Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, KapelosG είπε:

Μια μικρή αλλά σημαντική διόρθωση Τζωρτζ, -36 ειχαμε στα 500 την ώρα του χαμού με -5.5 όπως είπες στα 850 ΒΔ επιφανείας και 1006 χαμηλό Ρόδο και 522dam πάχος 

Ναι εχεις δικιο Γιωργη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και στην Ελπίδα το έκανα. Δυστυχώς το 06άρι είναι ακόμα πιο θερμό για μεσημέρι Κυριακής, μετά ισιώνει. Δεν μπορώ να καταλάβω αυτή τη ''θερμή'' φυσαλίδα ως την Ξάνθη. Φοβάμαι πως η θερμή θάλασσα (σε συνδυασμό με το χαμηλό) είναι ευχή και κατάρα. 

Επεξεργάστηκε από Seth13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και άλλες εκπτώσεις στο 6αρη του τζίφου για την Κυριακή. Χειρότερες Τ στα 850, γεωδυναμικά, πάχος κ.α.

Πάμε όντως για μία 29/12/2016, ίσως μισό κλικ πιο ενισχυμένη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχει εξελιχθεί λίγο σε μίνι θριλεράκι όμως, καθώς δεν μπορώ να είμαι αρκετά σίγουρη για το τι φαινόμενα θα φέρουν αυτά τα χαρακτηριστικά. Κάνω διάλειμμα και θα επιστρέψω να δω τα βραδινά μπας και σημειωθούν βελτιώσεις, αφού και οι πιο έμπειροι ό,τι είχαν να πουν το είπαν και μας καθησύχασαν!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Seth13 είπε:

Και στην Ελπίδα το έκανα. Δυστυχώς το 06άρι είναι ακόμα πιο θερμό για μεσημέρι Κυριακής, μετά ισιώνει. Δεν μπορώ να καταλάβω αυτή τη ''θερμή'' φυσαλίδα ως την Ξάνθη. Φοβάμαι πως η θερμή θάλασσα (σε συνδυασμό με το χαμηλό) είναι ευχή και κατάρα. 

Στο ναουκαστ τα 850 είναι οριακό πολύ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδώ το τρίγωνο των Βερμούδων, το -8 να πηγαινει Άνδρο αλλά να μην μπαίνει Αττική. Λίγο πιο ψυχρό ωστόσο για το πρωί της Δευτέρας και καλύτερη σύγκλιση. 

gfs-1-66.png?6

Επεξεργάστηκε από Seth13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Seth13 είπε:

Και στην Ελπίδα το έκανα. Δυστυχώς το 06άρι είναι ακόμα πιο θερμό για μεσημέρι Κυριακής, μετά ισιώνει. Δεν μπορώ να καταλάβω αυτή τη ''θερμή'' φυσαλίδα ως την Ξάνθη. Φοβάμαι πως η θερμή θάλασσα (σε συνδυασμό με το χαμηλό) είναι ευχή και κατάρα. 

δεν αλλαζει κατι ουσιαστικα θεωρω ισως και ειναι λαθακια αυτα.
θελω να πιστευω δηλαδη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

φιλοι συνδαιτυμόνες - φετος δε θα μπορεσω να σας τιμησω με τη παρουσια μου οπως περυσι και προπερσι -  αλλα ειμαι ηδη στο μουντ σα να ειμαι εκει. Θα ειμαι σε επικοινωνια με τον τρελο χιονοφιλο πατερα μου (80ετων) και θα ενημερωνω για Λυκοβρυση LA>

all the best of luck!! ☘️ ☘️ ☘️ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Santa snow είπε:

Και άλλες εκπτώσεις στο 6αρη του τζίφου για την Κυριακή. Χειρότερες Τ στα 850, γεωδυναμικά, πάχος κ.α.

Πάμε όντως για μία 29/12/2016, ίσως μισό κλικ πιο ενισχυμένη.

Τι ειχε δωσει τοτε η Αγία?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Frostfang8 said:

δεν αλλαζει κατι ουσιαστικα θεωρω ισως και ειναι λαθακια αυτα.
θελω να πιστευω δηλαδη

Είναι πιθανό, σε αυτό το τρέξιμο ''κλείνει'' τη φυσαλίδα για πρωί Δευτέρας σε σύγκριση με το 00άρι και έχει και καλύτερα φαινόμενα. Προσήνεμος χιονιάς χωρίς πείσματα δεν έχει νοστιμάδα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Santa snow είπε:

Και άλλες εκπτώσεις στο 6αρη του τζίφου για την Κυριακή. Χειρότερες Τ στα 850, γεωδυναμικά, πάχος κ.α.

Πάμε όντως για μία 29/12/2016, ίσως μισό κλικ πιο ενισχυμένη.

ρε συγκρινεις την διαρκεια σε αυτο που ερχετα; ειναι και 2 βαθμους ψυχροτερο.
μην προτρεχετε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μιλάμε για πολυήμερη κατάσταση χιονοθερμοκρασιών, οχι ακραιες αλλά ικανες. Θα είναι μεγάλη ξενέρα να μη πάρουμε τίποτα οι κεντρικοι και οι βόρειοι. Τα δεδομενα αλλάζουν συνεχως και ελπίζουμε σε μικροαλλαγές.  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, GEORGE SNOWMAN said:

Τι ειχε δωσει τοτε η Αγία?

10 εκατοστά σχεδόν αλλά με τη στροφή σε ΒΑ το πρωί το γύρισε σε χιονόνερο και έλιωσε τα πάντα. Είχε όμως τις περισσότερες αστραπές και τους περισσότερους κεραυνούς από κάθε άλλη χιονοκαιρία που έχω ζήσει. Πρακτικά σχεδόν έναν Τηλέμαχο μέχρι να το γυρίσει. Ήταν τότε που γκρίνιαζα εγώ για τις θερμοκρασίες στα 850 και με λέγατε γκρινιάρη, το έχει η περιοχή φαίνεται. 😝

Επεξεργάστηκε από Seth13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Santa snow said:

Ολική χιονόστρωση (3-5cm) και το πρωί το γύρισε σε βροχή.

Παραπάνω είχε, σχεδόν 10. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Santa snow είπε:

Ολική χιονόστρωση (3-5cm) και το πρωί το γύρισε σε βροχή.

Αρα ειναι εφικτος ο στοχος των 15+ τωρα και φυσικα δεν θα το γυρισει ποτε σε βροχη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο τζίφος βελτίωσε αρκετά τη Δευτέρα η οποία τελικά θα είναι χιονομέρα με on-off χιονομπόρες όπως φαίνεται.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μικρες οι διαφορες πλεον παιδια.

απο δω και απο εκει ολοι κατι θα δουμε με τα φαβορι να ειναι γνωστα.

 

ειμαι σιγουρος πως ο καθενας μας που παρακολουθει χαρτες και καιρο αρκετα ωστε να εχει βιωσει πολλους χιονιαδες πανω κατω ξερει τι να περιμενει και πως να μεταφρασει τους χαρτες για την περιοχη του.

 

και φυσικα η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, GEORGE SNOWMAN είπε:

Αρα ειναι εφικτος ο στοχος των 15+ τωρα και φυσικα δεν θα το γυρισει ποτε σε βροχη.

θεωρω οτι ειναι εφικτος ο στοχος των 10-20cm σε προαστια του λεκανοπεδιου δυτικα-ανατολικα.
οκ ο εχθρος αυτη τη φορα θα ειναι οι Τ ξεκαθαρα αλλα τι να πω δεν μπορει να γινει και κατι. απλα εκπληξεις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για Δευτέρα η παράταση στα ensembles είναι ισχυρό ενδεχόμενο. Τα καλά νέα για το δυτικό τόξο είναι ότι φαίνεται πως μέσα στη Κυριακή θα έχουν καλύτερες θερμοκρασίες από το ανατολικό. Σε γενικές γραμμές πάντως είναι πιο ψυχρό στα επίπεδα παγοποίησης όλες τι ώρες ανεξαρτήτως θερμοκρασίας στα 850 ως τρέξιμο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...