Jump to content
teo_73

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ-ΥΕΤΟΥ κ.α

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 hours ago, South καυσωνάκιας said:

Btw ο γρήγορος τρόπος για να τσεκάρει κάποιος τα ψυχρά στεπικά κλίματα είναι να κατεβάσει το συγκεντρωτικό εξελ του ΕΑΑ για τον υετό που έχουν μέσα τα πάντα ανα έτος μέχρι το 2020. Απλά τώρα είμαι δουλειά και δε μπορώ με ευκολία να συγκεντρωθώ  να τα δω καλύτερα. 

Αν μπορεί κάποιος να δει τουλάχιστον αν υπάρχουν σταθμοί στη Θεσσαλία και Μακεδονία που ενδεχομένως να πέφτουν κάτω από τα 317 του Πειραιά για όλη τη χρονοσειρά τους θα ήταν σούπερ βοηθητικό. 

Δεν υπαρχουν περιοχες σε Θεσσαλια και Μακεδονια με κατω απο 400mm.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, korfalonas said:

Δεν υπαρχουν περιοχες σε Θεσσαλια και Μακεδονια με κατω απο 400mm.

Αυτο πιστευω και εγω αλλα μας κανουν και οι περιξ των 450 που πρεπει να ειναι πολλοι, και στην πλειονοτητα τους θα μπαινουν ανετα στο ημιξηρο κλιμα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, alkis91_2.0 said:

Αυτο πιστευω και εγω αλλα μας κανουν και οι περιξ των 450 που πρεπει να ειναι πολλοι, και στην πλειονοτητα τους θα μπαινουν ανετα στο ημιξηρο κλιμα

Tουλαχιστον κατω απο 450mm ειναι μονο η Λαρισα και ισως καποια προαστια της Θεσσαλονικης, δε βαζω Θεσσαλονικη γιατι ειναι καινουργιος ο σταθμος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 minutes ago, korfalonas said:

Tουλαχιστον κατω απο 450mm ειναι μονο η Λαρισα και ισως καποια προαστια της Θεσσαλονικης, δε βαζω Θεσσαλονικη γιατι ειναι καινουργιος ο σταθμος.

Ειναι και ο σταθμος στο Πολυτεχνειο Βολου εκει γυρω απο κει και υστερα μαλλον απιθανο να βρεθουν αλλες περιοχες ακομα και με λιγοτερα απο 500.

Επεξεργάστηκε από korfalonas
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως ο σταθμός Ζέφυρος του Πειραιά που ειναι ο παλιότερος σε λειτουργία από  το 2009 έχει ετήσιο υετό σε χρονοσειρά 14 ετών (2009-2022) 369,07mm

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, korfalonas said:

Δεν υπαρχουν περιοχες σε Θεσσαλια και Μακεδονια με κατω απο 400mm.

Ωραία άρα τουλάχιστον για το τοπ 10 είμαστε καλυμέννοι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, korfalonas said:

Tουλαχιστον κατω απο 450mm ειναι μονο η Λαρισα και ισως καποια προαστια της Θεσσαλονικης, δε βαζω Θεσσαλονικη γιατι ειναι καινουργιος ο σταθμος.

Ο σταθμός του meteothess στο κέντρο Θεσσαλονίκης 398 mm βγαίνει και μάλιστα από το 2005. Καθαρά στεπικό, το ερώτημα είναι αν μιλάμε για ψυχρό ή θερμό στεπικό. Πολύ οριακό..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, geornik said:

Πάντως ο σταθμός Ζέφυρος του Πειραιά που ειναι ο παλιότερος σε λειτουργία από  το 2009 έχει ετήσιο υετό σε χρονοσειρά 14 ετών (2009-2022) 369,07mm

Ναι μέχρι τον Μάρτιο 2023 το βγάζω 368.2

Επίσης και ο άλλος του ΕΑΑ Παιδαγωγική δίνει 371 mm αλλά βλέπω είναι μακριά και οι 2 από τον σταθμό στο Χατζηκυριάκειο/Καλλίπολη που δίνει τα 317. Eμένα πάντως μου κάνει νόημα αυτός στο Χατζηκυριάκειο να δίνει τόσο χαμηλό υετό γιατί είναι τέρμα ΝΔ 

Επίσης έκανα σύγκριση αυτών των 2 με τον σταθμό που δίνει 317 για την ίδια ακριβώς περίοδο παράλληλης λειτουργίας και όλοι είναι από 368 ως 372 που σημαίνει οτι λογικά το 317 πρέπει να είναι ουσιαστικά η κλιματική τιμή (ή πολύ κοντά σε αυτήν) του σταθμού Καλλίπολη. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, korfalonas said:

Tουλαχιστον κατω απο 450mm ειναι μονο η Λαρισα και ισως καποια προαστια της Θεσσαλονικης, δε βαζω Θεσσαλονικη γιατι ειναι καινουργιος ο σταθμος.

Ολοι οι σταθμοί μέχρι 500 mm από Μακεδονία/Θεσσαλία πρέπει να εξεταστούν αναλυτικά γιατί κατά μεγάλη πιθανότητα θα είναι BSk κλίμα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 hours ago, alkis91_2.0 said:

Μου ηρθε εμπνευση και εγραψα κειμενακι για το κλιμα στο Elliniko και Kifisia στο wikipedia 😄 Αν θελει να προσθεσει καποιος κατι πειτε μου

Αρχηγόπουλο. Τα είδα. Ειδικά για το Ελληνικό που πρόσεξα καλύτερα είσαι on the spot!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Περα απο Θεσσαλονικη κ Λαρισα που ειναι σιγουρακια, Σερρες Κατερινη Εδεσσα Βεροια Ναουσα Κιλκις Καβαλα ειναι σιγουρα κατω απο 500μμ ετησιο και βαζουν γερη υποψηφιοτητα για BSk ή οριακο BSh καποιες απο αυτες. Μενει να τα ελεγξει καποιος!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, alkis91_2.0 said:

Περα απο Θεσσαλονικη κ Λαρισα που ειναι σιγουρακια, Σερρες Κατερινη Εδεσσα Βεροια Ναουσα Κιλκις Καβαλα ειναι σιγουρα κατω απο 500μμ ετησιο και βαζουν γερη υποψηφιοτητα για BSk ή οριακο BSh καποιες απο αυτες. Μενει να τα ελεγξει καποιος!

Ολες οι παραπανω περιοχες εχουν πανω απο 500mm εως και πανω απο 700 Nαουσα και Βεροια και η Κατερινη καπου εκει παιζει συμφωνα με τον κοντινο σταθμο στο Διον.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 minutes ago, korfalonas said:

Ολες οι παραπανω περιοχες εχουν πανω απο 500mm εως και πανω απο 700 Nαουσα και Βεροια και η Κατερινη καπου εκει παιζει συμφωνα με τον κοντινο σταθμο στο Διον.

H Naousa κ η Κατερινη οντως ξεφευγουν τωρα που τις τσεκαρα , Σερρες κ Χρυσουπολη ειναι τσεκαρισμενες κατω απο 500, η καβαλα εχει και δικο της σταθμο στη πολη που ειναι πανω απο 500 οποτε θα ξεφευγει και αυτη τοπικα απο το ημιξηρο κλιμα. Για εδεσσα κ κιλκις δεν εχω δει σταθμους αλλα ειδικα για το 2ο αν δεν το σωζει η χαμηλη μεση ετησια Τ ειμαι σιγουρος οτι θα ειναι κατω απο 450

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, alkis91_2.0 said:

H Naousa κ η Κατερινη οντως ξεφευγουν τωρα που τις τσεκαρα , Σερρες κ Χρυσουπολη ειναι τσεκαρισμενες κατω απο 500, η καβαλα εχει και δικο της σταθμο στη πολη που ειναι πανω απο 500 οποτε θα ξεφευγει και αυτη τοπικα απο το ημιξηρο κλιμα. Για εδεσσα κ κιλκις δεν εχω δει σταθμους αλλα ειδικα για το 2ο αν δεν το σωζει η χαμηλη μεση ετησια Τ ειμαι σιγουρος οτι θα ειναι κατω απο 450

H Eδεσσα δεν εχει σταθμο αλλα ειναι στα κυβικα της Ναουσας, Οι Σερρες ειμαι σιγουρος οπως και Κιλκις εχουν λιγο πανω απο 500, Χρυσουπολη δεν γνωριζω το σταθμο ,εμπειρικα ισως ο Νεα Περαμος Καβαλας πεφτει κατω απο 500.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

όλες οι μεγάλες πόλεις ιδρύθηκαν σε σημεία ιδανικά και από κλιματολογικές συνθήκες...στην αρχαιότητα και το Μεσαίωνα τα έψαχναν πάρα πολύ τα σημεία πού θα ιδρυθούν οι σημαντικές πόλεις που έπρεπε να έχουν το πιο φιλικό κλίμα για τους κατοίκους πέραν από καίρια σημεία, σταυροδρόμια, λιμάνια ή πρόσβαση σε πόσιμο νερό...δεν είναι τυχαία τα σημεία που βρίσκονται και σήμερα οι μεγάλες πόλεις της Ελλάδας...συνήθως ειναι το ξηρότερο ή πιο άνομβρο σημείο του νομού...

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 4/20/2023 at 2:13 PM, alkis91_2.0 said:

Μου ηρθε εμπνευση και εγραψα κειμενακι για το κλιμα στο Elliniko και Kifisia στο wikipedia 😄 Αν θελει να προσθεσει καποιος κατι πειτε μου

Διορθωσα κ λιγο τις Athens, Thessaloniki, Piraeus που ηταν ενας αχταρμας γενικα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, alkis91_2.0 said:

Διορθωσα κ λιγο τις Athens, Thessaloniki, Piraeus που ηταν ενας αχταρμας γενικα...

19.8 μέση ετήσια Τ δίνει η ΕΜΥ για το λεκανοπέδιο. Αυτές οι πηγές δε σβήνονται σε ρυ!

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 hours ago, geornik said:

όλες οι μεγάλες πόλεις ιδρύθηκαν σε σημεία ιδανικά και από κλιματολογικές συνθήκες...στην αρχαιότητα και το Μεσαίωνα τα έψαχναν πάρα πολύ τα σημεία πού θα ιδρυθούν οι σημαντικές πόλεις που έπρεπε να έχουν το πιο φιλικό κλίμα για τους κατοίκους πέραν από καίρια σημεία, σταυροδρόμια, λιμάνια ή πρόσβαση σε πόσιμο νερό...δεν είναι τυχαία τα σημεία που βρίσκονται και σήμερα οι μεγάλες πόλεις της Ελλάδας...συνήθως ειναι το ξηρότερο ή πιο άνομβρο σημείο του νομού...

Όντως το έχω παρατηρήσει οτι φαίνεται να ήταν προσεκτικά επιλεγμένες!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 hours ago, korfalonas said:

H Eδεσσα δεν εχει σταθμο αλλα ειναι στα κυβικα της Ναουσας, Οι Σερρες ειμαι σιγουρος οπως και Κιλκις εχουν λιγο πανω απο 500, Χρυσουπολη δεν γνωριζω το σταθμο ,εμπειρικα ισως ο Νεα Περαμος Καβαλας πεφτει κατω απο 500.

Αρα τελικά είναι πιο λίγες οι περιοχές με BSk στη Μακεδονία/Θεσσαλία? Χμ...μου κάνει εντύπωση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Αρα τελικά είναι πιο λίγες οι περιοχές με BSk στη Μακεδονία/Θεσσαλία? Χμ...μου κάνει εντύπωση

Λαρισα και περιξ Θεσσαλονικη και περιξ εχουν σιγουρα περισσοτερους απο εναν σταθμο με <500  + πολυτεχνειο Βολου.Απο κει και υστερα μια περιοχη που ισως δινει τοπικα <500 ειναι η Πτολεμαιδας-Κοζανης και οι μεμονωμενοι σταθμοι Νεα Περαμος Καβαλας, Ιμερος Ροδοπης, Αλεξανδρουπολη λιμανι. Οι περιοχες παρακατω + οι 4 μεμονωμενες Βολου κτλ.

1008385596_2023-04-21143253.png.a0715f6710391814803d34ffbcb293ab.png932502650_2023-04-21143403.png.7eec1188962c8b5cbd6cab478c242b3c.png299706278_2023-04-21143329.png.6bfb89d4550e8547c848a8b7ef2d6f41.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 minutes ago, korfalonas said:

Λαρισα και περιξ Θεσσαλονικη και περιξ εχουν σιγουρα περισσοτερους απο εναν σταθμο με <500  + πολυτεχνειο Βολου.Απο κει και υστερα μια περιοχη που ισως δινει τοπικα <500 ειναι η Πτολεμαιδας-Κοζανης και οι μεμονωμενοι σταθμοι Νεα Περαμος Καβαλας, Ιμερος Ροδοπης, Αλεξανδρουπολη λιμανι. Οι περιοχες παρακατω + οι 4 μεμονωμενες Βολου κτλ.

1008385596_2023-04-21143253.png.a0715f6710391814803d34ffbcb293ab.png932502650_2023-04-21143403.png.7eec1188962c8b5cbd6cab478c242b3c.png299706278_2023-04-21143329.png.6bfb89d4550e8547c848a8b7ef2d6f41.png

 

H Αλεξανδρούπολη γενικά από όσα θυμάμαι δεν έχει πιο μεσογειακή κατανομή υετού? Μήπως δε την πιάνει ο κανόνας +140mm

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

46 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

 

H Αλεξανδρούπολη γενικά από όσα θυμάμαι δεν έχει πιο μεσογειακή κατανομή υετού? Μήπως δε την πιάνει ο κανόνας +140mm

Δε γνωριζω τα κριτηρια κατανομης υετου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 minutes ago, korfalonas said:

Δε γνωριζω τα κριτηρια κατανομης υετου.

https://en.wikipedia.org/wiki/Semi-arid_climate#Defining_attributes_of_semi-arid_climates

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 είναι οι σταθμοί στον Θεσσαλικό κάμπο με κλίμα Bsk ενώ 1 ακόμη είναι στο όριο.

ScreenHunter 173.png

Ο τύπος για την οριακή βροχόπτωση είναι ο Ro = 20 * T + 140

Τα δεδομένα είναι από Μάρτιο του 2019 έως Μάρτιο του 2023. 

Επεξεργάστηκε από MeteoTirnavos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...