Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οτιδήποτε λιγοτερο απο αυτό που έδειξε το ευρωπαϊκό προσωπικα με αφήνει αδιάφορο για την πρώτη φάση. Ελπίζω αυτη να ειναι η βάση και να μην παμε χειρότερα υετικά.Απο θερμοκρασία δεν το φοβάμαι .

Εννοείται ότι αν έμενα στις γνωστές υπερδυνάμεις της Εύβοιας ή στην ορεινη κρήτη  θα ειχα ήδη βγαλει την γεννήτρια για δοκιμή, ουτε μοντέλο θα κοιτούσα. 

Για αργότερα, ελπίζω να βγει ενα χαμηλό με πολυ υετό και ας χιονίσει οπου θέλει.Ειναι κριμα απο την στιγμη που θα εχουμε καλες Θ για μεγάλο κομματι της χώρας  να την βγάλουμε χωρις χαμηλό και επισης ειναι κρίμα να χασουμε κι αλλες μέρες του χειμώνα με ανομβρία .

Καλημέρα!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πλάκα πλάκα, αν θεωρητικά το Ευρωπαϊκό συνεχίσει μόνο δυτικίσματα στα επόμενα ρανς (εντάξει, οριακά απίθανο), στο τέλος η σύγκλιση θα βγει Βοιωτία κι οι Αθηναίοι θα χάσκουμε 😄

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όσο δεν γυρνάει ο τρισκατάρατος (για Κυριακή - Δευτέρα, το μετά με το χαμηλό μακάρι να βγει να θαφτεί όλη η Ελλάδα) προσωπικά δεν κλειδώνω ούτε χιονόπτωση. Όπως και να'χει, είναι τρομερά αγχωτικός σε αυτές τις ώρες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Φιλοι απο Ευβοια...Ειστε κοντα αλλα...Νικολα κατεβα....Τι φοβασαι??Σχεδον τον κλειδωσες...🤣

tumblr_29b2f8d35ad00c9d9b8604e829ab80e8_22b1a3f7_400.gif.902cb926df5908bba2a09d03e9d08a7e.gif

Είναι πολλές οι φάπες Σάκη. Αλλά, αλήθεια στο λέω και απλά μια πέτσα να κάνει πάλι χαρούμενος θα είμαι. 3 συνεχόμενα χρόνια θα το έχω δει. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν κλειδώσει ο μέσος όρος του πάιου στις 72 τότε δύσκολα αλλάζει μετά,τέτοιες αλλαγές που θέλουμε δεν είναι τίποτα για τον τζιφο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Μπορεί να μείνει κ όλο τον Φλεβάρη… μετά από τέτοιο Δεκέμβριο κ Γενάρη πρέπει να τηρηθούν κάποιες ισορροπίες…! 

Για να τηρηθούν οι ισορροπίες πρέπει να κάνει και ένα ιστορικό κεντροβόρειο για τους πεδινούς από Λαμία και πάνω. Αν δεν το κάνει, καμία ισορροπία δεν θα τηρηθεί.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Φιλοι απο Ευβοια...Ειστε κοντα αλλα...Νικολα κατεβα....Τι φοβασαι??Σχεδον τον κλειδωσες...🤣

tumblr_29b2f8d35ad00c9d9b8604e829ab80e8_22b1a3f7_400.gif.902cb926df5908bba2a09d03e9d08a7e.gif

Σακη!!!! Βροχούλες φίλε… ακόμα κ με βροχούλες κ χιόνια από Στενή κ πάνω μια χαρά ικανοποιημένος θα ήμουν μετά το έκτρωμα π ζήσαμε… κ να πάει έτσι ως τον Μάρτη, μπορεί;;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όχι που θα αλλάξουμε τη Ferrari (Ευρωπαϊκό) για το Twingo τον Τζίφο 😆

 

ecmwf-13-84.png?0

Επεξεργάστηκε από Χιών
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν έχω κοιτάξει ανεμολόγιο. Για Αττική σε γενικές γραμμές τα βόρεια και ανατολικά έχουν περισσότερες πιθανότητες. Το Ευρωπαϊκό γενικά υποεκτιμά την είσοδο του υετού στο λεκανοπέδιο. Με βάση τα ensembles πάντως θα υπάρξουν εκπλήξεις για τον αστικό ιστό αν δίνει ΒΒΔ επιφανείας (θυμίζω ότι στην Ελπίδα δεν άλλαξε ποτέ σε ΒΔ). 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Ισχύει. Νηστεία και προσευχή μέχρι αύριο στα 12ζ να ρίξω λουκέτο στη Γέφυρα του Ευρίπου 

Κι εγω σου λεω οτι στα 12αρια του Σαββατου σου δειχνουν τη συγκλιση πανω μας ακομα και ο αμερικανος, θα το πιστεψεις; Θυμισου τη Μηδεια…ολη η συγκλιση πανω μας με μια «λωριδα» να ξεκιναει ΒΑ μας, να μας καλυπτει απο ακρη σε ακρη και να φτανει βορεια Αττικη. Ε, εμεις πηραμε λιγα εκατοστα χιονιου και χαζευαμε το Κολωνακι με τα γκρειντερ να ριχνει πορτοκαλια!😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

Δεν έχω κοιτάξει ανεμολόγιο. Για Αττική σε γενικές γραμμές τα βόρεια και ανατολικά έχουν περισσότερες πιθανότητες. Το Ευρωπαϊκό γενικά υποεκτιμά την είσοδο του υετού στο λεκανοπέδιο. Με βάση τα ensembles πάντως θα υπάρξουν εκπλήξεις για τον αστικό ιστό αν δίνει ΒΒΔ επιφανείας (θυμίζω ότι στην Ελπίδα δεν άλλαξε ποτέ σε ΒΔ). 

Σταθερό ΒΒΔ όλη την Κυριακή και τη Δευτέρα μέχρι πρωί

ecmwfgr-14-90.png?0

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το μεγάλο νέο είναι ότι θερμοκρασιακά ο παίος μέσα σε ένα ραν πήρε όλα αυτά που έδινε μέχρι χτες για την Κυριακή πίσω (για την περιοχή μου μιλάω). Στο χθεσινό ανσαμπλ το έχει δέσει σχοινί κορδόνι, με όλα τα σενάρια να τρέχουν κάτω από -5 στα 850 μετά την Κυριακή. Για να δούμε τι θα κάνει σήμερα...

Επεξεργάστηκε από voutzalou
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, menidi είπε:

Μόλις μίλησα με Νότη Σφακιανάκη! Μου σχολίασε το ραν του Ευρωπαίου, αφιερώνοντας ένα τετράστιχο.

Ένα ραν σου μόνο φτάνει

Εσκιμώο να με κάνει 

Μια δυτικιση ακόμα

Λιώμα θα με κάνει λιωμα!!!!!

 

 

 

Εγραψες! ωραίος! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, voutzalou είπε:

Το μεγάλο νέο είναι ότι θερμοκρασιακά ο παίος μέσα σε ένα ραν πήρε όλα αυτά που έδινε μέχρι χτες για την Κυριακή πίσω (για την περιοχή μου μιλάω). Στο χθεσινό ανσαμπλ το έχει δέσει σχοινί κορδόνι, με όλα τα σενάρια να τρέχουν κάτω από -5 στα 850 μετά την Κυριακή. Για να δούμε τι θα κάνει σήμερα... προβλέπω τούμπες και πιρουέτες.

Ευτυχώς τα πήρε πίσω, διότι αυτό έγινε λόγω δυτίκισης του αυλώνα. Το κρύο απλώς καθυστερεί να έρθει, αλλά είναι για καλό!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, voutzalou said:

Το μεγάλο νέο είναι ότι θερμοκρασιακά ο παίος μέσα σε ένα ραν πήρε όλα αυτά που έδινε μέχρι χτες για την Κυριακή πίσω (για την περιοχή μου μιλάω). Στο χθεσινό ανσαμπλ το έχει δέσει σχοινί κορδόνι, με όλα τα σενάρια να τρέχουν κάτω από -5 στα 850 μετά την Κυριακή. Για να δούμε τι θα κάνει σήμερα...

Στο πέρασμα προς Δευτέρα η Ραφήνα τρέχει με -8.8 μέσο όρο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από μία γρήγορη στα πρωινά αυτό που καταλαβαίνω είναι οτι και τα δύο μοντέλα ψιλοτούμπαραν για να βρεθούν κάπου στη μέση... ούτε οι υπερβολές του παίου συνεχίστηκαν αλλά και ο τζίφος έκανε μία μικρή στροφή προς τον Παίο... οριακή φάση για τα πεδινά της Αττικής με μεγάλο ζητούμενο τον όποιο υετό ... τα λέμε στα 12αρια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Snow waves είπε:

Αν βγει ο Ευρωπαίος ετοιμαστείτε για έλεγχους από τη τροχαία για αλυσίδες από αύριο... 

Πρεπει να βγει εκτακτο πρωτα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, CATHA είπε:

Από μία γρήγορη στα πρωινά αυτό που καταλαβαίνω είναι οτι και τα δύο μοντέλα ψιλοτούμπαραν για να βρεθούν κάπου στη μέση... ούτε οι υπερβολές του παίου συνεχίστηκαν αλλά και ο τζίφος έκανε μία μικρή στροφή προς τον Παίο... οριακή φάση για τα πεδινά της Αττικής με μεγάλο ζητούμενο τον όποιο υετό ... τα λέμε στα 12αρια.

Ο παίος βγάζει ακόμα πιο ιστορικό χιόνι σε σχέση με χθες για Κυριακή-Δευτέρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Ισχύει. Νηστεία και προσευχή μέχρι αύριο στα 12ζ να ρίξω λουκέτο στη Γέφυρα του Ευρίπου 

Αυτο παντως ειναι ενθαρυντικο…

Ασθενης Β-ΒΔ ειναι οτι πρεπει για τραπεζομαντηλα😂

8DE62B00-ABDF-4BDC-A201-5E4BDC6192F3.thumb.png.ccb29f6b1fe5fbeef4dadd9d6de946d9.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, CATHA said:

Από μία γρήγορη στα πρωινά αυτό που καταλαβαίνω είναι οτι και τα δύο μοντέλα ψιλοτούμπαραν για να βρεθούν κάπου στη μέση... ούτε οι υπερβολές του παίου συνεχίστηκαν αλλά και ο τζίφος έκανε μία μικρή στροφή προς τον Παίο... οριακή φάση για τα πεδινά της Αττικής με μεγάλο ζητούμενο τον όποιο υετό ... τα λέμε στα 12αρια.

Με Ευρωπαίο το βορειοανατολικό λεκανοπέδιο έχει στρωμένους 20 πόντους ως το πρωί της Δευτέρας με βάση τα ensembles. Από άποψη στρωσιματος αστικού ιστού μέχρι χαμηλά τη νύχτα πέφτει στο -8.8 μέσο όρο με ΒΒΔ επιφανείας. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...