Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 minutes ago, Marios said:

Άμα καταλάβεις να μου πεις και εμένα 

Ας κάνω μια προσπάθεια εγώ, με ό,τι έχω καταλάβει. Μιλάω για την Κυριακή 5 και την Δευτέρα 6 του μηνός. Καταρχάς τα μοντέλα αμερικανό, αγγλικό, ευρωπαϊκο δεν συμφωνούν πάρα πολύ στη διάταξη, στην εμφάνιση των χαμηλών, αλλά έχουν μια ομοιότητα στην κίνηση του αυλώνα. Από θερμοκρασίες όμως ψηλά στα 500 και 850, δεν νομίζω ότι είναι αρκετά χαμηλές για εκεί στον Πειραιά. Δηλαδή σαν να λένε περισσότερο βροχές στον Πειραιά, έτσι μου φαίνεται.

Επεξεργάστηκε από voutzalou
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

.ιστορικές στιγμές αδέρφια πάμε πολύ καλά στο 18αρι του τζιφου θα διαλευκανθεί που πάει το χαμηλό και πόσο ψύχος τελικά θα καταφέρει να τραβήξει έως αυριο στο 12αρι θα έχουμε μια καλύτερη εικόνα. Φτυάρι και αλάτι καλού κακού. Τα ενσεμπλ πολύ καλά και στη θέση του χαμηλού και θερμοκρασίες για Κυριακή Δευτέρα. Υετος θα βρεθεί θάλασσα κοχλάζει και το ψύχος διψάει. Υπέροχη μέρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Spyros Snowstorm said:

Δες  τα μια και πες μας τι βλεπεις

Διοτι γραφεις για κουβαδες εδω μεσα με  απολυτη σιγουρια, και ειμαστε ακομα στην τεταρτη

Δεν με διάβασες προσεκτικά... έγραψα οτι η ΕΜΥ οδεύει πιθανότατα προς κουβά για Κυριακή - Δευτέρα βασιζόμενη αποκλειστικά στον Παίο. Πάντα για Αθήνα, δεν γνωρίζω τις υπόλοιπες περιοχές και δεν έχω άποψη.  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, voutzalou said:

Ας κάνω μια προσπάθεια εγώ, με ό,τι έχω καταλάβει. Μιλάω για την Κυριακή 5 και την Δευτέρα 6 του μηνός. Καταρχάς τα μοντέλα αμερικανό, αγγλικό, ευρωπαϊκο δεν συμφώνουν πάρα πολύ στη διάταξη, στην εμφάνιση των χαμηλών, αλλά έχουν μια ομιότητα στην κίνηση του αυλώνα. Από θερμοκρασίες όμως ψηλά στα 500 και 850, δεν νομίζω ότι είναι αρκετά χαμηλές για εκεί στον Πειραιά. Δηλαδή σαν να λένε περισσότερο βροχές στον Πειραιά, έτσι μου φαίνεται.

Ευχαριστώ ! Μόλις μπήκα σπίτι και κοιτάω χαρτες και εγώ . Δεν έχεις αδικο αλλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταία ! Ας περιμένουμε και..τα νέα των 8!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πράγματικα δεν θυμάμαι τέτοια τεράστια διχογνωμία μεταξύ Τζιφου κ Ευρωπαίου ξανά,μπορεί να είχαν διαφορές σε αυτές τις ώρες,αλλά τέτοιο πράγμα δεν ξαναθυμαμαι,τώρα τι να πω,ότι το ράν του ευρωπαϊκού είναι το πιο κρίσιμο του χειμώνα,είναι δεδομένο (μέχρι το αυριανό χαχχαχαχαχαα)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, CATHA είπε:

Δεν με διάβασες προσεκτικά... έγραψα οτι η ΕΜΥ οδεύει πιθανότατα προς κουβά για Κυριακή - Δευτέρα βασιζόμενη αποκλειστικά στον Παίο. Πάντα για Αθήνα, δεν γνωρίζω τις υπόλοιπες περιοχές και δεν έχω άποψη.  

Ναι ρε  μαν,αλλα αυτο καλιστα αλλαζει μερα με την μερα

Δες μεσους ορους τζιφου, να δεις πως αλλαξε και αυτος σε σχεση με τα μεσημεριανα

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, Snow sick είπε:

Ακριβώς Κώστα. Έτσι θα γίνει όπως ακριβώς το λες. Πραγματικά αυτή η Μίρλα που ένα πρώην μοντέλο δείχνει σαχλαμάρες με ξεπερνάει. Τέτοια απαισιοδοξία πια. Να ψάχνουμε το ένα που θα μπορούσε να το χαλάσει. Και που είναι το ίδιο χαλασμένο. 😂😂😂

Προσωπικά όταν βλέπω 1 από τα μοντέλα να παρεκκλίνει σε λάθος σενάριο, οκ το αφήνω στην άκρη, ειδικά όταν τα αλλα 4-5 είναι στο αλλο ακρο.....φυσικά εδώ είναι φως φανάρι η τρελη αστοχία (τεχνική? προγραμματιστική? κατι αλλο?) του Αμερικάνου, που τρεχει να διορθώσει και θα το κάνει συνεχώς ακόμη και χειροκίνητα πλέον, όπως εχει ξαναγινει στο παρελθόν....Αυτό δεν σημαίνει ότι παρακάτω σε μια άλλη κακοκαιρία δεν μπορει να παρουσιαστεί σε καλυτερη φόρμα και να κερδίσει την πρωτιά....τώρα όμως είναι γυρους πίσω.....Βλέπουμε επικα τρεξίματα από τους υπόλοιπους, θεωρώ ότι θα βελτιώνονται όσο πλησιάζουν οι μέρες και μακάρι να δώσει χιονια τελικά ο καιρός στους περισσοτερους από μας....Προσοχή γιατι μας το έδειξε και το σύστημα που πέρασε και ούτε καν φάνηκε από τα μοντέλα....η δυναμική των αρνητικών θερμοκρασιών σε 850 κυρίως αλλα και 500, είναι πολυ μεγαλύτερη απότι δειχνουν οι ίδιες οι θερμοκρασιακές τους τιμές....

Γιώργη με τέτοιους χάρτες που διαφανηκαν μέρες τώρα μαζί με τα ανσάμπλς σύστεμ, μόνο αισιοδοξία σε γεμίζουν για μακρά περίοδο βαρυχειμωνιάς....απλά και μόνο!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ens_image.php?geoid=52690&var=201&run=12

Να και η πρωτη  θερμοκρασιακη γραμμουλα κοντα στο  -13 απο τον παπατζη🤣 στα ανσαμπλ΄του

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ερε κ μας κάνει ρόμπα ο τζίφος,μιλάμε για κλάμα.κ οδυρμο για εμάς στα προσυνεμα...θυμάμαι έναν χιόνια πού είχε δίκιο κ τους εκανε ρόμπα όλους αλλά προς το καλύτερο! 

Επεξεργάστηκε από fufutos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Την χρωστάει μια μεγάλη νίκη ο τζίφος και ήρθε η ώρα να την πάρει.Δώσε χιόνια μπόλικα β.ε και μετά στείλε τα και προς τα κάτω για τον χιονιά 20 ετίας!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Spyros Snowstorm είπε:

ens_image.php?geoid=52690&var=201&run=12

Να και η πρωτη  θερμοκρασιακη γραμμουλα κοντα στο  -13 απο τον παπατζη🤣 στα ανσαμπλ΄του

και στο 18Ζ θα έχει νοτιά στα μισά μέλη με τον 🤡 που μπλέξαμε 

Επεξεργάστηκε από Snowaddict
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Και Ηγουμενίτσα χιόνι αν όλα πάνε καλα😆

Εννοειται Γιαννη και η Ηγουμενιτσα μπορει να δει χιονι.Το θεμα ειναι να βγει επιτελουs η σωστη διαταξη. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Spyros Snowstorm said:

Ναι ρε  μαν,αλλα αυτο καλιστα αλλαζει μερα με την μερα

Δες μεσους ορους τζιφου, να δεις πως αλλαξε και αυτος σε σχεση με τα μεσημεριανα

Μάλλον μπερδευόμαστε με την περίοδο την οποία σχολιάζουμε. Ο μέσος όρος του Τζίφου στα τρία τελευταία ραν για Κ-Δ είναι σταθερός στο -5. Τι να κάνουμε αυτό δίνει το μοντέλο... είναι λάθος? μπορεί ...θα αλλάξει και θα πάει στο -7  -8 που δίνει ο Παίος? μπορεί και αυτό. Μετά τις 7/2 είναι χάος... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 minutes ago, Marios said:

Ευχαριστώ ! Μόλις μπήκα σπίτι και κοιτάω χαρτες και εγώ . Δεν έχεις αδικο αλλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταία ! Ας περιμένουμε και..τα νέα των 8!

Ναι ναι! Έχουμε ελπίδες για όλον το μήνα, δεν μπορεί, κάτι καλό θα μας κάτσει! Όλοι οι προηγούμενοι μήνες ήταν ξεροί.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γεια σου ρε Τακαρε...Σακης ρε απο Πετραλωνα...Κοιταξε εγω βασικα ειμαι με τον  τζιφο τα πρωινα και τ απογευματοβραδα με τον ευρωπαιο..

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, CATHA είπε:

Μάλλον μπερδευόμαστε με την περίοδο την οποία σχολιάζουμε. Ο μέσος όρος του Τζίφου στα τρία τελευταία ραν για Κ-Δ είναι σταθερός στο -5. Τι να κάνουμε αυτό δίνει το μοντέλο... είναι λάθος? μπορεί ...θα αλλάξει και θα πάει στο -7  -8 που δίνει ο Παίος? μπορεί και αυτό. Μετά τις 7/2 είναι χάος... 

Και η πρωτη φαση στην οποια λες  μπορει να εχει βελτιωσεις 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...