Jump to content
teo_73

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ-ΥΕΤΟΥ κ.α

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Ο Άλιμος πιστεύω έχει συστηματικό αρνητικό bias. Δε μπορεί όλοι οι τριγύρω να έχουν μέσες ετήσιες στον θεό και ο Άλιμος ο μόνος με σχεδόν 0.5 χαμηλότερη. Δε στέκει. Το είχαμε ξανα κουβεντιάσει για το αρνητικό bias του συγκεκριμένου σταθμού.

Άποψη μου οτι ένας Davis στο Ελληνικό θα είχε τιμές πιο κοντά στο Φάληρο, Γλυφάδα, Νέα Σμύρνη κτλ. 

Δεν ξερω που βρισκεται ακριβως αλλα πολυ πιθανο να ειναι σε μερος με μινιμαλ θερμονισηδα σε αντιθεση με τους αλλους. Στα εξτριμ δεν εχει μπάιαζ οποτε δεν εχω λογο να τον αμφισβητησω, συν οτι τα σφαλματα ειναι θετικα στη συντριπτικη πλειοψηφια τους γενικα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μακαρι να εμπαινε ενας οφισιαλ σταθμος στο γκολφ που ειναι και παρκακι καποτε, θα ειχαμε πληρη εικονα για τα νπ ετσι. Και αλλος ενας στη Βουλιαγμενη ισως.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Δεν ξερω που βρισκεται ακριβως αλλα πολυ πιθανο να ειναι σε μερος με μινιμαλ θερμονισηδα σε αντιθεση με τους αλλους. Στα εξτριμ δεν εχει μπάιαζ οποτε δεν εχω λογο να τον αμφισβητησω, συν οτι τα σφαλματα ειναι θετικα στη συντριπτικη πλειοψηφια τους γενικα.

Υπάρχουν και συστηματικά αρνητικά bias. Το έχουμε δει σε αρκετούς. Ειδικά με κάποιους ιδιωτικούς κάνει μπαμ οτι είναι καλιμπραρισμένοι είτε λάθος είτε επί τούτου για να δίνουν πλασματικά χαμηλότερες ή υψηλότερες. Φυσικά λόγο του οτι ανήκει στο ΕΑΑ είναι μια μεγαλύτερη διασφάλιση αλλά και από την άλλη αν το bias δεν είναι κάτι εξώφθαλμο τότε ποιος να ασχοληθεί. 

Όπως και ο σταθμός στο Γκάζι πχ δε με πείθει με την καμία για αυτές τις τιμές του. Συστηματικό αρνητικό bias πρέπει να παίζει και εκεί όταν όλοι οι τριγύρω  μέχρι και οι Αμπελόκηποι πχ είναι συστηματικά θερμότεροι του. Δε στέκουν αυτά και θέλουν ψάξιμο. Προς όλες τις κατευθύνσεις, αρνητικά-θετικά bias κτλ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Υπάρχουν και συστηματικά αρνητικά bias. Το έχουμε δει σε αρκετούς. Ειδικά με κάποιους ιδιωτικούς κάνει μπαμ οτι είναι καλιμπραρισμένοι είτε λάθος είτε επί τούτου για να δίνουν πλασματικά χαμηλότερες ή υψηλότερες. Φυσικά λόγο του οτι ανήκει στο ΕΑΑ είναι μια μεγαλύτερη διασφάλιση αλλά και από την άλλη αν το bias δεν είναι κάτι εξώφθαλμο τότε ποιος να ασχοληθεί. 

Όπως και ο σταθμός στο Γκάζι πχ δε με πείθει με την καμία για αυτές τις τιμές του. Συστηματικό αρνητικό bias πρέπει να παίζει και εκεί όταν όλοι οι τριγύρω  μέχρι και οι Αμπελόκηποι πχ είναι συστηματικά θερμότεροι του. Δε στέκουν αυτά και θέλουν ψάξιμο. Προς όλες τις κατευθύνσεις, αρνητικά-θετικά bias κτλ

Μηπως το χουν οι αμπελοκηποι το μπαιαζ τελικα? Οχι λογο κακων οργανων αλλα ως συνηθως λογω τοποθετησης, αφου οι αμπελοκηποι ειναι γεματοι πολυκατοικιες σε αντιθεση με το γκαζι που εχει μεγαλοανοιγμα εκει στην τεχνοπολη. Το περιστερι διπλα στο γκαζι και ιδιο υψομετρο περιπου εχει μονο 0.4 βαθμους διαφορα, ενω οι αμπελοκηποι εχουν μεσες πειραια! Το ψυχικο 50μ υψομεντρο πιο πανω ειναι πολυ ψυχροτερο φυσικα. Το ιδιο πρεπει να συμβαινει με αλιμο κ φαληρο. Το φαληρο ειναι γεματο 10οροφες ενω ο αλιμος ουτε καν συν οτι ειναι διπλα στον πειραια και σιγουρα γραφει μεγαλυτερες ελαχιστες λογω απογειου αυρας το καλοκαιρι.

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οι Αμπελόκηποι εμφανίζονται πολύ θερμότεροι από το Γκάζι το Καλοκαίρι και κυρίως τις μέρες με αύρα ή δυτικό που ειναι απολύτως φυσιολογικό...με βοριά-μελτέμι εμφανίζονται ψυχρότεροι(εκτός αν έχει αναστροφή) ...άρα απολύτως νορμάλ μου φαινονται όλα αυτά..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

όπως και ο Αυλώνας που πολύ τακτικά εμφανίζεται το καμίνι όλης της Αττικής λόγω καταβατών νοτιάδων απευθείας από την Πάρνηθα...με βοριά δεν συμβαίνει τίποτα τέτοιο φυσικά...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, geornik said:

Οι Αμπελόκηποι εμφανίζονται πολύ θερμότεροι από το Γκάζι το Καλοκαίρι και κυρίως τις μέρες με αύρα ή δυτικό που ειναι απολύτως φυσιολογικό...με βοριά-μελτέμι εμφανίζονται ψυχρότεροι(εκτός αν έχει αναστροφή) ...άρα απολύτως νορμάλ μου φαινονται όλα αυτά..

Ακομα κ το χειμωνα ομως πχ γεναρης περισυ εβγαλαν μεγαλυτερη μεση μηνα απο το γκαζι! Αυτο δεν ειναι πολυ φυσιολογικο αλλα οταν ο ενας σταθμος ειναι στην τεχνοπολη και ο αλλος σε ταρατσα τσιμεντουπολης τοτε μπορει και να ειναι..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, alkis91_2.0 είπε:

Ακομα κ το χειμωνα ομως πχ γεναρης περισυ εβγαλαν μεγαλυτερη μεση μηνα απο το γκαζι! Αυτο δεν ειναι πολυ φυσιολογικο αλλα οταν ο ενας σταθμος ειναι στην τεχνοπολη και ο αλλος σε ταρατσα τσιμεντουπολης τοτε μπορει και να ειναι..

σε ξάστερες χειμερινές νύχτες χωρίς άνεμο μου φαινεται φυσιολογικό το Γκάζι να πέφτει χαμηλότερα από τους Αμπελοκήπους...λόγω γεωμορφολογίας και υψομέτρου...βέβαια αν ειναι σε ταράτσα στους Αμελοκήπους αλλάζουν τα πράγματα...

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, geornik said:

σε ξάστερες χειμερινές νύχτες χωρίς άνεμο μου φαινεται φυσιολογικό το Γκάζι να πέφτει χαμηλότερα από τους Αμπελοκήπους...λόγω γεωμορφολογίας και υψομέτρου...βέβαια αν ειναι σε ταράτσα στους Αμελοήπους αλλάζουν τα πράγματα...

Στις 24/01 γκαζι ελαχιστη -0,1 (λογικο και στο Ελληνικο καπου τοσο ειχε) και αμπελοκηποι 0,1 με 50 εκ. χιονι στο εδαφος και 100 μ πιο πανω! Πολυ υποπτο

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, alkis91_2.0 είπε:

Στις 24/01 γκαζι ελαχιστη -0,1 (λογικο και στο Ελληνικο καπου τοσο ειχε) και αμπελοκηποι 0,1 με 50 εκ. χιονι στο εδαφος! Πολυ υποπτο

Το 0,1c στους Αμπελοκηπους λογικα σημειωθηκε την ωρα της χιονοπτωσης...το -0,1c στο Γκαζι μηπως σημειωθηκε το ξημερωμα πριν συννεφιασει?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, geornik said:

Το 0,1c στους Αμπελοκηπους λογικα σημειωθηκε την ωρα της χιονοπτωσης...το -0,1c στο Γκαζι μηπως σημειωθηκε το ξημερωμα πριν συννεφιασει?

Δεν μπορω να το δω αυτο για τους αμπελοκηπους αλλα μου φαινεται ακραιο παραλιακα νπ να εχουν ιδια ελαχιστη με περιοχη στα 130μ υψομετρο..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά δεν στέκουν οι ελάχιστες στο Γκάζι. Δεν προκύπτουν από κανέναν σταθμό στο κέντρο ούτε από ΕΜΥ ούτε από ΕΑΑ. Σίγα την αναστροφή που μπορεί να κάνει το Γκάζι μέσα καραμπάμ στο κέντρο της Αθήνας. Τεράστιες οι διαφορές του με το Θησείο στις ελάχιστες. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Εχουμε ελαχιστη θησειου 24/01/22?

Όχι άμεσα αλλά για τώρα μπορώ να πω οτι υπάρχει απόκλιση μέσης ελάχιστης χειμερινών μηνών κοντά στον 1 βαθμό ή και παραπάνω αν θυμάμαι καλά. Τα είχε βγάλει αναλυτικά ο @KapelosG

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, geornik said:

στο montly bulletin του Θησείου στο σχεδιάγραμμα φαίνεται ότι έπεσε οριακά υπό το 0c στις 24.1.2022

Οκ με φαινόμενα είναι νορμάλ αυτό. Το ανησυχητικό είναι οτι χωρίς φαινόμενα οι αποκλίσεις που έχει το Θησείο με το Γκάζι στις μέσες ελάχιστες είναι πολύ μεγάλες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

43 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Όχι άμεσα αλλά για τώρα μπορώ να πω οτι υπάρχει απόκλιση μέσης ελάχιστης χειμερινών μηνών κοντά στον 1 βαθμό ή και παραπάνω αν θυμάμαι καλά. Τα είχε βγάλει αναλυτικά ο @KapelosG

Έχω κάνει διεξοδική ανάλυση σε αυτό το κομμάτι και τολμώ να πω ότι έχουν και οι δύο σταθμοί που συζηταμε bias ειδικά κατά τους χειμερινούς μήνες που οι αναστροφές είναι εντονότερες, ο ένας αρνητικό και μάλιστα μεγάλο σε ελάχιστες και ο άλλος θετικό και σε μέγιστες και σε ελάχιστες...το ποστ μου τον Δεκέμβριο 2022

"Μιας και καιρικο ενδιαφερον δεν υπαρχει ειπα να ριξω μια ματια στους σταθμους του ΕΑΑ για τον μηνα δεκεμβριο γιατι οπως εχω ξαναπει 2 σταθμοι μου κανουν εντυπωση...ο ενας ειναι το θησειο που τα τελευταια ετη γραφει θετικες αποκλισεις σε σχεση με οσα θυμαμαι εγω παλιοτερα για τον ιδιο σταθμο και αντιθετως το γκαζι που εχει αρνητικες αποκλισεις κυριως στις ελαχιστες Τ...παμε να δουμε τα δεδομενα

image.thumb.png.c79124d3b3d9a1b5211141204b4f8ba1.png

Βλεπουμε εδω τα τελευταια 12 ετη την πορεια της μεγιστης Τ σε διαφορους σταθμους του ΕΑΑ στην Αθηνα, οι περισσοτεροι κοντα στο κεντρο εκτος απο Μαρουσι

Τι βλεπουμε?

Μονο ενας σταθμος ξεχωριζει και ειναι αυτος του Θησειου που αλλωστε ειναι γνωστη η αντισκατασταση των οργανων μετρησης το 2014 ξανα...παρατηρουμε οτι στις μεγιστες Τ ολοι η σταθμοι εχουν μια αρνητικη ταση της ταξης του 0,03-0,05 ανα ετος, δηλαδη σε βαθος 12ετιας πτωση της Τ κατα 0,36 (Μαρουσι) - 0,6 (Γκαζι), ενω το θησειο εχει μολις πτωτικη ταση 0,01 ανα ετος ή 0,12 στην 12ετια..σε σχεση με τους υπολοιπους σταθμους της Αττικης ενα θετικο bias της ταξης του 0,3-0,4, πραγμα που και εγω που παρατηρω χρονια τον σταθμο εχω δει συγκριτικα με τους αλλους σταθμους

image.png.20811ea0580647062ee7c7b0f9a97eb5.png

Εδω εχουμε πιο ενδιαφεροντα στοιχεια και αναλυω βαση γραμμικης προσαρμογης

Θησειο ξεκινησε με 8,5 και εφτασε 9,5

Γκαζι ξεκινησε με 8,7 και εφτασε 8,6

Αμπελοκηποι ξεκινησαν με 8,9 και εφτασαν 9,5

Νεος κοσμος 9,8 και εφτασε 10,2

Ψυχικο 8 και εφτασε 8,1

Μαρουσι 7,8 και εφτασε 8,1

Βλεπουμε δηλαδη αν αφαιρεσουμε τους σταθμους στο θησειο και το Γκαζι μια αυξηση της ταξης του 0,35 χοντρικα στην Αττικη

Λανθασμενα ο σταθμος στο Γκαζι εχει αρνητικο bias -0,5 με αυξανομενο ρυθμο απο 2019 και μετα που φτανει ακομα και στο -1

Θετικο bias βλεπουμε στον σταθμο στο Θησειο της ταξης 0,4 ειδικα απο 2015 και μετα

Εξου και οταν συγκρινουμε Θησειο με Γκαζι τα πραγματα εχουν ξεφυγει τελειως, αφου ακολοθουν οι δυο σταθμοι αναποδη πορεια

Στο τελευταιο κλιματικο δελτιο του Νοεμβριου 2022 ολα τα παραπανω επιβεβαιωνονται και συνεχιζουν να μεγαλωνουν την ταση αυτη, με τους Αμπελοκηπους που ανεκαθεν ηταν λιγο πανω σε ελαχιστες απο θησειο να ειχε -0,4 σε σχεση με αυτο! ενω το Γκαζι εβγαλε -1,6 απο το Θησειο!!!!!...Το προβλημα στις ελαχιστες στο Γκαζι εχει ξεφυγει, αλλα δεν πρεπει να αμεληθει και το Θησειο που ειναι ο επισημος σταθμος του κεντρου"

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 hours ago, alkis91_2.0 said:

Εχουμε μηπως και Αλιμο ιδια περιοδο να δουμε αν συμφωνει με Ελληνικο?!

Συμφωνεί πιο πολύ με τη Γλυφάδα.

Ο Άλιμος έχει 262mm vs 243mm η Γλυφάδα vs 296mm το Ελληνικό για τη περίοδο παράλληλης λειτουργίας (Ιουν 19 μέχρι σήμερα).

Οτι και να κάνεις Άλκη τη Γλυφαδιώτικη καραστεπάρα δε τη γλιτώνεις 😂

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οταν το σφαλμα ειναι μικρο και συστηματικο δυστυχως ειναι πολυ δυσκολο να εντοπιστει αυτο ειναι σιγουρο. Για μενα παντως οι εξτριμ τιμες ειναι εκει που φαινεται πιο ειναι το πραγματικο μαυρο προβατο. Η αληθεια ειναι οτι δεν εχουμε ιδεα τι ιδιαιτεροτητες ειχε το γκαζι πριν το 2010 αφου ειναι καινουριος σχετικα σταθμος. Σαν εξτριμ τιμες δεν βγαζει παντως κατι περιεργο αν και δεν θα εβλαπτε ενα διαγραμματακι οπως πανω του @KapelosG αλλα να βαλουμε τις απολυτα ελαχιστες κ μεγιστες αντι για τις μεσες και να συγκρινουμε.

2 hours ago, South καυσωνάκιας said:

Συμφωνεί πιο πολύ με τη Γλυφάδα.

Ο Άλιμος έχει 262mm vs 243mm η Γλυφάδα vs 296mm το Ελληνικό για τη περίοδο παράλληλης λειτουργίας (Ιουν 19 μέχρι σήμερα).

Οτι και να κάνεις Άλκη τη Γλυφαδιώτικη καραστεπάρα δε τη γλιτώνεις 😂

Τεραστιες διαφορες που λογικα οφειλονται στο οτι ενα μεγαλο ποσοστο του υετου επεσε τυχαια σε καταστασεις ασταθειας και οχι απο οργανωμενα συστηματα που λειπουν τα τελευταια 2 χρονια για την Αττικη.... Για τη Γλυφαδα θελω να μου πεις @South καυσωνάκιας ποσα μμ εγραψε μονο το 2022 για να ξερω αν στον υετο παιζει να την παλευει καπως η να τον ξεγραψω τελειως 😄 Και ανω και κατω για 22 αν μπορεις 👍

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Τεραστιες διαφορες που λογικα οφειλονται στο οτι ενα μεγαλο ποσοστο του υετου επεσε τυχαια σε καταστασεις ασταθειας και οχι απο οργανωμενα συστηματα που λειπουν τα τελευταια 2 χρονια για την Αττικη.... Για τη Γλυφαδα θελω να μου πεις @South καυσωνάκιας ποσα μμ εγραψε μονο το 2022 για να ξερω αν στον υετο παιζει να την παλευει καπως η να τον ξεγραψω τελειως 😄 Και ανω και κατω για 22 αν μπορεις 👍

Για το 2022

159 mm το Γκόλφ

193 mm ο Άλιμος

309mm Άνω Γλυφάδα

Καλά για την Άνω Γλυφάδα δικαιολογείται ο διπλάσιος υετός λόγω Υμηττού βάζουν κάτι τρελά στορμ τοταλ όλα αυτά τα όμορα πέριξ Υμηττού. 

 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, alkis91_2.0 said:

To 2020 εγραψε τιποτα η στεγνωσε πριν το μετρησει? 😂

276 mm με τα 92mm να πέφτουν Δεκέμβριο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...