Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, bill24 είπε:

Βρες μου το ινδικο ρε...το εψαξα αλλά με πεταξε σε κατι ιστοσελιδες τρομοκρατικων οργανωσεων στη μεση ανατολη😂😂

Είναι οι τρομοκράτες του καιρού εξαιτίας τους δεν είχαμε χειμώνα φέτος 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πέραμα - Κερατσίνι - Νίκαια - Αγία Βαρβάρα - Αιγάλεω - Πειραιάς - Χαιδάρι - Περιστέρι 

 

Η ΚΑΚΟΚΑΙΡΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΑΝΗΚΕΙ ΦΕΤΟΣ!!!!😜😈

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Χιονιάς_Αττική είπε:

διαγραμμα χιονιου Αθηνα-θεσσαλονικη 6αρι gfs

ens_image (1).png

ens_image (2).png

Δεν μετράει πάντα το μέγεθος....

Ένα παγωμένο 10 πόντο ίσως είναι καλύτερο από 20μμ χιονουετου με θετικές θερμοκρασίες και χλαπατσοστρωσιμο.

Είμαι ο galanto των νοτίων....

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επειδή γράφτηκε ότι με θετικούς ΝΑΟ και ΑΟ δεν έχει χιονίσει ποτέ στα βόρεια, ο τρίτος μεγαλύτερος κεντροβόρειος χιονιάς των τελευταίων 40 ετών, το γενάρη του 1995 με διάρκεια 2001, υετό 1988 και δεν το ξεπέρασε λόγω οριακών θερμοκρασιών (σε ημιορεινά σίγουρα ανώτερο του 2001 σε πολλές περιοχές λόγω αυτού), είχαμε όχι απλά θετικούς και τους 2 δείκτες (οι οποίοι είναι μοντέλα και αλλάζουν όπως και τα μοντέλα που βλέπουμε στο meteociel), αλλά σχεδόν στο +1

ΑΟ

1995  1 11 -1.016
1995  1 12 -0.735
1995  1 13  0.295
1995  1 14  0.918
1995  1 15  0.604
1995  1 16  0.779
1995  1 17  0.421

 

και ΝΑΟ

1995  1 11  0.861
1995  1 12  0.781
1995  1 13  1.101
1995  1 14  1.103
1995  1 15  0.789
1995  1 16  0.748
1995  1 17  0.561

 

και η διάταξη

archives-1995-1-13-18-0.png?

archives-1995-1-14-12-0.png?

archives-1995-1-15-0-0.png

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

53 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Αριάδνη?

Το 1995 και οι 2 δείκτες ήταν σχεδόν στο +1. Δεν ισχύει αυτό που γράφτηκε παραπάνω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, EVIA 1987!! said:

Οσον αφορα τους ανεμους που φαινονται στο τρεξιμο του τζιφου, να πω πως το 91 (ξερω εχω κουρασει αναφεροντας το 😂), ειχε ΔΒΔ μεσα στην πολη της Χαλκιδας 8-9 μποφορ! Ειχε σπασει το 90% των τεραστιων λευκων που ηταν γεματη η Χαλκιδα τοτε, λογω ανεμου κι οχι λογω βαρος χιονιου. Να θυμισω οτι ηταν το μεγαλυτερο χιονι που εχω ζησει στη Χαλκιδα, ανωτερο του 1987, 2002, 2008. 

Με αφορμή την αναφορά μου σε εκείνο το χιονιά που είχε γράψει και ο Άγγελος ότι ήταν το μεγαλύτερο χιόνι που είχε δει στη πεδινή Εύβοια μάθαμε από άνθρωπο που τον γνώριζε ότι ''έφυγε''.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το 6z του ευρωπαίου πάντως δεν το κοιτάω σοβαρά πλέον. Ποτέ δεν δείχνει τι θα δείξει το 12αρι, ίσα ίσα κάνει τα ανάποδα βήματα από το κανονικό. 

πχ αν ένας αυλώνας βρίσκεται στην Ιταλία στο 00αρι, στο 6αρι θα πάει Ιόνιο, αλλά στο 12αρι θα πάει Κορσική, δηλαδή το 12αρι είναι πιο κοντά στο 00αρι από ότι το 6αρι. Τυχαίο παράδειγμα αναφέρω

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Seth13 είπε:

Το ζητήσατε, το έχετε! Η κατάσταση σε λίγες μέρες (ή και τώρα): 

 

Ο τελευταίος με τον ποπό απ έξω, ήταν ο Νικόλας που κοίταγε την τελευταία στιγμή αν το - 42 στο 500αρι  κλείδωσε 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το 06 πάντως έκανε μικρά αλλά σημαντικά βηματακια στον πολικό χαμηλο του Καναδά και στον αζορικο στο σημείο που μας ενδιαφέρει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ολα πανε ρολοι, και θα υπάρξει περαιτέρω ενίσχυση του Αζορικου. ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΤΕΡΑΣ!

 

gfs-athens-gr-38n-235e(1).jpeg

δείκτες ΝΑΟ πολλα υποσχόμενοι !

Επεξεργάστηκε από snowmix99d
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

55 minutes ago, CATHA said:

Τι κρατάω από το 6αρι... κοντρολ και κύριο το ένα πάνω στο αλλο σε οτι αφορά τις θερμοκρασίες... ενισχύονται και από τα περισσότερα μέλη που δείχνουν παρατεταμένο κρύο...κύριο τελείως μόνο του στον υετό (εντάξει δεν το κοιτάμε όπως λέει και ο beach αλλά τελικά το κρυφοκοιτάμε)... γενικά λίγα πράγματα ο υετός (ξέρω είναι νωρίς δεν το κοιτάμε). Οσοι παρακολουθούμε Τζίφο πολύ καιρό αναμένουμε ένα πισωγύρισμα στα επόμενα ρανς και επαναφορά σε 2-3 ημέρες... λέμε τώρα.

Οταν ο @CATHA  αρχιζει να κρυφοαισιοδοξει, ειναι σοβαρα τα πραγματα!! 🙂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, Χιονιάς_Αττική είπε:

διαγραμμα χιονιου Αθηνα-Θεσσαλονικη-φλωρινα-χαλκιδα 6αρι gfs

ens_image (1).png

ens_image (2).png

ens_image (3).png

ens_image (4).png

Χαλκίδα το φαβορί και στο τέλος τα σύννεφα θα την προσπερνάνε 😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν φαίνεται και τρελό ψύχος, οπότε πρέπει να πάμε σε λογική όπως αυτή που δείχνει τώρα ο Τζίφος, δηλαδή χαμηλό κοντά μας, ΒΔ επιφάνειας και έντονη σύγκλιση για να είμαστε κομπλέ. Μια λογική μεγάλου Αυλώνα με χαμηλό μακριά και lake effect δεν θα μας βόλευε ιδιαίτερα εν προκειμένω (θερμοκρασιακά).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 minutes ago, Seth13 said:

Με αφορμή την αναφορά μου σε εκείνο το χιονιά που είχε γράψει και ο Άγγελος ότι ήταν το μεγαλύτερο χιόνι που είχε δει στη πεδινή Εύβοια μάθαμε από άνθρωπο που τον γνώριζε ότι ''έφυγε''.

Δυστυχώς είναι νομίζω 2-3 χρόνια τώρα... και πολύ νέος εάν δεν κάνω λάθος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, CATHA said:

Δυστυχώς είναι νομίζω 2-3 χρόνια τώρα... και πολύ νέος εάν δεν κάνω λάθος.

Αρκετά χρόνια δυστυχώς (δεν υπήρχε καν αυτό το forum). Μάθαμε ότι ήταν ιδιοκτήτης φροντιστηρίου στη Χαλκίδα και πολύ αγαπητός. 

Επεξεργάστηκε από Seth13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Tωρα μολιs το ειδα εγω.Το περιμενα οτι θα το τερματισει ο τζιφοs με επικη χιονοκαλυψη τηs ελλαδαs.😄

Modele GFS - Carte prévisions

Αυτό δεν είναι ακριβώς της Ελλάδας...κάτι λείπει ξερεις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αφού χθες και προχθές διαβάζαμε συνέχεια για το gem που δείχνει το δρόμο, ξεφτιλίζει τα άλλα μοντέλα, είναι το υπέρτατο τιτανοτεράστιο μοντέλο ας βάλω τι δείχνει κι αυτό, γιατί τόσες σελίδες που γράφτηκε σήμερα, δεν είδα κάποιον να το αναφέρει, ενώ χθες έπεφταν βροχή οι χάρτες από το συγκεκριμένο μοντέλο

gem-0-240.png?0

gem-1-240.png?0

gem-2-240.png?0

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

Αρκετά χρόνια δυστυχώς (δεν υπήρχε καν αυτό το forum). Μάθαμε ότι ήταν ιδιοκτήτης φροντιστηρίου στη Χαλκίδα και πολύ αγαπητός. 

Η το 17 η το 18...😥

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Seth13 είπε:

Αρκετά χρόνια δυστυχώς (δεν υπήρχε καν αυτό το forum). Μάθαμε ότι ήταν ιδιοκτήτης φροντιστηρίου στη Χαλκίδα και πολύ αγαπητός. 

Ο αγαπημενος "γκρίνιας" των προσηνεμων.Δεν τον ξεχναμε.Ουτε αυτον ουτε τον Scuba.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

Αρκετά χρόνια δυστυχώς (δεν υπήρχε καν αυτό το forum). Μάθαμε ότι ήταν ιδιοκτήτης φροντιστηρίου στη Χαλκίδα και πολύ αγαπητός. 

Εχεις δίκιο από την εποχή του άλλου φορουμ... δεν θυμάμαι εάν ήταν στην hellasweather.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Δεν φαίνεται και τρελό ψύχος, οπότε πρέπει να πάμε σε λογική όπως αυτή που δείχνει τώρα ο Τζίφος, δηλαδή χαμηλό κοντά μας, ΒΔ επιφάνειας και έντονη σύγκλιση για να είμαστε κομπλέ. Μια λογική μεγάλου Αυλώνα με χαμηλό μακριά και lake effect δεν θα μας βόλευε ιδιαίτερα εν προκειμένω (θερμοκρασιακά).

Το lake effect γιατί να μην ενεργοποιούνταν σε ένα τέτοιο σενάριο;λόγω το ότι οι άνεμοι κατά ύψος δεν θα είχαν την ίδια διεύθυνση?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...