Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλουμε οπωσδήποτε δυτικίσεις για κάτι καλό εδώ, εφόσον δε βγει το κύριο του Αμερικάνου.. η κατάσταση είναι αρκετή περίπλοκη και ειδικά μετά τα 12αρια, προσπαθώ να είμαι πιο αισιόδοξος, μα δε μπορώ.... συγγνώμη.... τώρα για τους κεντρικούς και βόρειους τα έχουμε πει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, OLYMPUS MONS είπε:

το ότι σχολιάζουμε για χάρτες της άλλης Τριτης ενώ δεν ξέρουμε τι θα γίνει την Κυριακή με ξεπερνάει.. 

Έλα ντε....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα, ο τζιφος το βιολι του! Πληρη ασυμφωνια με σχεδον ολα τα ανσαμπλς για ενα ακομα ραν. Μετα τη κυριακη τα πραγματα παραμενουν αβεβαια με τον προσηνεμο ιστορικο να ειναι ακομα μεσα στο παιχνιδι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άκουσα κάτι προχθές από τον κ. Κολυδά στην ΕΡΤ που με βρίσκει 100% σύμφωνο....

Στην ΕΜΥ μια πρόγνωση δεν βγαίνει από έναν μετεωρολόγο. Αλλά μετά από συμβούλιο μετεωρολόγων με διαφορετικές εκτιμήσεις και προγνώσεις, μετά από μελέτη πολλών προγνωστικών μοντέλων (φαντάζομαι πως ένας έμπειρος επαγγελματίας βλέπει αλλιώς έναν καιρικό χάρτη από έναν ερασιτέχνη) μικρών και μεγάλων.

Εδώ τις τελευταίες ημέρες παρακολουθώ αυτή τη βάρκα που σχολιάζω από το πρωί, με πολλά μέλη (βάζω και τον εαυτό μου ορισμένες φορές μέσα) να φανατιζόμαστε στο κάθε σενάριο ΕΝΟΣ μοντέλου, που είτε μας αρέσει είτε όχι.. Εχθές ο Τζίφος, σήμερα ο Παιος... Σήμερα κηδεία επειδή το είπε ο Παιος, αύριο επειδή το είπε το Τζεμ. Δεν είναι έτσι. ΝΑΙ οκ ο Τζίφος πρώτος έπιασε την ύφεση εχθές αλλά μέχρι εκεί. Τόσες ημέρες ακούγαμε τον παιο, τον παιο, το ουκμο και ξαφνικά σιωπή για αυτά. Όλα στα σκουπίδια εκτός από τον Τζίφο. Τον μεγαλύτερο κωλοτούμπα της επικράτειας. Δεν άλλαξε κάτι από όσο ξέρω ακόμα πάνω του. Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να παίξω το θέμα με στρατόπεδα (Α! δεν με χιονίζει εμένα είναι κακό, δεν με νοιάζουν οι ΚΒ, ή το ανάποδο). Όποιος χιονιστεί θα είναι πολύ όμορφο για τη χώρα που δοκιμάζεται από έναν ΣΑΠΙΟ χειμώνα, με ανομβρία κλπ κλπ.. Και ας το θέλει ο καθένας στη πόρτα του.

ΟΜΩΣ, πρέπει να βάλουμε μια ζυγαριά. Να πούμε πόσα υπέρ και κατά υπάρχουν για τον καθένα. Ένα ''συμβούλιο''. Αρκετά μπερδέψαμε τα σενάρια. Η γνώμη του καθενός μετράει, αλλά μου φαίνεται λίγο παράλογο στην επιστήμη να βγαίνει ο καθένας και να λέει τι πιστεύει πως θα γίνει αγνοώντας όλα τα μοντέλα. ή όντας φανατισμένος από ένα συγκεκριμένο μοντέλο. Είτε αφορά προσήνεμους, ΚΒ, νησιώτες. Πρέπει να τα λέμε σωστά. Με σωστά σχόλια. Να κάνουμε και τη πλάκα μας, αλλά να είμαστε και σοβαροί. Φαντάζομαι πως και άνθρωποι μη γνώστες του αντικειμένου διαβάζουν τα σχόλια μας και δεν ξέρω τι καταλαβαίνουν στο τέλος... 

Με αυτά που βλέπω εγώ, πιστεύω πως ακόμα δεν έχει κλειδώσει κάτι, αλλά παραμένει ρευστό το πράγμα. Προσήνεμα για Κυριακή - Δευτέρα, θα το δουν το τιμημένο και ας μετράνε κάποιοι μία μία τη νιφάδα στην λάμπα. Κάτι είναι και αυτό. Δεν το νομίζετε και εσείς; Πότε συνέβη ξανά αυτό; 3 χρονιές με δύο τέρατα και ένα μωρό; Η συνέχεια για μετά είναι το άγνωστο του ανγώστου, με μυρωδιά ΚΒ... Τέλος πάντων...

Κλείνοντας θέλω να μην παρεξηγηθώ, αλλά με την αναστάτωση μιας κακοκαιρίας καλό είναι να παραμένουμε ψύχραιμοι, σωστοί και μετρημένοι.... Αυτή τουλάχιστον είναι και η άποψή μου. Εν αναμονή του 12αριου του Παίου... Φιλικά

1481424806_2023-02-01173740.png.7ebd516085d9a751951d6577df0694cc.png

407393454_2023-02-01173706.png.3e54df88f8a026a17f3ac4500d9da60c.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, fufutos είπε:

Ερε κ μας κάνει ρόμπα ο τζίφος,μιλάμε για κλάμα.κ οδυρμο για εμάς στα προσυνεμα...θυμάμαι έναν χιόνια πού είχε δίκιο κ τους εκανε ρόμπα όλους αλλά προς το καλύτερο! 

Το gfs ειχε,εχει και θα εχει και αυτο τις επιτυχιες του. Εχει συρει 10ημερους αυλωνες,και εχει βρει χαμηλα σε Συρτη,Μποτα,και Ροδο οταν οι αλλοι ειχαν πιεσεις 1025 και 1030. Για αυτο ακομα υπαρχει καποια δικαιολογημενη ανησυχια. Εαν μεχρι τις 60-72h δεν κλινει σιγα σιγα προς τα αλλα θα υπαρχει θεμα. Τα μοντελα οσο και να διαφωνουν προηγουμενως,σε εκεινες τις ωρες οι διαταξιακες αποκλισεις τους ειναι πολυ μικρες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, weatherforattica είπε:

Άκουσα κάτι προχθές από τον κ. Κολυδά στην ΕΡΤ που με βρίσκει 100% σύμφωνο....

Στην ΕΜΥ μια πρόγνωση δεν βγαίνει από έναν μετεωρολόγο. Αλλά μετά από συμβούλιο μετεωρολόγων με διαφορετικές εκτιμήσεις και προγνώσεις, μετά από μελέτη πολλών προγνωστικών μοντέλων (φαντάζομαι πως ένας έμπειρος επαγγελματίας βλέπει αλλιώς έναν καιρικό χάρτη από έναν ερασιτέχνη) μικρών και μεγάλων.

Εδώ τις τελευταίες ημέρες παρακολουθώ αυτή τη βάρκα που σχολιάζω από το πρωί, με πολλά μέλη (βάζω και τον εαυτό μου ορισμένες φορές μέσα) να φανατιζόμαστε στο κάθε σενάριο ΕΝΟΣ μοντέλου, που είτε μας αρέσει είτε όχι.. Εχθές ο Τζίφος, σήμερα ο Παιος... Σήμερα κηδεία επειδή το είπε ο Παιος, αύριο επειδή το είπε το Τζεμ. Δεν είναι έτσι. ΝΑΙ οκ ο Τζίφος πρώτος έπιασε την ύφεση εχθές αλλά μέχρι εκεί. Τόσες ημέρες ακούγαμε τον παιο, τον παιο, το ουκμο και ξαφνικά σιωπή για αυτά. Όλα στα σκουπίδια εκτός από τον Τζίφο. Τον μεγαλύτερο κωλοτούμπα της επικράτειας. Δεν άλλαξε κάτι από όσο ξέρω ακόμα πάνω του. Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να παίξω το θέμα με στρατόπεδα (Α! δεν με χιονίζει εμένα είναι κακό, δεν με νοιάζουν οι ΚΒ, ή το ανάποδο). Όποιος χιονιστεί θα είναι πολύ όμορφο για τη χώρα που δοκιμάζεται από έναν ΣΑΠΙΟ χειμώνα, με ανομβρία κλπ κλπ.. Και ας το θέλει ο καθένας στη πόρτα του.

ΟΜΩΣ, πρέπει να βάλουμε μια ζυγαριά. Να πούμε πόσα υπέρ και κατά υπάρχουν για τον καθένα. Ένα ''συμβούλιο''. Αρκετά μπερδέψαμε τα σενάρια. Η γνώμη του καθενός μετράει, αλλά μου φαίνεται λίγο παράλογο στην επιστήμη να βγαίνει ο καθένας και να λέει τι πιστεύει πως θα γίνει αγνοώντας όλα τα μοντέλα. ή όντας φανατισμένος από ένα συγκεκριμένο μοντέλο. Είτε αφορά προσήνεμους, ΚΒ, νησιώτες. Πρέπει να τα λέμε σωστά. Με σωστά σχόλια. Να κάνουμε και τη πλάκα μας, αλλά να είμαστε και σοβαροί. Φαντάζομαι πως και άνθρωποι μη γνώστες του αντικειμένου διαβάζουν τα σχόλια μας και δεν ξέρω τι καταλαβαίνουν στο τέλος... 

Με αυτά που βλέπω εγώ, πιστεύω πως ακόμα δεν έχει κλειδώσει κάτι, αλλά παραμένει ρευστό το πράγμα. Προσήνεμα για Κυριακή - Δευτέρα, θα το δουν το τιμημένο και ας μετράνε κάποιοι μία μία τη νιφάδα στην λάμπα. Κάτι είναι και αυτό. Δεν το νομίζετε και εσείς; Πότε συνέβη ξανά αυτό; 3 χρονιές με δύο τέρατα και ένα μωρό; Η συνέχεια για μετά είναι το άγνωστο του ανγώστου, με μυρωδιά ΚΒ... Τέλος πάντων...

Κλείνοντας θέλω να μην παρεξηγηθώ, αλλά με την αναστάτωση μιας κακοκαιρίας καλό είναι να παραμένουμε ψύχραιμοι, σωστοί και μετρημένοι.... Αυτή τουλάχιστον είναι και η άποψή μου. Εν αναμονή του 12αριου του Παίου... Φιλικά

1481424806_2023-02-01173740.png.7ebd516085d9a751951d6577df0694cc.png

407393454_2023-02-01173706.png.3e54df88f8a026a17f3ac4500d9da60c.png

Να πως βγάζει η ΕΜΥ της προβλέψεις

 

http://www.emy.gr/emy/el/climatology/seasonal

http://www.emy.gr/emy/el/services/paroxi-ipiresion-proionta-ecmwf

 

Το μοντέλο που χρησιμοποιείται είναι ο Ευρωπαίος και όχι ολα

 

Επεξεργάστηκε από Estone
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Χιονοϋετός τζεμ ως εκει που εχει ανανεωσει 

xx_model-en-318-0_modcan_2023020112_141_5017_294.thumb.png.e89d9e4fd65789dd0ce55bc666f221c4.png

 

Πολύ περίεργη κατανομή. Τι κακοκαιρία είναι αυτή που θα βγάλει προσήνεμο υετό και ταυτόχρονα σύγκλιση μόνο πάνω απ' το Βόλο ενώ το ΝΑ Πήλιο δεν έχει τίποτα; Που σε προσήνεμες φάσεις παίρνει πολύ πράμα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οχι δεν ειναι ανθρακωρυχοι..Σας εξασφαλισα αμονταριστα πλανα και αποκλειστικα απο το αντρο των κεντροβορειων..Διαλειμμα πριν το 12αρι του παιου...

ka-5_35.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Estone είπε:

Να πως βγάζει η ΕΜΥ της προβλέψεις

 

http://www.emy.gr/emy/el/climatology/seasonal

 

http://www.emy.gr/emy/el/services/paroxi-ipiresion-proionta-ecmwf

 

Το μοντέλο που χρησιμοποιείται είναι ο Ευρωπαίος και όχι ολα

 

Η ΕΜΥ σαν ΕΜΥ λέει πως κοιτάει μόνο ECMWF... Δεν είναι χαζοί όμως όλοι να ακολουθούν τυφλά ένα μοντέλο στην πραγματικότητα... (Που σύμφωνα και με τα παραπάνω στοιχεία που ανάρτησα είναι και το πιο αξιόπιστο βέβαια)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και ο γνωστος αγνωστος αρχηγος με τον υπολογιστη ακομα και εκει κατω...Προσπαθει να χακαρει ο Βαγγος απο το λαγουμι το επερχομενο 12αρι του παιου...

Mine-worker.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, Estone said:

Να πως βγάζει η ΕΜΥ της προβλέψεις

 

http://www.emy.gr/emy/el/climatology/seasonal

Ειλικρινά δεν περίμενα κάτι διαφορετικό. Έχω ακούσει κι εγώ από επαγγελματίες μετεωρολόγους σε webinar να λένε ότι κοιτάνε όλα τα μοντέλα, καθώς κανένα δεν είναι άχρηστο (αν ήταν ή αν ο σκοπός του ήταν να λειτουργεί το ίδιο με κάποιο άλλο μοντέλο, δεν θα υπήρχε). Λένε "all models are wrong, but some are useful", αλλά νομίζω είναι ορθότερο να πεις "but they're all useful". Το καθένα είναι μοναδικό στον τρόπο που τρέχει, στα σφάλματα που κάνει και στα αποτελέσματα που βγάζει. Που σημαίνει ότι κάθε μοντέλο, κάποια στιγμή, βλέπει κάτι που τα άλλα δεν θα δουν ή χάνει κάτι που τα άλλα θα δουν. Και είναι απόλυτα λογικό λοιπόν, να ερμηνεύει μια ομάδα όλα τα μοντέλα και μετά να χρησιμοποιούν τις γνώσεις μετεωρολογίας για να εκτιμήσουν με την εμπειρία ποια μπορεί να είναι η πιο κοντική στην πραγματικότητα πορεία του καιρού.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αμα αλλαζαμε το κυριο του τζιφου με το κοντρολ του και το αντιστροφο θα μιλαγαμε διαφορατικα πεπρι συμφωνιας μοντελων αυτη τη στιγμη 😄 παντως αυτουσιο τιποτα απο αυτα που βλεπουμε τωρα δε θα βγει στις 100+ ωρες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, weatherforattica είπε:

Η ΕΜΥ σαν ΕΜΥ λέει πως κοιτάει μόνο ECMWF... Δεν είναι χαζοί όμως όλοι να ακολουθούν τυφλά ένα μοντέλο στην πραγματικότητα... (Που σύμφωνα και με τα παραπάνω στοιχεία που ανάρτησα είναι και το πιο αξιόπιστο βέβαια)

Όχι όμως αλάνθαστο.

Κάθε μοντέλο κρίνεται στο τέλος της σεζον

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Estone είπε:

Όχι όμως αλάνθαστο.

Κάθε μοντέλο κρίνεται στο τέλος της σεζον

Αλίμονο, καθόλου αλάνθαστο. Όλα κρίνονται μετά την κάθε κακοκαιρία αλλά και πάλι, αυτό που θέλω να πω είναι πως δεν είναι σωστό να φανατιζόμαστε (μεταφορικά η λέξη) με ένα μοντέλο αγνοώντας τα υπόλοιπα, είτε τα σενάρια είναι υπέρ μας είτε κατά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, [weathermaniac] said:

Σε κάθε περίπτωση όσο αφορά τα προσηννεμα χιόνια η Αττική λογικά και πάλι θα έχει χιόνι στα ανατολικά της τμήματα [με βάση την πληθώρα των μοντέλων]  ενώ τα δυτικά της μάλλον θα μείνουν απέξω το μεγαλύτερο χρονικό διάστημα, εκτός από το τέλος της κακοκαιρίας που οι ισοβαρείς θα ειναι Στην διεύθυνση ανατολής δύσης... Θα ψάξω για σπίτι να κατέβω.

ας τον συλλάβει κάποιος τον κύριο πριν μπέι στα ΚΤΕΛ🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βλέποντας εν τάχει τα σημερινά τρεξίματα, θεωρώ ότι το καλύτερο σενάριο για την Αττική είναι μια κακοκαιρία σαν τον Τηλέμαχο Κυριακή - Δευτέρα, με αξιοπρεπή χιονόστρωση στα ΒΠ και στα ημιορεινά του νομού και πρόσκαιρη χιονόπτωση πιο χαμηλά. Ευτυχής εξέλιξη για τα δεδομένα του φετινού ανύπαρκτου χειμώνα. Το ενδεχόμενο ιστορικού και 3/3 απαιτεί θαύματα σε αυτό το χρονικό σημείο. Για Τρίτη και μετά βλέπουμε, είμαστε πολύ μακριά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

59 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

Πολυ καλα τα ανσαμπλ,ισως καλυτερα και απο το 6αρι. Ο μεσος ορος οπως εχουμε ξαναπει δεν εχει καμια απολυτως σημασια μιας και ειναι μαθηματικος μεσος ορος που εχει μεσα ακραια σεναρια τα οποια και αλλοιωνουν την εικονα της πλειοψηφιας και κατα συνεπεια και της εικονας που βλεπουμε ως μεσο ορο. Καλη ωρα σαν αυτο, το οποιο δειχνει αυλωνα στο ισραηλ, αρα επηρεαζει και το μεσο ορο ως προς το να δειξει κατι αρκετα ανατολικο. Σημασια εχει τι δειχνουν τα μελη ξεχωριστα και αυτα δειχνουν στη συντριπτικη πλειοψηφια τους αυλωνα και λιμνες στα δυτικα μας. Ο καθενας φυσικα μπορει να ερμηνευσει οπως θελει τα ανσαμπλ, μπορει να κοιταξει απλα κοντρολ ή απλα μεσο ορο και να βγαλει τα δικα του συμπερασματα. 

Παμε σε κωλοτουμπαιο σε λιγο

image.png.a1a31a7d94e9b8210635d457c6480e14.png

Δεν κοιταμε τον μαθηματικό μέσο όρο σε ένα μαθηματικό μοντέλο. Ενδιαφέρον θα έλεγα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Βλέποντας εν τάχει τα σημερινά τρεξίματα, θεωρώ ότι το καλύτερο σενάριο για την Αττική είναι μια κακοκαιρία σαν τον Τηλέμαχο Κυριακή - Δευτέρα, με αξιοπρεπή χιονόστρωση στα ΒΠ και στα ημιορεινά του νομού και πρόσκαιρη χιονόπτωση πιο χαμηλά. Ευτυχής εξέλιξη για τα δεδομένα του φετινού ανύπαρκτου χειμώνα. Το ενδεχόμενο ιστορικού και 3/3 απαιτεί θαύματα σε αυτό το χρονικό σημείο. Για Τρίτη και μετά βλέπουμε, είμαστε πολύ μακριά.

3/3 νομιζω θα ηταν ενα 10ποντο ολικη.

Οι πλησιον ορεινων ογκων μπορουμε να το δουμε. Οι Τ θα δυσκολεψουν τους 100μ και κατω πολυ.

 

 

Το κυριο ζητημα ομως ειναι ο υετος...

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, voutzalou είπε:

Ειλικρινά δεν περίμενα κάτι διαφορετικό. Έχω ακούσει κι εγώ από επαγγελματίες μετεωρολόγους σε webinar να λένε ότι κοιτάνε όλα τα μοντέλα, καθώς κανένα δεν είναι άχρηστο (αν ήταν ή αν ο σκοπός του ήταν να λειτουργεί το ίδιο με κάποιο άλλο μοντέλο, δεν θα υπήρχε). Λένε "all models are wrong, but some are useful", αλλά νομίζω είναι ορθότερο να πεις "but they're all useful". Το καθένα είναι μοναδικό στον τρόπο που τρέχει, στα σφάλματα που κάνει και στα αποτελέσματα που βγάζει. Που σημαίνει ότι κάθε μοντέλο, κάποια στιγμή, βλέπει κάτι που τα άλλα δεν θα δουν ή χάνει κάτι που τα άλλα θα δουν. Και είναι απόλυτα λογικό λοιπόν, να ερμηνεύει μια ομάδα όλα τα μοντέλα και μετά να χρησιμοποιούν τις γνώσεις μετεωρολογίας για να εκτιμήσουν με την εμπειρία ποια μπορεί να είναι η πιο κοντική στην πραγματικότητα πορεία του καιρού.

Δηλαδή και τα χαλασμένα ρολόγια δύο φορές την ημέρα λένε την σωστή ώρα κατά το λαϊκό... 😁😁😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...