Jump to content
teo_73

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ-ΥΕΤΟΥ κ.α

Προτεινόμενες αναρτήσεις

57 minutes ago, KapelosG said:

Έχει να κάνει με τα 850...η κλιματική τιμή του ελληνικού στα 850 από 1981-2010 είναι 1.3, άρα το -0.4 μέση ελάχιστη είναι κανονικό και δεν νομίζω ούτε παλιότερα να χε πιο λίγο γιατί ο Γενάρης έμεινε αμετάβλητος στα 850...το πρόβλημα είναι ο Φλεβάρης βασικά και εκεί έπρεπε να εστιάσετε με 0.9 μέση ελάχιστη ενώ έπρεπε να χει ίσως και λίγο κάτω από Γενάρη! Στο 1981-2010 είχε μέση Τ850 0.6 ενώ από 2011+ έχει 2.7!!

Ναι λογικά επειδή οι Φλεβάρηδες τα τελευταία χρόνια έχουν ξεφύγει προς τα πάνω γι' αυτό δε μπορεί να πιάσει αρνητική μέση ελάχιστη. 

Πάντως επειδή κοντεύουν 15 έτη δεδομένων θεωρώ λίγο περιθώριο έχουν να αλλάξουν οι τιμές. Κάπου εκεί θα παίζουν σε θεωρητική 30ετία. Εκτός αν έχουμε ακόμα μεγαλύτερη θέρμανση τα επόμενα έτη. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Ναι λογικά επειδή οι Φλεβάρηδες τα τελευταία χρόνια έχουν ξεφύγει προς τα πάνω γι' αυτό δε μπορεί να πιάσει αρνητική μέση ελάχιστη. 

Πάντως επειδή κοντεύουν 15 έτη δεδομένων θεωρώ λίγο περιθώριο έχουν να αλλάξουν οι τιμές. Κάπου εκεί θα παίζουν σε θεωρητική 30ετία. Εκτός αν έχουμε ακόμα μεγαλύτερη θέρμανση τα επόμενα έτη. 

Η λογική λέει ότι ο Φλεβάρης θα πέσει λίγο βασικά, παραειναι μεγάλη θέρμανση 2 βαθμούς στα 850, κανένας μήνας δεν έχει αντίστοιχη...ο Γενάρης ίσως και να θερμανθεί ακόμα λίγο στην 30ετια, βέβαια θα δούμε γιατί με αύξηση co2 4ppm ανά έτος δυστυχώς όλα είναι πιθανά προς το θερμότερο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 hours ago, KapelosG said:

Η λογική λέει ότι ο Φλεβάρης θα πέσει λίγο βασικά, παραειναι μεγάλη θέρμανση 2 βαθμούς στα 850, κανένας μήνας δεν έχει αντίστοιχη...ο Γενάρης ίσως και να θερμανθεί ακόμα λίγο στην 30ετια, βέβαια θα δούμε γιατί με αύξηση co2 4ppm ανά έτος δυστυχώς όλα είναι πιθανά προς το θερμότερο 

Πάντως και οι ελάχιστες Ιουλίου-Αυγούστου κοντά στους 17 βαθμούς μου φαίνονται τραγικά υψηλές για 1230 μέτρα υψόμετρο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Πάντως και οι ελάχιστες Ιουλίου-Αυγούστου κοντά στους 17 βαθμούς μου φαίνονται τραγικά υψηλές για 1230 μέτρα υψόμετρο. 

Φταίει το μελτέμι, στις μέγιστες στέκεται πολύ καλά. Αν δεις ορεινά ηπειρωτικής Ελλάδας σε αντίστοιχα υψόμετρα το καλοκαίρι είναι πιο ψυχρή.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, Santa snow said:

Φταίει το μελτέμι, στις μέγιστες στέκεται πολύ καλά. Αν δεις ορεινά ηπειρωτικής Ελλάδας σε αντίστοιχα υψόμετρα το καλοκαίρι είναι πιο ψυχρή.

Ναι οι καλοκαιρινές μέγιστες είναι δροσερές αρκετά για τα δεδομένα της Αττικής. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Πάντως και οι ελάχιστες Ιουλίου-Αυγούστου κοντά στους 17 βαθμούς μου φαίνονται τραγικά υψηλές για 1230 μέτρα υψόμετρο. 

Οντως οπως ειπε ο σαντα ειναι το μελτεμι, δεν εχει ποτε αναστροφες η περιοχη, ακουλουθει πολυ καλα τα 850

image.png.24e04092981438afa9e278f01555c078.png

βλεπουμε χειμωνα ελαχιστοποιηση διαφορων με Τ850 και μεγιστοποιηση καλοκαιρι (συνηθως μικροτερη διαφορα οταν βγει θερμος ο μηνας σε σχεση με τα κανονικα και ανοιγει η ψαλιδα σε κρυους μηνες)...οι Τ850 για Ελληνικο, αν ηταν στην Παρνηθα πιθανως θα ταν πιο κατω

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 5/5/2023 at 7:55 ΠΜ, korfalonas είπε:

Δεν λειτουργει χιονοκουβερτα παντως γιαυτο και τα χαμηλα ποσα Γεναρη Φλεβαρη.

Σιγουρα ειναι αρκετά παραπανω απο 720μμ ο μ.ο.Ιπποκρατειος πολιτεια εχει γυρω στα 800μμ(10 χρονια) το ειχα κανει καποτε αλλα δε θυμαμαι ακριβως.Αν μπορει καποιος να ξαναβρει τα στοιχεια για ιπποκρατειο και να βγαλει μ.ο θα ηταν ωραιο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Σιγουρα ειναι αρκετά παραπανω απο 720μμ ο μ.ο.Ιπποκρατειος πολιτεια εχει γυρω στα 800μμ(10 χρονια) το ειχα κανει καποτε αλλα δε θυμαμαι ακριβως.Αν μπορει καποιος να ξαναβρει τα στοιχεια για ιπποκρατειο και να βγαλει μ.ο θα ηταν ωραιο.

Αγαπητέ george άσχετο αλλά από παλιά ηθελα να σου προτείνω κάτι...εκεί μπροστά στο σπίτι σου....που έχεις καμμένα δέντρα...δοκιμασε να βάλεις βελανιδιές...(η κλαδιά με ορμόνες ριζοβολίας η απλά βελανίδια σε βάθος...ισα με αυτά...3 cm δλδ)....θα με θυμηθείς....δεν θέλει καθόλου κόπο...αρχές φθινοπώρου...μαζεύεις βελανίδια....θα με θυμηθείς...μην ακούς για εδάφη και τέτοια....σε πέντε χρόνια θα δείς ενα θαύμα..

Το χω κανει πρώτος εγώ στο Σειχ σου εκεί που τρέχω...εχει γίνει μια μικρή νησίδα πλατύφυλλου δάσους που μεγαλώνει...και το Σέιχ σου ηταν ενα μεγάλο δρυόδασος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, GEORGE SNOWMAN said:

Σιγουρα ειναι αρκετά παραπανω απο 720μμ ο μ.ο.Ιπποκρατειος πολιτεια εχει γυρω στα 800μμ(10 χρονια) το ειχα κανει καποτε αλλα δε θυμαμαι ακριβως.Αν μπορει καποιος να ξαναβρει τα στοιχεια για ιπποκρατειο και να βγαλει μ.ο θα ηταν ωραιο.

873 χωρις καποιες απωλειες κυριως χιονιου οποτε χοντρικα 900.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, korfalonas είπε:

873 χωρις καποιες απωλειες κυριως χιονιου οποτε χοντρικα 900.

Ω ευχαριστω πολυ φιλε.Με την περσινη και τη φετινη χρονια ειχα ξεχασει ποσο νερο ριχνει στην περιοχη μας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, bardaris είπε:

Αγαπητέ george άσχετο αλλά από παλιά ηθελα να σου προτείνω κάτι...εκεί μπροστά στο σπίτι σου....που έχεις καμμένα δέντρα...δοκιμασε να βάλεις βελανιδιές...(η κλαδιά με ορμόνες ριζοβολίας η απλά βελανίδια σε βάθος...ισα με αυτά...3 cm δλδ)....θα με θυμηθείς....δεν θέλει καθόλου κόπο...αρχές φθινοπώρου...μαζεύεις βελανίδια....θα με θυμηθείς...μην ακούς για εδάφη και τέτοια....σε πέντε χρόνια θα δείς ενα θαύμα..

Το χω κανει πρώτος εγώ στο Σειχ σου εκεί που τρέχω...εχει γίνει μια μικρή νησίδα πλατύφυλλου δάσους που μεγαλώνει...και το Σέιχ σου ηταν ενα μεγάλο δρυόδασος.

Φιλε εχουμε βαλει ήδη σε καποια σημεια βελανιδιες και νομιζω και καστανιες.Να δουμε αν πεταξουν και θα βαλουμε κι αλλα.Σ ευχαριστω σε καθε περιπτωση που μας σκεφτηκες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Φιλε εχουμε βαλει ήδη σε καποια σημεια βελανιδιες και νομιζω και καστανιες.Να δουμε αν πεταξουν και θα βαλουμε κι αλλα.Σ ευχαριστω σε καθε περιπτωση που μας σκεφτηκες.

Tίποτα είναι κρίμα τέτοια μέρη με τέτοιες δυναμικές...να μην έχουν την βλαστηση που τους αξίζει,για τις καστανιές δεν ξέρω θέλουν μάλλον πιο κρύο και υγρό μέρος αλλα με τις βελανιδιές.....θα χετε ένα παράδεισο...μπράβο σας!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αξιωθηκα επιτελους να καταγραψω τον ετησιο υετο της Ιπποκρατειου για τις χρονιες 2013-2022.Ο μ.ο στα 873μμ και οπως σωστα ειπε ο φιλος Korfalonas ο πραγματικος μ.ο ειναι γυρω στα 900μμ λογω χαμενου υετου στα χιονια. 

2013   775μμ 

2014   822μμ

2015   745μμ 

2016   591μμ

2017   880μμ

2018   998μμ

2019   1372μμ

2020   1145μμ

2021   839μμ

2022   563μμ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, GEORGE SNOWMAN said:

Αξιωθηκα επιτελους να καταγραψω τον ετησιο υετο της Ιπποκρατειου για τις χρονιες 2013-2022.Ο μ.ο στα 873μμ και οπως σωστα ειπε ο φιλος Korfalonas ο πραγματικος μ.ο ειναι γυρω στα 900μμ λογω χαμενου υετου στα χιονια. 

2013   775μμ 

2014   822μμ

2015   745μμ 

2016   591μμ

2017   880μμ

2018   998μμ

2019   1372μμ

2020   1145μμ

2021   839μμ

2022   563μμ

Θα σου βγάλω μέσα στην ημέρα ή το πολύ μέχρι αύριο τα πλήρη κλιματικά Ιπποκράτειου ΕΑΑ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

ΑΑΑ τωρα το δα σαουθ, δεν πειραζει βγαλε και εσυ το δικο σου να δουμε αν εχω χασει τιποτα, ισως βρεις 23,6 μεση μεγιστη Μαιου λογω μια διαφορας στο ετησιο με το μηνιαιο αρχειο

image.png.eb8dfd0d1b3068e17dfa95bf2bc51d76.png

19,7-13,9-8 οι μεγιστες-μεσες-ελαχιστες ετους με υετο 882,5mm για ολο το διαστημα μελετης νοε2012-απρ2023

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, KapelosG είπε:

ΑΑΑ τωρα το δα σαουθ, δεν πειραζει βγαλε και εσυ το δικο σου να δουμε αν εχω χασει τιποτα, ισως βρεις 23,6 μεση μεγιστη Μαιου λογω μια διαφορας στο ετησιο με το μηνιαιο αρχειο

image.png.eb8dfd0d1b3068e17dfa95bf2bc51d76.png

19,7-13,9-8 οι μεγιστες-μεσες-ελαχιστες ετους με υετο 882,5mm για ολο το διαστημα μελετης νοε2012-απρ2023

Ευχαριστω πολυ Γιωργη.Ο Αυγουστος ο πιο θερμος μηνας εδω λοιπον και ο Δεκεμβρης ο πιο υετοφορος.Εχεις απο Γιαννενα αναλογο πινακακι?Πιο πολυ για να δω τις υετικες συγκρισεις νοε-μαρ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ευχαριστω πολυ Γιωργη.Ο Αυγουστος ο πιο θερμος μηνας εδω λοιπον και ο Δεκεμβρης ο πιο υετοφορος.Εχεις απο Γιαννενα αναλογο πινακακι?Πιο πολυ για να δω τις υετικες συγκρισεις νοε-μαρ

Θες για το ίδιο χρονικό διάστημα από σταθμό ΕΑΑ?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
5 hours ago, KapelosG said:

ΑΑΑ τωρα το δα σαουθ, δεν πειραζει βγαλε και εσυ το δικο σου να δουμε αν εχω χασει τιποτα, ισως βρεις 23,6 μεση μεγιστη Μαιου λογω μια διαφορας στο ετησιο με το μηνιαιο αρχειο

image.png.eb8dfd0d1b3068e17dfa95bf2bc51d76.png

19,7-13,9-8 οι μεγιστες-μεσες-ελαχιστες ετους με υετο 882,5mm για ολο το διαστημα μελετης νοε2012-απρ2023

Χμμμ,

Βλέπω κάποιες αποκλίσεις στον υετό αλλά εγώ τα έχω βγάλει από τα κλιματικά δελτία του ΕΑΑ για περισσότερη σιγουριά αλλά και για να μπορούν να είναι properly referenced ως open source μιας και τα κλιματικά δελτία είναι ελεύθερα στο ευρύ κοινό. Επίσης έχω βγάλει τη μέση ετήσια απλή ώστε να μπορεί να είναι συγκρίσιμη διεθνώς με άλλους σταθμούς.

1662712653_Screenshot2023-05-07at10_23_33PM.png.21978d54c921d71f09acae5e1ffa069f.png

 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Χμμμ,

Βλέπω κάποιες αποκλίσεις αλλά εγώ τα έχω βγάλει από τα κλιματικά δελτία του ΕΑΑ για περισσότερη σιγουριά αλλά και για να μπορούν να είναι properly referenced ως open source μιας και τα κλιματικά δελτία είναι ελεύθερα στο ευρύ κοινό. Επίσης έχω βγάλει τη μέση ετήσια απλή ώστε να μπορεί να είναι συγκρίσιμη διεθνώς με άλλους σταθμούς.

1662712653_Screenshot2023-05-07at10_23_33PM.png.21978d54c921d71f09acae5e1ffa069f.png

 

στον υετο κυριως βλεπω διαφορα, και στην μεγιστη μαιου (το κλιματικο δελτιο δινει 24,4 για μαιο 2018 ενω το ετησιο txt 24,7, εγω εβαλα το πρωτο)...γενικα και εγω απο κλιματικα δελτια τα βαλα ολα εκτος απο μεση Τ που δεν εχει...στον υετο γιατι τοσο μεγαλη αποκλιση;

image.png.2996cbaee11a190a0882f4330b986fbb.png

εδω ολα τα μηνιαια που εβγαλα, που εχουμε διαφορα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Χμμμ,

Βλέπω κάποιες αποκλίσεις στον υετό αλλά εγώ τα έχω βγάλει από τα κλιματικά δελτία του ΕΑΑ για περισσότερη σιγουριά αλλά και για να μπορούν να είναι properly referenced ως open source μιας και τα κλιματικά δελτία είναι ελεύθερα στο ευρύ κοινό. Επίσης έχω βγάλει τη μέση ετήσια απλή ώστε να μπορεί να είναι συγκρίσιμη διεθνώς με άλλους σταθμούς.

1662712653_Screenshot2023-05-07at10_23_33PM.png.21978d54c921d71f09acae5e1ffa069f.png

 

Ωραίος ρε South,ευχαριστώ,ειδικα εσενα που αφησες για λιγο τα ερημικα κλιματα 😅 και ασχοληθηκες μ'εμας τους ημιορεινους.Κανετε ωραια δουλειά παίδες,εύγε! 

Αρα σε 10.5 χρονια είμαστε λίγο κατω απο τα 900μμ σε μ.ο  και θερμοκρασιακα γυρω στη μέση θερμοκρασια του πλανητη!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ναι φιλε,οποτε εχεις χρονο.

image.png.082cacfcee47daf5dc12bba6f1e2a70e.png

Οριστε Γιαννενα σε σχεση με Ιπποκρατειο...1335mm ετησιο εχουν, απο Μαρτιο-Νοεμβριο μεγαλη διαφορα υπερ Ιωαννινων, χειμωνα κοντραρονται στα ισα σχεδον!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, KapelosG said:

στον υετο κυριως βλεπω διαφορα, και στην μεγιστη μαιου (το κλιματικο δελτιο δινει 24,4 για μαιο 2018 ενω το ετησιο txt 24,7, εγω εβαλα το πρωτο)...γενικα και εγω απο κλιματικα δελτια τα βαλα ολα εκτος απο μεση Τ που δεν εχει...στον υετο γιατι τοσο μεγαλη αποκλιση;

image.png.2996cbaee11a190a0882f4330b986fbb.png

εδω ολα τα μηνιαια που εβγαλα, που εχουμε διαφορα 

Θα κάνω ένα καλύτερο cross check αύριο μήπως η μα....ία το excel δεν έχει πιάσει όλους τους μήνες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ναι, λοιπόν βρήκα τι έγινε. Καταρχάς ο σωστός υετός και η τιμή Μαίου είναι αυτά που δίνεις εσύ. Πριν μερικούς μήνες είχα περάσει τα κλιματικά της Ιπποκρατείου στο excel αλλά από τα ετήσια, κάτι που είχα ξεχάσει και έτσι θεώρησα ήταν από κλιματικά δελτία. Κοιτάζοντας όμως καλύτερα είδα οτι τα είχα πάρει τελικά από τα ετήσια outputs και όχι από τα κλιματικά δελτία!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο μαγικος Μαιος 2023 στο πρωτο του μισο στην  Θεσσαλονικη 

image.png.66e7bfbdaacc097a796cb570d178ec33.png

Τυπικη τιμη 2009-2022 σε μεση μεγιστη 24,4, ο φετινος 20,2!

Τυπικη τιμη μεσης υγρασιας 63%, ο φετινος 79%

image.png.1589635b7196ef44324bea31ff38a19f.png

Τυπικες τιμες ωρων ηλιοφανειας 2009-22 133

Ωρες 2023:72,7 και με την σημερινη μερα ισως παει λιγο κατω απο 80!!! ο μοναδικος με κατω απο 100 ωρες τα τελευταια 15 ετη!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...