Jump to content
teo_73

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ-ΥΕΤΟΥ κ.α

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 hours ago, alkis91_2.0 said:

Που τα βρηκε το ελληνικο εχει 30 μονο 🤔

79 είχε το Ελληνικό και 78 ο Πειραιάς ΕΑΑ. Αλλά ξέρω γω, όλοι του ΕΑΑ στην Αθήνα τον Δεκέμβριο του 2020 είχαν από 70mm μέχρι 370mm (Ιπποκράτειος)

http://stratus.meteo.noa.gr/data/bulletins/deltio_noa122020.pdf?CFID=618c4a74-7ea8-4963-a08e-edcfda848304&CFTOKEN=0

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 hours ago, South καυσωνάκιας said:

79 είχε το Ελληνικό και 78 ο Πειραιάς ΕΑΑ. Αλλά ξέρω γω, όλοι του ΕΑΑ στην Αθήνα τον Δεκέμβριο του 2020 είχαν από 70mm μέχρι 370mm (Ιπποκράτειος)

http://stratus.meteo.noa.gr/data/bulletins/deltio_noa122020.pdf?CFID=618c4a74-7ea8-4963-a08e-edcfda848304&CFTOKEN=0

To tutiempo μαμιεται 😄 παντω τα 150μμ για το 2022 αν δε τα δειξει επισημος σταθμος δε θα τα δεχτω!

Παρακαλω οσοι πιστοι προσελθετε να αλλαξουμε και το γουικι για την Αθηνα εδω:

https://en.wikipedia.org/wiki/Talk:Athens#Climate

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 hours ago, alkis91_2.0 said:

To tutiempo μαμιεται 😄

Α, καλά από tutiempo κοιτάς? Της πλάκας εντελώς για Ελλάδα. Χρόνια το λέω, απορώ γιατί ακόμα κόσμος το βλέπει!

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για οσους θελουν την πραγματικοτητα της νεας δεκαετιας στις Τ, δειτε το πινακακι που εφτιαξα για ΕΜΥ σε μεσες Τ απο τα κλιματικα της δελτια για σταθμους με κλασικο κλωβο ακομα, γιατι αυτα που ακουμε απεχουν πολυ απ την πραγματικοτητα χωρις να στηριζονται σε νουμερα...οι σταθμοι που χρησιμοποιηθηκαν ειναι Ελευσινα, Μικρα, Ιωαννινα, Ηρακλειο, Λαρισα, Κερκυρα, Αλεξανδρουπολη, Τριπολη

image.png.41b2bf78c8b47ecfc7b9ddddeb45821b.png

Σεπτεμβριο 2021 ειχε λαθος δεδομενα λαρισα και δεν ειχαμε για κερκυρα

απο 26 μηνες την νεα δεκαετια εχουμε

3 κατω απ τα κλιματικα (μονος πολυ κρυος Μαρτιος 2022 με -2,1), ποσοστο 11,5%

3 στα κανονικα, ποσοστο 11,5%

20 λιγο ή πολυ πανω απο τα κανονικα (βασιλιας Δεκεμβριος 2022 με +2,8), ποσοστο 77%

Η αλλιως πλεον κανονικοι η κρυοι βγαινουν 23% και 77% θερμοι, δηλαδη 1 στους 4 μηνες κανονικος η κρυος και 3 στους 4 θερμοι, αυτη ειναι η πραγματικοτητα και ο Απριλιος 2023 θα ειναι μεσα σε αυτους του λιγους καλους!!

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 hours ago, KapelosG said:

Για οσους θελουν την πραγματικοτητα της νεας δεκαετιας στις Τ, δειτε το πινακακι που εφτιαξα για ΕΜΥ σε μεσες Τ απο τα κλιματικα της δελτια για σταθμους με κλασικο κλωβο ακομα, γιατι αυτα που ακουμε απεχουν πολυ απ την πραγματικοτητα χωρις να στηριζονται σε νουμερα...οι σταθμοι που χρησιμοποιηθηκαν ειναι Ελευσινα, Μικρα, Ιωαννινα, Ηρακλειο, Λαρισα, Κερκυρα, Αλεξανδρουπολη, Τριπολη

image.png.41b2bf78c8b47ecfc7b9ddddeb45821b.png

Σεπτεμβριο 2021 ειχε λαθος δεδομενα λαρισα και δεν ειχαμε για κερκυρα

απο 26 μηνες την νεα δεκαετια εχουμε

3 κατω απ τα κλιματικα (μονος πολυ κρυος Μαρτιος 2022 με -2,1), ποσοστο 11,5%

3 στα κανονικα, ποσοστο 11,5%

20 λιγο ή πολυ πανω απο τα κανονικα (βασιλιας Δεκεμβριος 2022 με +2,8), ποσοστο 77%

Η αλλιως πλεον κανονικοι η κρυοι βγαινουν 23% και 77% θερμοι, δηλαδη 1 στους 4 μηνες κανονικος η κρυος και 3 στους 4 θερμοι, αυτη ειναι η πραγματικοτητα και ο Απριλιος 2023 θα ειναι μεσα σε αυτους του λιγους καλους!!

Νομιζω λιγο πολυ ετσι ειναι παντου, κοιταζα Παρισι κ Κωνσταντινουπολη ετσι απο περιεργεια και εκει εχει τρελες διαφορες με παλια. Η πολη ας πουμε στις αρχες του προηγουμενου αιωνα σε μεγαλο βαθμο ειχε ειτε μεσογειακο με ηπια καλοκαιρια Csb ειτε ωκεανιο κλιμα Cfb ενω σημερα φυσικα λογω ανοδου Τ εχουν γινει Csa k Cfa εκτος απο περιοχες με μεγαλο υψομετρο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 hours ago, KapelosG said:

 

Η αλλιως πλεον κανονικοι η κρυοι βγαινουν 23% και 77% θερμοι, δηλαδη 1 στους 4 μηνες κανονικος η κρυος και 3 στους 4 θερμοι, αυτη ειναι η πραγματικοτητα και ο Απριλιος 2023 θα ειναι μεσα σε αυτους του λιγους καλους!!

Αρχηγόπουλο όπως πάντα! Σε ευχαριστούμε.

Άλλο ένα στοιχείο που δείχνει overall θέρμανση του κλίματος της Ελλάδας. Οι κλιματικές ζώνες αλλάζουν συνεχώς και το είδαμε και από τη προηγούμενη κουβέντα μας σε όλες αυτές τις σελίδες. Το γεγονός οτι έχουμε πλέον περιοχές στην Ελλάδα που φλερτάρουν με 22 βαθμούς μέση ετήσια θερμοκρασία κάποτε θα φάνταζε ανέκδοτο. 

Αυτή η μεγαλύτερη και εμφανέστατη πόλωση στη θέρμανση που πολύ ωραία μας έδειξες είναι πολύ ανησυχητική για το κλίμα του πλανήτη. Και ναι, αυτό το ακούτε από μένα ένα τρελό καυσωνάκι. Προσωπικά παρότι φιλολογικά και ιντερνετικά μου αρέσει να πορώνομαι με τις ζέστες, στη πραγματική ζωή με τρομάζει αφάνταστα η κλιματική αλλαγή και η επίπτωση που μπορεί να έχει στη βιοποικιλότητα του πλανήτη και την ευημερία των ανθρώπων. Χίλιες φορές να είχαμε μόνιμο χειμώνα παρά να καταστραφεί η ζωή στον πλανήτη. Το εννοώ απόλυτα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια ταση οπως εχει προκυψει τα τελευταια ετη στην Ελλαδα και οπως εχει υπολογιστει ειναι οτι πλεον βρισκομαστε +1.2 βαθμους απ τα παλια κλιματικα σε πανελλαδικο επιπεδο (πχ το 2022 στους σταθμους που εβαλα εχει +1), και +1.1 σε παγκοσμιο, ενω ειχε υπολογιστει το 2000 οτι ο πρωτος μηνας που θα πιασουμε +1.5 θα ηταν το 2033, δυστυχως ομως ηρθε 12 χρονια νωτιετρα στα τελη του 2021!!!!...αν δεν μειωθουν οι εκπομπες co2 η προβλεψη για το 2050 ειναι +3.5 βαθμους απ τα παλια κλιματικα σε παγκοσμιο επιπεδο, τρομακτικη διαφορα Τ αν αναλογιστει κανεις την διαφορα που βλεπουμε μολις με +1.1

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Further correction στους TOP 10 ξηρότερους σταθμούς της χώρας. To excel μου μαμιέται και έτσι μπέρδεψα τις τιμές της Ανάφης που είναι πολύ πιο κάτω με αποτέλεσμα να πετάει  έξω τον Πειραιά ΕΑΑ

Screenshot 2023-04-29 at 2.04.00 AM.png

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είναι πασιφανές ότι οποιαδήποτε Κυκλάδα και να βάλουμε θα πετάξει έξω όλους τους υπόλοιπους και την Αττική..με ΝΔ καιρό εκτός από κάποιες νότιες Κυκλάδες ίσως δεν παίρνουν και πολλά πράγματα ενώ με βοριάδες ευνοούνται μόνο οι βόρειες Κυκλάδες κάπως που και πάλι σε σχέση με πχ Κρήτη τρώνε ψίχουλα από νερά. Οι αστάθειες φυσικά σχεδόν ανύπαρκτες λόγω θαλάσσιας τοποθεσίας.

On a side note @South καυσωνάκιαςαν μπορείς να δεις πες μου τι Τ έχει το γκολφ στις 2πμ Σάββατο να συγκρίνω με το δικό μου της που ε πλάκας ήθελα να πω. Νταξει λα κρος είναι την παλεύει λίγο. Είμαι σχεδόν 1β κάτω (13.8) από όλα τα νπ και κοντράρω στα ίσα κέντρο και δπ. Θεωριτικά πρέπει να δείχνει λιγότερο γιατί εμένα είναι κάκιστα τοποθετημένο σε παράθυρο και φυσικά δεν είναι Ντέιβις. Όπως και το Ελληνικό έτσι και εδώ βγάζει υποτυπώδεις αναστροφές η περιοχή εδώ σε αντίθεση με τις ακτές πιό πάνω. Το έχω παρατηρήσει χρόνια αυτό. Καλά η Ανάβυσσος τα σπάει με 11.5 με ανύπαρκτη θερμονισήδα βέβαια αλλά στιλ.

Όσο για το κλίμα, η αλλαγή ήρθε για να μείνει όλοι το ξέρουμε αυτό. Όταν ο παγκόσμιος μο κοντεύει 1.5 βαθμό πάνω είναι απόλυτα λογικό οι ελαφρώς θερμοί μήνες να θεωρούνται πια κανονικοί. Εμείς χαιρόμαστε για έναν λίγο ψυχρό Απρίλιο και οι Ισπανοί χτυπάνε 38ρια για 1η φορά στην ιστορία τους. Τυχαίο? Δεν νομίζω!

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

42 minutes ago, alkis91_2.0 said:

On a side note @South καυσωνάκιαςαν μπορείς να δεις πες μου τι Τ έχει το γκολφ στις 2πμ Σάββατο να συγκρίνω με το δικό μου της που ε πλάκας ήθελα να πω. 

14.3

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

43 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Είναι πασιφανές ότι οποιαδήποτε Κυκλάδα και να βάλουμε θα πετάξει έξω όλους τους υπόλοιπους και την Αττική..

To θέμα είναι να δούμε αν υπάρχει μακροπρόθεσμα κάποιο θερμό ερημικό BWh κλίμα στις Κυκλάδες. Υπενθυμίζω ότι αρχικό μοντέλο του Peel at al είχε δώσει θερμό ερημικό κλίμα για νότιες Κυκλάδες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 4/16/2023 at 9:55 PM, korfalonas said:

Ωραιος,, αλλα οσο αφορα την κρητη οι ξηροτερες περιοχες της ειναι τα νοτια παραλια πεδινα της Δικτης ισως και με κατω απο 350mm οπως η Ψαρη φοραδα https://cretaweather.gr/psariforada/

Υπολόγισα τον μέσο ετήσιο υετό της Ψαρής Φοράδας από το 2016 που λειτουργεί ο σταθμός μέχρι σήμερα και τελικά έχει αρκετά χαμηλότερη τιμή μόλις στα 282.6 mm 

Επίσης φαίνεται ότι έχει την υψηλότερη μέση ετήσια θερμοκρασία από όλους τους σταθμούς της Κρήτης και της Γαύδου ξεπερνώντας τον Λέντα και την Παλαιόχωρα. Πρέπει να το βγάλω ακριβώς αλλά με το μάτι είναι ψηλότερα. Το άλλο εντυπωσιακό που πρόσεξα με το σταθμό είναι ότι δεν έχει πέσει ποτέ κάτω από 3.1 βαθμούς ενώ τόσο ο Λέντας, Παλαιόχωρα, Ιεράπετρα και Γαύδος έχουν πέσει στους 1-2 βαθμούς.

Το εντυπωσιακό είναι πως έχει έναν δείκτη ανθεκτικότητας φυτών 11a κάτι που καταφέρνουν ελάχιστοι σταθμοί στη χώρα και κανείς στην Κρήτη. Πάντως επειδή δεν είναι σταθμός του ΕΑΑ δε μπορώ να τον βάλω στο επίσημο top 10 ξηρότερων σταθμών όπου θα καταλάμβανε της θέση 6 αλλά νομίζω θα πρέπει να έχουμε στο ραντάρ μας εφεξής αυτή τη περιοχή της νότιας Κρήτης. 

Τέλος το άλλο εντυπωσιακό είναι πως τον Δεκέμβριο του 2022 είχε μια μέση μέγιστη θερμοκρασία στους 21.0 βαθμούς. Η μεγαλύτερη μέση μέγιστη Τ που έχω βρει ποτέ από οποιοδήποτε σταθμό στη χώρα για τον Δεκέμβριο.

https://web.archive.org/web/20230429061922/https://psariforada.cretaweather.gr/NOAAPRYR.TXT

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 hours ago, South καυσωνάκιας said:

To θέμα είναι να δούμε αν υπάρχει μακροπρόθεσμα κάποιο θερμό ερημικό BWh κλίμα στις Κυκλάδες. Υπενθυμίζω ότι αρχικό μοντέλο του Peel at al είχε δώσει θερμό ερημικό κλίμα για νότιες Κυκλάδες 

Δεν νομίζω να υπάρχει. Ο καθοριστικός παράγοντας που θα λύσει την απορία είναι η τοποθεσία του σταθμού της Νάξου με τα 299μμ. Ξέρουμε αν είναι στη βόρεια ή τη νότια πλευρά? Η μαντεψιά μου χωρίς να ξέρω είναι ότι βρίσκεται στη νότια και τρώει και αυτός ομβροσκιά από το βουνό από πάνω. Αλλά σίγουρα περνάει κάποιος υετός αφού είναι σχετικά κοντά. Σε αντίθεση με τη Σχοινούσα που η υγρασία θα έχει εξαφανιστεί μέχρι να φτάσει εκεί κάτω το σύννεφο. Χωρίς ομβροσκιά δύσκολο να υπάρχει άλλη περιοχή με τόσο λίγα μμ. Θεωρητικά αυτό θα μπορούσε να γίνει μόνο σε κάποια καραηπειρωτική περιοχή κάπου στη β. Ελλάδα κλεισμένη από παντού εαν δεν υπήρχαν οι καλοκαιρινές αστάθειες, υπάρχουν και με το παραπάνω όμως. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Δεν νομίζω να υπάρχει. Ο καθοριστικός παράγοντας που θα λύσει την απορία είναι η τοποθεσία του σταθμού της Νάξου με τα 299μμ. Ξέρουμε αν είναι στη βόρεια ή τη νότια πλευρά? Η μαντεψιά μου χωρίς να ξέρω είναι ότι βρίσκεται στη νότια και τρώει και αυτός ομβροσκιά από το βουνό από πάνω. 

Μέσα στη χώρα της Νάξου είναι ο σταθμός στο Δημαρχείο. Περίπου στα κεντρονότια της χώρας. Τώρα η χώρα της Νάξου τι πιάνεται? Αυστηρά γεωγραφικά στη κεντροβόρεια Νάξο την λες. Λογικά θα τρώει ομβροσκιά από τα βουνά εκεί γύρω αλλά δε ξέρω πόσο.

Με τη σύγκριση σου με τις τιμές της Γλυφάδας τι έκανες?

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 hours ago, South καυσωνάκιας said:

Υπολόγισα τον μέσο ετήσιο υετό της Ψαρής Φοράδας από το 2016 που λειτουργεί ο σταθμός μέχρι σήμερα και τελικά έχει αρκετά χαμηλότερη τιμή μόλις στα 282.6 mm 

Επίσης φαίνεται ότι έχει την υψηλότερη μέση ετήσια θερμοκρασία από όλους τους σταθμούς της Κρήτης και της Γαύδου ξεπερνώντας τον Λέντα και την Παλαιόχωρα. Πρέπει να το βγάλω ακριβώς αλλά με το μάτι είναι ψηλότερα. Το άλλο εντυπωσιακό που πρόσεξα με το σταθμό είναι ότι δεν έχει πέσει ποτέ κάτω από 3.1 βαθμούς ενώ τόσο ο Λέντας, Παλαιόχωρα, Ιεράπετρα και Γαύδος έχουν πέσει στους 1-2 βαθμούς.

Το εντυπωσιακό είναι πως έχει έναν δείκτη ανθεκτικότητας φυτών 11a κάτι που καταφέρνουν ελάχιστοι σταθμοί στη χώρα και κανείς στην Κρήτη. Πάντως επειδή δεν είναι σταθμός του ΕΑΑ δε μπορώ να τον βάλω στο επίσημο top 10 ξηρότερων σταθμών όπου θα καταλάμβανε της θέση 6 αλλά νομίζω θα πρέπει να έχουμε στο ραντάρ μας εφεξής αυτή τη περιοχή της νότιας Κρήτης. 

Τέλος το άλλο εντυπωσιακό είναι πως τον Δεκέμβριο του 2022 είχε μια μέση μέγιστη θερμοκρασία στους 21.0 βαθμούς. Η μεγαλύτερη μέση μέγιστη Τ που έχω βρει ποτέ από οποιοδήποτε σταθμό στη χώρα για τον Δεκέμβριο.

https://web.archive.org/web/20230429061922/https://psariforada.cretaweather.gr/NOAAPRYR.TXT

Στο ιστορικο του σταθμου δεν ειναι καταγεγραμμενα σωστα αρκετα δεδομενα ,πχ το 2021 οι περισσοτεροι μηνες εχουν τα δεδομενα Μαιου, αλλα σιγουρα τα ποσα υετου ειναι χαμηλοτερα εως αρκετα χαμηλοτερα απο την Ιεραπετρα .Ειδικοτερα η παραλιακη ζωνη νοτια της Δικτης απο Αρβη μεχρι Μυρτο ειναι ιδιαιτερα ξηρη λογω καθολικης ομβροσκιας στο βορια.Οντως φαινεται να ανηκει στην πρωτη 3αδα στις υψηλοτερες μεσες Τ μαζι με Λινδο και Καστελοριζο.

Επεξεργάστηκε από korfalonas
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 minutes ago, korfalonas said:

Στο ιστορικο του σταθμου δεν ειναι καταγεγραμμενα σωστα αρκετα δεδομενα ,πχ το 2021 οι περισσοτεροι μηνες εχουν τα δεδομενα Μαιου, αλλα σιγουρα τα ποσα υετου ειναι χαμηλοτερα εως αρκετα χαμηλοτερα απο την Ιεραπετρα .Ειδικοτερα η παραλιακη ζωνη νοτια της Δικτης απο Αρβη μεχρι Μυρτο ειναι ιδιαιτερα ξηρη λογω καθολικης ομβροσκιας στο βορια.Οντως φαινεται να ανηκει στην πρωτη 3αδα στις υψολοτερες μεσες Τ μαζι με Λινδο και Καστελοριζο.

Ναι βρε συ, δεν έχω συμπεριλάβει τους μήνες που το λογισμικό δε τα βγάζει σωστά. Συνολικά από το 2016 δεν έχω συμπεριλάβει 13 μήνες που δεν είναι σωστά αποτυπώμενοι αλλά η κλιματική τιμή των 282.6 mm είναι σωστή καθώς υπολογίζεται πρώτα η ορθή μέση τιμή ανα μήνα ώστε στη συνέχεια να βγει η ετήσια.

Ναι μετά από Λίνδο και Καστελόριζο είναι η Ψαρή Φοράδα σε μέσες ετήσιες στην Ελλάδα. Θα βγάλω σε δεύτερο χρόνο την ακριβή μέση ετήσια του σταθμού

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Ναι βρε συ, δεν έχω συμπεριλάβει τους μήνες που το λογισμικό δε τα βγάζει σωστά. Συνολικά από το 2016 δεν έχω συμπεριλάβει 13 μήνες που δεν είναι σωστά αποτυπώμενοι αλλά η κλιματική τιμή των 282.6 mm είναι σωστή καθώς υπολογίζεται πρώτα η ορθή μέση τιμή ανα μήνα ώστε στη συνέχεια να βγει η ετήσια.

Ναι μετά από Λίνδο και Καστελόριζο είναι η Ψαρή Φοράδα σε μέσες ετήσιες στην Ελλάδα. Θα βγάλω σε δεύτερο χρόνο την ακριβή μέση ετήσια του σταθμού

Α τοσο χαμηλα δεν το περιμενα.. Θεωρητικα το πιο ξηρο μερος της Κρητης εχει 10 φορες λιγοτερο υετο απο το πιο βροχερο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, korfalonas said:

Α τοσο χαμηλα δεν το περιμενα.. Θεωρητικα το πιο ξηρο μερος της Κρητης εχει 10 φορες λιγοτερο υετο απο το πιο βροχερο.

Καλά αυτή η ζώνη μεταξύ Λέντα και Μύρτου κάνει μπαμ οτι είναι σουπερ ξηρή. Φαίνεται να προσομοιάζει περισσότερο με Β.Αφρική παρά με την υπόλοιπη Κρήτη. Όπως επίσης και το εξτριμ ανατολικό άκρο στο Λασίθι. Νομίζω αυτές οι 2 περιοχές κονταροχτυπιούνται για το ποιά θα είναι ξηρότερη. Απλά επειδή ήδη έχουμε τα δεδομένα από την Κάσο απέναντι μόλις στα 260mm περίπου και στη Μονη Τοπλού εγώ θα ήθελα να ψάχναμε καλύτερα το ανατολικό Λασίθι ώστε να δούμε αν εκεί ή στη ζώνη Λέντα-Μύρτου τελικά εξαντλείται το ξηρό δυναμικό του νησιού. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Καλά αυτή η ζώνη μεταξύ Λέντα και Μύρτου κάνει μπαμ οτι είναι σουπερ ξηρή. Φαίνεται να προσομοιάζει περισσότερο με Β.Αφρική παρά με την υπόλοιπη Κρήτη. Όπως επίσης και το εξτριμ ανατολικό άκρο στο Λασίθι. Νομίζω αυτές οι 2 περιοχές κονταροχτυπιούνται για το ποιά θα είναι ξηρότερη. Απλά επειδή ήδη έχουμε τα δεδομένα από την Κάσο απέναντι μόλις στα 260mm περίπου και στη Μονη Τοπλού εγώ θα ήθελα να ψάχναμε καλύτερα το ανατολικό Λασίθι ώστε να δούμε αν εκεί ή στη ζώνη Λέντα-Μύρτου τελικά εξαντλείται το ξηρό δυναμικό του νησιού. 

Απο Λεντα και δυτικοτερα που ειναι στην ομβροσκια του Ψηλορειτη και απο Αρβη μεχρι Μυρτο στο περιπου  που ειναι στην ομβροσκια της Δικτης η υπολοιπη εκει ζωνη παιρνει καποιο υετο και απο βορεια ρευματα αφου δεν υπαρχει καποιο μεγαλο εμποδιο και με δυτικους καιρους λογω Αστερουσιων https://cretaweather.gr/3ekklisies/

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@KapelosG

 

εδώ η διάταξη κατά την διάρκεια της μέγιστης έντασης του υετού. Ισχυρή σύγκλιση χτυπάει τον νομό, και με βάση το γεγονός ότι έρχεται την εποχή με την μεγαλύτερη θερμοκρασία θαλλασών αλλά και ότι η λίμνη είναι στάσιμη, και δεν φεύγει ανατολικά όπως η Μέδουσα, δείχνει ότι είναι ότι ισχυρότερο μπορεί να χτυπήσει την περιοχή. Ενώ αν ήταν η ίδια διάταξη των χειμώνα, θα ήταν μεγαλύτερος χιονιάς και από το 88

archives-1978-9-14-0-0.pngarchives-1978-9-14-6-0.pngarchives-1978-9-14-12-0.pngarchives-1978-9-14-0-7.pngarchives-1978-9-14-6-7.pngarchives-1978-9-14-12-7.png

 

Φαντάζομαι ότι από τον σταθμό του αεροδρομίου είναι τα δεδομένα σωστά?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κλιματικά δεδομένα Μυκόνου 2008-2023.

Λογικά πρέπει να είναι η περιοχή με τα δροσερότερα καλοκαιρινά μεσημέρια στη χώρα για πεδινό σημείο. Πολύ ήπιες και οι χειμερινές ελάχιστες εντωμεταξύ. 

520021484_Screenshot2023-04-29at6_43_13PM.png.84ce1e1c06ec0729c5dbe716e5cef3c1.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πως βλέπει κανείς τα δεδομένα των σταθμών της ΕΜΥ? Είναι ανοιχτά η μπα?

Άκυρο τα βρήκα. Σε χάλια μορφή μου βγαίνουν στο notepad...

 

 

Όντως, 201 χιλιοστά εκείνο το διημέρο! Απίστευτα νούμερα!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 4/29/2023 at 3:18 PM, korfalonas said:

Απο Λεντα και δυτικοτερα που ειναι στην ομβροσκια του Ψηλορειτη και απο Αρβη μεχρι Μυρτο στο περιπου  που ειναι στην ομβροσκια της Δικτης η υπολοιπη εκει ζωνη παιρνει καποιο υετο και απο βορεια ρευματα αφου δεν υπαρχει καποιο μεγαλο εμποδιο και με δυτικους καιρους λογω Αστερουσιων https://cretaweather.gr/3ekklisies/

Μόλις έβγαλα τα κλιματικά της Ψαρής Φοράδας. Με κάποιες παραπάνω προσαρμογές καθώς χρειάστηκε να αφαιρέσω ακόμα 2 μήνες, βλέπουμε οτι η περιοχή όντως είναι η 3η θερμότερη από άποψη μέσων ετήσιων Τ στην Ελλάδα μετά τη Λίνδο και το Καστελόριζο! H θερμότερη και ξηρότερη περιοχή της Κρήτης!

Εντωμεταξύ χρειάζεται να την προσέχουμε γιατί μπορεί να απειλήσει Κάσο,Καστελόριζο, Λιμάνι της Ρόδου σε χειμερινές μέσες ελάχιστες Τ!1443152153_Screenshot2023-04-29at10_58_30PM.png.df174d9a71b408a3b01a77d97bb44f7a.png

Και εδώ τα κλιματικά του Λέντα ΕΑΑ για σύγκριση.

2144395022_Screenshot2023-04-30at3_45_58PM.png.bb60d66146e669d368d48df020edcc2e.png

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Πως βλέπει κανείς τα δεδομένα των σταθμών της ΕΜΥ? Είναι ανοιχτά η μπα?

Άκυρο τα βρήκα. Σε χάλια μορφή μου βγαίνουν στο notepad...

 

 

Όντως, 201 χιλιοστά εκείνο το διημέρο! Απίστευτα νούμερα!

Ακραίο απλά ψάχνοντας τυχαία το βρήκα, σχεδόν η τέλεια διάταξη για την Λάρισα...επίσης σου έχω τα εξής 26/9/1962, 16/7/1972, που είναι και τα δύο μοναδικά μαζί με 14/9/1978 που στην Λάρισα έβαλαν ημερήσιο μεγαλύτερο των 100mm!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 hours ago, South καυσωνάκιας said:

Μέσα στη χώρα της Νάξου είναι ο σταθμός στο Δημαρχείο. Περίπου στα κεντρονότια της χώρας. Τώρα η χώρα της Νάξου τι πιάνεται? Αυστηρά γεωγραφικά στη κεντροβόρεια Νάξο την λες. Λογικά θα τρώει ομβροσκιά από τα βουνά εκεί γύρω αλλά δε ξέρω πόσο.

Με τη σύγκριση σου με τις τιμές της Γλυφάδας τι έκανες?

Τίποτα απλά θα εμπιστεύομαι πιό πολύ το θερμόμετρο μου πάρα τον Ντέιβις της Γλυφάδας 😄 το συμπέρασμα μου είναι ότι απλά είναι τοποθετημένος σε πολύ κακό σημείο με αυτά πού δείχνει...

Στα των κλιματικών, νομίζω ότι τσάμπα ψάχνετε για ερημικό κλίμα στην Ελλάδα. Ενδιαφέρον το ότι εντοπίστηκε η Σχοινούσα αλλά οι ακραίες τιμές τις οφείλονται στην ομβροσκιά της Νάξου και κατά 99.9% δεν υπάρχει άλλη περιοχή που να φτάνει σε αυτά τα επίπεδα εδώ. 

Και για τις θερμοκρασίες το ίδιο πιστεύω ότι η νότια Κρήτη μπορεί να το προσπαθεί αλλά η Λίνδος φαίνεται ανίκητη με το ΒΔ ρεύμα 24/7 τους καλοκαιρινούς μήνες. 

Από Δευτέρα θα λείψω 2 βδομάδες στην Κίνα έτσι για να νιώσω λίγο γνήσιο ψυχρό στεπικό κλίμα με επιρροές μουσωνικού Dwa 😄 οπότε τα ξαναλέμε από μέσα Μαΐου παίδες. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...