόμα και μέσα στη πόλη της Αλμερίας που επίσημα είναι θερμό στεπικό (χάνει το θερμό ερημικό για 8 mm ) πάνω κάτω παρόμοιο φαίνεται το σκηνικό. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ενταξει μωρε πως κανετε ετσι υπερβολες 😆 ειναι και το δυνατο μελτεμι που δεν βοηθαει και τη βλαστηση να αναπτυχθει... Τωρα στην αλμερια μεγαλη πολη ανετα φυτευουνε πραματα για να φαινεται ομορφη, εδω στην ατακαμα της χιλης με κατω απο 1μμ το χρονο βλεπεις φυτα προφανως ανθρωποι τα εχουν βαλει εκει! Στη σχοινουσα πιος θα νοιαστει να φυτεψει😄

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1000025017_.png.32e533114edbf3cf8fbf2dcd05663b4e.png

Οριστε και μια φωτο απο το γκουγκλ μαπς πανω απο το Αλικαντε της Ισπανιας με μο 311 μμ παρακαλω. Δεν εχει να ζηλεψει και πολλα νομιζω απο τη σχοινουσα! Το οτι εχει ενα πεφκακι πιο κοντο και απο γλαστρα δεν εχει να λεει... η σχοινουσα ειναι νισακι στη μεση του πουθενα και δεν λογικα δεν υπαρχει ιχνος κουκουναριου για να φυτρωσει!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στα μεγαλα κυκλαδονησια δεν καταλαβαινω τι ακριβως φταει που αλλες πλαγιες εμφανιζονται καταφυτες ενω αλλες ξερες...παλιοτερα νομιζα οτι οι πολυ εκτεθειμενες πλαγιες στο βορια ειναι γυμνες ενω οι προστατευμενες απο τον αερα εμφανιζουν πλουσια βλαστηση...τελικα ομως νομιζω εχει να κανει με τις πηγες κ τα επιφανειακα  τρεχουμενα νερα...χαρακτηριστικη φωτο απο την Ανδρο οπου νοτινη πλαγια εμφανιζεται καταφυτη ενω απεναντι η βορινη πλαγια γυμνη...

Screenshot_20230419-111855_Facebook.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, alkis91_2.0 said:

Ενταξει μωρε πως κανετε ετσι υπερβολες 😆 ειναι και το δυνατο μελτεμι που δεν βοηθαει και τη βλαστηση να αναπτυχθει... Τωρα στην αλμερια μεγαλη πολη ανετα φυτευουνε πραματα για να φαινεται ομορφη, εδω στην ατακαμα της χιλης με κατω απο 1μμ το χρονο βλεπεις φυτα προφανως ανθρωποι τα εχουν βαλει εκει! Στη σχοινουσα πιος θα νοιαστει να φυτεψει😄

Όντως ποιός να κάτσει να ασχοληθεί τώρα στις ερημιές της Σχοινούσας να φυτεύσει. Αλλά γενικά το τοπίο φαίνεται οτι παλεύει στα όρια στέπας/ερήμου στις εντελώς αφημένες περιοχές.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και οι λοφώδεις/παραθαλάσσιες περιοχές γύρω από την Κάρυστο και το Κάβο Ντόρο αντίστοιχη εικόνα ερήμου παρουσιάζουν, και ενδεχομένως δέχονται πάνω από 500-600 χιλιοστά το χρόνο (+ χιόνι).

Σε τέτοιο πετρώδες έδαφος με το λυσσασμένο αέρα του Αιγαίου τι ακριβώς να φυτρώσει και να αναπτυχθεί; Κι ας ρίχνει και 2500mm το χρόνο. Μην ξεχνάμε και την υπερβόσκηση από οικόσιτα ή και άγρια ζώα στα νησιά του Αιγαίου.

Θέλω να πω ότι μια οπτική εκτίμηση της βλάστησης από φωτογραφίες δεν λέει απαραίτητα κάτι για τον υετό που δέχεται μια περιοχή, εφόσον υπάρχουν πολλοί άλλοι παράγοντες. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, geornik said:

Στα μεγαλα κυκλαδονησια δεν καταλαβαινω τι ακριβως φταει που αλλες πλαγιες εμφανιζονται καταφυτες ενω αλλες ξερες...παλιοτερα νομιζα οτι οι πολυ εκτεθειμενες πλαγιες στο βορια ειναι γυμνες ενω οι προστατευμενες απο τον αερα εμφανιζουν πλουσια βλαστηση...τελικα ομως νομιζω εχει να κανει με τις πηγες κ τα επιφανειακα  τρεχουμενα νερα...χαρακτηριστικη φωτο απο την Ανδρο οπου νοτινη πλαγια εμφανιζεται καταφυτη ενω απεναντι η βορινη πλαγια γυμνη...

Screenshot_20230419-111855_Facebook.jpg

Στην Άνδρο βοηθάει και ο υετός με την έννοια οτι δέχεται υετό καθαρά μέσα στο Μεσογειακό κλίμα. Μάλλον είναι πιο εκτεθειμένη στα συστήματα. Ότι κάποιες πλαγιές είναι εντελώς barren πρέπει να είναι και συνδυασμός γεωλογικών και ανεμολογικών συνθηκών. 

Πάντως για μένα το μακράν πιο άνυδρο τοπίο έχει η Κάσος. Δείτε το νησί. Ένας ξερός βράχος είναι ουσιαστικά και μόλις 270 χιλιοστά υετού. Και εκεί πρέπει να φλερτάρει με ερημικά όρια

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, Χιών said:

Και οι λοφώδεις/παραθαλάσσιες περιοχές γύρω από την Κάρυστο και το Κάβο Ντόρο αντίστοιχη εικόνα ερήμου παρουσιάζουν, και ενδεχομένως δέχονται πάνω από 500-600 χιλιοστά το χρόνο (+ χιόνι).

Σε τέτοιο πετρώδες έδαφος με το λυσσασμένο αέρα του Αιγαίου τι ακριβώς να φυτρώσει και να αναπτυχθεί; Κι ας ρίχνει και 2500mm το χρόνο. Μην ξεχνάμε και την υπερβόσκηση από οικόσιτα ή και άγρια ζώα στα νησιά του Αιγαίου.

Θέλω να πω ότι μια οπτική εκτίμηση της βλάστησης από φωτογραφίες δεν λέει απαραίτητα κάτι για τον υετό που δέχεται μια περιοχή, εφόσον υπάρχουν πολλοί άλλοι παράγοντες. 

Ναι, συμφωνώ. Από μόνο του το τοπίο δεν λέει πολλά για τον υετό που θα δέχεται μια περιοχή. Ειδικά σε ανεμοδαρμένες περιοχές με πετρώδες έδαφος κτλ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γενικα οπως τα ειπαμε ειναι. Το ημιξηρο κλιμα φαινεται να ειναι αρκετα συχνο στις ακτες τις Μεσογειου, αλλα το ερημικο ειναι πιο πολυ μονοπωλιο των ακτων της Αιγυπτου, με καποιες λιγες παρακτιες περιοχες της Ισπανιας και της Λιβυης να παιζουν στο οριο.

                                                                                                                                                                     

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σε Σχοινούσσες, Δονούσες κλπ. έπιασε καλά καμία από τις προσήνεμες χιονοκαιρίες των τελευταίων ετών; Λογικά χιονίστηκαν σοβαρά το 2004 και ίσως το 2022 (;)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...